Diskdünya ve Vakıf serileri (ilk üç kitap) okuma etkinliği

Tekrar merhaba arkadaşlar. Bu okuma etkinliğinde bize katılmayı düşünenler Büyünün Rengi kitabını temin etmelidir. Ayın 15’inden sonra okumaya başlıyoruz.

Hatırlatayım dedim :slight_smile:

5 Beğeni

Vakıf’a geçildiğinde aranıza katılıyorum. :upside_down_face:

4 Beğeni

Ben de yerimi aldım bekliyorum <3

4 Beğeni

Ayın 15ine az kaldı (gerçi benim kitaplar hala kargolanmadı bile, kidega sağolsun) büyünün rengi kitabıyla başlıyoruz. Okuma hızlarımız farklı farklı, peki nasıl yapalım? Mesela 15günde 1 kitap bitirerek mi gidelim yoksa ayda 1 kitap mı? Bölüm bölüm mü tartışalım, yoksa kitap bitince mi?
@isos81, @SJack, @abkaen, @sherlock007, @ESO, @Gok_Smr, @ElijahBaley, @gozdenur19, @Mucreth, @Akahige

5 Beğeni

Ortalama günde 25 sayfa Disk Dünya okursak 3 kitabı bir ayda bitirebiliriz. Her kitap için on gün zaman ayıralım ve bitiminde tartışalım.
Uygun mudur?

4 Beğeni

Benim listemde sadece diskdünya yok açıkçası ayda 1 kitabını okumayı ve kitap sonunda tartışmayı tercih ederim. Hem başka konulara da vaktimiz kalır. Sizi bilmiyorum ama maraton gibi art arda mı okumayı planlamıştınız acaba başta? O zaman sizi tutamam tabii ki :sweat_smile: ama en fazla ayda 1 okurum ben şahsen. Denk geldikçe de yorumlarınıza katılmak isterim. Benim açımdan sıkıntı olmaz.

4 Beğeni

Benim aklımda şu var:

15 gün gibi bir sınıra gerek yok. Kitabı bölümlere ayıralım (3 veya 4e), herkes bölüm bölüm fikirlerini yazsin. Böylece herkes kendi hızındaki kişilerle ilerler. Kalabalık olduğumuz için herkes aynı hıza uyamayabilir, o yüzden bu bana en mantıklısı geldi açıkçası.

Kitaplar çok kısa, 15 gün fazlası ile yeter bir kitap için, hatta 10 gün de sınır koyabiliriz ama gerek var mı sınıra, önce ona karar vermek lazım.

Bir de kervan yolda düzülür denir. Bir başlayalım, ilk kitapta zaten belli olur gidişat :slight_smile:

Eğer herkes Ok derse ben konuları (bölüm bölüm) açarım akşam.

Bu arada :sunglasses:

4 Beğeni

Böyle çok mantıklı olabilir, özellikle konular açılırsa, kim kaç günde okumak isterse o kadar günde okur, ona göre bölümlere yorum yapar, uzun süreli olarak konuşulabilir. @ElijahBaley açıkçası ben hızlı okuyorum bana kalsa peş peşe bitiririm, hele sararsa, ama herkese uymaz gibi :slight_smile: @ESO planımız maraton gibi değil de, motive olup, beraber okumak, en azından konuşabilmek kitap hakkında gibi aslında :slight_smile: çok da kasılmadan okuyup tartışabiliriz. Sanki @isos81’in dediği bu kapıya çıkartabilir bizi.

4 Beğeni

Bence konu kirliliği olmaması adına 15 gün gibi bir sınırlama getirelim. Bitirince herkes bu konu altından düşüncelerini belirtebilir. Bölüm bölüm yorumlamak biraz garip geliyor bana.

4 Beğeni

Açıkcası okuma hızından ziyade herkesin günlük koşturmacada başka işleri, planları da olabiliyor. O yüzden bana göre 10 gün şeklinde sınırlamak biraz kısa. Ama toplu olarak böyle bir karar çıkarsa saygı duyarım, okudukça dahil olmaya çalışırım. Herkes için ortak bir karar çıksın isteniyorsa 10 günün kısa olduğunu düşünüyorum. 1 ay uzun derseniz o zaman okuma+tartışma 3 hafta diyebiliriz belki.
Diğer yandan konu konu açılmaya başlandığında 3-4 kitaptan sonra grubun daha kolay dağılacağını düşünüyorum. Motivasyon toplu hareket edince daha kolay olabilir sanki.

6 Beğeni

Ben Büyünün Rengi’ni ve Vakıf serisini okudum. Diskdünya serisinin kalanına katılacağım.

3 Beğeni

Kalanından dolayı sizi etiketledim :slight_smile: karar aşamasında her görüşü alalım, bir karar çıkartalım. Vakıf için ekstra konuşuruz diye düşünüyorum katılacaklarla, önce diskdünya’da nasıl oluyormuş görelim :sweat_smile:

2 Beğeni

Bana hiç farketmez her türlü uyar. Çoğunluk neyi isterse kabulum

2 Beğeni

Arkadaşlar çoğunluk ne diyorsa o olsun diyorsunuz da o bahsettiğiniz çoğunlukta sizler de varsınız. :slight_smile: Bence fikriniz neyse onu belirtmelisiniz. Kimse de size neden sen bir hafta dedin neden 15 gün dedin diye de sormayacaktır. :smiley:

3 Beğeni

Kitabı bölmenin birkaç avantajı var:

• Tüm kitabın bitmesini beklemeden, okudukça yazma imkanı sağlıyor. Böylece mesela ay başında yüzde 20sini okudunuz diyelim, kalanı da 25 gün sonra okudunuz. Eğer tek konu olursa ilk yüzde 20lik kısmı hatırlamayabilirsiniz
  • Kitabı okurken başlardan yorum ve fikirleri inceleme şansınız olur. Diğer türlü kitap bitene kadar sürpriz bozanla karşılaşma endişesi sebebiyle yorumlara dahil olamazsınız
  • Bölüm bölüm yazmak aslında size bir sürece dahil olma hissi verecektir. Grubun asli amaçlarından birisi de bu bence.
  • Kitap bittikten sonra yorumlamanın, hangi kitabı okuyorsunuz başlığına yazmaktan farkı yok. O zaman etkinlik de pek anlamlı olmuyor haliyle

Sonuçta gönüllülük esasına dayalı bir aktivite bu. Denemekten kimseye bir zarar gelmez. Hatta fikir babalarından birisi olarak darbe yapıp yönetimi ele geçiriyor ve ilk kitap için “bölünmüş başlık” uygulamasını hayata geçiriyorum. Kitap kısa olduğu için 3 veya 4 başlık hazırlayacağım. Okuma 15’inden sonra başlayacak (başlıklar da 14ünde hazır olur), sonra okudukça da yazarız. Bir deneyelim, bakalım nasıl olacak? Ben normal kitap kulübünün de böyle işlemesi gerektiğini düşünüyorum açıkçası :slight_smile:

Son olarak, bence ayda 1 kitap şeklinde ilerlemek yeterli olacak. Böylece bulk şekilde Diskdünya okumak yerine, ayın belirli ve kısa bir kısmını bu etkinliğe ayırmak okuyucu üzerindeki baskıyı da önemli ölçüde azaltacaktır. Yine de ilk kitap için 15 gün diyelim de, Eylül için ayda 1e döneriz, yoksa memur maaşı gibi 15inden 15ine takip etmek zor olacaktır herkese :slight_smile:

7 Beğeni

Bölüm bölüm olabilir. ben her türlüsüne uyarım. Eğer kendimi kaptırırsam 1 güne bitebilir kitap söz veremeyeceğim :smiley:

2 Beğeni

Problem değil, okuyun yeter :slight_smile: Okudukça bölüm bölüm görüşlerinizi aktarırsınız, hem yolu da siz açmış olursunuz :slight_smile:

3 Beğeni

Yahu ben neden bu bölüm bölüm yorum yapmaya bu kadar soğuk bakıyorum bilmiyorum. Ben yine de kendi bildiğimi okuyacağım. :joy: Kitabı okurum ve yorumumu yazarım. Sonuçta bir görüş diğer görüşü etkileyeceği için tek mesajla yetinmem.

1 Beğeni

Buna yapabilecek bir şeyim yok zira:

Ön yargıları yok etmek, atom çekirdeğini parçalamaktan daha zordur - Albert Einstein :slight_smile:

Senin için de aynı şey geçerli, oku da, nasıl okursan oku :slight_smile:

2 Beğeni

Okuma düzeni nasıl olacak? Kronolojik sırayı mı takip edeceğiz (+1😁) yoksa alt seri sıralamasını mı?

1 Beğeni