Dök İçini Rahatla

Şimdi anlaşıldı Camus’un neden anlaşılmadığı.

Valla düğünlüde evlensen kaçırıp düğünsüzde evlensen bu devirde artık sıkıntısız evlilik yok.Zaman çok pahalı para kazanmak ise işkence haline dönmüş durumda ee haliyle bir taraf mutsuz olunca diğer tarafta etkileniyor.

Düşünsenize kitap okumayı seven bir kızla evleniyorsunuz özellikle. Hatta çizgi romanı da sizin kadar seviyor. :d

Düğün günü geldiğinde de Demet Akalın ve Ben Fero müzikleriyle dans edip, sabahta nohutlu-tavuklu pilav yiyorsunuz. Hayatınızın %1’inde bile yer almamış ve almayacak insanlar için bedavadan eğlence düzenliyorsunuz.

Ne kadar ironik…

1 Beğeni

Güzel ama yetersiz…

2 Beğeni

Kimsenin düğünlere bedava yemek için gittiğini sanmam ama o yemek faslı çok heyacanlı oluyor o başka:):joy:

@Husey Sandığınızdan daha çok var. Hatta çeyiz sandığından bile daha çok.

İnsanların Seks yapacak olmalarını insanlara duyurmak için düğün yapmaları ne kadar saçma. (Sanki o resmiyet veya dini nikah olmasa sizi tutan var) Bir de bunların oğlunun pipisiyle gurur duyup sünnet düzenleyen tipleri var.

Bir de bu gelinin abi-aile tarafı var. Kızı lisede okuldan kaçsa, sevgilisiyle dışarıda görülse kızına hayatı dar edecek insanlar düğünlerde çılgınca dans ediyor, eğleniyor. Arada bir de duygusal müzik açtırıp fiyaskodan ağlama tiyatralı ekliyorlar. Bunların kızları sevgililik dönemi yaşamadan evlenilecek erkekle tanışmalı. Doğal olarak görücü usülü kültürümüz.

Bir de bunların oğlunu askere gönderen tipleri var. Adam 20 yaşına gelmiş daha çocuk babasını, babası çocuğunu tanımıyor neredeyse. Oğlum asker oluyor diye konvoy yapıyor adam, trafiği tıkamayı, gürültü yapmayı kendine hak görüyor. Soran olursa “bidanecik ewladım var gardeşim bırakın yaw” der geçersin nolacak?
Bu tipte ağlamayı ihmal etmez bunu da ekleyelim. Şehit haberi gelirse konusuna girmek istemiyorum.

Bunların ne kadar saçma olduğunuzdan bahsettiğinizde de “kültür gardiyanları” çıkıyor ortaya. Bazen Hitler’in yanlış tarafla uğraştığını düşünüp üzülüyor insan.

2 Beğeni

Bizde de eşim ile ben düğün kesinlikle istemiyorduk. Ama aile baskısını kaldıramıyorsun. Bir şekilde düğün oldu ama basit, sade ve yemek ile 2 saat sürmedi. :slight_smile: Masraf olarak da az eşya çok yer prensibi. Takı olayı da şükür bir şart koşmadılar ne geldiyse elden o oldu. :slight_smile: Ama dış çekim kadar para tuzağı yok bu döngüde. Biz kesinlikle istememiştik ama yaptıran arkadaşlar 3 5 bin tl ye patladı diyor.

4 Beğeni

Ayrıca eşya konusunda da eşim bakarken kullandığı çamaşır makinesi ve benim televizyonumu halen kullanıyoruz. Kesinlikle böyle eşya var ise değerlendirin malûm hayat pahalı. Ayrıca biz balayı da yapmamıştık. Şimdi bakıyorum da kuru bir düğün ile geçmiş. Hahaha :thinking::grin:

3 Beğeni

Nasıl bir ortamda yaşıyorsam artık bir tane bile yemekli düğüne rast gelmedim. Anca biri ölecek de o zaman yemeği görebiliriz.

Değerli taştan yapılma takıları takmanın mantıklı bir yanı var mı? Ben bir türlü mantıklı bir açıklama bulamıyorum buna.

Düğün yapmak toplum baskısına dönüşmüş durumda. Düğün yapmadan evlenilemiyor mu yani? Çok samimi bir ortam olmadığında dans etmeyi veya halay çekmeyi sevmiyorum ben. Sevmeyen de birçok kişi tanıyorum ama herkes düğün yapmak, o gece 2-3 saat dans etmek zorundaymış gibi davranıyor. Herkese birlikteliğini ilan etmek istiyorsan düğün davetiyesi yerine biz evlendik mektubu yollanılabilir.

Düğüne harcayacağım para ve zamanı daha mutlu olacağım bir şekilde değerlendirebilirim. Bunu yapacağım.

Bu da güzel bir alternatif bence :slight_smile:

3 Beğeni

Yemek olayını annem şart koşmuştu. Karadenizli olduğum için akrabalık sıkı baya. Ve gelenlerin çoğu şehir dışından gediği için yemek iyi olmuştu. :wink:

Sonuna kadar haklısınız. Ama töreler gelenekler görenekler maalesef bunu yapmamızı emrediyor. Biz istemedik düğün falan ama illa diretildi. Sadece anne baba değil dede anneanneler de ’ olmaz öyle şey düğün olacak herkes bilecek evlendiğinizi sizden para çıkmayacak biz yapacaz ’ deyince iyi madem dedik. Başladık bir işe gidiyoruz bakalım nereye ?
Sahsi olarak eşimle bizim masrafımız yok. Sadece ekstra şeyler aldık o kadar.
Ve en önemlisi ülkenin ekonomisi… ahh bu dış güçler… geçen sene baktığımız mobilyalar durup dururken 2ye katladı kendini.sadece bunlar değil her şey 2x - 4x zamlandı… ahh bu dış güçler…
Biz yine de en uygununu aldık. Biliyoruz her şey geçici ama ev kuracağımız için bir şeyler de almak gerekli…
Maddi yönü kolay da sinir sistemi bozulunca çok boş geliyor bize de.

2 Beğeni

Düğün olmazsa takı gelmez. :slight_smile: Birazcık insanları memnun etmek gerek. Hehe bizde dans, halay, müzik olmadı. Salona girdik, takı töreni fotoğraf ve herkes evine.
Benimde amma anlatasım varmış ya. :grin::astonished::grin:

2 Beğeni

Takı = Düğüne giriş bileti. Bir nevi ücretini veriyorsun o 2-3 saatlik eğlencenin.

Herkes not alıyor kim kime ne taktı diye. Sonra takan kişilerin düğününde de aynı miktar geri takılıyor. Bu akrabalara düğün vakti noluyorsa zaten car car car susmak bilmiyorlar. O olsun bu olsun. Bomboş işler. Düşüncesi bile sinirlendiriyor beni.

Bir de sokakta düğün yapanlar var ki beddua etmekten başka bir şey yapamıyorum.

2 Beğeni

O ayrı bir tartışma (küfür) konusu.

Ekleme: Hazır yeri gelmişken içimi dökeyim, geçen hafta işten dönerken Tem otoyolunun şeritlerini kapatan düğün konvoya denk geldim. Eğlenmek için bu kadar küfür yemeğe gerek var mıydı?

Evine gelene yemek vermek normal ama yemekli düğün düpe düz Batı adeti.

Ev ufak, akraba çok olunca yapacak birşey yok. :wink:

1 Beğeni

Evlilik muhabbeti gördüm. :smiley: Yazık damatlara. :smiley: Hısım akraba üç beş gün eğlensin, yiyip içsin, alınmış eşya falan görsün diye on binlerce para harcanıyor. O kadar para israf edileceğine o paranın yeteri kadarıyla çiftleri evlendirseniz ve kalan para da yeni çiftin geleceği için teminat olsa olmaz mı? Yoook olmaz önce o paralar israf edilecek, bitecek ve belki borca girilecek sonra aynı çift gelecekleri için aynı para için otuz yıl çalışacaklar… gibi gibi. :smiley: Peeehh. :smiley:

3 Beğeni

Öyle bakma şimdi. Takı olayı tamamen yeni evlenen çifte bir nevi hayata birlikte başlamanız için bir hediye gibi düşün. Sonuçta sevdiklerin sana bu iyiliği yapıyor. Bizde sevdiklerimize yapıyoruz. Ben şahsen evlenen arkadaşlarıma ne taktım onlar bana ne taktı bilmiyorum. Ama bunun showa dönmesinden haz etmiyorum. Gereği neyse o olmalı.