Dök İçini Rahatla

@magic @Buyici Arkadaşlar siyasi görüşlerinizi, fikirlerinizi, izlenimlerinizi paylaşırken daha itinalı olalım. Yalancıdır, boştur, utanmazdır gibi ifadeler bugüne dek forumda hep bir kaos yaşanmasına neden oldu. Bu şekilde ifade etmeden kendinizi anlatamıyorsanız eğer pas geçin.

Din, dil, ırk, siyaset, politika, inanç gibi şeyler kişiden kişiye değişir. Tartışması en zor alanlar bu alanlardır. Herkes istediğini sevip istediğinden nefret etsin kendi içinde.

Şimdi gidiyorum lakin ilerleyen saatlerde bakınca burada kıyamet kopmuşsa bütün mesajlar temizlenir. Konuyu kişiselleştirip asap bozmaya yönelik üstü kapalı sözler edenlere de “3” günlük bir kurbağa adası tatili hediye ederiz. :buyucu:

Sonra “Vay efendim ben görmedim. Aman efendim ben okumadım. Ben neden vıraklıyorum?” gibi şeyleri kabul etmem.

Sevgi içerisinde ve saygı çerçevesinde tartışmalarımızı yapalım.

Kurbağa büyüsü hazırlamaya giden Cadınız. :buyucu:

8 Beğeni

A post was split to a new topic: Yazdığım Kitaplar

Ne uzaylılar ne asteroit ne de nükleer, İnsanlığın sonu Gribal enfeksiyondan gelecek.

15 Beğeni

İç dökmekten ziyade hoşuma giden bir şeyi paylaşacağım bu sefer.
Kardeşimle birlikte film veya dizi izlemekten çok hoşlansamda bunu nadiren yaparız. Çünkü inanılmaz dramatik bir şey izlesekte bir noktada sapıtmaya başlıyoruz. 10 saniyede bir yapılan şakalar, kavga edip küsmeler ve yarım saat sonra barışmalar… İnanılmaz zahmetli kısacası. Schindler’in Listesi’ni bile “I will find you and I will kill you” demekten izleyemedik. Ama bazen çok etkilendiğimiz bir an olur ve ikimizin de hayranlıktan sesi çıkmaz. Ortak bir frekansı yakalayabildiğimiz bu anları çok seviyorum.

12 Beğeni

Tamamdır, denerim :smiley:

2 Beğeni

Foruma üye olduğumdan bu yana 534 gün geçmiş ve bu sürede 117 bin 317 mesaj okumuşum. Buna özel mesajlar dahil değil. Bu da ortalama günde 219 mesaj okumuşum demek oluyor. Özellikle denetmen olduktan sonra silinen mesajlar da dahil her şeyi okuyorum. Noktasına virgülüne kadar hepinizi gözetliyorum lakin öyle sevmediğim konular var ki bir giriyorum elli mesaj yazılmış. :smiley: Bir de mesajlar metin gibi. İçim şişiyor. Bu da denetmen iç döküşü. :sweat_smile:

22 Beğeni

Ya bazı konular ve başlıklar bana aşırı gereksiz geliyor sırf yazmış olmak için yazılmış gibi… :smiley:

Tele tabislerin efsane yönetmeni Markus Gerzer artık Disney için çalışacak
“Bizimkilerin yeni kapıcısı yine Cafer olabilir”

5 Beğeni

Harika örnekler. Bazı başlıklar cidden çok gereksiz ve bomboş haberler içeriyor. Kaldı ki burası edebiyat forumu. Sinemaya dair onun yönetmeni bunun başına geçti, şunun oyuncusu bunda rol alabilir gibi birçok sinema sitesinden rahatça edinilebilecek bilgi ve spekülasyonlardansa daha çok edebiyat haberi görmek, yabancı piyasalarda yeni çıkan kitaplarla ilgili tanıtım olur, bilgilendirme amaçlı listeler olur ne bileyim İngilizce bilmeyenler için daha çok fantastik, korku ve bilimkurgu edebiyat haberi görmek daha iyi olurdu diye düşünüyorum kaç zamandır.(Sinema haberleri de olsun tabi ki fakat bu kadar çok ayrıntıya gerek yok, önemli sinema haberleri yeter de artar bile bu foruma bence.)

3 Beğeni

Sadece forum olarak bakıyorsunuz ama bu tip haberler foruma dahil olmayan, daha çok haber sayfasını sosyal medya hesaplarından takip eden kişiler için de yapılıyor. Benim bahsetmek istediğim aslında bazı başlıklardı. Haberlerle ilgilenen ekip farklı olduğu için açıkçası ben çok bulaşmıyorum. Sadece zamanım bolsa haberi açıp okuyarak yazım hatası var mı diye bakıyorum. Eğer varsa özelden düzeltilmesi için mesaj atıyorum. :smiley:

2 Beğeni

Aslında sadece forum olarak bakmıyorum. Bahsettiğim portaldaki haberler zaten. Yani sinemayla ilgili haberler olsun olmasına ama şöyle bir baktığımda sanki sinema haberleri edebiyat haberlerinden fazla. Hele şu Avengers-Marvel haberlerinden gına geldi artık. Belki fazla tık getiriyordur bu haberler ama burasını en az 8 yıldan beri takip eden biri olarak en azından portalın bu kadar sinema haberlerine boğulmadığı zamanları özlüyorum.

3 Beğeni

Büyük ihtimalle biliyorsunuzdur ama bilmiyorsanız Kahramangiller sitesi çok aktif olmasa da doyurucu içerikler yapıyor.

3 Beğeni

Ben de çok sevmiyorum ama Kayıp Rıhtım’ın “hayatta kalabilmesi” için gerekli içerikler bunlar. Tık alıyor, okunuyor, sayfa gösterim sayısını arttırıyorlar. Dolayısıyla da sitenin reklam alabilmesini ve masraflarını çıkaracak, çarkı döndürecek kadar bir gelir elde etmesini sağlıyorlar.

Film haberlerinin foruma düşmesi, yeni sistemdeki yorumların direk foruma bağlı olmasından ötürü. Eskiden Disqus kullanıyorduk, haberlere gelen yorumlar sadece sitede kalıyordu. Bunlarda geneldeyse sadece bir-iki tane oluyordu. Büyük oranda da “sıfır.” Forumdaysa o konu hakkında güzel muhabbetler dönebiliyor. Böylece forum ve haber yorumları birbirine bağlantılı hâle getirildi ki hem konu hakkındaki lakırdılarımız tek yerde toplansın hem dışarıdan muhabbetimizin güzelliği görülsün, aramıza daha çok kitap, sinema vs meraklısı arkadaş katılsın.

Tabii burada Ouroboros yılanı gibi, çember başa dönüyor. Ne kadar çok üye, o kadar sayfa görüntülenme sayısı = Rıhtım’ın hayatına devam edebilme süresi.

15 Beğeni

Sinema daha aktif bir ortam bana göre. Filmler çıkıyor, hemen izleniyor, bir sürü gelişme oluyor filan. Kitap dediğimiz zaman falanca yayınevi filancanın haklarını aldı, çevirmen de şu olacak gibi haberler okuyucuları heyecanlandırabilir ama yayınevleri de bu bilgileri sır saklar gibi saklıyor. Çıkan kitaplar için de daha çok tanıtım yazıları oluyor. Derinlemesine incelemeler ne kadar güzel olsa da okuma süreci ve inceleme yazmak oldukça zaman alan işler. Diğer açıdan @mit’in de dediği gibi Rıhtım’ın ayakta kalabilmesi için de bazı haberlere ihtiyaç var maalesef. Aksi durumda ortada bir Rıhtım olmayabilirdi.

3 Beğeni

Özellikle Kahramangiller’e laf atma amacım kesinlikle yok. Hatta yazılı içeriğin öldüğü bu devirde yıllardır devam etmelerine çok saygım var. Diğer yandan ben takip etmiyorum. Birçok farklı konuda yazılıyor, ancak hem içerik hem de yazım açısından zayıf buluyorum.

Tabii genel olarak, bir iki iyi yazanına da haksızlık etmek istemem.

Kitap haberlerinde şu yazar, bu yayınevine geçti vesaire yapılıyor aslında. Çevirmen de kitap haberleri içinde oluyor. Ama çoook popüler olmadıkça bunlara coşan çok az insan var. Çevirmenin kim olduğu, Rıhtım havası solumuş kemik kitlenin heyecanına yol açıyor sadece. Çoğu okuyucu o kadar da umursamıyor.

Diğer yandan kıytırık Avengers filmindeki kıytırık Cap. America’nın X sahnesinde saçının rengi 10 edebiyat incelemesinden daha çok odak noktası.

7 Beğeni

Film haberleri olmasına karşı değilim ama çok çok gereksiz haberler gerçekten göze batabiliyor. Bazen de ana sayfaya bi’ giriyorum en üst 15 sıra film haberi dolu. Nereye geldiğimi şaşırıyorum. -Evet kendi sitemimi haksız çıkarttım sanırım. 15 tane alt alta film haberi oluyorsa demek ki tıklanıyor ve rıhtımın işine yarıyormuş.- :roll_eyes:

1 Beğeni

Kim niye Türk Telekom’a siber saldırı yapar ve neden sadece google ile ilgili yerler çöker. Çok ilginç.

3 Beğeni

Bahsettiğim aslında “Malazan serisi haklarını filanca yayınevi aldığını açıkladı.” gibisinden bir haberdi. Bunlara erişmek biraz zor. Aslında bu tarz haberler film hakları için yapılıyor ve ben dikkat çektiğini düşünüyorum. Diğer açıdan bu tip kitap haberleri de okuyucu kitlesi yakalar diye düşünüyorum. Yayınevleri de kazanır. Daha kitaplar çıkmadan bir kitle oluşur. Forum kitlesinden ziyade portal haberlerini takip eden kitleden de bahsediyorum. Güzel bilgiler ve içerik hakkında yeterli bilgi olursa daha çeviri aşamasında bir talep oluşur. Bu talep de yayınlanacak bu tarz eserlerin satış kısmında faydalı olur. “Filanca yayınevi Malazan serisini şu kişinin çevireceğini açıkladı.” veya “Malazan serisi bu kapaklarla yayınlanacak.” gibi birkaç haberle de çeviri süresince taze tutulabilir. En azından haberi okuyanların bilinçaltında “Malazan” adı oluşurdu. Sonuçta bu tip haberler dizi veya film hakkı alınan kitaplar için de yapılıyor ve filmlerin/dizilerin çıkış tarihi bir sene sonra, bazen de iki sene sonra olabiliyor ama gündemde kalmış oluyorlar.

@Ishamael Al benden de o kadar. Öyle saçma sapan bir günde gitti ki… Babam Çin’e gideceği için bazı ürünlerle alakalı bir şeyler halletmem lazım. Sabahtan beri sürünüyorum. Dns değiştirince sorun kalmıyor gerçi. :expressionless: Yine de neden uğraşmak zorundayım ki?

3 Beğeni

Saat kaç olmuş hala işteyim bazen hayallerim nerede kaldı ben nereye savruldum hayret ediyorum.

3 Beğeni

Yayınevleri daha şeffaf olmalı evet. Özellikle Rıhtım gibi sitelere özel bilgi verebilirler haber için. Instagram’ın onda biri kadar önemsedikleri bir dünyada bu mümkün olabilir.

Bunun dışında hakları şu yayınevine geçti, şöyle oldu falan sitede yazılıyor kitap haberleri içinde. Esere dair birçok detay veriliyor. Rıhtım kitap tanıtımları, sadece arka kapak yazısından ibaret değil diğer siteler gibi, çoğunlukla. Eskiden daha özenliydi tabii.

Yayınevleri daha şeffaf olsa bile bu haberlere coşma olayına gelirsek, “Malazan” için haklısın ses getirir. Ama kaç tane var ki böyle insanların hobbaaa olacağı? Edebiyat konusunda haftalık haber akışını düşünürsen çoook az. Üzücü ama gerçek bu.

Ha, çok nadir coşacak edebiyat haberi Malazan hâlâ Black Widow’un taytından daha az etkileşim alır o başka.

2 Beğeni

Mutlaka az etkileşim olur. Ben zaten çoğu haberi okuyorum. Sadece kitap haberleri diğerlerinin yanında biraz geri planda kalıyor. Ben en çok haftalık önerileri filan seviyorum. Nispeten daha hoş geliyor bana neden bilmiyorum. Yayınevlerinin de bu tarz edebiyat tabanlı sitelere aslında destek vermesi lazım bana göre. Nedeni de daha yetkin okuyucu kitlesine sahip olmasından dolayı. Bookstagram tabanlı devam ederlerse çok yakında edebiyat tamamen evrilecek bana göre. Yeterince niteliksiz eser koyuluyor ortaya zaten. Biraz daha konuşursam toplum eleştirisine dönecek durum. Kimsenin neyi sevdiğine veya neyi okuyacağına karışamam. İsteyen istediğini okusun fakat çağın cıvıl cıvıl gençlerinin yanında kalıplaşmış okuyucu kitlesini de gözden çıkartmamalılar çünkü onları bu günlere getiren de bu kitle.

4 Beğeni