Brandon Sanderson

Şahane duruyor. İngilizce baskılarını seviyorum Sissoylu’nun. Keşke… Neyse.

2 Beğeni

Çok kötü duruyor bence. Akılçeleninkiler daha iyi.

1 Beğeni

Alcatraz serisinden başlayın. :slight_smile:

2 Beğeni

Alcatraz serisinde diğer serilere spoiler sayılabilecek bazı seyler olduğunu okumuştum. Göndermeler filan varmış evrenle alakalı. :thinking:

2 Beğeni

Alcatraz tamamen geyik ve muhteşem komik bir seri.:grin:

1 Beğeni

:slight_smile: Varsa bile benim bilmem mümkün değil çünkü ben Sanderson okumaya Alcatraz serisinden başladım. Hali hazırda 3. cildi okuyorum. Diğer serilerine de başlama düşüncesi bu seriyi okuduktan sonra oluştu. Daha önce nedense uzak durduğum bir yazardı.

Eğer sizin dediğiniz gibiyse bu seriyi ileride yeniden okuyacağım gibi duruyor. :slight_smile:

1 Beğeni

Ben daha başlayamadım. Yayınevine olan tepkimden dolayı son kitabı da almadım. Almam da muhtemelen. Lejyon’daki boyut farkı da tuz biber ekti. Yani çok ciddiyetsiz bir yayınevi gözümde artık.

Ben kurumların bu aşırı gizemli tavırlarını anlamıyorum. Dürüst olmak lazım biraz. Dürüstlükten neden bu kadar korkuluyor toplumda anlamış değilim. Çok mu zor acaba “Sayın okuyucularımız ekonominin durumu sebebiyle kurumumuz zor günler geçirmektedir. Bazı olumsuz durumlar olduğunu biliyoruz. Biz de böyle olsun istemezdik fakat 38 yıllık 7 yayın markalı bir işletme bile olsanız zor zamanlar geçirebilirsiniz. Bu konuda anlayışınıza sığınıyoruz. Teşekkür ederiz.” demek? Şunun kadar samimi başka bir açıklama var mı?

8 Beğeni

Ben 5 kitabı da okudum hiç fark etmedim göndermeleri gerçekten var mı ben mi körüm yoksa çok mu ince? :thinking:

1 Beğeni

Ben de gerçekten yorumda okudum. Bir yerlerde spoiler olduğundan bahsediliyor. Brandon’un bütün kitaplarına hakim olanlar sanırım daha net anlıyorlar. Bilen varsa spouler butonu kullanarak sizleri aydınlatabilir. :blush:

1 Beğeni

Gönderme değil de kendine laf sokma gibi biryer hatırlıyorum. Kalın kitaplar yazma konusunda.

1. Kitap da boyut mu değişti yoksa yanlış mı anladım?

Düzenleme: Şimdi baktım da gerçekten 16x24 olan eski boyut 14x21,5 olmuş.

Yuh artık ya daha önce 2 kitabı alanlara küfür değilde ne bu hareket :rage:

5 Beğeni

Epeyce düşündüm ve işin aslı hatırlayamadım okurken göndermelerin ben de farkında olmamışım.

1 Beğeni

Belki de Kozmer evreni ile alakalı olabilir göndermeler. Şu an bilgisayar başında değilim o yüzden bakamıyorum ama okuduğuma eminim. Bu yüzden de diğer kitapları bitirmeden bakmak istemedim. :thinking:

Düzenleme: Şuradan bakabilirsiniz. Konu spoiler içeren bir başlıktan. Uyarmadı demeyin. Oathbringer okumayan bakmasın.

2 Beğeni

Alcatraz’dan bahsetmiyor muyduk. galiba Alcatraz’dan bahsediliyor diye yanlış anladım.

1 Beğeni

Aaa, evet. :joy: Telefondan bakınca ancak bu kadar. :joy::joy::joy: Neyse bilgisayardan atarım bulursam artık.

2 Beğeni

@Agape kandırdın bizi, Alcatraz Kozmere bağlı zannettik. düşündük taşındık bulamadık. Sonra bulamadım diyorsun :frowning: ( umarım üzgün surat budur)

ve

Yine umarım muhabbet ediyorsunuz diye kimse kızmaz.

3 Beğeni

Hayda sipariş ederken hiç bakmadım bide küçülmüş mü lejyon?

1 Beğeni

Şimdi biraz araştırdım. Bizim forumda değil ama başka yabancı forumlarda tartışmaları dönmüş. Seri Kozmer’e bağlı olmamakla birlikte komşu evren olduğunu yazmışlar. Diğer yandan bazı özel yeteneklerin diğer serilerdeki temel büyü sistemleriyle arasında bir bağ olduğundan bahsetmişler. Sanırım kafamda kalan bu olmuş benim. Benim bildiğim kadarıyla Kozmer 10-11 ayrı yerküreden oluşuyor. Yani neredeyse on farklı seriden bahsettiğini biliyorum Brandon’un. Şu ana dek Sissoylu, Fırtına Işığı gibi dünyaları biliyoruz. Diğerlerini okumadım ama toplamda on ya da on bir ayrı seriden bahsettiğini net biliyorum. Hepsi de birbirine bu evrende bağlı. Benim kafamı kurcalayan muhtemelen buydu. :slight_smile:

Sohbet konusuna gelirsek bu bir fikir alışverişidir. Burada tabii ki birbirimize bir şeyler sorup bilgi alacağız. Hepimiz doğru bilgi peşindeyiz. Her saniye her konunun içeriğine riayet edemeyiz. Etmeye kalkarsak herkesi de boğmuş oluruz. Böyle bir yaptırım söz konusu bile olamaz. Elbette daha kuralcı kimseler bundan rahatsızlık duyabilir. Onlara saygı duyuyorum. Kendi görüşleri ve çok katı kurallardan hoşlanıyor olabilirler. Ben sanırım 2006 yılından beri birçok kez forum yönetimlerinde bulundum. Sanırım toplamda kesintisiz on sene kadar moderatörlük yapmışımdır. Böyle katı davranılan projelerim de oldu. Yapılan en ufak bir harf hatasından bile taviz verilmez, uzaklaştırma verilirdi. Her gün yüzlerce ban attığımı biliyorum bu gibi sebeplerden ki bu bana çok katı gelirdi. En ufak bir şeyde taviz asla gösterilmezdi ve bence bu da o forumu çok yapay hale getiriyordu.

Diğer açıdan buraya kendi hayatımızın yorgunluğundan kaçıp biraz konuşmaya, fikir alışverişi yapmaya, okuduklarımız ve bildiklerimiz hakkında tartışmaya, öğrenmeye ve kafa dağıtmaya geliyoruz. Burası bu kadar samimi ve içten olduğu için bunu yapıyoruz. Aksi halde kimse buraya gelmek istemezdi diye düşünüyorum ben. Burasının ailevi ve dosthane havasıdır bizleri buraya çeken. Elbette bazen konudan sapılıyor. Hepimiz insanız. Olacaktır böyle durumlar. Her açılan başlığın bir de sohbet başlığını açmak gerekir bunlara engel olmak için ki yine bile o başlıklarda yer yer konudan uzaklaşacaktır. :slight_smile: Diğer açıdan ben bir üyeyim sonuçta. Rahatsız olanlar rapor eder diliyorsa. Ben de kendimi süzgeçten geçirip “Demek ki rahatsızlık veriyorum insanlara, kapı açık, arkamı dönüp gideyim en iyisi.” derim. Kimseye rahatsızlık vermek istemem sonuçta. Önemli olan bunun ne kadar kişi tarafından rahatsızlık olarak algılandığıdır. Burada mutlaka bazı kimseler bazılarımızı rahatsız ediyordur. Her defasında elimize süpürge alamayız. Biraz anlayış lazım. Gerçek hayatımız zaten yeterince katı kurallarla çevrili ve bunaltıcı. Her yere aynı otoriteyi işlemeye çalışmak anlamsız geliyor bana. Kaldı ki ben özel hayatım dahil her zaman böyleydim. Ortama biraz renkli hava katmayı seven birisiyim fakat ciddi olmasını da bilirim. Her şeyin bir sınırı var sonuçta. Amacım şurada mesajlarıma iyi-kötü denk gelen kimselerin hayatın monotonluğu ve sıkıcılığı arasında iki saniye de olsa gülümsemesi, tebessüm etmesi veya kafasının dağılması. Mutlaka bu tavrımın da bazı insanları rahatsız ettiği olacaktır. Bundan hoşlanmayanlar çıkacaktır. Saygı duyuyorum. O da onların tarzıdır.

Uzun oldu biraz ama kendimi genel olarak ifade etmek istedim. Umarım sevdiğim insanları da rahatsız etmiyorumdur. Ediyorsam bana özelden yazın arkadaşlar. Böyle şeylere alınan birisi değilim. Aksine arkamdan Agape de birazcık şey, diyenler olursa daha çok kırılırım. Sırf beni incitmemek için bana katlanmanızı istemem. :blush: Konuyu dağıtmış oldum biraz. Yine… :buyucu: Sanki bu kısım hiç yokmuş gibi devam ediniz. :rofl:

@GkiraraJ Eskiden 16x24 idi boyut fakat üçüncü kitap 14x21,5 boyutunda çıktı.

8 Beğeni

Söz konusu mesajda ben soru cevap hattında saçma sapan (halen daha saçma olduğunu düşünüyorum) geyik muhabbetleri yapıldığı için tepki vermiş ve bu muhabbetlerin başka konularda yapılabileceğini söylemiştim ki o konulardan birisi de bu konu. Boş yere sallama yapmayalım lütfen.

1 Beğeni

Şimdi geyik yapabileceğimiz yerler tam olarak neresi listelerseniz oralarda yapalım :slight_smile:

Ya arkadaşlar lütfen insanlar istediğini yapsın neden kalıplara sokmaya çalışıyoruz birbirimizi? Kimsenin kimseye zararı yok bırakalım nasıl mutlularsa öyle davransınlar.

Ayrıca Akılçelen öyle bir konuma düşürdü ki kendini, o başlıkta bence kasten geyik yapılıyor :slight_smile:

10 Beğeni

Brandon sanderson üstad şu anda hangi serinin kitabını yazıyor?
Yada sıfır seri mi başladı gene?

1 Beğeni