Doğruluk Kılıcı Serisi

Yukarıdaki arkadaşa dediğim gibi her insanın kendi düşüncesi, fikri var. Benliğimin hükümdarı sen misin arkadaşım?

Ben ilk 2 kitabını okudum serinin bilmiyorum artık sonraki kitaplar belki değildir yardımcı olabilirseniz neden olmasın engelleyen yok.

Üslubuna anlam veremediğim gibi sanırım mesajlarımı da iyi okumadın. Zira benim herhangi bir “bir şeylerin hükümdarı olma” yahut “insanların kendi düşüncesi, fikri olamaz” gibi ifadelerim asla olmadığı ve mesajlarımda bunların tam tersini ifade ettim zaten. Ayrıca “ergence” kelimesinden oluşan eleştirini de yargılamadım. Sanırım onu da yanlış anlamışsın. Ben “ergence” kelimesini bir nitelik ve eleştiri olarak anlayabilmek için tanım olarak açılmasını istedim. Yani sizin bir şeyi bu şekilde nitelendirirken, bir roman içerisindeki hangi özelliklerden bahsettiğinizi, ne gibi etkenlerin size göre bir romanı “ergence” olarak tanımlanabilir yaptığını öğrenmek istedim. Umarım bu sefer daha açık olmuştur mesajım.

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Çeviri kalitesi konusunda ne yazık ki herhangi bir yorumda bulunamam çünkü çevirileri okumadım. Elimde ilk kitabın Türkçesi var ancak kabaca onu kurcalamakla çeviriyi eleştirmek doğru olmaz sanırım. :slight_smile: Ancak geri kalan meselelerde ilgilenen arkadaşlarla fikirlerimi paylaşmaktan zevk alırım. Kısa zamanda bir yazı hazırlamaya çalışacağım.

Serinin hepsi ergence çünkü romantik ve abartılı anlatımlar var. Gariban kahraman modeline kim hayran olur? Senin gibi ergenler. O abartılı aşkları kim gerçek zanneder? Senin gibi ergenler.

Begenmeme hakkın var. Hadi seriyi de eleştirme hakkın olsun. Peki bana hakaret etme hakkını nerden buluyorsun? Hadi ergenim tamam ama bunu niye hakaret gibi söylüyorsun? Elimden geldiğince insan gibi konuşuyorum lütfen sizde aynı üslupla konusunuz.

Ergen demek hakaret değildir, üstelik kendin ben ergenim demişsin. Ergence bir seri olduğunu ifade ettim.

Özür dilerim o zaman üzgünüm. Bir anlık öfkemi size yansıtmışım

Zira benim herhangi bir “bir şeylerin hükümdarı olma” yahut “insanların kendi düşüncesi, fikri olamaz” gibi ifadelerim asla olmadığı ve mesajlarımda bunların tam tersini ifade ettim zaten

Bunun için özür dilerim.

Sen ergence dememe ne sebep olmuş onu sormak istemişsin sanırım. Ben çoğu kişinin yaptığı gibi laf atma/sokma amacıyla dediğini sandım. Nitekim böyle kişiler var forumda.

Yahu o kadar mesaj yazılmış serinin kendisi hakkında yorum yapılmamış pek. Ilk 2 kitabı bitirdim. Şahsen üniversite yıllarımda dizisini izlediğimde konunun devamını çok merak etmiştim. O zaman seriye girebilecek kadar ingilizce bilmediğim için merakta kalmıştım. Şimdi kitaplardan sonra dizinin birkaç bölümünü tekrar izleyince kitapla neredeyse alakası olmayacak kadar değişime gitmişler. Spoiler vermeden soylemeyemecegim için detaya girmiyorum. Kitap genel olarak hikayeyi güzel işliyor. Kitaplarla ilgili tek problemim kitapları iki kısım basmaları. Iki kitap 60 lira yapıyor zaten 70 80 yapıp tekli cilt bassalar daha iyi olurdu. Ikiser kısım yapıldığı icin alıcıyı korkutuyor da olabilir bu yuzden satışları az olup seri devam etmeye de bilir. Çeviriyi genel olarak beğendim.

Toparlayacak olursak bence bir şans verilmesi gereken seri. Bazı noktalarda mesela bir mekanda karakterler. Mekânı anlatıyor sizde gözünüzde canlandırıyorsunuz ama benim fantastik okuma eksikliğimden sanırım tamamen kalmıyor aklımda. Bazen betimledigi mekan bir bölüm sonra tekrar dönüyor adamın ağaçlar arasına dogru gittiğini söylüyor, sonra “bura kapalı bir alan değil miydi” diye dönmüştüm tekrar o bölüme. Kitaplar arasında (su an 3. Kitap KanSoyu duruyor mesela) biraz beklemeye karar verdim bu sebepten. Sanırım kafam biraz fazla dolu bu aralar.
Umarım seri çevrilmeye devam eder. Çünkü ben seriyi 110 liraya aldım yayınevinin kendi satışıyla, ingilizce her kitabı 60 lira :sweat_smile: Bu durum biraz üzebilir çünkü.

2 Beğeni

Ben de bir yorum arıyordum. İyi ki yazdınız. Elimde birkaç seri var bitirmediğim. Onların son kitaplarını alıp okuduktan sonra hemen başlayacağım bu seriye. Hakkında hiçbir şey bilmiyorum. Dizisini bile izlemedim. Ama çok merak ediyorum. Eski bir seri oluşundan dolayı da okumam gerektiğibi düşünüyorum. Çeviri konusunda endiş etmeyin. Pegasus her serisini mutlaka tamamlıyor. Satmayan çok seriyi tamamladı. Bunları kesin tamamlar.

Seri toplam 15 kitap görünüyor. Açıkcası böyle çok uzun seriler beni tereddüte düşürüyor.

Kitapları okuyup bilgi verebilecek olan var mı? Olaylar nasıl bir evrende geçiyor? Benzetebileceğiniz bir seri var mı? Olaylar 1. karakter gözünden mi anlatılıyor yoksa birbiriyle rekabet halinde olan birden fazla karakterler mi var?

Şöyle ayrıntılı bir inceleme yapılsa faydalı olur bence.

2 Beğeni

zaman çarkını biliyorsan bu seri onun kötü bir çakması gibi şöyle ki bir ana karakter var adam her konuda seçilmiş kişi bir yerden sonra yok artık diyorsun bir de kadın karakter var onun da pek bir özelliği yok ana karakterin yamaklığını yapıyor genel olarak değerlendirirsem bütün olaylar neredeyse hemen oluyor ve bitiyor bir derinlik yok zaman çarkı çakması demiştim spoiler olmasın diye detaya girmiyorum ama bu kadar da kopyala yapıştır olamaz yani Youtube da Daniel Greene adlı kişinin bu kitap hakkında yorumu var onuda izle derim

1 Beğeni

Teşekkür ediyorum yorumunuz için. Evet, Zaman Çarkı’nı okuyorum şu an 8. kitaptayım hatta. Zaman Çarkı’nda bile Rand’ın tanrıvari olması bir şekilde kurtulacak, kazanacak diye düşünüp az keyif almama sebep oluyor. Zaten Zaman Çarkı’nı kurduğu evreni çok sevdiğim için okuyorum, Ogierler, Kapılar, Aiel’ler Aes Sedai’ler olmasa sırf Rand için okumazdım muhtemelen.

Sanırım Zaman Çarkı okuyan birisinin okumasa da olacağı bir seri Doğruluk Kılcı.

Dizisi sağolsun nasıl soğuttuysa kitaplara başlayamıyorum. Kitap daha derin daha iyi diyen arkadaşlar var ama bakalım artık.

Zaman Çarkı’nı bitiren ve Doğruluk Kılıcı serisinin beşinci kitabında olan birisi olarak söyleyebilirim ki Doğruluk Kılıcı’nın Zaman Çarkı’ndan esinlendiği belli ama çakma denilmesi biraz haksızlık gibi geliyor. O zaman çok çok çok özgün eserler hariç neredeyse tüm fantastik edebiyat Yüzüklerin Efendisi çakması oluyor. İki seri arasındaki en büyük fark Zaman Çarkı ilk kitap başı ve sonu olan tek kitaptır. Sanki yazar tek kitap yazmış beğenilince diğer kitapları yazmış gibi bir durum söz konusu. Yani diğer 13 kitap biribirinin devamı şekilde. Doğruluk Kılıcı ise her kitap tek kitap gibidir. Bir kitabı bitirdikten sonra o evrene gitmek istiyorsan gidebilirsin yok bu kadar yolculuk yeter dersen aklında soru kalmıyor. Zaman Çarkı’nda Rand Al’Thor durumu çok farklı. Mesela onuncu kitapta karakter yok denecak kadar az. Tanrıvari olması ise Işık tarafından bizzat seçilmiş olması ve son kitaplara doğru bir yerde Rand Al’Thor içerisinde sağlam bir ışık - karanlık savaşı var. Baştaki ve sondaki kitaplara yakın kitaplar hariç ara kitaplar sabır istiyor. Sebebini ise hem yazarın bu sırada hasta olmasını ve sıradaki diğer kitapların evrenini genişletmek için temel atması olarak görüyorum ama sonlara doğru ivmesi sürekli artarak devam ediyor. Sürprizleri bozmadan ancak bu kadar yazabiliyorum Zaman Çarkı ile ilgili.

Doğruluk Kılıcı’nın evreni ise çok farklı Zaman Çarkı bir görevi anlatırken Doğruluk Kılıcı ise büyülü bir evrende yönetime gelen bir karakterin yönetimini anlatıyor. Karakter gücünü gördüğü haksızlıkları düzeltmek için kullanıyor. Hangi kitap hatırlamıyorum ama bir kitapta “Ben dengeyi bozduğum için olaylar oluyor deyip geri çekilmişliği var.” Gerisi sürpriz bozan. Nasıl desem bilemiyorum ama fantastik kitaplarda çok kötü bir karakter olur ve bu karakterin yok edilmesi için imkansız göreve çıkan karakterler olur ya burada öyle değil. Çok kötü karakter var ama değişiyor başkası oluyor sonra. Kötülük yok edilemiyor şekil değiştiriyor vb. vb.

Bunlar benim düşüncelerim okuyan olursa üzerinde konuşuruz yine.

5 Beğeni

Doğruluk Kılıcı serisini merak ediyordum. Şu sıralar merak ettiğim 2 fantastik seri var zaten;Doğruluk Kılıcı ve Elric. Ama Elric’in ilk kitap baskısı yok. Kim bilir ne zaman olur…Doğruluk Kılıcı’na başlasam mı diyordum. Bu yorumunuzdan sonra iyice merak ettim. Zaman Çarkı’na benzetildiğini hep görüyordum ama zaten Zaman Çarkı serisini öylesine merak etmiyorum ki Doğruluk Kılıcı’nı okusam bunu düşünmeme gerek kalmayacak.

Seri hakkında bilgi verebilecek olan var mı ? Seri yetişkinlere yönelik mi ? Epik mi ? Yazarın kalemi nasıl ? Karakterler olay örgüsü ne durumda ?

1 Beğeni

Onca türlü konuşmadan sonra çat diye bu haberi görünce biraz garip oldum :slight_smile: Yazarı da bilmiyordum yaşlı mıydı, genç miydi?