Bugün Ben Şunu Öğrendim

Yaşa yaşa, nereye kadar? Gidişat belli, varacağımız “son” aynı.

Çevremizde gördüğümüz hayatlar, birbirinin kopyası. Toplu taşımalara klonlarımla biniyormuş gibi hissediyorum.

Sistem… Görünmeyen tek deha o. Yitip giden akıllara yazık oluyor.

3 Beğeni

Hayat zulümlü kader oyunlu.

1 Beğeni

Bu konuları gecmişte o kadar çok düşündüm ki bilemezsiniz. Sonuçlar, bakış açıları bunlar kişinin kendisinin ulaşması gereken şeyler. Ben kendimce yaşamak için bir neden bulabildim sonunda ve bence yaşamak da bir tek o şey için değer. Aksi halde ne kadar düşünürseniz düşünün bir sonuca ulaşmak zor.

Sadece düşününce bazı şeyler düşte kolay gelir insana. Sonra bir gün siz tam da bu düşlerin içindeyken bir telefon gelir ve sevdiğiniz bir kimse ölmüştür. O an bir gariptir. Sonrası daha da gariptir. İnsan bir irkilir. Varlığına alıştığı bir insanın yokluğu kadar sarsıcı bir şey yaşamadım ben dünyada. Yine de hayat size başka standartlarda etki ediyor bana başka. Belli noktalarda belki aynı basamaklara bassak da farklı sonuçlara ulaşıyoruz. Sizin sonucunuz ne olacak? Bunu bulacak olan sizsiniz. Gariptir şu an Kitap Kulübü’nün kitabını okuyordum; Kaçan Ayna. Tam da bu konuyu ele alıyor tüm öyküleriyle.

Bu konuda çok şey konuşabilirim ama bu kadarı kâfi.

6 Beğeni

Yürüdüğümüz kaldırımlar, akşamları dedikodularımızı yapıyorlardır belki. Duyamadıklarımız, duyduklarımızdan daha fazla götürüyor; farkında değiliz çoğu şeyin.

İçinde bulunduğu hayat ağacından kopardıklarıyla olanlara ne mutlu.

Neyse, daha fazla zamanınızı çalmayayım.

1 Beğeni

Ben istemedikçe zamanımı çalabilir misiniz? :slight_smile:

4 Beğeni

3 Beğeni

Bilimsel olarak hee çekirdeğin aynı olmayacağı bunun facebook efsanelerinden biri olduğu bir sitede kanıtlanmıştı ama neresiydi unuttum. Evrim ağacının mitleri çürütme serisi olabilir.

Yine de eskiler bilmeyip kullanmış olabilir tabi ona bir şey diyemem.

Tamamen eşit olması imkansız tabi ama tolere edebileceği kadar ufak bir farktır belki. Ölçüm yaparken fazladan bir çekirdek kullanılması bunun için olabilir.

Aslında haklı olabilirsiniz. 5 cekirdek olsa biri eksik biri fazla dengeler birbirini. Ama elmasın karat düzeyi için uygun mu bilemedim bir gram elmas bile baya para ediyor hele ki o dönemde.

Yaw hep yanlış dönemlerde yaşamışız. :joy:

3 Beğeni

Bazen eski dönemlerde yaşasam daha mı güzel olurdu diyorum sonra ya veba, grip gibi hastalıktan ya da savaşlar yüzünden çok yaşamazmışım gibi geliyor.

5 Beğeni

Aslında elmasın mücevher olarak bu kadar değerli bir taş olması 20 yy’a dayanıyor diye biliyorum. Özellikle 20. yy.'da bu elmas çıkaran şirketler tekelde toplanıyor suni arz yaratarak elmasın değerini arttırıyorlar. A diamond is forever sloganıyla tüm ünlüler bir birlerine elmas yüzük ile evlenme teklifi falan ediyorlar. Bunlar hep o dönem De Beers şirketinin isteğiyle N.W. Ayer’in başının altından çıkıyor ve elmas patlıyor gidiyor. Elmas öncesinde de değerli bir taş ama günümüzdeki değerini 1947’deki reklam çalışmalarına borçluyuz.

Edit: Bu reklam kampanyası 1950lerde başlamış ve bitmiş bir kampanya değildir aslında 1930lu yılların sonundan günümüze kadar devam eder. Hatta James Bond filmlerinden birinin ismi bile Diamonds Are Forever. WW1’in sonucu ve büyük buhran sonrası insanların alım gücünün düşmesi de arzı azaltmş olabilir ama yine de 20.yy öncesi elmaslar bu kadar değerli değildi.

3 Beğeni

Ben şimdiye kadar kesin ölmüştüm. Veba filan da pek gerekmez bana. Başımı belaya sokarım ben. Üstelik şanssızlığım da düşünülürse kesin bir şey gelirdi başıma. Fazla deneyimci insanım bu yüzden hep “Acaba şöyle yapsak nasıl olur?” düşüncesiyle hareket ediyorum ve deniyorum. Bazen güzel sonuçlar elde etsem de bazen pek de iyi olmayabiliyor. :sweat_smile: Hatırlıyorum annem az bayılmamıştır benim yüzümden. :grimacing:

4 Beğeni

Şeker kullanmıyorum ben ya tatlandırıcı kullanıyorum diyen insanların kendilerini 800 kat daha fazla zehirlediklerini öğrendim.

3 Beğeni

bugün farkettim ki metallica’da seviyormuş kendilerini

cidden çok güzel şarkı ya. eskiden burning for you, dont fear the reaper falan denk gelince dinlerdim ama bunu keşfettikten sonra gittim 80’lerdeki aor albümleri dahil hepsini dinledim.

3 Boyutlu Fobiler kitabı diye bir şey varmış.

Açılır Kitap olarak geçiyormuş türkçe’de de.

2 Beğeni

Kombide E 10 yazıyor ve çalışmıyorsa, suyunun olmadığını öğrendim. Alttaki bir vanayı açıp barometrede 1,5’a gelene kadar bekleyip kapatınca düzeliyormuş.

3 Beğeni

Her kombide o kod değişir. F6 oluyor bazen.

1 Beğeni

Aa, çok mu sık oluyor peki? İlk defa kombili bir evdeyim, arkadaşımda ama kendisi de yoktu. Ulaşamadım da, youtube’dan gördüğümce yaptım bir şeyler. :d

1 Beğeni