Çok Övüldüğü Halde Size Hitap Etmeyen Kitaplar

Bana iyi değil de daha çok popülerite sıralaması gibi geldi, tabi fantezi okurları arasında Yoksa asoiaf silip süpürürdü. Onun dışında gayet olası bir liste bence.

1 Beğeni

Yanlız Dune serisi bilim kurgu olarak listeye girmiş. Zaten zirveye yakın olmamasi bilim-kurgu olmasından dolayıdır herhalde.

1 Beğeni

Asıl popülarite sıralaması olsaydı asoiaf süpürürdü ki 3.sırada olması bile çok saçma bence.

2 Beğeni

Çok saçma demeyelim de ama popülerite sıralaması gibi duruyor bana da.
Ayrıca bir sürü tamamlanmamış serinin olması da listeye gerçekçi bir gözle bakmama mani oluyor.

2 Beğeni

Ben de aynı şeyi söyledim. İfade edemedim galiba. r/Fantasy mesela first law olsun gentleman bastards olsun normalden daha fazla seviyor. Ancak sword of Truth gibi bir seriyi hiç sevmiyor. Liste bence genel bir popülerite sıralaması değil de r/Fantasy deki popülerliğini gösteriyor serinin.

Taht Oyunları’nın kaybı diziden kaynaklıdır diye düşünüyorum. Böyle listeler pek geçerli ve güvenli olmuyor.

"Abartılmayı Hak Eden Kitaplar"diye bi konu olsaydı burada yer alan seriler konuşulurdu bence.

2 Beğeni

r/Fantasy’deki populerlik siralamasi olabilir ama bu degerini dusurmez diye dusunuyorum. Ayrica First Law serisi orjinal guzel gir seridir. Ulkemizde cevrilmemis durumda olup da bilmedigimiz cok inci var.

1 Beğeni

Haklısınız dilimize çevrilmemiş pek çok güzel seri var. First law serisini ben de beğenirim. Liste, genele de yakın onun dışında. Biraz göz attım da. Sallamış gibi olmayayım da listedeki pek çok kitap maalesef dilimize çevrilmemiş.

Listede Robin Hobb görmek güzel, ülkemizde değer görmeyen incilerden.

1 Beğeni

Ona yakın şöyle bir şey var:

2 Beğeni

Bu başlıkta üzerine konuşulan kitapların çoğu, büyük bir kitle tarafından sevilen seriler olduğu için bu yorumu yaptım aslında. Başlığın kendisi bana çelişkili geliyor çünkü. Eğer abartıldığı düşünülecek kadar göz önündeyse vardır bir mahareti. Ya da içlerinde gözbebeklerim olduğu için mi böyle düşünüyorum acaba?
Gerçi zamanında wattpad kitapları için kitap fuarlarında izdihamlar yaşanıyordu, onlar da kitleler tarafından seviliyordu, onların mahareti neydi o zaman diye soruyorum kendime. Düşünürken işin içinden çıkamıyorum pek.

Ben de abartılan kitap denince aklıma geleni söyleyeyim mi? Ben şöyle düşünüyorum:
Bir kitap vardır mesela ve bu alanında harbiden iyidir. Eleştirmenler okurlar tarafından beğeniliyordur. Tabi kitap da hayli popülerdir. Hatta o kadar popülerdir ki bu alanında en az kendisi kadar başarılı eserleri gölgede bırakıyordur. Benim abartılan kitaptan anladığım genel olarak bu.
Tabi milletin beğenip bizim beğenmedigimiz bir şeye de hemen abartılan sıfatını yapıştırıyoruz çoğu zaman.

3 Beğeni

Simyacı ve Martı kitapları net balon.

6 Beğeni

Locke Lamoranın klişe Amerikan suç poliseyelerinin fantastik versiyonu olduğunu düşünüyorum.
Edebi açıdan bir numarası yok. TV dizisi olsa 2.bölümde bırakırdım. Belki +13 çizgi filmini Netflix yapsa izlerdim. Patrick Rothfuss neden bu kitabın yazarını tavsiye ediyor bilmiyorum.

1 Beğeni

Patrick abi bir çok kitabı tavsiye ediyor… Başka işlerlede uğraşıyor taş kapılar hariç

İlk defa gördüm bu başlığı ve okurken şok geçirdim. Ayrıca da sevindim, görecelilik kavramının burada kanıtlandığını gördüm. Kara Kule serisi kötüydü falan (hâşâ ve kellâ) diyenlere ve yarım bırakanlara çok üzülmekle beraber birkaç kitap da ben bırakmış olayım.

1-) Harry Potter serisi
2-) Karantina Serisi
3-) Alacakaranlık Serisi
4-) Anna Karenina
5-) Vadideki Zambak

“FAHRENHEIT 451” Kocaman harflerle yazmak istiyorum. Bu arada Ray Bradbury sevdiğim bir yazar.

2 Beğeni

Yabancı ve Muhteşem Gatsby.

Rüzgarın Adı. :slight_smile:

2 Beğeni