Dök İçini Rahatla

Bahsi geçince aklıma geldi, çok ilginç bir rehber öğretmen tanımıştım zamanında. 2 sene okulda çalıştıktan sonra kamyoncu olmak istiyorum demeye başladı. Biz başta şaka yapıyor sandık, baktık ciddi ciddi araştırmaya başladı nasıl olurum, nasıl kamyon alırım diye. İkna etmeye çalıştık ama istifa edip gitti. Olamadı haliyle, sonra bir süre dayısının yanında sanayide çalışıp tekrar göreve dönmüştü. Artık çok muhabbetimiz yok ama bu ara kuruyemiş-aktar tarzı bir dükkan açmak istiyormuş :confused:

2 Beğeni

Kötü niyetli olduğunuzu düşünmüyorum tabii ki ama bu rehber öğretmenler iş yapmıyor algısı gerçekten çok usandırıcı ve bir noktadan sonra kırıcı bir hal almaya başladı. Şu an bir devlet okulunda çalışmadığım için iş ortamından örnek veremeyeceğim ama ben üniversitedeyken dört farklı okulda ilköğretim, ortaokul ve iki tane de lisede uygulamalı ders aldım. (staj vb.) Dokuz tane okul psikolojik danışmanını gözlemleme şansım oldu. Aralarından sadece birinin öğrencilere karşı umursamaz tavırlarıyla karşılaştım. Diğer tüm psikolojik danışmanlar işini layıkıyla yerine getiren saygın insanlardı. Çoğu işinden başını bile kaldıramayacak kadar yoğun oluyordu hatta.
Birkaç yıl önce PDR kontenjanına felsefe ve sosyoloji bölümlerinden çok fazla atama yapıldı. Bu bölümler de çok önemli ve değerli olmakla beraber psikolojik danışma yapma yetkinlikleri bulunmuyor. Benim gidip üniversitede aldığım dört adet felsefe içerikli ders ile felsefe öğretemeyeceğim gibi. Şu anki rehberlik sistemindeki sorunların çoğu alan dışı atamayla göreve gelen rehber öğretmenlerden kaynaklanıyor. Tabii ki PDR okuyup da işini layıkıyla yapmayan kişiler de vardır her meslek alanında olduğu gibi.
Umarım meslektaşlarım ve ben bu algıyı yıkmakta başarılı oluruz. Sevgiler. :slight_smile:

4 Beğeni

Siz böyle diyince benim aklıma şimdiki din hocamız geldi. Zamanında üniversite sınavında yüksek derece yapmış, hukuk kazanmak istemiş. O yıl çıkan kanun yüzünden imam-hatip öğrencisi olması dolayısıyla sadece ilahiyat fakültesini seçebilmiş, lise değiştirmesi de yasakmış. O dereceyle gidip din öğretmeni olmuş. Çok başarılı, vizyonu geniş, bilgili, özellikle din felsefesi alanında akademik kariyer yapmış bir lise hocası. Şimdi açıktan hukuk okuyor, istifa edip avukatlığa geçecek. Hem üzücü, böyle bilgili, her alanda kendini geliştirmiş, edebiyat, felsefe, etimoloji konusunda çalışmalar yapmış bir hocanın lise öğrencilerinin hayatına dokunamayacak olması. Bir yandan da güzel, çünkü hocamız hayalini gerçekleştirecek. Bilemiyorum, ben çok severim kendilerini. En azından ben mezun olana kadar okulda olsa bari.

1 Beğeni

Muhtemelen 28 şubattan sonra gelen kanunla başka bölüm seçememiş. Ben de bu yüzden Anadolu İmam Hatip ortaokulundan sonra devam etmemiştim ama devam eden sınıf birincisi arkadaş sadece din kültürü öğretmeni bölümünü seçebilmişti.

Öğretmenlik genelde iş bulamayan başka mesleklere istihdam kapısı olarak görüldüğünden bu işi severek ve hakkıyla yapan birini bulmak giderek zorlaşıyor. Mesleğe idealist başlayıp en sonunda pes eden de çok insan gördüm. Sizin örnek verdiğiniz gibi kurum değiştirmeye çalışan öğretmen arkadaşlarımda var. Her gelen bakan öğretmenliği istenilen bir meslek haline getireceğiz diyor ama gördüğüm kadarıyla tersine ilerliyor süreç.

1 Beğeni

Yaşamak falan istemiyorum…

İş bulamayıp öğretmenliğe atılan çok insan var gerçekten. 1 milyonluk bir komüniteden bahsediyoruz yani. Beni üzen insanların bazı şeyleri seçmek zorunda kalmaları. İdealist insanlar bile bir çok sebepten bu zorunluluk altında kalıyor.

1 Beğeni

Üzerinde çok fazla baskı var ve kendine fazla yükleniyorsun. Bu kadar baskı illa bir yerde patlayacak.

Nasıl çözülebilir ya da doğrusu nasıl olur bilemiyorum. Kolay bir yöntemi yoktur muhtemelen.

1 Beğeni

Ülkenin şartları işte bir şey diyemiyorum. Herkes bir şekilde işsizlikten kurtulmaya çalışıyor ama bu meslek öğretmenlik olunca yanlış yapılanlar bütün nesli etkiliyor.

Benzer bir sorun yaşadım. Ellerim sürekli kızarır, yer yer kanardı. Doktora gidince krem veriyordu ama krem sadece sürünce ağrısını alıyordu. Krem geçince tekrar sızlamaya başlıyordu. Bütün kış çift katlı eldivenle gezerdim. Yine de kızarır, kanar dururdu. Doktor sıvı sabun kullanma demişti, içindeki maddelerden dolayı oluyormuş. Bir süre yine geçmedi, sonra bizim buralarda zeyitnyağlı sabun var. Market sabunu değil bizim yörelerde yapılır. Onu kullanmaya başladım geçti. Sıvı sabun değil normal sabun kullanınca bile kızarmaya başlıyor. Eğer sizin oralarda varsa alıp kullanabilirseniz belki size de çare olabilir.

1 Beğeni

Siz hukuk deyince hatırladım. Üniversiteye gittiğimde sınıf arkadaşımız vardı. Beşinci senesiydi ki sınav verip hukuk fakültesine kabul görmemişdi ve bizim fakülteyi seçmişdi. Daha önceki senelerde Edebiyat, İngiliz dili fakültelere seçilip hepsini yarım bırakmıştı. Aynısını bizim fakültede de yaptı, 2-3 ay sonra bıraktı ve sonunda altıncı denemesinde kabul gördü :slight_smile:

Çok geçmiş olsun, nedeni bilinmeyen ağrıların bilinmezliği bile insanı yormaya yetiyor. Benzer bir bilinmezliği başımdaki ağrı yüzünden yaşamıştım. Başımda bir ağrı var ama migren ve sinüzit ağrısı gibi değil. Sanki bir yere çarpınca yerinde kalan bi ağrı vardır ya, bastırınca felan ağrır heh aynen öyle bir ağrı. Başımın belirli noktalarında var. Çok dr’a gittim araştırdım, muayene oldum, ilaç kullandım. Toplamda 6 yıl kadar belirli aralıklarla bununla ilgili mücadelem sürdü. Son olarak gittiğim bir beyin ve sinir cerrahı (filmler, tomografiler, tahliller, testler vs’den sonra birşey çıkmayınca) şunu demişti; (gerilim tipi baş ağrısıymış) bunu söylemem hastanemiz ve şuan ki modern tıp kurallarına göre etik değil ama kupa terapisi ve hacamatı araştırın, bir de akupunktur var ama pahalı bir yöntem (5yıl önce seansı 250tl’ydi), merdiven altı olmayan ehil birilerini bulabilirseniz hacamat yaptırın belki o şifa olur demişti. Ve araştırdım bir kaç farklı yere gittim ve şifa oldu benim için. Büyük bir oranda ağrılarım azaldı ve belirli periyotlarla gitmeye başladıktan sonra neredeyse tamamen kayboldu. Tabiki ağrının nedenselliği bulunup iyileştirilse daha iyi ama o kadar stresli bir hayatın içindeyken; kimisi bilgisayar kullanımı dedi, kimi meslek hastalığı dedi, kimi sinirsel dedi yani nedenini bulup köküne inmek ve ağrıyı orada bitirmek lazım ama ben bulamadım. Kaldı ki dr ve hastane dolaşmaktan insan hastalık hastası olabiliyor, sağlıklı muayene eden, hastanın hikayesini dinleyen ve takip eden az doktor var (işini iyi yapanları tenzih ediyorum). Ve açıkçası bu süreç bile yoruyor insanı. Hacamatın sırtınız için faydası olabilir, araştırmanızı öneririm.
Tekrar geçmiş olsun, sağlıklı günler dilerim :bouquet:

Buralarda öyle bir şey bulabileceğimi sanmıyorum, bendeki bu olay aşağı-yukarı göz tiklerimle aynı anda (3. sınıf sanırım) başladı, kesin Ikisi de aynı sebebe dayanıyor- insan ne kadar güçlü olsa da o yaş devri içe kapanık bir çocuk için, hele de benim yaşadıklarımı yaşamış bir çocuk için çok tehlikelidir. Böyle kaşıntı öyle kanayacak derecede olmuyor, hatta normal kaşıntı gibi de değil, azıcık şişkinlik de oluyor.

Beni yoran, bitkin yapan derslerim değil, mutluyum öyle, ama başkalarının, ailem de dahil, tepkileri çıldırtıyor beni, bazen oluyor işte derslerim yetişmeyince geceyi uyumadan geçirdiğim, deliymişim gibi davranıyorlar, anlamak dışında her tepkiyi verecekler illa da. İnsanların sorularından her ne kadar mümkün olmasa da kaçmaya çalışıyorum. Bir de ben bugünde kalabilen bir insan değilim, fikrim geleceğe ve en çok da geçmişe kayıyor. Elimde olsa bana bağlı olmayan çok şeyini değiştirmek isteyeceğim berbat bir geçmişim (çocukluğum) var. Bir çocuğun en az yaşamak isteyeceği türden…

1 Beğeni

Bu yaz sivrisinekler evin içine falan doğurdu diye düşünüyorum. Bütün yaz küçük sivrisineklerle uğraştık. Şimdiyse arılar başladı. İlaçladık takır takır düşüyorlar. Arıya karşı korkum, sivrilere ise bu aralar takıntım var. Bir günah falan mı işledim ne yaptım? Ne yaptıysam tövbe ediyorum! Yeter artık bir rahat bırakın ya…

1 Beğeni

Tamam sinek falan olur da uyurken neden sürekli seni rahatsız eder anlamıyorum. Yahu git işte odanın başka yerinde takıl. :joy: Ben kovdukça o yüzüme yüzüme geliyor hala. Çareyi yeri değiştirmekle buluyorum şu sıralar.

1 Beğeni

Geçen sene ben de buraya aynı şikayeti yazmıştım, eskiden sivrisinekler ses çıkarırdı, kolay kaçamıyorlardı. O zaman bulması daha kolayken artık odanın içinde yakalamak uzmanlık gerektirir hale geldi. Kulağımın yanından geçiyor en ufak ses yok. O an gördün gördün yoksa kan bağışına devam.

2 Beğeni

@Liliopsida teşekkür ederim iyi dilekleriniz için.

@Akahige iyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

@Rena teşekkür ederim. Umarım herkes en kısa zamanda aradığı şifayı bulur.

@Prencess_36 İnşallah yoktur, çok teşekkürler.

@Stardust teşekkür ederim.

@Ufuk_G Alternatif tıptan geçmişte şifa buldum. Daha doğrusu akapunktur desteğiyle sigarayı bırakmıştım, tek seansta. Cumartesi günü farklı bir özel hastanede bütün tetkikleri yenileyeceğiz ve bir başka branş doktoruna daha gözükeceğim ekstradan. Eğer yine teşhis konulamazsa işi psikiyatrist ile çözmeyi deneyeceğim. Vakit kaybetmemek adına hacamat ve akapunktura da başvururum. Bir kez daha tekrar etmesine gerçekten gücüm kalmadı çünkü.

4 Beğeni

Hayır anlamıyorum ekim ayında burada ne işin var senin. Yazın yeterince rahatsızlık vermedin mi? Üç kişinin uyuduğu odada hep beni bulan sineklerle aram her zamankinden daha kötü.

2 Beğeni

İthaki’ye değişim için kitap yollamıştım. Kargo yaklaşık 1 hafta yok dağıtımda tok kabul edilmedi vesair diyerek bana geri iade oldu. 96 liraya yakın bir ödeme istedi aras kargo da sağolsun ödemezsem daha sonrasında yasal işlem uygulanmayacağını bilsem teslim almayacaktım. Bu gönderiyi de daha önce yazdım ama dur lan bi iletişime geçeyim belki çözerler diye bekleyip sildim.

5 kitap zaten toplamda 180 lira falan yapıyor, aralarında zaman çarkı olmasa zaten göndermezdim ama bir yayınevinden 14 ciltlik bir seri alıp bir cildinde sayfalr dağıldığında destek alabilmem gerekir diye düşündüm. Tabi aptallık yaptım her zamanki gibi.

İthaki zaten diğer konularda mahvetmişti bendeki imajını ama bu benim için son damla oldu. Ne uğraşıyorsun abi ver tüketici hakem heyetine seve seve hallolsun işin, niye iyi niyet gösteriyorsun?

Yazdım sonra instagramdan, tekrar yollayın AYNI adrese diyorlar. Abi manyak mıyım ben? Hadi gene ulaşmadı ben 200 lira kargo parası ödemek zorunda kaldım. Böyle bir saçmalık mı olur?

Başta tüketici hakem heyetine falan başvurayım demiştim ama kargo kutusunu hiç açmadan bi köşeye attım. Cidden sinirlerimi bozdular. Zaman çarkını da satacağım sanırım son cilt eksik olarak.

Değişim ya da iade için kargo gönderecekseniz dikkat etmenizde fayda var.

2 Beğeni

Benim favorim yakarca dedikleri ufak beyaz sinekler. Yakalanması da çok zor, sivrisinekler bunun yanında mülayim kalıyor.

1 Beğeni

1 Galleon 208 TL olmuş. Muggle olduğum için beni ilgilendirmiyor. Asa fiyatlarına hiç bakmıyorum. Hogwartslılar düşünsün. :mage:

2 Beğeni