DiskDünya

Şu an “Son Kıtayı” yavaş yavaş okuyorum. O kadar güzel ki. Rincewind’in bir adada ve sinir krizinden dolayı aborjin dansını bulmasına bayıldım. :joy: Terry amcam tarihin gerçek yüzünü gösteriyor bize.

5 Beğeni

Seri O KADAR GÜZEL ki! Tanımlayacak daha iyi bir sıfatım yok. Yakınlarımda bu seriyi okutabileceğim ve sabah akşam konuşabileceğim biri olsa ne iyi olurdu. Kimse benim kadar işsiz(!) değil maalesef.

Not: Seriye başlamak için motivasyon arayanlara bu mesajı bırakmak istedim. Abartıldığını düşündüğüz kitaplar başlığına girmeyen tek seri yanlış hatırlamıyorsam. Kimsenin o başlığa yazabileceğini sanmıyorum zaten. Yazanların da mesajlarının algoritmanın kara deliklerinde kaybolduğuna inanırım.

6 Beğeni
  1. kitabı ilk çıktığında okumuştum 2015’te. Çok sarmamıştı seri de uzun olunca kaldı öyle. Bu yazıyı görünce Büyünün Rengi ile baştan başlayıp tekrar okuyayım dedim. İngilizce karşılaştırmalı okuyorum. Tamamen orjinal okuyabilsem keşke neyse fark ettiğim bir şeyle hayran kaldım. İkiçiçek bir güçten bahsediyor. Yeraltı ruhlarının yansıyan sesi şeklinde çevrilen Echo-gnomics (Gnomların yankısı) =ekonomi=turizm ile gelen döviz mi :scream: sadece 70 sayfa okudum ama şimdiden belli oldu Diskdünya batağına düştüm. Nereden gördüm bu yazıyı başıma bela aldım resmen :joy:
5 Beğeni

Kitaplarda o kadar çok gönderme var ki, ben çoğunu kaçırdığımdan eminim. İnsan okurken, Pratchett bu kadar göndermeyi yapabilmek için nasıl bir kültürel birikime sahiptir hayal edemiyor. Sanırım @Agape bir yerlerde göndermeleri anlamak için okunması gereken kitaplar listesi yapmıştı.

3 Beğeni

Serinin en büyük sorunu da bu; kimseye tam olarak ne olduğunu anlatamıyoruz. :joy: Pratchett’in inanılmaz bir kültürel birikimi, toplum ve dünya çözümlemesi var. Kapaklar ve birtakım fantastik objeler olduğu için insanlar genellikle ön yargı ile yaklaşıyorlar.

Listeyi sanırım kitaplık konusunda vermiştim. :thinking:

2 Beğeni

En büyük sorunu ve belki de en güzel yanı. Herkes kendi ilgi alanına ya da birikimine göre farklı yerlerden yakalayabilir seriyi. Cadı romanlarını feminizm 101 ders kitabı olarak okursanız sırıtmaz bence. Ölüm romanı olan Mort, kişisel gelişim kitaplarının hepsini sulu götürür susuz getirir.

5 Beğeni

Doğru hatırlıyormuşum.

Ben de aynı şekilde düşünüyorum. Herkesi bir noktadan yakalayacak bir seri mutlaka vardır.

Savaş mı istiyorsunuz? Var!
Tarih mi istiyorsunuz? Var!
Ekonomi, politika, polisiye mi istiyorsunuz? Var?
Kahramanlık mı istiyorsunuz? Var!
Fantastik, bilim kurgu, sanat, edebiyat, tiyatro, sinema mı istiyorsunuz? Var?

Bir tek yok, yok diyeceğim ama o da kesinlikle var. :joy:

5 Beğeni

-Diskdünya mı?
+Diskdünya.
-Memleket bu haldeyken :weary:

Seriyi emekli oluncaya kadar ancak tamamlarım gibi görünüyor :sweat_smile:

5 Beğeni

Memleket bu haldeyken okunacak tek seri. :sweat_smile:

1 Beğeni

Ahahaha o da doğru :sweat_smile:

2 Beğeni

Kitap bitmesin diye ağlayacağım. Abartmıyorum. Seriyi mizah içerikli diyerek dar bir kalıba sokamayacağım bu kitaptan sonra. Herhangi bir epik fantastik kitaptan eksiği yok bu hikâyenin. Fazlası var. Abartmadığımı belirtmek isterim.

3 Beğeni

Ucube Kocakarılar mı? Esmeralda Havamumu favori karakterim. Kitap karakteri olsam Havamumu olurdum galiba. :joy:

Bugün vallahi perişan ettiniz beni. Şu elimdeki kitaplar bitince sıradan bir tane daha okuyayım bari.

3 Beğeni

Evet, Ucube Kocakarılar. İnanın ben de perişan haldeyim. NEDEN HERKES İŞİ GÜCÜ BIRAKIP BU SERİYİ OKUMASIN Kİ?
(Ben de kesinlikle ÖLÜM olurdum.:joy:)

4 Beğeni

Çok mantıklı bir serzeniş. :buyucu:

2 Beğeni

Öykülerinin toplandığı kitap geliyormuş.

7 Beğeni

Böyle de komik bir durum varmış :smile: ;

Charles hayırlısıyla kanseri bir atlat da şu oyunlara el atıver sonra :smile: .

2 Beğeni

Değirmenin suyuna bak be.

2 Beğeni

Diskdünya yalayıp yutmuş bir ekiple aynı masaya kurulmayı şöyle bir oturup hayal ettim de… :joy: :joy: Sınırsız olasılık ve eğlence :joy: .

2 Beğeni