DiskDünya

Yabancı diyarlarda “Larger than life” diye bir terim vardır. Tureng’e bakarsanız, “epik ve efsanevi özellikleri olan” anlamına geldiğini göreceksiniz. İşte Terry Pratchett böyle bir yazardı. Bize böyle bir evreni verdiği için ne kadar minnettar olsak az. Işıklar içinde uyu.

Gelin bu başlık altında DiskDünya serisini, hikayeleri, karakterleri konuşalım :slight_smile: Okumayan arkadaşlara da yorumlarımızla cesaret vermekten geri durmayalım :roll_eyes:

10 Beğeni

Diskdünya konusunda ne söylesek az bence. ya, bir yıldır çıkan kitaplarını okuyamadım o da ayrı hikaye. :frowning:
Ki Muhafızlar! Muhafızlar! en komik kitabı diyolla, orada kaldım.

1 Beğeni

“He ye, ben de üstteki arkideşe katılıyom. Diskdünya haggında ney söylesek az”

Dile kolay 41 kitap. Ve ne yazık ki ben serinin yazarı Sör Terry Pratchett’la(gerçek bir şövalye ama beyaz atı yok, hanımlara duyurulur) tanıştıktan sonra kendisi vefat etti. Sadece vefatının hikayesini bilmek bile ona saygı duymanızı sağlar ama zor olanı yapın ve Diskdünya serisini baştan başa okuyun. Ayrıca seri eser yazma konusunda bana da ilham olmuştur.

Ne yazık ki Diskdünya serisinden yalnızca 2 kitap okuyabildim ve uzun zaman boyunca yenisini okuma ihtimalim yok. Yine de bu kadarı dahi beni büyüledi. Seri boyunca herkesle ve her şeyle dayga geçmiş.

Kara göründü! (kaynak: Tudem bahar kataloğu)
Screenshot-2018-3-19 gnl_ktlog_bhar2018 pdf

2 Beğeni

Bu seviyede başlamak istiyorum ancak çok kitabı var . Ayrıca okuma listeleri çok karışık .

Şahsi görüşüm Delidolu’nun yayınlama sırasını takip ederseniz okuma keyfi açısından pek de sıkıntı yaşamayacağınız yönünde. Gene de alt serileri arka arkaya okumak isterseniz uzun bir süre beklemeniz gerekecek ki akıp giden zamana güvenmeden başlamanız şiddetle tavsiyemdir :slight_smile:

Ana seriler hangi kitaplar oluyor

Bence ana seri diye bir şey yok, yine de çok kitap olduğundan gruplandırmalar var; cadı romanları, ölüm romanları, muhafız romanları gibi… hepsi aynı sevgi ve düzeyde yazılmış kitaplar. Delidolu sıralamasıyla okuyabilirsiniz, ilk 4 kitabı okuduktan sonra çıkan kitapları gruplandırmaya başlarsınız isterseniz.

1 Beğeni

Sizce tüm kitapları okumalıyımi çok fazla kitabı var malum okunacak tonla kitap var

Başka kitap okumak istemeyebilirsiniz desem…

1 Beğeni

Yalan derim :smiling_imp::grinning::sunglasses:


Bu yardımcı olabilir sıralama için. Herhangi bir sırası da yok serinin anlaşılacağı üzere. Şahsen yayımlanış sırasına göre okuyacağım ben :slight_smile:

3 Beğeni

Delidolu kronolojik basıyor. Onların sırasını takip etmek her okuru rahatlatacaktır. Zaten yukarıda diğer arkadaşlar da belirtmiş. +1 ile ben de katılıyorum.

Bir tek Tiffany Sızı için bunu istisna tutabiliriz. Küçük Özgür Adamlar ile başlayıp Çobanın Tacı ile biten o 5 kitabı istediğiniz zaman okuyabilirsiniz. Hatta dilerseniz onu da kronolojik okumak adına aradaki kitapların tamamlanmasını bekler, okursunuz. Aradaki kitaplar epey fazla ama :stuck_out_tongue:

Kronolojik okumanın avantajı: Kitaplar arasında birbirine yapılan atıfları yakalamak :slight_smile: Tiffany için bu çok da geçerli değil ama. Onu bir ara okuyup, yayın sırasından devam ederken onda geçen ya da ona yapılana atıfları illa ki kavrarsınız.

Seri göz korkutuyor ama,

Böyle bir şey var :slight_smile:

Yan seri yoktu. Yalnızca 41 kitaplık (çoğu henüz basılmamış) bir ana seri vardır. Ve turistler… Fantastik diye turizm ölsün mü?

7 Beğeni

Eganba’da %40 indirime girmiş DeliDolu, seriyi toplamak için bekleyenler varsa kaçırmasın derim.

1 Beğeni

https://www.eganba.com/kitap/hanimlar-ve-beyler-terry-pratchett/9786052349243

https://www.instagram.com/p/BkLFASMHepN/?utm_source=ig_share_sheet&igshid=152dvzbxbkwe1

Çekiliş var çekiliş !!! :wink:

1 Beğeni

Yeni kitap için bandrol alınmış.

1 Beğeni

Kitap ismine bakarsak Bekçi romanı gibi duruyor, onların kitapları çok komik. Ama sıradaki kitabın kapağına baktığınızda Kahramanlar/Rincewind kitabı gibi duruyor. Neden böyle çevirmişler kendilerince mantıklı açıklaması vardır. Ne olursa olsun ilk kez çevrilen kitaplara geldik sonunda bu hızı hiç beklemiyordum.

DiskDünya on Instagram: "Merakla bekleyenlere duyurulur: Diskdünya'nın on beşinci kitabı "Asayiş Berkemal" çok yakında raflarda! #AsayişBerkemal #MenatArms #DiskDünya #TerryPratchett #discworld #fantastikedebiyat #Delidolukitap #çokyakındaraflarda" Disk Dünya instagram sayfası yeni kitabı paylaşmış