Doctor Who

Chibnall için 42 bölümüyle Hungry Earth, Power of Three bölümlerini izleyebilirsiniz. Senarist olarak yer almıştı. Ama geçmişe göre yorum yapma konusunda temkinliyim. Çünkü Moffat tek bölümlerde harikaydı ama durum belli. Kadın olmasının gerekliliği fikrin şişmesinden. Bu fikrin 30 senelik bir geçmiş sahip olması hayran gruplarında “Doktor kadın olsaydı ne olurdu?” fikrini yarattı ki Moffat başyazar olunca ondan bu beklenti de oluştu ama ona kısmet olmadı. O yüzden zamanı gelmişti diyorum. 30 senedir bir beklenti ve konuşulanları düşününce ama bence sarışın bir oyuncu değil de kızıl olmalıydı. Hayley Atwell mesela :slight_smile:

Ben ilk doktor rejenarasyonunda yaşadığım üzüntüden sonra her rejenerasyona karamsar yaklaşmayacağım alışacağım diye diye izledim. Capaldi’yle birlikte de kırdığımı düşünüyorum gerçekten ön yargılarımı. Öyle ki kadın olmasına hiç üzülmedim, şüpheye düşmedim aksine sevindim. -ve hayır, bu feministlik falan değil :d-
Amaaa kim olsun diye düşündüğümde canlanan yüz bu değildi ve Hayley Atwell… Vaov. Gerçekten harika bi kadın ama doktorların dış görünüş olarak harika olmasını istemem :d Bence Helena Bonham Carter vâri birisi olmalıydı ama Helena değil kesinlikle. :d Bilmiyorum umarım bizi eski günler kadar heyecanlandırmaya başlayabilir artık. Tamam kendi açımdan dersem ilk izlediğimde daha küçüktüm belki ondandı hayranlığımın büyüklüğü ama son sezonlarda özellikle bir “Bu ne abi?” tavrına girdim. Hayırlısı artık. Konuyu açtığın için teşekkürler, yeni sezonla birlikte iç dökmeye gelebileceğim bir yer olmuş :slight_smile:

1 Beğeni

Harika olmasından değil ‘‘kızıl’’ olmasından dolayı Atwell :smiley: Ben buranın zaten 7 Ekim’den sonra uçmasını bekliyorum :slight_smile:

1 Beğeni

Yeni sezonun ne zaman geleceğini bilmiyordum. Sayenizde foruma da yeni gelmişken gördüm ve izledim şimdi. Ee yok mu yorumlar? Bence güzeldi yani. Neredeyse her rejenerasyonda yaşadığım kabullenememeyi yaşamadım. Sanırım büyüyorum. :smile: Ayrıca yeni hanımefendi bana çok David Tennant’ın oynadığı doktoru hatırlattı. Onun gibi kıpır kıpır ve deli bence. Tabi ki yıllar sonra doğru hatırlıyorsam. Ama bir yandan da konuşması, hal ve hareketlerine ve bize yansıttıkları kişiye uymuyor gibiydi. Minyon, hiperaktif bir görünüş verirken konuşması daha yavaş kalıyordu. Biraz eğreti. Belki bu da ilerleyen bölümlerde geçecek bir şeydir. Ama geçmeyeceğini düşündüğüm şeyse, şu oyunculuklar. Bu dizi hiçbir zaman oyunculuklarıyla ön plana çıkmadı. Karakterlerini sevdik tamam ama bence yan karakterler özellikle aşırı yapmacıktı. Soğumak istemiyorum çünkü bu doktoru sevdim ve benim için bir nevi çocukluk dizimi olduğundan bırakmak da istemiyorum. Ama… Son sezonda izlememe kararı almak üzereydim. Şimdi de her şey gözüme batıyor. Her neyse biraz da güzel şeyler. Buradan sonrası spoiler. Doktor’un elinden her iş gelir moduna bayıldım. Yeni sonik tornavidanın ilkel ama klas görüntüsüne, yeni kıyafetlerine… Gerçekten güzel stil yapmışlar. O renkli çizgiler eski versiyonundaki doktorun atkısını anımsatıyor. Zaten pantolon askıları falan, eminim daha çok detay vardır ama ben çok yakalayamıyorum. Aa, en sonunda uzaya düştüler ya aynı Amelia Pond’un uzaydaki saçlarının süzülüşü sahnesi gibiydi. Bir dakikalık saygı duruşu. Aynı zamanda Doktor’a bir bölümlüktür belki ama yine de yoldaşlık edenlerin bir aile olması, tek kişi olmaması çok hoşuma gitti. Düşmanı sevmedim, zaten hiçbir zaman başarılı bulamıyorum. Yürüyen süpürgelere benzeyen dalekler falan haha. Başlangıçtaki Youtube videosunda yediğimiz feyki de sevdim ama tontik yaşlılarımızın hunharca öldürülmesinden nefret ettim! Torunuyla facetime yapan amcamızı neden öldürüyorsun! Ya büyükanneyi! Aralarındaki en ‘badass’ oydu ya. Sinirlendim bitircem spoilerı,konuşmak istemiyorum. Daha da güzel bölümler gelir diye umutla izlemeye devam edeceğim. Ama hepiniz özlendiniz be! Christopher, David, Matt, Peter bile!

1 Beğeni

https://forum.kayiprihtim.com/t/doctor-who-11-sezon-ilk-bolum-incelemesi-yeni-doctor-yeni-senarist-yeni-heyecanlar/6055

Ben burayı aslında Şubat ayında açtım, tarih belli oldu, bölüm yayınlandı ama sitede bölümle alakalı inceleme yayınlanınca ilgi oraya kaydı. :slight_smile: Genel konuları burada konuşuruz tabii, konu ilk bölüm için.

İngilizler de o gece Twitter’da Smith ve Tennant’ın Doktor’una benzettiler. Ama bölümün atmosferinden ben anladım ki Capaldi’nin karanlık havası da diziye eşlik edecek. Yani son 3 Doktor’un karışık bir halini izleyebiliriz.

Jodie’nin elbise detayları ilk açıklandığında fanlar atkı dışında Smith’in elbise askılarına benzetmişlerdi. Trençkotu(tam olarak adı bu olmasa da) 10 numaranın trençkotu’ndan alınma diyorlardı. (Tarz olarak)

Karakterlerin oyunculuklarını ben de tasvip etmiyorum maalesef birincil kriter İngiliz olmaları. Sonra oyunculuk geliyor. Tennant çok iyiydi, Capaldi zaten Oscar almış biriydi. Rejenerasyon tiradı Tennant etkisi yapmıştı. Yan karakterler ise hep aynı. Kötü değiller ama yani Tennant kadar da bir oyunculukları da yok.

Nedense Jodie iki bölümdür, bölüm sonunda uzay’a düşüyor :cry: Oradan nasıl kurtulacaklar merak ediyorum, Jodie bölümün başında tren’e düşünce yüzü gözü dağılmadı çünkü yeni rejenerasyon geçirmişti. Ama bu bölüm yine bir yerden düşerse kesin yeniden canlanır.

Benim 11.sezon hakkında en sevdiğim şey ise müzikler. 80’li yılların orijinal Doctor Who müziğini kullanmışlardı. Ki modern haliyle gerçekten pas siliyordu. Velhasılı kelam Doctor Who konusunda çenem düşüktür, bütün bunları yukarıda verdiğim konuya yazdıktan sonra bir de buraya yazdım :smiley: Bıkmadan :smiley:

1 Beğeni

Aa teşekkür ederim. Bodoslama Doctor Who gördüğüm yere yazmışım. Ayrıca tekrardan erinmeyip düşüncelerini belirtmen de çok hoş.

Evet evet, kesinlikle Smith’ten ve Capaldi’den de esintileri görüyorduk. Bu arada izlerken gerçekten Bu Tennant, Smith vs.nin rejenerasyon geçirdiğini düşündürtüyor bana. Hiç yabancılaştırmıyor. Gerçekten de bir tane Doktor var beden değiştiriyor gibi. Bu da dizinin en sevdiğim yanı.

Yorumu bitirmeden bir de favori yol arkadaşı ve doktorunuzu sorayım. :smiley: Birer tane seçmek çok zor olsa da illa ki vardır. :d

1 Beğeni

Klasik Seri: 6.Doktor, Sarah Jane Smith ve Bridagier Alistair Lethbridge-Stewart

Modern Seri: 10.Doktor, Amy Pond ve Rory Pond :slight_smile:

Seçmesi zor, evet.

3 Beğeni

‘Hep kötü şeyler yazmayacağım… Hep kötü şeyler yazmayacağım…’

Güzel soundtrackli ve geçmişten yüzler göstermesiyle de güzel bir bölüm olmuş 3.bölüm. Geçmiş yolculukları daha çok seviyorum galiba. Artık her bölüm gözüme batan ve deli rahatsız eden ayrıntıları söylememeyi ve düşünmemeyi tercih ediyorum. Çünkü sevdiğim seriden kaç yıl sonra bile her hafta 1 bölüm izleyebilmek bile gayet güzel. Hatta haftada 1 bölüm izlemek biraz daha katlanılır kılıyor bazı şeyleri. Aslında biraz da sevmeye başladım yeniden itiraf ediyim. :d Büyükanne çok çabuk ölüverdi. Bu bölümde de biraz andılar ya, geri dönme ihtimali olur mu ya? Küçük ihtimaller ama belki ilerleyen bölümlerde tam geri dönmese bile görürüz bir bölümlük. Bu kadar. :d

Aa, teşekkür etmeyi unutmuşum. Bayağı dolambaçlı bir işmiş o yüzden ekstra ekstra teşekkür ederim. @EmrecanDogan

1 Beğeni

Rica. Son 2 bölümü izleyemedim ama. Stoklayıp izliyorum ben genellikle :slight_smile:

1 Beğeni

Son sezonda olmamışlık var sanki. Sezonun ilk bölümünü sezonun ilk bölümü diye yedim çok da fena değil ya karakterleri tanıtıyor dedim. 2. bölümde işte Doctor Who bölümü dedim ve bölümde hiçbir şey olmadı. Sahne olarak puroyu yaktıkları sahne güzeldi. Ama gerçek bir tehdit hissettirmedi. Evrenin en post apokaliptik gezegenindesin ama robotlar stormtrooper model alınarak yapılmış belli ki ben COD oynadım diye gaza gelen dengesiz ergeni bile vuramadılar. Sonunda en olmayacak şey oldu ve Doctor umutsuzluğa düştü. Tardisi bulmalarından başka bomboş bölümdü. Bir de jenerikte neden tardis yok o da geri dönsün. 3. bölümde anladık ki bu yazar ekibi aksiyondan anlamıyor. bu diziye biraz aksiyon lazım bence. Bir de Doctor’un karakteri oturmamış gibi. Doktor bir kötü adamla konuşurken fazla ciddi. Diğerleri ile konuşurken fazla çocuk. Kıyafeti de çocuk gibi sanki Doctor kadın olmadı da çocuk oldu. Bence bütün bölümler bağlanacak ve sezon sonunda asıl çıkışını yapacak yeni ekip. 3. bölüm ortalama bölümdü ama diğer iki bölüm çok dandik olduğu için 3. bölümde çok gözüme battı. Zenci çocuk ile paki kız değil de ilk bölümün gıcık dedesi götürüyor diziyi biraz da. İzlemeye devam edeceğiz ama daha güzel bölümler istiyorum sadece.

3 Beğeni

Efsane dizi ya izlemeye doyamıyorum :smiley:

1 Beğeni

İlk üç bölümü daha yeni izleyebilme şansım oldu. İlk bölüm için düşüncem; kötüydü. Aksiyon sıfırdı. Her ne kadar Rejenerasyon geçirdi, karakterin oturmamış olmasından kaynaklıdır, bölüm sonuna doğru düzelir vesaire diye düşünsem de düzelmedi. Dizide, karakterlerde sürekli karanlık bir dram havası sürüp gidiyor. Renk seçimleri çok kötü. Konuşmalar ve oyunculuklar kötü. Sahneler konunun dışında kalıyor. Aksiyon ise tam bir REZALET! David Tennant’ın yüz ifadelerini, cathfraze’lerini kopya ederek o olamazsınız. Ve tıpkı daha önce de dediğim gibi Jodie Whittaker, Chris Chibnall ve bu yeni kim varsa Doktor’un ruhunu yansıtamıyor. Ciddi olmaya çalışıyor olamıyor, baskın olmaya çalışıyor olamıyor. Olabildiği hiç birşey yok. Hele ki üçüncü bölümde ki polis sahnesinde Doktor’luk ile uzaktan yakından alakası yoktu.

Afedersin Amerika’nın bilmem neresinin gtü bklu, yarım akıllı, ırkçı polisi odaya baskın verecek ve doktor’un siyahi ve pakistani yol arkadaşını, ki kendisi en yakın arkadaşım diyor onlara, otel odasından kovmak, tutuklamak isteyecek onlarda gidip banyo penceresinden kaçıp çöp bidonunun arkasına saklanacaklar! Doktor’dan bahsediyoruz. Doktor. Kimi yerlerde Tanrı diye tapıyorlar bu karaktere. Good Man Goes To War’u izleyin biraz.

Beğendiğim tek şey dizinin yeni Jeneriğiydi ama onda da Tardis eksikti.

Sonuç olarak bu diziye ortasında bir yerinde denk gelsem kesinlike Doctor Who izlediğimi anlayamam. Ayrıca dizide dikkatimi çeken şeylerden biri de buydu, Ben Doktor’um demiyor. Sanki içinden Doktor’u özel yapan herşeyi çıkarmışlar da sadece dizinin ismi kalmış. :wastebasket:

2 Beğeni

Zıt yorumlar :smiley: Sezonu izlemediğimden(ilk bölüm hariç) kararsız kaldım :smiley:

Bir dizi ortadan başlayarak izlenmiyor ama tabi. Bir sırası var :slight_smile:

1 Beğeni

Öyle ama yorumlar da çok iyi değil.

Şu ana kadar 11. Sezon da Doctor’a şans tanıdık. Bölümlerin düzelmesini umduk lakin aynı seviyede ilerlemeye devam etti. Görünen o ki bundan sonrası da öyle olacak “7. bölümünde neyse 70. bölümünde de aynıdır”. Sanki dizinin tüm kalitesi bir anda çökmüş gibi, çekimler, oyunculuklar ve en önemlisi de senaryo. Senaryo o kadar kötü ki, sanki orijinal seriyi izlemiyoruz da fan yapımı bir Doctor Who izliyormuşuz hissi veriyor. Olaylar sonuçlara ani ve klişe bir biçimde bağlanıyor. Hikaye inandırıcılıktan yoksun ve karakterler için endişelenmiyoruz veya gerilmiyoruz. Pembe dizi havasında bir Doktor Who var artık. Beğenmediğimiz Moffat’ı mumla arar olduk. Moffat’ta hiç olmasa Sherlock Who izliyorduk. Ayrıca sürekli didaktik bir senaryo yapısı var. Sürekli bir şeylerlerin propagandası yapılıyor. Dizinin formatına aykırı derecede fazla sayıda var bunlar. Dizide neden sürekli 20. yüzyıl sorunları ele alınıyor? Bu beni çıldırtıyor. Dizinin eski bölümlerinde tüm insanlığın merak ettiği sorunlar ele alınıyordu ama şimdilerde dizinin tadı kaçmış durumda. Umarım dizi yeni ve kaliteli bir senarist bulur da bizde tadına vararak Doctor Who izleriz.

4 Beğeni

Dizi sanki başrol seçimlerine göre bir düşüş yaşadı gibi geldi bana. Her ne kadar bana göre efsane Doctor Peter Capaldi olsa da, büyük çoğunluk en iyi doktorun Matt Smith olduğunu düşünüyor. Ki onun olduğu dönem daha kaliteli yapımları barındı. Capaldi ile bu biraz düştü ama oyunculukla bu açığı kapattı bence. Ama, Jodie Whittaker hiç olmamış. Tamam artık bir bayan Doctor gelmeliydi ama sanki daha yetenekli biri olsa daha iyi olurdu.

1 Beğeni

çoğunluk David Tennant’ın en iyi olduğunu düşünüyor. Bana soracak olursan en beğendiğim doktor Capaldi’ydi.

2 Beğeni

Bence bütün mesele senarist. Capaldi Oscar almış bir yönetmen ve oyuncu. Oldukça iyiydi ama senarist bozmuştu. Smith döneminde Moffat o kadar da kötü yazmıyordu ama Capaldi de sendeledi. O yüzden adam çok da ön planda olamıyordu. Tennant’da muhteşemdi ama Davies onu muhteşem yapan temel unsur. :slight_smile: Whittaker da harika bir oyuncu ama işte senarist.

1 Beğeni

8. Bölüm Witchfinder bölümü sıcağı sıcağına fırından çıktığı gibi izledim. Ve kadını yüzerek kurtarmaya çalışması dışında gayet iyi bölümdü. Çünkü benim tanıdığım doktor orada cadı duruşmaları olmadığını hatırlar, hatırlamasa bile bi gariplik olduğunu fark eder ve kadın ölmeden önce o pisişik kağıdı gösterirdi. Kadın ille ölecekse ilkinde kadın ölmüş olsun ve doktor o kadının cesedini çıkarıp 2. Cadı duruşmasını engellesin. Bir de sezon içinde çelişiyor. Demons of punjap’ta kurtarmadınız adamı tarih değişmesin diye ve Rose’un babasını kurtardığında ne olsuğunu hepimize gösterdiler daha ilk sezonda. Hadi ilk sezonu izlemediniz yeni çektiğiniz sezondan da haberiniz yok. Doktor yalnış bişeyler olduğunu farketti ve kurtarmaya çalıştı diye düşünmek istiyorum. Onun dışında gayet iyi bölümdü. Cahile ne kadar ne kadar konuşursan konuş yine bildiğini okur sözünü haklı çıkartan bir bölümdü.

7. Bölüm Kerblam ise konsept olarak çok iyidi ama sanki üzerinde çok düşünülmemiş bir bölümdü. Sonunda ortaya çıkan plan çok basit ve saçmaydı. Bir de galaksinin en büyük kargocusu niye insanlar onu hiç anlamış değilim. İllaki insan temelli olacaksa biz kedi insanlar gördük bu dizide. Robotların tasarımlarını sevdim ama. Oradan gerçek kargo rezaleti çıkartabilirler gelecekte.

6. Bölüm Demons of punjap bölümü için diyecek birşeyim yok. Doktor who içinde olmasa güzel bir bölüm. İngilizlerin bak biz kötü adamlardık ama artık çok iyi insanlarız valla bak. Nolur inanın bana deme şekilleri bu. Yalandan 2 de uzaylı koyalım yediririz belki demişler.

5. Bölüm The tsuranga conundrum’da ise kadın gibi davranan hamile erkek olmasa ve gemiyi sürebilecek yetekte olup hasta olan ablasına gemiyi sürdüren salak olmasa hayat daha iyi olacakmış. Bir de keşke yalandan da olsa bi kokpit falan yapsalarmış. Onun dışında sevimli bölümdü.

4. Bölüm Arachnids in UK bom boş bölümdü. Zaten olay kendi kendine çözüldü ve doktorun en pasif kaldığı bölümdü.

3. Bölüm Rosa sene olmuş çok uzak bir gelecek hala zenci ırkçısı mı kaldı amk. Günümüz sorunlarını keşke evrensel sorun gibi yansıtmasalar. Kedi ırkçısı falan olsa anlarım onun geleceğine göre farklı birşey derim de zenciler alt ırk rosa park’ı engelleyem de zenciler eşit olamasın. Aferin sana.

2. The ghost monument çok iyi başladı benim için ama bomboş bitti. O gezegenin korkunçluğunu hissettiremedi ve aksiyonu kötüydü. Finalde tardis bulundu. Onda da içi dışından büyük demedi ya la kadın. Onu geçtim doktor umutsuzluğa kapıldı. Nefes alıyorsak umut vardır diyen yaratık umutsuzluğa kapıldı. Sezonun en ilginç olabilecekken düşük bölümlerinden biriydi.

1. The woman who fell to earth aslında bayağı iyi bölümdü. Tardis yok uzaylıyı nasıl anlıyorlar diyen olmuş. Onu açıklıyor doktor boyunlarına takılan çip/bomba sayesinde. Dünyadaki elementlerle nasıl sonik torbavida yaptı diyenler için de orada kapsül de vardı ve ondan yararlandı deyip geçtim ben. Bence asıl sorun en salak ırkı bölümün ve mutemelen 10.bölümün ana düşmanı. Öldürdükleri yaratıkların dişlerini yüzlerine yapıştırıyorlar. Bir yaratık bu kadar salak olabilir mi? Dişi olmayan birini öldürünce napıyor acaba. Kafamda şimdi sıçtık bakışıyla öldürdüğü yaratığa bakıp bu ilk kimin fikriydi acaba diye düşünen yaratık geliyor. Doktor who saçma sapan fikirlerle dolu dalekler evrenin en kullanışsız dizaynına sahip yaratıkların en büyük zaafı merdivenler ana öyle vir yazılıyor ve anlatılıyor ki izlerkek geriliyorsun. Bunun gibi bir sürü örnek var ama demek istediğim anlaşıldı herhalde. Ürkütücü olması gereken timsaah mı ne haltsa sadece komik.

Asıl amacım witchfinder hakkında 2 kelam etmekti ama 8 bölüm hakkında da bir iki şey yazmış bulundum farkettim ki 11 sezonun en büyük sıkıntılarından biri düşmanlar. 2. Olarak doktor çok pasif kalıyor ama oyuncudan kaynaklı değil yazardan kaynaklı. Ve son olarak 21. Yy sorunları 50.yyda muhtemelen devam etmeyecek. Bu sorunlar çözülür ve politik doğruculuk tadında bırakılırsa 12.sezon çok daha mükemmel olacaktır.

Bir de ben sevdim kadın doktoru Jodie Whittaker çok iyi oynuyor bence. Hala beğenmediği birşey görünce kadın doktor mu olur hep ondan diye aptallar var. Bacak arasında cinsel organı bile olup olmadığı belli olmayan yaratık nasıl kadın olmuş diye ağlayan insanlar var. Belki kendi kendini dölşüyor bu yaratık da öyle ürüyor. Belki sevişmek yerine el sıkışıyorlar. Nereden biliyoruz?

Gereksiz çok yazdım ya neyse daha iyi bölümlerde görüşmek üzere ve inşallah dedikodular gerçek değilr ce Jodie Whittaker seneye ayrılmaz diziden. Chris Chibnall memnun değilmiş ve Jodie o giderse ben de giderim diyormuş. Onun yerine daha iyi bölüm yazsın chibnall. Daha önce yazmışlığı var çünkü.

2 Beğeni