Dök İçini Rahatla

Öncelikle nispeten küçük ama sinirbozucu şeylerle başlıyorum. Eskiden ne güzel Whatsapp kullanmıyordum, uzaktan eğitimle şart oldu. Grupta bir öğrenci “merhaba” yazar, diğeri “merhaba, nasılsın” başka biri "iyi, sen nasılsın: sonra da amaçsız bir şekilde random atarlar. İyi de gerekli bir şey yoktusa neden durduk yere telefonun zıplamasına yol açıyorsunuz? Sesini de alamıyorum öğretmen de var o grupta, önemli bir şey olur diye. Bir de acayip tipler var ya. Biri özel olarak mesaj atar. Öğretmen dersi Zoom’la mı yapacak? Sonuçta ben de onun gibi mesajları okuyorum, nerden bilebilirim? Başka biri “Soru bankasının 78. sayfasında 23. soruya bakar mısın?” Ben de problemi detaylı şekilde kağıta yazarak resim atıyorum. Arkadaş tekrar mesaj atar. Ben bu kısmı anlamadım diye. Şimdi de sesli mesaj atıyorum anaokul öğrencisine nasıl elma çizilir anlatır gibi. Diğeri. Mesaj atar: “Teams’te nasıl hesap açılır?” Şimdi buna bir-bir adımlarla anlatıyorum. Bir diğeri, ismimi yazıp mesaj atar. Ya normal hayatta çağırırsan efendim derim, mesaj yazarken çağırmak nedir? Ardından nasılsın sorar, benim sabrım tükenerek iyiyim, sen? diye sorarım, cevap iyiyim sağ ol. Bitti, başka bir şey yok, sinirlerim bozularak soruyorum, bir şey mi istemiştin? “Yo, öylesine”… Ben ders çalışırken mesajlara yanıt veremiyorum, hemen soru işareleri atıyorlar. Şimdi ben sinirlenmeyim ne yapayım?
Gelelim daha büyük soruna. Ben forumdan bir süreliğine gittikten sonra okul başladı, ama resmi okul değil, benim ek olarak gittiğim okul. Orda inanın dersler resmi okullardakinden daha ciddi. Matematik öğretmeninin normalde bri aylık vereceği ödevi orda 1 güne veriyorlar. Neyse Ben karışıklık olmasın diye bu okula 2., resmi olana 1. diyeceğim. 2. okul daha önce başladı, ilk günden ödevler gelmeye başladı, tabii şimdiye kadar hiç bu kadar ödevim olmamıştı. Ben 9. sınıfım, ama orda 10. sınıf eğitimi alıyorum, 9lar 9 sınavına hazırlık için gelir o okula, ben direkt üniversite hazırlığını seçtim, haliyle herkes 3 ders alırken ben 6 ders almaya başladım. Bizde üniversite için bloklar vardır, en zoru olduğu söylenilen 4. bloktur, ben de onu seçtim doktorluk için, diğer bloklarda sınav 5 derstendir, ama bu blokta 6 ders var (Azerbaycanca, matematik, ingilizce, fizik, kimya, biyoloji). Ve 6 ders gerçekten iddialı dersler olduğu için herkesteki gibi haftada 3 gün yetmiyor, ek olarak bir gün de gidiyoruz. Haftanın 2,3,4,6 günleri okul vardı. Gördüğünüz gibi ard-arda 3 gün, yani 2 ya da 3. gün okuldan geldiysem ertesi gün ders olacağı için o gün bitirmem gerek, zor olan kısım ders akşam 8’de bitiyor, otobüsle gelip-gittiğimiz için aşağı-yukarı 9’da evde oluyorum, öğlen 2’de de çıkıyordum evden. Yani göründüğü gibi derslerimi bitirebilmek için az vaktim kalıyordu. Kolay kısımsa o zaman daha 1. (resmi) okul başlamamıştı. Neyse ben de çalışıyordum işte. Bizde okul 11. sınıfta biter, yani sınıf arkadaşlarım 10. sınıflar ve onların iki yılları kalmış, bense daha 10a geçiş sınavını bile vermemiş üniye hazırlanıyorum, bu da avantaj aslında. Derslerin çokluğu azıcık yorgunluk yaratıyordu. Hatta bir gün saat 12 gibi başladım çalışmaya sabah 6’da bitirdim, tüm geceyi uyanıktım, rengim beyazlamıştı resmen. Neyse her şey iyi hoş, ta ki 1 ekime kadar. Resmi okullar açıldı, ama 10 ve 11’ler için değil, onlarda 15’de açılacaktı. Zaten derslerim yoğun, gel bir de iki okula birden yetiş, orda da dersler 2,4,6 günler (sınıfı yarıya bölmüştüler, yarısı tek, yarısı çift günler geliyor) Yani ben okuldan çıkıp derslerim için son hazırlıklarımı yapıp ikinci okula gitmem gerekti. Sonra 1, okulda işler yine değişti. Bizim sınıf 1,3,5 tek günler gelmeye başladı, sınfın yarısı sabah yarısı öğleden sonra. Ben öğleden sonra grupundaydım, fakat 3. gün ikinci okulumla üst-üste geldiği için ben sabah grupuna geçtim. Haliyle 1,3,5 resmi, 2,3,4,6 ikinci okula gitmem gerekti, sadece pazar günü kalıyor, ki onu da ders çalışmakla geçiriyordum, bende derman kalmadı yani, başaramadığımı söylemiyorum, söylemem de, bazı beni çok “sevenler” sen neden üniye hazırlık seçtin ki, daha 9’sun. Bazıları bunu gerçekten beni düşündüğü için, bazılarıysa sırf bir şeyler söylemek için söylerler, ben yapamıyorsun gibi bir cümleyi duymak istemiyorum, benim sorunum başaramamak değil, aşırı yorgun olmak, düşünsenize sadece 1 okuldayken bile gece uyuyamıyordum, iki okuldayken zaman-döndürücüye ihtiyacım olmuştu. Otobüsrete de ders çalıştığım olmuştu, herkes bir garip bakıyordu bu karmakarışıklıkta nasıl çalışacaksın diye, matematk çalıştığım bile olmuştu otobüste, hatta bir kız durup sen 11. sınıf mısın demişti? Hani boyum fazla uzun olsa neyse de, durduk yere nerden çıktı bu soru düşünerek hayır 9 dedim, kız peki neden otobüste çalışıyorsun diyince kala-kaldım öyle. Ben bu işe girişmeden önce anneme sormuştum, Hani aşağı-yukarı böyle olacağını biliyordum, annemse 11ler de bu durumda oluyorlar, sen yalnız değilsin demişti, fakat ben hala 9’um, herhlade 11’e kadar zaman-döndürücüyü kendim icat ederim.
Şimdiyse tüm ülkede okullar kapalı, sadece 2. okulum hala çalışıyor, ama resmi okulun olmaması işimi kolaylaştırmadı, geçen gün saat akşam 11 gibi çalışmaya başladım, herkes uyumuş, ben hala çalışıyorum, sabah 6 buçukta bitirdim, ayakta duracak gibi değildim, azıcık uyuyayım dedim, 1,5 saat uyuyup tekrar sabah 8’te kalktım biyoloji çalıştım, okulda da aşırı uykusuzdum, benim gecem-gündüzüme karışmış, ama çalışmamın bir sonucu oluyor en azından, geri dönmemin sebebi sınavı vermiş olmamdı, 274/300 yaptım sınavdan, pek iyi değil ama ilk sınav için idare eder, bize pazar günü sınav deyip hazırlıksız yakalayarak cumartesi sınav yaptılar, yani hiç tekrar edemeden verdim sınavı, bu birinci kısımdı, daha ikincisi var, ilk sınavı 10. sınıf seviyesinde verdim, ikinciyi 9 seviyesinde vereceğim. İlk sınav 300 ikincisi 400 üzerinden değerlendirilir, benim diğerindej en az 330 yapmam gerek toplamda 600’ü geçmek için, hedefim öyleydi, geçerim aslında, kimya biyoloji hiç sorun olmayacaktır, öğretmen en az 30 istiyorum demişti, ben kaç soru var diyince cevap da bir garipti: 30 soru. Eğer gerçketen 30/30 yaparsam (pek zor olmayacak, öğretmen deneme sınavı yaptırmıştı, onda tam yazmıştım, sadexe tekrar etmem gerek aynı performansı) sadece fizik kalıyor, öğretmenimiz çok kötü, ama benim fizik temelim iyi, resmi ortaokul öğretmenim harikaydı, sevdirmişti fiziği. Yani toplam olarak 600’ü geçmem gerek.
Şimdi benim sorunum iyi güzel çalışıyorum daş son zamanlar çok gerginim, yorgun olduğumu zaten yazmıştım, ama sinirlerim de çok bozuk, her şeye bir tepki veriyorum, çok kızıyorum kendime bile, kendimde olmuyorum, düşüncelerim sanki hiç benim değil, sese karşı da çok hassas oluyorum, azıcık ses bile sinirlerimi yerinden oynatıyor, sağolsunlar aile üyeleri de çok dikkatliler (!) bu konuda, baş ağrıları da yeterince arttı, karşıdan soğuk mevsimler geliyor, soğuk severim ama bu konuda sorunum var daha önce de söylediğim gibi.

Malum hava soğuk olunca evler sıcak oluyor, işte o sıcağa da dayanamıyorum, başağrısı patlak veriyor, hatta dayımlarda kalmıştım bir gün, çocuk olduğu için ev bayağı sıcaktı, zar-zor uyudum, evde de sıcaklık kötü etkiledi. Tüm bunların yanı sıra kötü olaylar da yaşadım, çocukluktaki kötü anılar da canlandı birden, bir bu eksikmiş gibi. Kitap ta okuyamıyorum, sadexe otobüste giderken zamanım olursa sesli kitap dinliyorum, Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, daha önce okumuş olmama dikkat ettim ki arada düşlere dalıp da bir şey kaçırırsam sorun olmasın. Ama böyle normal kitap okuyamıyorum, sağ-salim ikinci sınavı vereyim bir şeyler düşünmeliyim bu konuda. Bir de bizim kedicik izin verseydi çok daha güzel olurdu, ekrana tıklayıp duruyor.

5 Beğeni