DiskDünya

HBO veya Amazon hariç Netflix bile çekse benim de beklentim çok düşerdi. İlk fragmana kadar umudumu yüksek tutayım diyorum. Yine de animasyonuna hiç hayır demem.

Ağlayacağım galiba… :sob:

197

Dizi yayınlanana kadar yetişebiliyor musun Muhafızlar kitabına?

1 Beğeni

_ SANA ÇOK HIZLI GİDEN BİR AT VEREBİLİRİM.
_ Hayır
_ HİÇ ACIMAYACAK
_ Hayır
Rincewind döndü ve kaçtı.
Ölüm uzaklaşan sihirbazı izledi
_ NANİ?!

2 Beğeni

Ne zaman geliyor dizi? Kaç gün var? :scream::scream::scream:

Baktım da 2020’de yazıyor sadece :confused: nedense aklımda kış aylarında geliyor kalmış.

@Ozgur 2018 aralık yaziyor ama. Benim de aklımda o tarih kalmış :joy:

1 Beğeni

Teşekkür ederim. Bunu tam olarak anlasam zaten sormazdım. :smiley:

Bu durumda dizi çıkmış haberimiz yok. :crazy_face:

Muhafızlar! Muhafızlar! kitabına iki kitabım kalmış. Çok da şey değil. Dizi çıksa da bekleyip izleyebilirim. :buyucu:

1 Beğeni

Sen onu boşver. :sweat_smile: Çekimleri Eylül itibariyle başlamış 2020 içerisinde yayınlanacak imiş, toplamda 8 bölüm olup sevilirse devamı da getirilecekmiş.
Cast şöyle

Yazar ise Simon Allen

1 Beğeni

Word of Brandon’a göz atarken neye denk geldim bakın.

Brandon Sanderson

Have you read Pratchett?

Questioner

I read the Color of Magic .

Brandon Sanderson

Okay, Color of Magic is terrible… Go read The Truth . It’s not terrible, but Color of Magic is his weakest book by far . The Truth is great, Going Postal is great, those are my two favorites. If you don’t like either of those then Pratchett is not for you. And they’re both standalones.

Ben de diyorum herkes beğeniyor da ben niye başında kaldım kitabın.

3 Beğeni

Kesinlikle ilk kitabı beni çok zorlamıştı. Hatta Facebook üzerinden @mit abinin tavsiyesiyle seriye başlamıştım. O tavsiye ettiyse bir bildiği vardır diye zorladım kendimi ve 3. kitapla beraber serinin müptelası oldum diyebilirim.

2 Beğeni

Ben seriye Mort kitabıyla başlamıştım ve yine Ölüm/cadılar serilerinden devam etmiştim ve aşırı derecede hoşuma gitmişti. Daha sonra ilk kitabı da okuyayım da Rincewind serisine geçiş yapayım demiştim ama açıkçası diğer kitaplar kadar etkilememişti beni. O yüzden genelde ben de diğer kitaplardan başlanmasını öneririm ilk olarak.

Ilk kitabın ortalarında karakterleri ve dünyayı tanımaya başladıktan sonra ilk bölümü tekrar okumuştum. Ancak öyle anlayabildim neyden bahsettiklerini.

Her yeni seride yeni favori karakterim oluyor, bu sefer Victor Tugelbend.

1 Beğeni

Ölüm, bahçesinde oturmuş bir bileyi taşını tırpanının kenarında gezdirmekteydi. Aslında tırpan zaten öylesine keskindi ki, tesadüfen oradan bir rüzgar geçse onu ikiye böler, iki şaşkın melteme dönüştürürdü.

3 Beğeni

Seriye başlamak istiyorum ama, çocuksu olduğunu söyleyenler oldu. Spoiler vermeden seriyi anlatabilecek birileri var mı? Otostopçunun Galaksi Rehberi serisi en sevdiğim bilim-kurgu serisidir. Ona benzediğini söyleyenler olduğu için almayı düşünüyordum, baştaki söylediğimi söyleyen birinin yorumunu görünce seriye tereddütle yaklaşma durumunda kaldım.

Otostopçunun Galaksi Rehberi’ni beğendiysen Diskdünya serisini de beğenirsin.

Yerinde olsam buna çocuksu diyenlerin kitap yorumlarına bir daha güvenmezdim.

Ekleme: Seri hakkında fikir edinmek için bu başlıktaki yorumlara bakabilirsiniz, çok fazla spoiler görmedim.
Bu arada çocuksu diye belki Tiffany Sızı kitapları için denmiş olabilir ama geneli için öyle demek saçma. Zaten o kitaplara gelene kadar 30 tane harika kitap var.

4 Beğeni

Seriye yeni başladım 3. kitaptayim. Çocuklar da okuyabilir kitabı ancak çocuk kitabı sayılamaz. Çok eğleniyorum Diskdünya içindeyken.

Çocuksu bir yönü var. Bu da okumayı benim için daha keyifli yapıyor.

Seri kaliteli ve orijinal. İlla ki sevmediğiniz kısımları olacaktır. Ben, seveceğiniz kısımların sevmeyeceğiniz kısımlardan daha fazla olacağını düşünüyorum.

1 Beğeni

Diskdünya’ya Otostopçunun Galaksi Rehberi’nin fantastik versiyonu denilebilir. Yazarların mizahi üslubu kesinlikle birbiriyle uyuşuyor. Yanılmıyorsam buna İngiliz mizahı deniliyordu.

Ancak bu iki seri arasında önemli farklar var.
Birincisi: Bana göre Douglas Adams, Terry Pratchett’e göre çok daha iyi bir hiciv yazarı. Otostopçunun Galaksi Rehber’inin bazı kısımlarında kahkaha atarken aynı anda “bunu buradan eleştirmek nasıl aklına gelmiş” diyordum. Eğer sadece mizahi yergi beklentisiyle okuyacaksanız Diskdünya tatmin etmeyebilir.
İkincisi: Terry Pratchett müthiş yetenekli bir evren yaratıcısı. Evrenini; karakterleriyle, olaylarıyla, mekanlarıyla o denli uçuk kaçık ve çeşitli tasarlıyor ki okurken kendinizi kesinlikle fantastik bir dünyada hissediyorsunuz. Bu durum da ona her kitabında farklı konuları farklı şekillerde hicvetme özgürlüğü sağlıyor.

Tavsiye eder miyim? Kesinlikle.

Bu arada: Diskdünyaya çocuksu diyenle fantastik kitap okuyana “bu yaşa gelmişsin masal mı okuyorsun?”, anime izleyene “çizgifilm mi izliyorsun?” diyen kişi aynı kişi.

3 Beğeni

Tiffany Sızı kitapları da çok keyifli kitaplar aslında, ben 2019 yazında araya sıkıştırmıştım tüm beşlemeyi, çok eğlenceliydi.

2 Beğeni