Bugün Ben Şunu Öğrendim

Aşk-ı Memnu’nun 19. bölümünde Bihter’in elindeki kitabın Tolkien-Hurin’in Çocukları olduğunu öğrendim.

Videosu (Not: Videonun açıklama kısmında Hurin’in Çocukları kitabıyla ilgili spoiler var!)

https://www.instagram.com/p/B9L5GTOAkT7/?utm_source=ig_web_copy_link

9 Beğeni

Ben dün “şuan” kelimesinin ayrı yazıldığını öğrendim. Haliyle kelime grubu oluyor ayrı yazılınca. Ayrı yazılması gerekir diye düşünürken her seferinde telefon düzeltmeyince birleşik yazılıyor sanıyordum. Teşekkürler KR.

5 Beğeni

Not tutmayınca inceleme yazmanın ne kadar zor olduğunu öğrendim. :sweat_smile:

2 Beğeni

Bugün ben bildiğim kitapların değil dağın görünen kısmı, dağın üstündeki küçük bir çalılık kadar olduğunu öğrendim.

5 Beğeni

14 Beğeni

Bugün Survivor’ın bazı yerlerde Witcher 1 ve Witcher 3’den müzikler kullandığını fark ettim. 3 tamam da ilk oyunun müziğini nereden buldun sen? Belki de Witcher hayranı adam bilemeyiz tabii :smiley:

4 Beğeni

Mishap kelimesinin mis happy’den geliyor oluşu garip bir şekilde hoşuma gitti.

6 Beğeni

@antimadde ve @Saralondes ile aynı ip’den giriş yaptığımızı öğrendim. :joy: Nasıl oluyorsa artık?

1 Beğeni

Biz de hanımla aynı pcden giriyoruz bazen, şimdiden söyleyeyim sonra ihale bana kalmasın :slight_smile:

2 Beğeni

Aslında üçümüz de aynı kişiymişiz falan… :joy: Cidden ben de bilmiyorum. Bu tür şeylere pek kafam basmıyor :smiley:

2 Beğeni

Akşam geç saatlere doğru öğrenirim sorunu. Bakalım neden böyleymiş.

2 Beğeni

Bugün öğrendiğime göre Türkiye artık bisiklet sporu konusunda çok kritik bir mihenk taşı koymuş ve çıtayı yukarılara taşımış. Bisiklet sporu artık Türkiye’de çok daha iyi bir yere gelir.

İkinci Derece Asal Sayılar diye bir dizi asal sayının varlığını öğrendim.

41 ile başlayan ve önceki sayıya her seferinde fazladan 2 ekleyerek elde edilen peşpeşe 40 sayının asal sayı olduğunu ve bu serinin 41. sayıda yani 41x41 ile bittiğini öğrendim.

41-43-47-53-61-71-83-97-113-131-151-…-1601

1601’den sonra seriyi devam ettirirsek 41.sayı 1681 oluyor ve 41’e bölündüğü için seri bozuluyor.

Bu bilgiyi Arthur C. Clarke’ın Rama II adlı kitabından öğrendim ve çok hoşuma gitti. Hatta devam kitabı Rama Bahçesi’nde bunun formülü bile veriliyor.

f(N)=N^2-N+41 fonksiyonuna 0’dan başlayarak 40’a kadar değer verilirse serinin tüm sayılarını elde edebiliyoruz.

Bundan daha da iyi bir formül de var ve bence bu daha iyi ki o da şu;

f(N)=N^2-81N+1681

Bu fonksiyona 1’den başlayarak değer verildiğinde F(1)=1601’den azalarak f(40)=f(41)=41 olur ve fonksiyona 41’den sonraki 80’e kadar verilen değerlerle artan düzende aynı sayıları tekrar elde etmiş oluruz.

Sanırım şimdiye kadar kurgu bir kitaptan edindiğim en matematiksel bilgi ve en çok hoşuma giden bilgi bu oldu.

6 Beğeni

Asal sayıları elementlerin yapı taşları olarak düşünmek gerek. Diğer bütün sayılar asal sayıların çarpımıyla oluşuyor. Bu sayıları bulmak için ömrünü verenler var. Aklıma gelenlerden birkaçı:

Mersenne Asalı
Mn = 2n - 1

Fermat Asalı
Fn = 1+ 22n

Chen Jingrun Asalı

Sophie Germain Asalı

6 Beğeni

Chen ile Sophie üvey evlat mı, onların neden formülleri yok :thinking:

1 Beğeni

:grinning: Chen’in formülü karışık Sophie’nın teoremini de açıklamak zor.

1 Beğeni

Çok anlamadığım halde Riemann zeta fonksiyonunu çok merak etmiştim. Bakınca beynim yanmıştı.

Karmaşık sayı değilde reel sayı değerlerini aldığındaki açılımına bakarsanız daha rahat anlayabilirsiniz. :blush:

1 Beğeni

Yabancıların düğününe gidip eğlenme efsanesinin gerçek olduğunu öğrendim.

Kahramanlarımız, kardeşimin arkadaşı ve ailesi. Anne ve baba farklı şehirlerden gelmiştir; taşındıkları şehirde de tanıdık kimse bulunmamaktadır. İkamet ettikleri civarda da yazın çay bahçelerinde düğünler yapılıyormuş. Yılın o zamanları canları sıkılınca o düğünlere giderlermiş. Oynar eğlenirler, kimse de bunlar kimlerdendir diye sormazmış. Bu durum çocukları olup büyüyünce de devam etmiş.

8 Beğeni

Bugün Antik Uzaylılar belgeselini izledim ve Marslı olabilirmişiz. Bunu öğrendim.

1 Beğeni