Brandon Sanderson

Tepkiyi gösterip bir şekilde yazara, ajansına vs görünür kılmak gerek. Change org başlığı mi açsak ne yapsak.

5 Beğeni

Mantıklı bir fikir aslında. Ama ne kadar yarar sağlarız bilemem. Yine de dikkat çekecektir.

1 Beğeni

Yazara mail gönderdik zamanında, asistanı cevap verdi ve kitabı 2’ye bölme, boyut küçültme gibi şeyleri doğal karşıladı bir nevi. Türkiye’yi çok önemsemiyorlar bence kazandıkları gelirlerinin az olması sebebiyle.

1 Beğeni

Boşuna uğraşmayın derim. Aşağı yukarı beş büyük sitede var desek. Alım miktarını da çarpın beşle. Hadi dörtle çarpın. Şikayetçi olan üç-beş kişiyiz şurada. Binlerce imza gerekir ki yazarın binlerce okuru bile yok ülkede reklam politikası yüzünden.

Görsel açıklaması: Kitapyurdu sitesindeki Oathbringer kitabının 235 adet satıldığını gösteriyor.

5 Beğeni

Bu durumda en kötü 4000- 4500 satmıştır kitap. Akılçelen 1. baskı için en az 5000 baskı yapmış olabilir. Kitabı alanlar bakabilir mi künye’de yazıyor mu acaba.

1 Beğeni

Hayır yazmıyor. Yirmi karakter.

2 Beğeni

Bu da tepki gösteren düşünceleri çoğunluk tarafından yutulmuş bir avuç insan olduğumuzu gösterir. Bundan sonra patates baskı bile yapsa hangi yayınevi olursa olsun umursamayacağım. Boşuna zaman kaybı. Aşırı tepki vermişim. Bence al oku. Nasılsa değişen tek şey dördüncü kitabın ikiye bölünecek olması olur. :slight_smile:

7 Beğeni

Eee ben size dedim 38 makarnalı 66 yıllık yayınevinin bir bildiği vardır dedim :joy:

Zaten onlar baştan böyle düşündüler. Nasıl basarsak basalım alacaklar. Çok da önemsememek lazım dediler. Bu arada aramız bozuk olduğundan belirteyim sonra yanlışlıkla değneğiniz bana dönmesin, ben almadım :slight_smile:

4 Beğeni

Affedecek gibi oldum ama çabuk geçti çünkü az önce fikirlerim değişti. Şimdi alsan da olur…

images%20(41)

2 Beğeni

Başıma birşey gelmeyecekse… Aa pardon gelmişti zaten, boyutları bu olacaksa şahsen ikiye bölünmesine razıyım. Çünkü cidden bölünebilecek kitaplar. Pegasusun doğruluk kılıcı serisinin kitapları ikiye bölünmüş olarak 390 400 sayfa her biri ve yazılar da baya büyük, yani isteseler 750 sayfa tek kitap yapabilirlerdi. Yapmamışlar. Başta saçma gelmişti, hala da çok yer kapladığını savunuyorum ama böyle Akılçelen gibi basacaklarına yani 16x24 olmayacaksa ikiye bölsünler. Buz ve ateşin şarkısı da bölündü, çok karşı çıkan oldu zamanında ama artık kimse bir şey demiyor. Böylr kitaplarda mantıklı olan ciltli basmaları ama hangi kitabevi mantıklı iş yapıyor ülkemizde, yani en azından bizim açımızdan mantıklı.

2 Beğeni

Kitapları ikiye bölmeleri sorun değildi; en başından beri öyle olsaydı. Artık sayfa sayfa satsalar da olur gerçi. Ben almıyorum nasılsa. Alanlara ve almaya devam edeceklere de mutluluklar dilerim. Bu politika ve çeviriyle mutlu olabilirlerse tabii.

2 Beğeni

Ben almadım, o dönem ben de verdiğim tepkide abartılı davrandım. O günlerden sonra ilgili başlıkları bile pek takip ettiğim söylenemez. Okumadığım bir kurgu benim için dünyanın sonu değil.

Yayınevleri bu konuda hassas davranmıyorsa almıyorum, okumuyorum sonuçta okunacak dünya kadar kitap var, Bir kitap okuyunca dünyası değişenlerden değilim, iki eksik üç fazla benim için bir şey değiştirmez.

2 Beğeni

Katılmakla beraber katılmıyorum. Brandon Sanderson özgün kurgu ve anlatım, detaycı ve kıvrak zekasıyla bence çağın en iyi kurgu yazarı. Öbür kitaplarında kusur bulunabilir. Pek tabii Fırtına Işığı’nda da bulunabilir ama gerçekten üst bir kurgu, üst bir dünya. Ülkemizde olmasa da seriyi tamamladığında çağa etki edecek bir yanı olduğunu düşünüyorum. Özellikle 21. yüzyılda her şey klişe yazılacak bir şey kalmadı diyenlere tokat gibi çarpıyor kendisi. Bu açıdan ben üzülüyorum. Benim için de sorun yok. Geç okurum ama insan gibi okurum. Sabırlıyımdır, bekleyebilirim. :slight_smile:

4 Beğeni

Ben bir youtube kanalı tavsiyesiyle başlamaya karar verdim Sanderson’a. Kitapları hafif, orta, ağır fantastik olarak ayırmışlardı ve o kadar çok övdüler ki yarattığı evreni mutlaka almam lazım dedim.
Taht oyunları da ilk kitaptan sonra bölündü bu arada. Ama ondaki güzellik diğer kitapların da boyutları aynı olmasıydı. Çevirisi Elantris için çok kötü gelmedi bana ama Fırtınaışığı’na dönüşte başlayacağım, bakıp görmek lazım.
Bu kitapların kendi dillerinde basımları da aynı şekilde ve aynı boyutta. Tek güzel yanı Tor’un sert kapak olarak da sunuyor olması. Ve kitabın bin üzerinde sayfa da olsa dağılmaması.

Buradaki hanım kızımızın elinde tuttuğu kitaba bakın mesela.
Bu da orjinalinin yazı boyutları

Böyle bu boyutta basıp okunmaz hale getireceklerine ikiye bölsünler, ciltli satıp 80 lira etiket bassınlar.

4 Beğeni

Ben de katılıyorum. Sanderson’ın kurguları ve yarattığı dünyalar öyle kolayca oluşturulacak şeyler değil, fantastik edebiyatın efsanelerinden olmaya başladı şimdiden.
Eh, ben de ingilizcesinden takip edebilirim ama ne yalan söyleyeyim, bu kitapları türkçe okuyabilmek çok daha keyifli. Keşke Brandon Sanderson’ı gerçekten tanıtma niyetiyle basacak bir yayınevi çıkıp hakları kapıverse bir şekilde. Akılçelen hepimizi yetirince sömürdü çünkü.

5 Beğeni

Vallahi isterlerse dergi olarak satsınlar benim için değeri yok. Özel ciltli baskıları kendi ülkemizde görme beklentim hiç yok zaten. Ülkenin aynı materyallere ulaşma şekli ortada sonuçta. Hadi biri gözünü kararttı bastı diyelim bende onu alacak kadar değerli böbrek yok. Artı kitabın adı Oathbringer sen hâlâ çeviriyi mi merak ediyorsun? :joy:

4 Beğeni

Sorun bizim ingilizce kitaplara ulaşım imkanımızın kısıtlı olması. Yoksa ben asla bu kadar büyük külliyatları çeviriden okumak istemezdim. Ebook okumaktan basılı kitap okumak kadar keyif alamıyorum. Yoksa Sanserson’ın ingilizcesi oldukça anlaşılır.
Screenshot_20191109-161916_Chrome
Oathbringer ilk sayfa. Zaten anlamadığım yada anlamladıramadığım kelimeleri görünce aynı yeri ingilizce kitaptan bulmaya alıştım. Ama bu boyutlarda yazıyla okuyamam. Yani şuanki haliyle fırtınaışığı arşivine başlamam mümkün değil. Keşke 100 lira da olsa böyle serilerde 500 adet özel basım yapsalar. Şahsen bu kadar değerli bi kitaba düşünmeden verirdim. Az kaldı yurtdışından kitap getirmenin ucuz bir yolunu bulursam komple ingilizceye çevireceğim arşivimi. Tek sorun doların alıp başını gitmesi. Her firmada inanılmaz zamlar geliyor seneye. Bizimkinde mesela yüzde yirmi demiştim ama 30 civarı geliyor. Kitaplarda da benzeri olursa battık…

4 Beğeni

Nasıl 4000 tane toplam 235 tane satmış.

1 Beğeni

Kitapyurdunun pazar payı yüzde 5, bunu yüzde yüze tamamlamak için satış rakamını 20 ile çarparsak yaklaşık satış sayısını buluruz.

3 Beğeni

Anladım teşekkürler…

1 Beğeni