Çizim Dosyası

İlk akrilik çalışmalarım.:hugs: Manzara yapmada pek iyi sayılmam ama akrilik boyamalar çok hoşuma gitti.

Bu da önceden yaptığım pastel boyamam. :smile:

20 Beğeni

02/07/2021

22 Beğeni

19 Beğeni

:buyucu:

23 Beğeni

17 Beğeni

En son bu ikisini çizip uzun bir süre elime kalem almadım şu an elime kalem alsam Cin Ali falan çizerim herhalde, köreldim. :laughing:

10 Beğeni

17/09/2021

16 Beğeni

17 Beğeni

Merhabalar
Kışa hazırlık için kendime suluboya almak istiyorum. Yüzyıllardır elime kalem fırça almadığım için baya uzak kalmışım. Fiyat/performans konusunda yardımcı olabilecek birileri var mıdır?

Ya hiç sevmem bu “up” muhabbetini ama hazır indirimler varken alayım bir set diyorum. Aşırı pahalı olmayan, pigmenti bol, güzel bir set önerisi olan yok mudur?

1 Beğeni

Winsor&Newton Cotman veya St.Petersburg tavsiye ederim. Bütçenize göre kaç adet olandan alacağınızı seçebilirsiniz. Bir de Van Gogh var. Bende üçü de var. Hepsini tavsiye ederim. İçlerinden hangisini seçersin diye sorarsan St.Petersburg derim. Yine de hepsinden memnunum.

4 Beğeni

Çok teşekkürler St Petersburg bir kişi daha önermişti sanırım ondan devam edeceğim.

2 Beğeni

Ben de sulu boya seti ve iyi de defter aldım ama sulu boyayı nereden öğreneceğimi bilemedim. Fikri olan var mı bu konuda

2 Beğeni

Bu tarz videolarla başlayabilirsiniz. Gramaj ve doku olarak düşük kağıtlar seçmek moral bozucu sonuçların ortaya çıkmasına neden olur. 300gr suluboya kağıdı en verimli sonuç alabileceğiniz kağıttır. A3 boyutunda alıp parçalarsanız ilk denemeler için kağıdı da fazla ziyan etmemiş olursunuz. Diğer türlü kağıtta yamulmalar olur ve boya istediğiniz gibi kaynaşmaz ve kağıt soyulabilir.

Ek olarak her renk için farklı bir su kabı öneririm. Daha temiz sonuçlar alırsınız. Okulda öğretilen gibi boyayı da hunharca kullanmak yerine oldukça pinti olmalısınız.

3 Beğeni

Bende yağlı boyaya başlamak istiyorum ama öğreneceğim bir yer bulamadım.

Yağlıboyayı evde öğrenmek çok zor olabilir. İllerin ücretsiz kurslarına giderek önce temel çizim eğitimi alıp yavaşça yağlıboyaya geçmek daha mantıklı bana kalırsa. Ne kadar kabiliyetlisiniz bilmiyorum ama videolarla izlenerek yapılacak bir şey olduğunu düşünmüyorum. Eğer öyle olsaydı Ross amca ile bütün nesil ressam olurduk. :slight_smile: Yağlıboya sadece boyaları karıştırıp sürmekle olmuyor. Yüzlerce teknik, yan malzeme gibi bir dürü detay içeriyor. İl kursları ücretsiz olsa da malzemeler bu dolar kurunda zıvanadan çıkmış durumda. Ben yağlıboyadan önce karakalem, akrilik öneririm. En son yağlıboyaya bulaşmak en mantıklısı bence. Çok sabır istiyor.

Benim belli bir yeteneğim var, karakalem yapmak istemiyorum artık yinede sağolun.

1 Beğeni

Belli bir yeteneğiniz varsa belki birkaç video bulunabilir. Bakacağım.

@yunusemre Bu videoda yardımcı malzemeler ve başlangıç tekniklerinden bahsediyor. İngilizceniz var mı bilmiyorum ama varsa bakabilirsiniz. Yağlıboya olarak alacaksanız eğer Talens tercih etmeyin. Bulamaç gibi oluyor. Daler Rowney, Van Gogh, Rembrandt, Lefranc(Talens olmadan önceki eski tüpler) öneririm. Bir de tuvallere başlamadan önce iki kat Gesso atmanızı öneririm. Böylece boyalar daha rahat tuvalde karışır ve daha akıcı hareket edebilirsiniz. Haşhaş yağı da diğer yağlara göre daha etkilidir. Terebentin kullanmanızı tavsiye etmem. Fırçaların çabuk erimesine ve bozulmasına sebep oluyor. Kalıp sabun veya sıvı arap sabunu fırça formalarını koruyor. Kurutucu kullanırsanız daha çabuk kurur tablolarınız. Aklıma gelenler bunlar. Eğer başka sorunuz olursa yardımcı olmaya çalışırım.

Ekleme: Bir de bu hesabı buldum. Kareleme tekniklerinden de bahsetmiş. Hızlıca baktım bence faydalı olacaktır.

1 Beğeni

Bir şey daha sorucam :slight_smile:
Kağıt bayağı önemli, daha önce aldığım skeç kağıtları da idora’nın suluboya kağıdı da fiyasko oldu. Hot presslerin de suluboya/kalem suluboya için çok başarılı olmadığını okudum az önce, peki hangi kağıdı alacağız?

Çok teşekkür ederim. Fırsat buldukça yapmayı deneyeceğim.