Bugün Ne Ürettiniz?

Baskıya göre yapıştırılanı da var fakat genellikle sürülmüyor. Kapağın sırtı ve sayfaların sırtını birbirine yapıştırırsanız, aşağıdaki görseldeki gibi okurken V şeklini aldığından kitabın kalınlığına bağlı olarak açamakta problem yaşarsınız.

7 Beğeni

Elinize sağlık çok güzel bir cilt olmuş. Evdeki bazı kitapları elden geçirmek için ben de yapmak istiyorum. Ama önce bazı sorularım olacak.
Eliniz oldukça mahir, ne iş yapıyorsunuz? Yani matbaacılık ciltçilik gibi mesleklerle tanışmanız eski mi?
Mengeneniz güzelmiş bir resmini atar mısınız?
Kullandığınız yapıştırıcı bildiğimiz İsrail tutkalı mı?
Bir de bez olarak cilt bezi mi kullandınız yoksa o ayarda başka bezler de -örneğin kot kumaşı- da iş görür mü?
Kolay gelsin

2 Beğeni

Fotoyu görünce bir, videoyu izleyince üç kez tebrik ettim. Toplam ne kadar sürdü, prof olarak yapılacak bir işe benzemiyor pek? :slight_smile:

2 Beğeni

Teşekkür ederim. Daha önce matbaacılık ile ciltcilik ile hiçbir deneyimim olmadı. Hayatımda ilk kez kitap ciltledim. Elimde kalır diye korktum ama kalmadı :slight_smile: Youtube’a Bookbinding yada Coverbinding yazınca bir sürü tutorial videosu geliyor.

Mengene Bookpress olarak geçiyor. Bildiğimiz iki mengene ve tahta arasına da sıkıştırılabilir fakat benim elimde civata somun vs. malzemeler vardı, aşağıdaki videoda görüp yaptım.

Ben başka projelerde de kullanma niyetim olduğundan, biraz büyük ve dört mandallı yaptım. Civatalar 14cm’lik M10 civalar. M10x140 civata olarak geçiyor. Daha küçük birşey için daha ince olan M8’de olur. Üstteki videodaki M8 yada M6 ile yapılmış.

https://www.amazon.com.tr/gp/product/B07FGNHTRM/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o01_s00?ie=UTF8&psc=1

https://www.amazon.com.tr/gp/product/B083F6WLKB/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o01_s00?ie=UTF8&psc=1

Yapıştırıcı PVA Tutkal olarak geçiyor. Türkçesi mücellit tutkalı. Kuruyunca şeffaflaşıyor. Buradan almıştım.

Normalde suni deri ile yapmayı palnlıyordum ama malzemeyi elime alıp bakmadan olmuyor. Pandemi dolayısı ile dükkanları gezemediğimden N11’deki en ucuz keten kumaşı aldım :slight_smile:

https://urun.n11.com/dosemelik-kumas/duck-keten-kumas-duz-renk-kucukcalik-P312133063

Normalde her kumaş ve deri olur fakat burada sıkıntı kumaş eğer çok sık dokuma bir kumaş değil ise kumaşı tutkallı yüzeye bastırdığınızda tutkal kumaşın araların sızıp ön yüzeye geçiyor. Bu kumaşta da oluyor o problem. O yüzden tutkalı kartona çok çok ince bir katman halinde sürmek gerekiyor. Bunun önüne geçmek için aslında kumaşın arkasını çok ince bir kağıt ile kaplayıp bookcloth dedikleri şeyi yapıyorlar ama ben uygun ince kağıdı vs. internet üzerinde bulamadığım için direkt kumaşı kullandım.

@isos81 Teşekkür ederim. Bu ilk olduğundan biraz deneme yanılma ile yaptığım için yaklaşık 5 gün civarı sürdü :slight_smile: Normalde 1-2 günde biter.

18 Beğeni

Bir ara bende deneyeceğim. Çok önemli olmayan bir kitapla başlamak istiyorum. Başardığımda burada görürsünüz -yani umarım başarırım-

2 Beğeni

Ellerinize sağlık tekrar. American binding’in biraz daha sağlam olmasını sağlamak için şöyle bir yöntem var. Tutkalın miktarını iyi ayarlayabilirseniz sadece sırta sürmekten daha sağlam oluyor. Ben tamirlerde bu şekilde kullanıyorum. Bir şans vermenizi öneririm.

2 Beğeni

Herhangi bir yayınevi ciltli Asimov basmazsa ilk durağım sizsiniz. Ellerinize ve emeğinize sağlık. Muhteşem görünüyor.

4 Beğeni

Videosu bugüne yetişmez heralde :slight_smile:

42 Beğeni

Bu öncekinden de güzel olmuş. Sipariş usulü çalışıyor musunuz hocam? :smiley:

3 Beğeni

Çok güzel, yakın sayılabilecek zamanda ben de denemek istiyorum. Umarım başarırım, ama bu kadar güzel bir iş çıkarabilir miyim, sanmıyorum

2 Beğeni

Videosu :slight_smile:

34 Beğeni

Çok güzel olmuş, elinize sağlık.

2 Beğeni

Öyle özendim, gaza geldim ki anlatamam. Evdeki dağılmış kitapların hepsine girişmek istedim. Ellerinize sağlık.

4 Beğeni

Vallahi ben de çok pis gaza geldim ama bu işe girişsem ortalığı mahvederim. Yoksa Malazan kitaplarını ciltlemeyi çok isterdim. :smiley:

2 Beğeni

Önce daha gözden çıkarılabilecek kitaplar üzerinde çalışıp ustalaşmak lazım.

3 Beğeni

Öyle mutlaka ama bende yetenek de alet edevat da yok. Hadi bir şekilde başladım diyelim, çocuklar gelip sayfaları darmadağın ederler. Benim için şu an çok uzak bir hayal.

Malazan’ı ise anca usta ellere emanet edebilirim. :smiley:

1 Beğeni

Love, Death & Robots’u izledikten sonra hemen bir yazı kaleme aldım kendimce. Okumak isteyen olur diye linkini atıyorum.

11 Beğeni

Harika olmuş, ellerinize sağlık. Özel baskı adı altında satılan kitaplar bu şekilde basılsa keşke :expressionless:

2 Beğeni

Beş aydır elimde olan kitabın çevirisini bitirdim, harf harf. Şimdi bir hafta tatil.

Untitled

12 Beğeni

Tatili hak etmişsiniz

1 Beğeni