Deprem

Son cümlenizi alıp duvara asmak lazım. Yöneticiler tamamen plansız, programsız hareket ediyor. Depremin ilk saatinden beri sürekli maddi yardımlar açıklıyorlar (açıklanan rakamlarda mevcut ekonomik koşullarda şaka gibi rakamlar)İnsanların önüne para koymak değil ki mesele, devlet olarak her bir vatandaşa sahip çıkılmalı, sağlığından, barınmasına kadar her bir sorunu çözülmeli. Allah herkesin yardımcısı olsun. Keşke elimizden daha fazlası gelse.

2 Beğeni

İstanbul’da oturanlar için ücretsiz sağlamlık testi ;

https://www.instagram.com/reel/ConJsJTAMgM/?igshid=YmMyMTA2M2Y=

Ücretsiz psikolojik destek veren kurumlar.

-Bugün itibariyle ege bölgesinde depremzedeler için konaklama yerlerinin tamamı doldu. Büyük oteller zorla açılmadığı sürece yer bulmak mümkün değil.
-Aşırı derece ihtiyacı olanlar bile ortada kaldı.
-Enkaz altında yakını bekleyen hastaneden taburcu olan veya başka sebepler geç gelenler hep ortada kaldı.
-Sıkıntılı çok aile geliyor. Ama bugün en az 100 aileyi göndermek durumunda kaldım. En azından yemek verebildik.
-Kaymakamlıklardaki ayni yardım stokları da tükenmek üzere. Hep yardım deprem bölgesine aktı ama burada bişey kalmadı.
-Telefonla bir çocuk aradı. Yardım istedi. Ama düzgün konuşamıyor. Annesinin Türkçe bilmediğini söyledi Hemen tercüman getirttim. Ama bu seferde telefon hattı kesildi. Zaten zor çekiyordu. Bir daha ulaşamadık.

Bu da ufak bir depremzede.

7 Beğeni

Selamlar herkese,

Forumun ara sıra gelip giden tayfasındanım.

Depreme İskenderun’da daha kiracı almaya geçen ağustos ayında başlayan evimde yakalandım. Zaten haberlerde görüyorsunuz. Insanların yaşadığı dramı ve acıyı. Tekrar tekrar anlatmak faydasız çünkü anlatılamaz. İlk gece dışarıda yattım. Bu bölgede dağlara kar düşünce keskin bir soğuk rüzgar olur. Tam da o dönemdeyiz. Çok yakınımda 20’li yaşlarda bir kız sabaha kadar annesinin çıkarılması için yalvardı. Gelen ekipler epey uğraşsa da başarılı olamadı. Öyle bir felaketti.

Ailem ve ben iyiyim. Osmaniye’ye geçtim ertesi gün zorla bir taksi bularak.

Değinmek istediğim nokta Türkiye’nin kronikleşmiş yozlaşması. Şu anda ekranlarda bazı müteahhitlerin yakalandığı haberleri görülüyor. Harika evet peşine düşülsün. Peki yapı denetiminde onay verenler ve belediyeler?

Söylediğim gibi işin acı tarafını yıllarca konuşsak bile ne yakınlarını kaybeden insanların acısını dindirebilir ne de ölenleri yerine getirebiliriz.

Şu anda deprem bölgesi dışından yapılacak en büyük yardımlardan birisi bu binaları yapan müteahhitlerden başlayarak belediyelerde onaylayana kadar bu insanların peşine düşmek olacaktır. Öteki türlü ülkede işlerin nasıl yürüdüğünü biliyorsunuz. Bir kaç kişi günah keçisi ilan edilecek, bu kişilerin ve şirketlerin üzerinden halkın nefreti azaltılacak. Konu bu kadar sıcakken bu yapılmazsa unutun gitsin. Kurtulan kurtulacak.

Bir cadı avına çıkmadan gayet güzel bir şekilde bu insanlar belgeler ile desteklenerek ifşa edilebilir. Insan hayatıyla oynamak bu kadar basit olmamalı.

Benim kiracı olduğum ev dediğim gibi daha yeni bir yapı. Öyle ki apartman boşluğu ışıkları bile bir iki ay önce aktif hale geldi. O kadar ki yeni. Hala kiracı aranan daireleri de vardı bildiğim kadarıyla.

Bunları göz önünde bulundurarak paylaştığım videolara göz atın lütfen. Burada sistem kilitlendi ve geri toparlanması belki de yıllar alacak. O zamana kadar bu işlerin suçluları çoktan izini kaybettirmiş olacaktır.

https://drive.google.com/drive/folders/1RO0mmEZo5oWoNZXckTGY0xiafAUtKFb5

7 Beğeni

Yayını takip etmiyorum da bu durum gerçek mi gerçekten?

1 Beğeni

Evet, diğer bir fıkra da diğer bankaların şu anki genel müdürlerinin sanki babalarının parasıymış gibi arayıp bağış yapıyoruz demesi.

Açtım, iki dakika dayanamayıp kapadım bu arada. Bu kadar samimiyetsiz bir ortam az bulunur.

10 Beğeni

Ya baştan aşağı fiyasko.Sunucular paraları sürekli yanlış okuyor mesela 8.sınıf öğrencisi kumbarasından 50 Milyon çıkarabiliyor bunlara göre ya da birileri bütün mal varlığını verip yarın sokaklarda dilenmeye gidebiliyorlar…Ya da Diyanet çıkıp biz şu kadar veriyoruz diyebiliyor ki bizim paramızla bize hava atmaya çalışmaktan başka şey değil ya da Cumhurbaşkanlığı bilmem ne odaları da yapıyor aynı şeyi.

3 Beğeni

Yeni Çamoluk Otomotiv 50.000.000.000 bağışladı dediler. Oradakiler bile inanamadı. Sonra 50.000.000 bağışlanmış yanlış oldu dediler. En son firmanın sahibi çıktı bizzat kendisi 50.000 bağışladım yanlış anlaşıldı dedi. Henüz birileri çıkıp, “Yok ya biz 50 lira bağışladık…” ya da “Biz para falan bağışlamak kardeşim!” diyen çıkmadı, bekliyoruz bakalım. Adamlar sıfırları bizden daha hızlı attılar paradan.
Merkez bankası ve kamu bankalarının yaptığı bağış vesilesiyle de hepinizi tebrik ederim arkadaşlarım hepimiz 811 TL bağışlamışız Murat Ağırel’in yazdığına göre.

4 Beğeni

Halkın parasını bağışlayıp üstüne vergi borcundan düşürtüp halka 2 kere ödettirip kendileri yardım etmiş gibi davranıyorlar. İnsanlar hala enkaz altında, yardım gitmeyen köyler var… Bu iğrençliği daha sonra yapabilirdiniz.

10 Beğeni

Ya adamlar ilk defa belki Emine Erdoğan ın cüce sevmesinden sonra en azından bütün milleti toplu bir şekilde güldürebildi.Yani iyi de reklam oldu onlara bir yandan.:joy_cat:

1 Beğeni
1 Beğeni

Arkadaşlar merhaba, uzun zamandır hayatımın biraz olumsuz seyretmesi sebebiyle psikolojim bozulmuştu, foruma pek giremedim.
Ardından deprem oldu, morallerimiz daha da kötü oldu. Çoğumuzun ailesi ve arkadaşlarından kayıpları oldu.
Umarım forumumuzdan tanıdığımız kişilerde ve ailelerinde üzücü durumlar yoktur.

10 Beğeni

Bu “gönderi yazarı tarafından silindi” ibaresini görünce aklıma benim deneyip daha göndermeden sildiklerim geliyor. Böyle olunca ülkemde var olan ileri demokrasi için bir kere daha şükürler ediyorum (eğer siz bu satırları okuyorsanız gönderme cesaretim için beni tebrik edebilirsiniz)

5 Beğeni
2 Beğeni

Sizce deprem uzmanlarının ileri sürdüğü tezler arasında hangisi akla daha yatkın ?

1 Beğeni

En kötüsü hangisiyse o…Kendini ona gore ayarlarsin,
Gercekleşmezse kardasın…

4 Beğeni

Yine bölgeye gidiyorum arkadaşlar, bu kez Adıyaman…
Okadar çok eksik varki hala . Aslında hiçbirşey geçmedi, bitmedi .!

6 Beğeni

Merhabalar , konuyu nereye açayım bilemedim. Bizzat benim başında olduğum bir kampanya. Bu ay sonu Hatay’a giderek bizzat kendi elimizle çocuklara ulaştırmayı planlıyoruz. İzmir’de yaşayan arkadaşların imkanı var ise evlerde bulunan ilk-orta-lise dengi okuma kitaplara ve aşağıda ihtiyaç listesinde bulunan ürünlere talibim. :pray:

10 Beğeni

Yarın ben Menderes’ten koli götüreceğim. Menderes merkezde olup da sabah 9-10 gibi gönderecek bir şeyi olandan alabilirim.

2 Beğeni