Dilimize Kazandırılmasını Bekledikleriniz

Bekliyorum ama umudum yok :pensive:

7 Beğeni

Şu resme (özellikle de soldaki cilti edisyonlara) baktıkça üzülüyorum. Dilimize çevrilmiş eski Star Wars kitapları var ama onlara da ulaşmak zor. Umarım bir gün görebiliriz.:cry:

15 Beğeni

Orta sütunlardakilerin epey bir kısmı önceden çevrilenlerden sanırım, ama bulmak zor tabi. Star Wars evreninin kitaplarda daha güzel olduğunu düşünenlerdenim ben de.

1 Beğeni

Evet orta stündan basmıştı Arkabahçe sağ olsun. Ama maalesef birçoğu zor bulunuyor. Örneğin geçen Klon Savaşları serisini 300 TL’ye, Eski Cumhuriyet serisini 450 TL’ye gördüm. Umarım bir gün yeniden basılırlar ve yenileri de çevirilir.

2 Beğeni

Şöyle sağlam bir yayınevi bu kitapların hepsini bassa ne güzel olur. Tabi telif durumlarını bilmeden yazdığım bir dilek bu.

2 Beğeni

Hepsini olmasa bile Canon diye ifade edilen yeni dönemi basabilirler aslında. Telif durumlarını ben de bilmiyorum ama Star Wars her türlü satar bence.

1 Beğeni

Lucasfilm ve tüm Star Wars brand olarak Disney’e satıldıktan sonra önceden basılan tüm kitapları ( ve başka bir sürü genişletilmiş evren öğesini ) Legends olarak atfedip yok saymıştı. Sonrasında yurt dışında da bu kitaplar basılmıyordu benim bildiğim.

Daha sonrasında Dave Filoni gibi bazı yaratımcı abiler bu legend diye silinen engin materyal kaynaklarından Rebels ve mandolorian gibi yapımlarda faydalanınca işin en tepesindeki Kathleen Kennedy gibi zekası sorgulanabilir arkadaşlar ellerinde cevher yatakları bulunduğunun tekrar farkına vardılar. Bazı Thrawn ve Bane kitaplarını Canon a geri dahil edip tekrar baskı yapacaklardı ( kayıprıhtımda da haberi ya da forumda mesajları olması lazım ) .

Dex bu yeni basılan kitapları Türkçeye kazandırıyor ama düzensiz bir çalışmaları olduğu için gene de muamma tabi. High Republic kitapları niye çevrilmiyor mesela anlamak güç, en yeni yazılan ve marketing i bulunan expand hamlesi oysa ki kitaplarda.

Kendi adıma elimde zamanında çevrilen tüm Türkçe kitaplar olduğu ve yarısından fazlası okunmadan beklediği için çok da şey edemiyorum :joy: Ama özellikle yeni yazılan eserleri bende görmek isterim dilimizde.

4 Beğeni

Dex’in bastıkları sizce nasıl? Herhangi birini okuma şansınız oldu mu? Dex olduğu için pek sıcak bakamıyorum onlara.

Hiçbirini okuma imkanım olmadı maalesef. Aldım koydum, öyle bekliyorlar :joy: Christie Golden ve Claudia Gray in yazdıklarında daha olumlu görüşler vardı gibi kalmış aklımda. Kişisel olarak Battlefrontlardan da biraz beklentim vardı ama sıraları gelmedi hiç.

Aslında bu sene Mandolorian ve Bad Batch ile eski starwars tatlarından alınca okumaya girişesim geldi ama vakitsizlik işte :grinning_face_with_smiling_eyes:

2 Beğeni

Kurgudışı olarak keşke Türkçe’si olsa dediğiniz kitaplar var mı?

EU_voGUWoAAKToC

19 Beğeni

Asoiaf ve Dark Tower serisi demek istiyorum. Çevirileri Türkçeye bir şeyler kazandırmaktan çok uzak çünkü.

2 Beğeni

Nevernight 3. kitap ne zaman çıkacak acaba? Bir tarih verildi mi?

3 Beğeni

Bir ara sormuştum, ne zaman olduğunu bile hatırlamıyorum. “Öncesinde Dark Age gelecek” demişlerdi. :nazar_amulet:

1 Beğeni

“Özel Hayatın Tarihi” hakkında son durum.

Opera Anlık Görüntü_2021-10-26_125759_twitter.com

2 Beğeni

41E2H3AY61L.AC_SY780 (1)

2 Beğeni

41lXDRi1DqL.AC_SY1000

10 Beğeni

Robert Jordan “Conan” uyarlamalarına da şans verilebilir.

5 Beğeni

Goodreads listemi temizledim. Artık çevrilse bile okumayacaklarımı eleyince beklediğim kitaplar şu kadar kaldı. Doğan Kitap son zamanlarda polisiyeye ağırlık verir oldu ama Anthony E. Zuiker unutuldu nedense. :expressionless:

image

2 Beğeni

Oz Büyücüsü’nü herkes biliyordur diye düşünüyorum. Toplam 14 kitaptan oluşmasına rağmen ülkemizde maalesef tamamen basılmıyor. Yazarın telif haklarının da çoktan düşmüş olduğunu düşünürsek basılabilir fakat hiçbir yayınevi tercih etmiyor. Aslında çok güzel bir çocuk serisi olurdu.

11 Beğeni