Doctor Who

“Doktor, seni azat ediyorum.”

Burada Doctor Who ile ilgili bir başlık olmaması bir Whovian olarak beni yeterince üzdü. O yüzden hadi eksikliği giderelim. En son Noel günü, 25 Aralık günü 31 Aralık değil :slight_smile: , yeni bölümü yayınlandı: Twice Upon A Time. Ve Oscar’lı Doktor Peter Capaldi bize veda etti. Kendisi bu arada Oscar ödülü sahibi tek Doktor idi. Yerini de dizinin ilk kadın Doktor’u olan Jodie Whittaker aldı. Bu kararın esprili şekilde sırf BBC kadın oyunculara erkeklerden az maaş ödediği için alındığını söyleyen de oldu sevinen de. Siz ne düşünüyorsunuz?

Bir de ek olarak son bölüm sadece 12.Doktor olan Capaldi için değil de senarist Steven Moffat için de vedaydı ama o kadar sönük kaldı ki. Genellikle izleyenler hep Russel T. Davies’in 10.Doktor vedası ile karşılaştırdı. Ama bırakın onu 11.Doktor’un vedası bile bu bölümden çok daha iyi olmuştu diye düşünüyorum. Bu konuda da burayı şenlendirebilirsiniz.

Maksat bir yerden başlamak Whovian dostlar :buyucu:

6 Beğeni

Şu günlerde Matt Smith izliyorum ve kendisini Tennant ile birlikte görecek olmama neredeyse bir sezon daha var.

Smith’i ilk başta pek sevmemiş ve hatta kendisinden iki bölüm izleyip bırakmıştım. Fakat devam edince tam bir doktor olduğunun farkına vardım. En genç doktor olsa da doktorun yaşını özümsemeye çalışıp oynamaya çabaladığını söylüyordu geçen izlediğim bir röportajında.

İşte bu yüzden sevgili Rıhtım, Matt Smith’i de David Tennant kadar çok sevdim ve heyecanla bu canım iki doktoru yanyana bekliyorum.

Çabuk gelsin lütfen! (Hayır ama Matt de gitmesin :frowning: )

3 Beğeni

6.sezondasın sanırım. O sezon efsaneydi, tatkaçıran vermeden susuyorum :buyucu: Çoğumuz Smithy’i ilk başta sevmedik çünkü Tenny gerçekten de 10 numaraydı. Bu arada son bölümde Matt en iyi performansını sergiliyor, o zaman gerçekten inanıyorsun 1200 yaşında olduğuna. Klasiklere de başlayacağım bir ara, en son 1.Doktor’da bırakmıştım

1 Beğeni

Fantastik mecralara ilk girişimin sebebiydi Doctor Who. İzlediğim zamanlar evimde kotasız internet olmadığı için her gün gidip babamın iş yerinde izliyordum. Üşenmeyip gidecek kadar çok sevmiştim yani. Doctor Who tişörtüm de var hehe. Ama gelin görün ki Peter Capaldi’den biraz izleyip bıraktım, devamı gelmedi. Evimde internetim olmasına rağmen izlemiyorum şimdi de. Olaylar sıkmaya başladı, tatmin etmedi ve artık Clara’yı görmek istemiyordum. Yeter!
Bu macera da bu şekilde son bulmuş oldu.

Doctor Who kitaplarını da okumadım. Okuyasım da yok.

P.s: 4 sene önce girdiğim Doctor Who grubundan bir arkadaşımla yolumuz kesişti şuan frp oyyakınız (gm o) Başka bir arkadaşım da Ankara’ya üniversiteye geldi artık çok yakınız.
Kısaca Doctor Who bana çok şey kattı ama ben ona sırtımı döndüm accık :stuck_out_tongue:

3 Beğeni

Bence Jodie Whittaker’ı denemelisiniz. Aslen okulum falan derken ben de pek ilgilenemedim ama en son Noel özelini izledim :buyucu: Capaldi’nin de Clara’sız bölümleri güzel olabilir. Ama benim de bilimkurgu’ya giriş kapım Doctor Who. Yani buradaysak onun sayesinde :buyucu:

1 Beğeni

Diziyi bayağıdır takip etmiyorum. Fakat yeni sezon ve yeni Doctor’un neler getireceğini de merak etmiyor değilim.

1 Beğeni

Benim ilk izlediğim diziydi Doctor Who. Hayata bambaşka bir bakış açısıyla bakmamı sağladı. Sadece bir diziydi diyemiyorum Doctor Who için.Beni ben yapan en önemli şeylerden birisiydi. Hala görüştüğüm arkadaşlarımı Doctor Who sayesinde buldum. Tüm bunlar bir yana zaman geçtikçe olan ilgimi kaybetmeye başladım 8. sezondan bu yana. Çok basit ve duygusuz gelmeye başladı ama yine de bırakamıyorum izlemeyi,her ne kadar eskisi gibi sevmesem de merakıma yenik düşüp ‘bu sefer olmuştur belki’ diyerek açıp izliyorum. Ama her seferinde bir öncekinden daha fazla hayal kırıklığı yaşıyorum. Belki baştan aşağı yeni bir Doktor’un sezonu iyi bir senaryo ile yazılır ve iyi bilimkurgu izleriz. Hala umut besliyorum umarım yine hüsrana uğramam :pray:

2 Beğeni

Pejmürde dergisini takip ettiniz mi hiç?

Evet,siz orada DW hikayesi yazıyordunuz sanırım.

1 Beğeni

:heart_eyes: Eski dostlara rastlamanın paha biçilmezliği - Sen de, ben siz derim -

1 Beğeni

:joy: Evet ben de seni tanımıştım direk ama ikilemde kaldım. Ben de sevindim görünce.

1 Beğeni

Özelden rahatsızlık veririm sık sık sakıncası yoksa :buyucu:

1 Beğeni

Yok tabii,istediğin zaman :blush:

1 Beğeni

https://youtu.be/gm2PXshWC_0
20 günden az kalmış ve beklediğim gibi olacağına dair fikrim yayınlanan her görsel içerik ile daha çok pekişiyor :expressionless:
Neyse, şu lüzumsuzluğu buraya bırakıp gidiyorum :running_man:

1 Beğeni

Bence kadın oyuncu konusunda ön yargınız var. Ben o fragmanı ilk izlediğimde çok şirin bir yüz ifadesi olduğunu düşündüm :smiley: Doktor, Raxacoricofallapotarioan olsa yine de izlerim :smiley: :buyucu:

Evet, gerek (kadın) oyuncu gerekse Moffat’ın yerine gelen kişi hakkında önyargılarım var. İzlediğimiz fragmanların müziğine, senaryosuna, efektlerine bakınca hiç bir şekilde Doktor’un ruhunu yakalayamıyorum.
Doktor’un tatlı olması gerekmiyor. Biraz oyunculuk bilen herkes tatlı rolünü oynayabilir. Önemli olan binlerce küsür yaşında ayrıca yaşından ayrı bir şekilde 4.5 milyar yıl boyunca hapsolmuş, sayısız acılar çekmiş, savaş ve ölümle gelişmiş bozuk bir karakter olan Doktor’un karakterini yansıtabilmek. Tatlılık sadece bir maske. Doktor zaman zaman o maskeyi çıkarıp atıyor ve gerçek yüzünü o zaman görüyoruz. Benim fragmanlarda gördüğüm şey Doktor’a benzemiyor maalesef.
Ayrıca evet Doktor’un popülizm’e kurban edilmesi, kadın yapılarak işinize geliyorsa denmesine de karşıyım. Sırf bununla bile cinsiyetler arası ayrılığı körüklüyorlar.

Not: Zaman Lordları insansı denilen türden canlılar. Raxacoricofallapotorius olması mümkün değil.

1 Beğeni

Ah, keşke olsa. O zaman işler daha da ilginç bir hal alabilir. Ama insansı bir tür olması da gerekmiyor sanırım. Çünkü Master ikinci bedenini bozunmuş bir bedenden seçmişti. Tabii burada Doctor Who evreninde insansı olmak iki ayaklı bir tür olmaya eşdeğer sayılmıyorsa. Doktor hakkında da şöyle bir şey var o söylediklerinizi ben de görmek istiyorum ama şu bir gerçek ki birkaç saniyelik fragmanlar, TARDISode’ler ile oyuncu gerçek potansiyelini yansıtamaya bilir. Onun yerine bir şans verip, her Doktor’a yaptığımız gibi, ilk sezonunu izlemek daha yerinde olur. Zaten tutturamazsa Colin Baker gibi 2 sene sonra rejenerasyon geçirir. Doktor’un populizm’e yani SJW’ye kurban gittiğini de düşünmüyorum çünkü 1987’de reytingler kötüyken düşünülen ilk şey kadın olmasıydı. 1996’da yine Moffat’ın yazdığı ‘‘The Curse of Fatal Death’’ filminde de kadın oluyordu ki Moffat yakın zamanda 2014 yılında Flatline bölümünde Clara ile bir nevi kadın Doktor olayını denedi. Yani bence mesele popülizm ya da Sosyal Adalet Savaşçılığı kadar basit bir mesele değil. Çünkü ortada 23 senelik bir düşünce geçmişi ve olayın ilk emareleri var. Fragmanlar ben de güzel bir izlenim bırakıyor ama Doktor’un anti kahraman yapısını aktarıp aktaramayacağını sezon başlayınca göreceğiz

2 Beğeni

Burada mevzu bahis fikrin kendisi değil yalnız. Meselenin 2 sene önce çıkmış bir konu olmadığını ben de biliyorum. Ama günümüz ele alınarak baktığınızda bunun sizin deyiminizle (sözde) bir SJW olduğu çok açık. Ayrıca BBC hakkında ki söylentiler de ortada. Ayrıca kabul etmelisiniz ki son dönemde Clara yüzünden ağır eleştiriler almaya başlamıştı dizi. Yavaş yavaş reytingler kayıp giderken son 2 sezona Missy’i ve General’i sıkıştırıp günümüz modası eşcinsellik ve feminizm ile gündem yapma peşindeydiler. Şimdi de bu.
Madem böyle bir Adelet savaşı arayışındasın Class gibi bir saçmalığı çekeceğin yerde yeni bir karakter oluştur ve insanlar onu Doktorla kıyaslasın. Hiç olmadı harika bir hikayeye sahip olan ve her yönden geliştirilebilmeye açık olan Jenny’i TV ye aktar.

Evet erken konuşmamalıyız, izleyip tekrar gözden geçireceğim tabii ki ama bu yapılanın yanlış birşey olduğu gerçeğini değiştirmiyor benim için.

2 Beğeni

BBC aslında kadın oyunculara yarı maaş ödediğini kabul etti. Tabii yine bu bizim standartlarımızda yüklü bir meblağ ama erkek oyunculara göre yarım maaş. Clara için eleştirileri de duymuştum. ‘‘İmkansız kız hikayesi yarım sezonda bitti. Neden hala duruyor? Son bölümünde TARDIS’i nasıl kullandı? 2,5 sezon fazla uzun değil mi?’’ Eleştirilere hak verebilirim ama şuradan bakacaksak: Moffat bir Rose ya da Sarah Jane yaratmak istedi ama fena halde çuvalladı. Bence Moffat’ın fikri buydu ama hikayeyi tam yapamadı. O yüzden de yoğun bir eleştiri aldı. Missy ve Tuğgeneral’in hatta Jack Harness göndermelerinin bile reytingler yüzünden olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu çok apaçık ortada olan bir durum. Ama burada bu ‘‘paçayı kurtarma’’ fikirlerinin Chris Chibnall’a değil de Moffat’a ait olduğunu kabul etmeliyiz. Clara fikrini batırınca veda sezonuna doğru düzgün hikayesi olmayan 2 yoldaş alıp durumu idare etti. Bu son sezonda zaten özellikle ölümsüzlük üzerinden Jack göndermesi yapıyor, rejenerasyon bölümünde Tenth Planet bölümüne gönderme yapıp, Tuğgeneral ile bağlantı kuruyor vb. Daha önce de Tuğgeneral vardı ama bu kadar yoğun değildi. Son sezonda zaten John Simm’in gelmesi duruma tuz biber oldu. Ki bu fikirlerin toplamı Moffat’a ait. O yüzden ben bu ‘‘paçayı kurtarma’’ hareketlerini Moffat’a yükleyip Chibnall’ı ve Whittaker’ı aklıyorum. Çünkü bütün işi batıran Moffat’tı. O bakımdan role Jodie’nin seçilmesi etrafımızı saran ve yeterince saçma, gereksiz olan bir SJW hareketi değil bana göre. Çünkü bu zaten artık zamanı gelmiş ve yapılması gereken bir rol seçimi :slight_smile:

Şans vermeden çok kişi izlemeyi bıraktı ne yazık ki.

1 Beğeni

Chibnall’ı bilmiyorum ama fragmanlardan oluşan fikirlerimi zaten söyledim. Moffat’a gelince ben bu son olaylar dışında iyi bir iş çıkardığını düşünüyorum. Ayrıca Doktor’un neden artık kadın olması gerektiğini anlaya bilmiş değilim. Herhangi birisi Doktor’un ünvanını veya işini alıyor değil. Doktor yine aynı Doktor. Neden bu cinsiyet değişimi bu kadar gerekli bir şey anlayabilmiş değilim. Ben de kendime izlemiycem demiştim ama sırf hikayenin devamlılığı için izlemeye çalışacağım.

1 Beğeni