Bugün Ben Şunu Öğrendim

Öabt’de soru sayısının 50’den 75’e çıktığını öğrendim. Umarım iyi olur bu. Beklentim böyle olmasa da…

2 Beğeni

Doğduğum topraklarda adı gizli servislerde bile geçen “Baba Vanga” kahine neden kadın olmasına rağmen “Baba” denildiğini öğrendim.

Babam orada yaşadığı zamanlarda ki kendisi gitmese de gidenlerin olduğunu söylediği kahine aslında “Baba” derken Bulgarların “Nine” dediklerini -anne=mama gibi- söyledi.

Asıl olan “Nine Vanga/ Vanga Nine” ve böyle denilse fikrimce daha iyi, çünkü “Baba” denilmesi bir karışıklık doğuruyor.

Bu arada uzak kehanetleri bilim kurgulara taş çıkarır ama neyse… :upside_down_face: Kitap temsilidir. Okumadım, sadece internetten araştırdığım ve bizimkilerden öğrendiğim kadarıyla yazıyorum. :+1:

2 Beğeni

E-reçete’nin ilaç alınmazsa 3 gün içinde geçersiz olduğunu zor yoldan öğrendim.

1 Beğeni

Eski kâğıt reçeteler de öyleydi :slight_smile: Üç gün kuralı hep var.

1 Beğeni

Yok ta ben o açıdan düşünmezdim. Hatta oradakileri şanslı buluyorum. 4g’den daha hızlı olmasının nedeni frekans aralıklarını değiştirmeleriymiş. 3g,4g hep santimetre’lik aralıkları kullanırken 5g milimetreyi kullanacakmış. Bu kadar hızlanmasıyla birlikte sürücüsüz araç kavramı sonunda gerçek olabilir deniyor. Çünkü sürücüsüz araç için aracın karşısına çıkacak tüm yaya, hayvan gibi canlılar, trafik işaretleri, yoldaki engeller, trafik yoğunluğu gibi karmakarışık etmenlerin hepsinin aynı anda araçtaki tüm mekanizmalarla iletişim halinde olması ve hiç gecikme yaşanmaması gerekiyormuş. 5g hızı da bunu vadediyor.

İyi de şuan halihazırda gelişmiş bir “sürücüsüz araç” teknolojisi geliştirilmedi ki tam olarak. (Manipüle ediliyor son zamanlarda Tesla ve Volvo’nun çalışmaları, Japonlar o konuda daha iyiymiş diye biliyorum.) Geliştirildiyse bile şirketlerin ve devletlerin son olarak baskısı altında petrol savaşlarının bitmesiyle 15-20 yıla anca görebiliriz bence öyle bir şeyi. O zamana kadar da 10G’ye kadar çıkarız herhalde, entropi yasası işlerse.

Ve bunu gelişmiş ülkeler için konuşuyorum. Türkiye’de sürücüyle araba süremiyoruz ben bisikletle kaç kere ölmekten felan dönmüşümdür herhalde bunlar yüzünden. Sürücüsüz araba felan çıksa bazı gerizekalıların; “yapay zeka çıkıyor insanlar işsiz kalacak yaaa ühü ühü” diye ağladığı gibi arabalar sürücüsüz kalacak diye ağlar bunlar. Manuel-otomatik tartışmalarının yapıldığı sonucunda da ilkel çıkarımlar yapıldığı bir ülke burası. Örnek olarak; manuel kullananların daha fazla erkek olması.

Ek olarak dini olarak da sürücüsüz arabalar caiz olmayabilir. Sürücüsüz arabalar yola çıkarken nasıl fatiha-ayetel kürsi okuyacak. Kaza yapay onlar 3-5 denemeden sonra.

4G’ye geçtik de noldu? (Okullarda allahtan LAN bağlantısıyla hızlı internete kavuşabiliyoduk zaten öncesinde de) İnternetin nimetlerin yararlanma yok, aldığın bilgileri işleme yok. Teknoloji arge çalışmaları sahaya çok hakim olmasam da yüksek değil. Neyse ya çok uzatmak istemiyorum toparlayamayacağım yazın sonunu.

1 Beğeni

“Yapay Zeka” başlığında Yuval Noah Harari’ye ait videoda da ifade edildiği gibi birçok insan, yapay zekaya bağlı işsizlik riskini dile getiriyor ve ben de bu görüşteyim. İyi de bu öngörü bizi neden geri zekalı yapsın ki?

Farklı düşünceye niye bu kadar tepkilisin ve bu nasıl bir üsluptur?

Bu zihniyet Sanayi Devrimi başladığında da makineler gelmesin diyordu. Daha bir sürü örnek verilebilir. Tabi üniversiteyi bile iş kazanmak için okuyan bir toplumda “işsizlik” kelimesi geçince insanlar hemen ürperiyor tabi. İşleri bu insanlara nitelik kazandırıyor. Paranın çekirdeğini oluşturduğu bu sisteme hizmet etmek için büyüyor ve ölüyor.

Merak etmeyin YZ olmasa da iş dünyasında rekabet oldukça fazla her gün zaten işinizi elinizden alabilecek bir sürü olay gerçekleşiyor dünyada.

Teknoloji sitelerinde YZ işimizi elimizden alcakmış diye güzel bir algı oluşturdular insanlar da YZ’yi sadece işlerini ellerinden alacak bir canavarmış gibi görüyorlar.

İnsanlar ne tartışıyor dünyada biz ne konuşuyoruz.

İşveren açısından oldukça zeki ve masrafsız olanlara ağırlık verilme olasılığı çok yüksek. Biz de bunu ifade ettik, geri zekalılar diyecek ne var bunda? Sen geleceği mi okuyorsun, bu risk hiç yok mu sana göre?

İşsizlik riski her gün var zaten tek sorumlusu YZ mi ondan bahsediyoruz? Harari’nin konuşmalarından sadece bunu mu çıkardınız? O zaman siz boş yere yorulmayın.

Zaten YZ alanında çalışanlar insanlar; “biz salak mıyız ya kendimizi işsiz bırakacak bir şey geliştiriyoruz?” derdi.

Benim için risk sınıfına girmediği için o konu hayata nasıl baktığınıza göre değişir. Var veya yok, muamma.

Rahatsız olduysanız aslında foruma bir adet “Kullanıcıyı blokla” tuşu lazım. Onu yapay zekalar icat edince kullanabilirsiniz.

Ortada geri zekalılar demen için hiçbir sebep yoktu ve tepkim bu ifadene yöneliktir.
Neyse uzatmaya gerek yok.

resim

resim

1 Beğeni

Öğrenme değil de PKD’in soyadını yeni fark ettim ve istemsizce gülümsedim.

2 Beğeni

Mermi ile domates - patlıcanı kıyaslayanların olduğunu öğrendim

4 Beğeni

Bilim sevmediği halde bilimkurgu seven tayfa.

Fatih Altaylı’nın programında İslam Tarihinin Büyük Dehası olarak tanıtılan Cezeri’nin 10xx’li yıllarda robot yaptığını öğrendim.

cezeri, bir robot yaparak artuklu hükümdarı mahmud bin mehmed’e takdim etti. robot, otomatik olarak hareket ediyor ve kendi kendine bazı hareketler yapıyordu. bunu gören sultan hayretler içinde kaldı ve takdirlerini belirterek, emeğinin karşılığını göreceğini söyleyerek yaptıklarını ve buluşlarını bir kitap halinde yazmasını emretti. cezeri bu emir üzerine, kendisini ilim dünyasında meşhur eden kitab-ül-cami beyn-el-ilmi vel-amel-in-nafi fi sınaat-il-hiyel kitabını yazdı.

cezeri, eserde yer alan bütün şekilleri bizzat çizmiş, renklendirmiş ve yaldızlamıştır. eseri incelendiğinde, yaptığı makineler, kendi kendine öten tavus kuşları, otomatik saatler, robot filler, ele su döken robot insanlar, cezeri’nin ne büyük bir su mühendisi olduğunu ortaya koymaktadır.

2 Beğeni

Teşekkür ederim yakın zamanda kitabını okur filmine yetişmeye çalışırım. İlgimi fazlasıyla çekti.

2 Beğeni

Hatta Da Vinci Cezeri’den etkilenmiş deniliyor. Ne kadar doğru bilmiyorum KPSS’ye çalışırken tarih dersinde duymuştum.

2 Beğeni

4,5 yıl boyunca “ulan bu MÖ kısaltması neden küçük yazılır, bunlar nasıl profesör olmuş” diye dertlendim. Öğrenmek bugüne kısmetmiş.

9 Beğeni