Demir Druid Günlükleri, Kevin Hearne

Takipçi

“Bu müthiş esprili seride, Kelt mitolojisinin kahramanları ve günümüzde yaşayan kadim bir Druid, Arizona çöllerinde bir araya geliyor.”
-Kelly Meding, Three Days to Dead’ın yazarı-

Druidler’in sonuncusu, Atticus O’Sullivan, Arizona’da huzurlu bir yaşam sürüyor. Eski bir kitapçı dükkânı işletiyor ve boş zamanlarında İrlanda av köpeğiyle birlikte avlanmak için şekil değiştiriyor. Komşuları ve müşterileri, Atticus’un yirmi bir yaşında, yakışıklı, dövmeli bir İrlandalı olduğunu düşünüyor. Hâlbuki Atticus tam yirmi bir yüzyıl yaşında. Gücünü topraktan alıyor, keskin bir zekâsı var ve zekâsından daha da keskin olan Cevaplayıcı, Fragarach kılıcını kullanıyor.

Ne yazık ki, gazabı şiddetli bir Kelt tanrısı da bu kılıcın peşinde ve yüzyıllardır Atticus’un takipçisi. Üstelik bu sefer amacına çok yaklaştı. Atticus ondan kurtulmak için bütün gücünü toplamak zorunda. Ayrıca baştan çıkarıcı ölüm tanrıçasının, vampir ve kurtadam avukatlarının, bedeni bir cadı tarafından ele geçirilen çekici bir garsonun ve meşhur İrlandalı şansının yardımına ihtiyacı var.

“Kevin Hearne, hem tuhaf bir şekilde tanıdık hem de şaşırtıcı derecede orijinal bir dünya yaratarak eski mitlere yeni bir soluk getiriyor.”
-Nicole Peeler, Tempest Risinç’m yazarı-

Büyücü

“Kevin Hearne, hem tuhaf bir şekilde tanıdık hem de şaşırtıcı derecede orijinal bir dünya yaratarak eski mitlere yeni bir soluk getiriyor.”
-Nicole Peeler, Tempest Rising’in yazarı-

Druidler’in sonuncusu Atticus O’Sullivan cadılardan pek hazzetmiyor. Ancak günümüz Arizona’sı beklenmedik bir şekilde bir cadı meclisi tarafından istila edilince, Atticus da onlarla bir ateşkes anlaşması imzalamak zorunda kalıyor. Üstelik yeni kızlar sıradan kötüler değil, onlar II. Dünya Savaşı’nda Almanlar’ın yanında yer almış, bulaşmak istemeyeceğiniz tipler.

“Muhteşem kurgusuyla yepyeni bir fantastik seri.”“Muhteşem kurgusuyla yepyeni bir fantastik seri.”“Muhteşem kurgusuyla yepyeni bir fantastik seri.”

Düşmüş bir melek, bölgedeki liselerde okuyan gençlerden besleniyor, Baküsçüler’den oluşan ölümcül bir sürü, Vegas’tan kalkıp geliyor, tehlikeli ve seksi Kelt ateş tanrıçası, Atticus’un dikkatini çekmeye çalışıyor. Gündemi epey yoğun olan Atticus, cadı avını hangi araya sıkıştıracağını bilemiyor. Ancak sihirli kılıcının, komşusunun roketatarının ve vampir avukatının yardımıyla, Atticus şehri temizlemeye ve cadılara, yanlış Druid’i büyülemeye çalıştıklarını göstermeye hazır.

“Muhteşem kurgusuyla yepyeni bir fantastik seri.”
-Kelly Meding, Three Days to Dead’in yazarı-

Çekiççi

“Demir Druid Günlükleri’nin adrenalin dolu bu üçüncü macerasında Hearne, baş döndürücü aksiyon sahneleriyle okuru kendinden geçirecek.”
-Publishers Weekly-

İskandinav fırtına tanrısı Thor tam bir başbelası. Kendisi, sayısız insanın hayatını mahvetmiş ve çok sayıda masum insanı öldürmüş bir tanrı. Viking vampiri Leif Helgarson yüzlerce yıl sonra intikamını almaya hazırlanıyor ve dostu olan son Druid Atticus O’Sullivan’dan bu kâbusa son vermek için yardım istiyor.

Atticus’un binlerce yıldır hayatta kalmasını sağlayan bir stratejisi var: ‘Yıldırım fırlatabilen adamlardan uzak dur’. Fakat son evi olan Arizona’da işler kızışıyor. Kendilerine Tanrının Çekiçleri diyen Rus şeytan avcıları bölgede kol geziyor ve bir vampir savaşı çıkmak üzere. Defalarca uyarılmalarına ve bütün uğursuz işaretlere rağmen Atticus ve Leif birlikte Norse diyarı Asgard’a gitmeye karar veriyor. Yanlarına bir kurtadam, bir büyücü ve buz devlerinden oluşan bir ordu alarak, Valkyrieler, öfkeli Norse tanrıları ve koca bir çekiç kullanan Fırtına Serserisi ile yüzleşmek için yola çıkıyorlar. Savaş başlıyor!

“Muhteşem kurgusuyla yepyeni bir fantastik seri.”
-Kelly Meding, Three Days to Deacf’ın yazarı-

Hileci

Komedi, aksiyon ve mitolojinin heyecan verici bir karışımı. Atticus, şehir fantezisi türünde karşınıza çıkabilecek en sıra dışı kahramanlardan biri."

• Fantasy BookCritic-

Druid Atticus O’Sullivan, iki bin yıldan fazla hayatta kalabildiyse, bunu biraz da Kelt kurnazlığına borçlu. İntikam için gelen öfkeli İskandinav tanrılarını öldüğüne ve cesedinin Arizona Çölü’nde olduğuna inandırmasını da… Ama ona yardım eden hileci tanrıCoyote bu kez maharetini Atticus üzerinde gösteriyor ve Atticus kendini çölün ortasında kana susamış deri-değiştirenlerin arasında buluyor. Druid’imiz tam da bu belanın üstesinden geldiğini düşünürken, hiç beklemediği biri tarafından bir kez daha- ihanete uğruyor. Bu badireyi de atlatırsa eğer, bir daha hiç kimse tarafından kandırılmamaya yeminli. Ama tabii sonsuz hayat bir yemin için fazla uzun.

“Komik, bıçak kadar keskin ve parlak bir seri.”
-Booklist-

Tuzakçı

“Atticus, yirmi birinci yüzyılda hayatta kalabilecek zekâya sahip, güçlü ve çağdaş bir kahraman. Demir DruId Günlükleri ise enerjisi yüksek ve bilgilendirici bir fantastik macera…” - Library Journal

Atticus O’Sullivan, on iki yıl süren gizli eğitiminden sonra niyahet yardımcısı Granuaile ile birlikte girişeceği, dünyadaki Druidler’in sayısını ikiye katlama görevi için hazır. Oysa tam da işe koyulacakken, Atticus’un öldüğünü düşünen tanrılar sağ olduğunu öğreniyor ve Atticus’u aslında hiç girmediği o mezara sokmaya karar veriyor.

Başka şansı kalmayan Atticus kaçmak zorunda. Elbette Granualie ve Oberon da onu yalnız bırakmayacak. İstikamet Olimpos Dağı. Kötü haber şu ki, Roma Tanrısı Bacchus intikamını almak için orada. Ancak öfkeli tanrının sırasını beklemesi gerekecek. Zira bir kara elf grubu, kadim bir vampir ve eski bir kötülük tanrısı da Atticus’un yolunu gözlüyor. Üstelik hepsinin yapılacaklar listesinin en başında aynı madde var: “Druıd’iöldür!”

“Süper! Elinizden bırakamayacaksınız. Bolca mizah ve kavga dövüş de cabası!”
-PublishersWeekly-

Avcı

1. kitapla aynı tanıtım yazısını kullanmışlar nedense.

Dövmeci

“Neredeyse iki bin yıldır dünyadaki tek Druid oydu. Demir Druid Atticus O’Sullivan. Keskin zekâsı ve amansız kılıcıyla, peşindeki bir tapınak dolusu tanrıdan kurtulup hayatta kalmayı başardı. Üstelik artık bir yoldaşı da var.” .

-New York Times-

Atticus’un çırağı Granuaile nihayet tam bir Druid oldu. Dahası, Atticus uzun zaman önce dondurulan bir Başdruid’i, yeni adıyla Owen Kennedy’yi hayata döndürmeyi başardı. Şimdi Owen’ın öğrenmesi gereken çok şey var. Atticus rollerin değişmesinden memnun. Bir zamanlar öğrenciyken şimdi öğretmen rolünde ve Owen’ı modern hayata hazırlıyor. Owen, Atticus’un yaptığı dövmelerin acısı ve cep telefonu denen gereksiz aletle mücadelesinin yanında bir de İngilizce öğrenmekle uğraşmak zorunda. Bu sırada Granuaile de büyük bir meydan okumayla karşı karşıya: Hindistan’da babasının bedenini ele geçiren bir büyücünün ruhunu defetmesi gerekiyor. Cadı Laksha’nın yardımına rağmen Granuaile ezici bir yenilgiyle burun buruna kalıyor. Üç Druid; veba yayan iblislerle, domuz seven yetilerle, ateş saçarak uçan tilkilerle ve çılgın Fae’lerle mücadele ediyor ve bu kez, üçün şanslı sayıları olduğunu umuyorlar.

“Fantastik, mitolojik ve de çok komik.”

-Booklist-

Kevın Hearne tam bir Arizona’lı ve klimayı icat eden kişiye minnettar. Lisede İngilizce öğretmeni olarak çalışıyor. Sınav kâğıdı okumadığı ya da roman yazmadığı zamanlarda fesleğenleriyle ilgileniyor ve kızıyla doğa resimleri yapıyor. Yürümekten ve çizgi romanlardan hoşlanan Hearne, eşi ve kızıyla birlikte küçücük, sıcak bir evde yaşıyor.

Kazıkçı

“Kevin Hearne’in destansı bir hikâye anlattığı serisinin kahramanı Demir Druid Atticus O’Sullivan’ın halletmesi gereken bir mesele var.

Ve bir vampirin kalbine saplanması gereken bir kazık."

- New York Times

Bir Druid, Atticus gibi iki bin yıl yaşadığında, birkaç vampirin ayağına dolanmış olabilir. Bir lejyon oluşturacak sayıda vampirin de… Güç delisi Theophilus’un önderliğindeki bu dişli baş belaları, zaman içinde, çözülmesi gereken büyük bir soruna dönüştü. Artık bu işe bir el atmanın zamanı gelmişti.

’ Atticus biraz yardıma hayır demezdi ama dostlarının da kendi dertleri vardı. Huysuz Başdruid Owen Kennedy, bir trol belasıyla karşı karşıyaydı.

Bir trolle yaşananların asla geçmişte kalmayacağını öğrenmekle meşguldü. Granuaile de tanrı Loki’niıı kehanet güçlerinden paçayı sıyırmaya çalışıyordu. Yaptığı bir araştırma, onu Slav kâbuslarıyla yüz yüze getirecekti.

Düşmanı Theophilus’u durdurmak için dünyayı dolaşan Atticus’un yolu, bütün yollar gibi Roma’ya çıktı. Ölümsüz varlıklara son vermek için Ölümsüz Şehir’den daha iyi bir yer olabilir miydi? Ancak şiirsel adaletin mutlaka bir bedeli olacaktı.

“Fantastik, mitolojik ve de çok komik.”

- Booklist

Kişisel Görüşümü söylemem gerekirse bu seriyi okurken çok eğleniyorum. Arkadaşımın tavsiyesiyle başlamıştım ve hiç pişman değilim. Percy Jackson ve Dresden Dosyaları’nın bir karışımı gibi duruyor olsa da kendini ayakta tutabilecek kaliteye sahip, esprili ve akıcı bir hikaye sunuyor. Siz en iyisi Oberon konuşmaya başlayıncaya kadar bekleyin. :joy:
Tek eleştirim, bazı kısımların çevirisi kesinlikle çok daha iyi yapılabilirdi.
Herkese tavsiyemdir, okuyacaklara şimdiden iyi eğlenceler.

5 Beğeni

Çok sevdiğim bir seriydi ama biraz gençlik kitabı gibi duruyor. Artemis zaten seriyi çok soğuttu. Ben en son kitabını okuduğumda üniversiteye gidiyordum, şu an iş hayatımdaki 2. yılım. Önceki kitaplarda ne oluyordu, ne bitiyordu hatırlamakta zorluk çekiyorum ama dediğim gibi ağzımda güzel bir tat bıraktı. Eğlendiren, güldüren bir seri.

Eğer seriyi almak isteyen arkadaşlar varsa serinin ilk 5 kitabını uygun bir fiyata bırakabilirim, ben takip etmeyi bıraktım.

Bu teklifiniz hala geçerli mi acaba? :slight_smile:

1 Beğeni

Geçen ay sattım, çok da ucuza gitti bu arada :smile:

1 Beğeni

Seriyi alsam mı diye bakarken forumu bir araştırayım dedim. O esnada yorumunuza denk geldim. Alana hayırlısı olsun:)

Okuoku’da ilk üç kitap seti 28 lira.
4-5-6’dan da devam kitapları diye bir set yapmışlar. O da 28 lira. Başlığı hortlatmış olduğumdan belki ilgilenen olur:)

3 Beğeni

Bence her kuruşuna değer bir seri kendisi. Esprileri, aksiyon dozu, olaylar… Her şey tam tadında işleniyor. Pişman olmazsınız. Yok olursanız da beni köpeklere sosis niyetine yem etmeyin yeter. :joy:

3 Beğeni

Üç saniye önce ilk altı kitabı yukarıda bahsettiğim kampanyadan faydalanarak aldım. Faturayı adınıza kestiriyorum. :smirk:

Sevgiler. :relieved:

3 Beğeni

Ilk kitap, yani Takipci bitti. Muhtesem eglenerek okudugum bir kitap oldu. Bu donemde kesinlikle boyle bir kitaba ihtiyacim varmis. Simdi hic sektirmeden ikinci kitaba geciyorum. Oneri icin tesekkur ederim. :purple_heart::blue_heart:

5 Beğeni

Kitabin uslubunu merak eden arkadaslar icin ilk iki sayfayi paylasiyorum.

Sayfa 1.

Sayfa 2.

6 Beğeni

Ben Oberon hakkındaki düşüncelerinizi merak ediyorum aslında, kitabı birlikte okuduğum arkadaşlarımla birlikte en sempatik bulduğumuz karakterlerin başında geliyor kendisi. :joy:
Gerçi öyle bir köpeği idare etmek zor olurdu diye düşünüyorum. :smiley:

1 Beğeni

Oberon’a BAYILIYORUM! O kadar diyeyim:)

2 Beğeni

Hiç beğenmedim iyiki almamışım :confused:

Şaka bir yana 6. kitaptan sonrası satılıyor mu nette? Yoksa 2. el mi bulunuyor?

2 Beğeni

Son 3 kitabi da 27.90’dan satisa cikardilar okuoku’da. Dun siparisimi verdim. Yani toplamda dokuz kitaplik seri ucer ucer 27.90’dan satiliyor.

1 Beğeni

Altıncı kitaptan sonrası satılıyor, 2017’de çıktı yedi ve sekiz, dokuzuncusu da Şubat’ta çıktı. Ve dokuzuncu kitap sonmuş sanırım. :frowning:
@Asli_Dagli, bu benim için yeterli, teşekkür ederim. :slight_smile:

3 Beğeni

Üslup çok hoşuma gitti bu seri için fakat kapak seçimi için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Karşımda uçsuz bucaksız bir yol dururken daha ilk adımımda görünmez bir duvara çarptım sanki.

2 Beğeni

Kapaklar COK kotu. Lakin orijinal kapakmis. Artemis Yayinlari’yla dogrudan konustum. Bu kitabi kitapcida filan gorsem asla almazdim kapagini gorunce. Lakin cok guvendigim insanlar onerdi. Iyi ki de onyargilarimin beni dizginlemesine izin vermemisim. Buyuk egleniyorum:)

4 Beğeni

Belki ben de ön yargılarımı kırarım bu seri hakkında yakın bir zamanda. Ama kapaklar inanılmaz itici.

1 Beğeni

Siz söyleyince baktım, gerçekten berbatlar.

1 Beğeni

Okuyup en çok güldüğüm kitap Alcatraz serisi idi. Bununda kendine göre bir mizahi varmış gibi geliyor. Bakalım arada kafa dağıtmak lazım, yoksa çok kaptırıyorum kendimi. :wink:

3 Beğeni

Ne yazar ne de seri hakkında hiçbir fikrim yoktu. Okuoku’daki kampanyayı görünce kapaklar çok itici geldiği halde aldım, en kötü bir lise öğrencisine armağan ederim diyordum :rofl::rofl::rofl: çok bekler

ilk 7 kitabı 2 haftada okudum, inanılmaz akıcı, karakterler aile üyelerim sanki, hele oberon, seri bittiğinde oberon’un yokluğunu çok hissedeceğim, en iyisinden günde 5 öğün sosis ve pastırma sözü versek bizimle kalır mı acaba

yazarın sitesinde seri 10 kitap gibi

4 Beğeni