Çizgi Roman'a Başlayacaklara Tavsiyeler

Bu adamı çok merak ettim şimdi kesin bu adamdan başlayacağım :joy:

Bu arada çizgi roman söz konusu olunca, Altevren’e göz atmanızı tavsiye ederim. Çok yetkin bir site ve bu türü sevenler için güzel içerikler sunuyor.

1 Beğeni

Bir kaç güne kitap siparişi vereceğim ve açıkçası çizgi roman almayı planlıyordum ancak elim ‘sepete at’a bir türlü gitmiyor. "Ben bunun yerine bir DiskDünya romanı daha alırım ya…’’ deyip eklemiyorum listeme. Bu sıkıntıyı yaşayan, eli çizgi roman sipariş etmeye gitmeyen sadece ben değilimdir diye tahmin ediyorum. Scalped ve Chew serileri ilgimi çekiyor ama bilemiyorum Altan. Paylaşmak istedim.

1 Beğeni

Çomics evrenindenbağımsız okumak daha iyi şeytani ilahi iyi diyorla bakmakta yara var

Okuyan var mı arkadaşlar? Benim de çok çizgi roman okuma geçmişim yok başlasam mı acaba?

Cedric’i çok eskiden Milliyet Kardeş’te mi Doğan Kardeş’te mi, herhangi bir kardeşlikte okumuştuk. Çocuksu ve esprilidir. Haşarı Cedric’in yaramazlıklarını anlatır. Calvin ve Hobbs gibi biraz :slight_smile:

2 Beğeni

Hazır başlık açılmışken bilen birisi bi X-men okumaya nereden başlanabileceğini söylese ne iyi olur. Tüm sitelerde Avengers okuma sırası var ama X-men’e dair hiç bir şeye rastlamadım.

Bunu gördüm de eski ciltlerden başlamak istemiyorum hem çok uzun hem de çizimlere odaklanamıyorum daha çok yeni x-men çizgi romanları ilgimi çekiyor

Benim 1.numaralı çizgi romanım Marmara Çizgiden “Yalnız Kurt ve Yavrusu” dur. Eee haliyle ilk tavsiye edeceğim çizgi romanda budur.

1 Beğeni

Ben de birkaç çizgi roman önereyim :

Sualtı Kaynakçısı

Y : Last Man

Maymunlar Gezegeni

Muhammed Ali

Galip Tekin : Tuhaf Öyküler

Gipi : Bihikaye

Creepy

Bunlar kendi hikaye örgüsünden kopmayan, süper kahraman çizgi romanlarındaki gibi hikayenin tamamını anlamanız için aynı anda 5 çizgi roman okumak zorunda kalmadığınız çizgi romanlar :slight_smile:

Süper kahraman çizgi romanlarını da çok severim, o ayrı !

Önerdiklerimle ilgili çizimleri ve detayları merak edenler buraya bakabilirler.

2 Beğeni

Okuyan var mı Jbc’den God of War almak istiyorum. Kaç sayıdan oluşuyor, hikayesi iyi mi?

4 sayıdan oluşuyor ilk sayısını okudum güzeldi tavsiye ederim

1 Beğeni

Manga ile giriş yapacaksanız, dövüş sekansları bol birine başlamayın.(Bir Vagabond, Berserk, Gantz vs değilse. Özellikle battle shounenler, haftalık olanları alışması sıkıntı yaratabilir.)

Selamlar. Az önce İthaki yayınlarından Watchmen’in dört kitaplık serisinin yüzde elli indirime girdiğini gördüm. Koşup buraya geldim :smiley: Watchmen’i -tam olarak ne zamandı hiç hatırlamıyorum- yıllar önce şans eseri yarım yamalak bir şekilde izlediğim filmiyle tanımıştım. O karanlık havasını çok sevmiştim. Her ne kadar şu an süper kahramanlı -avengers filmleri gibi- filmleri izlemeyi sevmesem de çocukluğumdan beri az çok iç içe olduğum şeylerdi. O yüzden biraz temel bir bilgim var evrenlere dair. Fakat hayatımda hiç çizgi roman okumadım. Giriş için çok ağır bir çizgi roman olup olmayacağına dair şüphem var. Daha önce de bu konu tartışılmış ama yine de bir sormak istedim. Sorum şu ki bu temel bilgimle Watchmen’in tüm serisini alsam konuyu ve karakterleri anlayabilir ve sevebilir miyim? Bir de hiç takip etmediğimden dolayı bilmiyorum, İthaki’nin yayınladığı bu dört kitaplık serisi bitmiş bir seri midir, devamı gelecek midir? Biri beni aydınlatabilirse çok sevinirim :sweat_smile:

Kitap okuyan birisi Watchmen çizgi romanını da rahatlıkla okuyabilir. Ağır gelme durumu olacağını sanmıyorum. Orijinal Watchmen 12 fasikül - tek ciltten oluşan bir çizgi roman. Hikayesi kendi içinde başlayıp sona eriyor. Normalde Watchmen evreni bağımsız bir evren ve öncesinde bilinmesi-okunması gereken bir şeyler yok. Tabi yakın zamanda DC rebirth ile Watchmen evrenini DC evreni ile birleştirip birşeyler denedi. Bunları da yakın zamanda JBC’den çıkıcak olan Doomsday Clock ile okuyacağız.

Watchmen başlangıç kitapları yıllar sonra DC’nin Watchmen’den daha fazla faydalanma isteği üzerinde yazılmış seriler. Bunlar orijinalde 8 mini serinin dört kitapta toplanmış hali. Şuan çıkmış olan

Watchmen Başlangıç: Komedyen - Rorschach
Watchmen Başlangıç: Ozymandias - Kızıl Korsan
Watchmen Başlangıç: Gece Kuşu - Dr. Manhattan

kitaplarına ek olarak yakın zamanda çıkacak bir kitap daha kaldı:
Watchmen Başlangıç: Minutemen - Silk Spectre

şeklinde. Watchmen’de yer alan başlıca karakterleri geçmişleri için yazılmış olan özel seriler yani.

Sadece ana kitabı okuyup beğenirseniz -beğenmeme ihtimali var mı?!- karakterleri anlatan diğerlerini alabilirsiniz. Hepsini alayım derseniz, biraz beklerseniz İthaki son kitabı çıkarınca %50 indirimli 5’li set de satacaktır.

2 Beğeni

Bağımsız bir evreninin olduğunu bilmiyordum. İçim rahatladı şu an :smiley: Zahmet edip detaylı bir şekilde yazdığınız için çok teşekkür ederim. Gayet bilgilendirici oldu benim için. Sanırım ana kitapla başlayacağım okumaya. Eğer seversem -ki beğenmeme ihtimalimin düşük olduğunu düşünüyorum ben de :smiley: - diğer serilerini de alırım sizin dediğiniz gibi.

1 Beğeni

Çizgi romanlarla ilgili başka başlıklarda sürekli bu tarz sorular görüyorum. Öncelikle yanlış hatırlamıyorsam çizgi kafe adlı sitenin bu şekilde kapsamlı listeleri var bazı belli başlı karakterler için. Ben oradan başlamıştım. Ancak malesef oradaki her eser Türkçe’ye çevrilmiş durumda değil. İngilizce bilmeyen ya da bilse bile internet üzerinden okumak istemeyen birini zorlayabilir. O yüzden zamanında kendime yaptığım -karakter için okunması elzem romanları- sıralayarak konuyu açıyorum. Siz de aklınıza gelen listeleri buraya sıralayabilirseniz güzel bir başlık olur bence. Ve bu soruyu soranları bundan sonra buraya yönlendirebiliriz.

• Öncelikle eğer süperkahraman çizgi romanlarından başlamak istiyorsanız bütün evreni ya da çok fazla karakteri aynı anda okumaya çalışmak yerine en çok ilginizi çeken karakterden başlayın.

DC:

• Sinematik evrenlerin hep sıfırlanıp yeniden çekim yapacakları haberleri dolanır ortada. Mesela Percy Jackson film serisinin yok sayılıp tekrar dizi olarak çekilmesi konuşuluyor bu günlerde. Buna benzer şekilde Dc bir kaç yıl önce yeni okuyucu çekebilmek için New 52/ Yeni 52 adı altında evrenini ve çoğu karakterinin geçmişini sıfırladı. Pek çok DC karakterine, New 52 etiketi gördüğünüz çizgi romanların ilk sayısından başlayabilir hemen ardından da rebirth sayılarını okuyarak güncel olarak takip edebilirsiniz. (Örnek: Aquaman, Wonder Woman, Cyborg vs.) Bu sıfırlama dışında kalan 3 göze çarpan karakter var ilk olarak bunları listeleyeceğim.

Batman:

-First Year (İlk Yıl)
Batman_Year_One
Çeviri: Türkçesi var.
Uzunluk: Tek cilt.
Konu: Bruce Wayne’in orijin hikayesi.

-Batman: Eart One

Uzunluk: Toplam 3 cilt.
Konu: Bruce Wayne’in paralel evrende geçen orijin hikayesi. Ana evren ile çok fazla benzediği için ve ana evrendeki köken hikayesi aksine Bruce Wayne’in Batman oluşu üzerinde daha uzun ve gerçekçi durduğu için okunması gerektiğini düşünmekteyim. Ana evren ile arasındaki tek fark Bruce/Alfred ilişkisidir.

-The Man Who Laughs (Gülen Adam)
Batman_-_The_Man_Who_Laughs
Konu: Batman ve Joker’in ilk karşılaşması.

-The Long Holeween (Bitmeyen Cadılar Bayramı)
Batman_thelonghalloween
Konu: Batman’in dedektiflik maceralarından birini anlatırken bir yandan da Gotham’daki köklü mafya aileleri ile tanışırız. Kendileri Batman düşmanları arasında önemli yere sahip olduğu için okunmalı.

-Dark Victory
DarkVictoryBatman
Çeviri: Yok.
Konu: The Long Holeween’in devamı olarak da görülebilir. Dick Grayson yani ilk Robinimizi tanıttığı için önemlidir.

-Death in The Family
71hkKVtPj6L
Çeviri: Yok
Konu: Batman ve Joker arasındaki ilişkiyi değiştirecek bir olay yaşanır. Çok önemli bir karakteri kaybederiz.

-Teen titans (New 52) sıfırıncı sayı

Uzunluk: Tek fasikül.
Konu: Red Robin’in yani 3. Robinimizi hikayesi.

-Killing Joke (Öldüren Şaka)
BU1sKzS
Konu: Batman ve Joker’in belki de en ciddi karşılaşması. Okunmalı.

-Batman: Hush
batman-hush-007
Konu: Batman’in yeni bir düşmanı var. Ve onu mahvetmeye çok yakın. Peki kim bu düşman? Bunu işlerken tek tek Batman külliyatındaki bütün düşmanları görüyoruz.

-Under the Red Hood
under-the-hood-3fb61e2d39f7cd86
Çeviri: Yok. (Ancak JBC tarafından çevrileceği söyleniyordu)
Konu: Eski bir karakterin geri dönüşü.

-Batman and The Son
Batman_and_Son
Konu: Son Robin’in (Damian Wayne) Batman evrenine katılışı.

-Secret Origins (Gizli Kökenler)

Çeviri: İlk 3 sayı çevrildi. Devamının da çevrileceğini umuyorum.
Uzunluk: Toplam 11 fasikül.
Konu: Her fasikülde 3 farklı kahramanın hikayesine hızlıca değinen bu seride Türkçesi olmadığı için okuyamayacağımız ancak Batman evreninde önemli yer tutan karakterleri görüyoruz. Eğik biçimde yazdığım köken hikayeleri yerine alttaki hikayeleri okuyabilirsiniz. Aynı şeyleri işlerler. Ve Türkçesini bulabilirsiniz yukarıda yazdıklarımın aksine. (Hatta tavsiyem buradakileri okumanızdır yeni başlayan biri için daha kolay olur)
Bizim için önemli sayılar:

• Birinci sayı: Dick Grayson’ın kökeni (İlk Robin, sonra Nightwing). Dark Victory adlı hikayeyi okuyamıyorsanız bu da güzel bir giriş olacaktır.
  • Beşinci sayı: Jason Todd’un kökeni. (İkinci Robin)
  • Üçüncü sayı: Batwoman ve Red Robin’in (Tim Drake, Kendisi Robin kostümünü giyen 3. Kişidir. Sonradan Red Robin olup kostümü bırakmıştır.) kökeni.
  • Dördüncü sayı: Damian Wayne’in köken hikayesi. (4. Ve son Robin)
  • Onuncu sayı: Barbara Gordon’un (Batgirl) hikayesi.

*Sayıları sırası ile değil de yukarıdaki sıralama ile okumanız daha mantıklı olur çünkü Batman külliyatına göre sıralama bu şekilde.

-New 52 (Yeni 52)

Uzunluk: 10 Cilt.
Konu: En güncel batman serilerinden biri. Artık karakterleri tanıyorsunuz ilk ciltten başlayarak sırası ile okuyabilirsiniz.

-Detective Comics (Dedektiflik Öyküleri)

Uzunluk: 8 cilt.
Konu: New 52 ile aynı anda yayınlanan Batman dergisi. Okumadım ancak çok seviliyor, öneriliyor es geçmek istemedim o yüzden listede.

-Batman: Rebirth (Yeniden Doğuş)

Çeviri: Çevriliyor. İlk 3 cilt çevrildi şu anda.
Uzunluk: En güncel Batman yayını. Hala yayınlanmaya devam ediyor yurt dışında. Bitmiş değil.

9 Beğeni

Ben süper kahraman değil de farklı konusu olan,ilginç çizgi roman okumak istiyorum. Öneriler olursa sevinirim :slight_smile:

Sandman ve Masallar serisini önerebilirim seri olarak. Tek eser olaraksa Oğulların Diyarı, Bihikaye, Buzul Çağı, İnsomnia Cafe, V gör Vandetta önerebilirim. Watchmen de güzel bir eserdir sancak çizgi romana yeni başlıyorsanız ağır gelecektir. Çizgi romana Watcmen ile başlamak klasik okumaya Suç ve Ceza ile başlamak gibidir yani pek önermem :sweat_smile:.

1 Beğeni