Doris Lessing Kitaplığı / Bibliyografisi

BİYOGRAFİ

OKUMAK İÇİN TIKLA

2007 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Doris Lessing, çağımızın en ünlü ve en seçkin yazarlarından biridir. İran’da doğan yazar, çocukluğunu babasının işi nedeniyle gittikleri Rodezya’da (bugünkü Zimbabve) geçirdi. 15 yaşında okulu bıraktı ve hemşirelik, telefon operatörlüğü gibi işlerde çalıştı. Rodezya’da ırkçılık karşıtı örgütlenmelerde rol oynadı. 1949 yılında Londra’ya yerleştikten sonra kendini tamamen yazarlığa verdi. Eserlerinde, kendi yaşam tecrübelerinden de yola çıkarak, başta cinsiyetçilik, eşitsizlik gibi toplumsal sorunlarla mücadele eden bireyler, küçük ya da büyük ölçekte politik çatışmalar, 20. yüzyılın baş döndürücü dönüşümü ve dehşet verici savaşları altında kimliğini arayan insanlar ve topluluklar bulunmaktadır. Nobel Ödülü’nün yanında, Somerset Maugham Ödülü, James Tait Ödülü, David Cohen Anı Ödülü, Uluslararası Catalunya Ödülü, S.T. Dupont Altın PEN Ödülü gibi pek çok uluslararası ödüle layık görülen Lessing, feminist edebiyattan bilimkurgu edebiyatına, çok geniş bir konu yelpazesine sahiptir.

Kaynak: 1

ROMANLARI (Bağımsız/“Standalone” Olanlar) (Orijinal çıkış tarihlerine göre sıralıdır)

1. Türkü Söylüyor Otlar (1950) (Can Yayınları - 4 .Baskı 2017, İş Bankası Kültür Yayınları - 1. Baskı 2023)
2. Altın Defter (1962) (Mitos Yayınları - 1. Baskı 1992, Can Yayınları - 5 .Baskı Nisan 2017)
3. Cehenneme İniş Talimatnamesi (1971) (Öteki Yayınları - “Cehenneme İniş İçin Açıklama” adıyla - 1. Baskı 1991, Deli Dolu- 1. Baskı 2020)
4. Son Aydınlık Yaz (1973) (Kırmızı Kedi Yayınevi - 2. Baskı Mart 2018)
5. Hayatta Kalma Güncesi (1974) (Can Yayınları - 4. Baskı 2017)
6. İyi Terörist (1985) (Afa Yayınları - “Terörist” adıyla - 1. Baskı 1992, Kırmızı Kedi Yayınevi - 2. Baskı Ekim 2018)
7. Beşinci Çocuk (Afa Yayınları - 1. Baskı 1990, Deli Dolu - 1. Baskı 2019)
8. Gene Aşk (1996) (Can Yayınları - 4. Baskı 2016)
9. Mara ile Dann (1999) (Can Yayınları - 1. Baskı 2001)

q1 q2 q3 4x q5 it q7 q8 q9

ROMANLARI (Şiddetin Çocukları Serisi) (Orijinal çıkış tarihlerine göre sıralıdır)

1. Martha Quest (1952) (Everest Yayınları - 1. Baskı Ocak 2015)
2. İyi Bir Evlilik (1954) (Everest Yayınları - 1. Baskı Haziran 2018)
3. Fırtına (1958) (Everest Yayınları - 1. Baskı Eylül 2019)
4. Kıyısız (1965) (Everest Yayınları - 1. Baskı Şubat 2020)
5.

W1 W2 W3 w4

ROMANLARI (Argos’taki Kanopus Arşivleri) (Orijinal çıkış tarihlerine göre sıralıdır)

1. Şikeste (1979) (Chiviyazıları Yayınevi - “Şikasta” adıyla - 1. Baskı 1999, Deli Dolu - 1. Baskı Eylül 2017)
2. Evlilikler (1980) (Chiviyazıları Yayınevi - 1. Baskı 1999, Deli Dolu - 1. Baskı Şubat 2018)
3. Sirius Deneyleri (1980) (Chiviyazıları Yayınevi - 1. Baskı 2000, Deli Dolu - 1. Baskı Mayıs 2018
4. Gezegen 8 Temsilcisinin Oluşturulması (1982) (Chiviyazıları Yayınevi - 1. Baskı 2000, Deli Dolu - 1. Baskı Eylül 2018)
5. Duygusal Ajanlar (Deli Dolu, 1. Baskı Şubat 2019)

e1 e2 e3 e4 e5

HİKAYELERİ (Orijinal çıkış tarihlerine göre sıralıdır)

1. Siyah Madonna (1966) (Ayrıntı Yayınları - 1. Baskı 1991)
2. Evlenmeyen Adamın Hikayesi (1972) (İletişim Yayınları - 1. Baskı 1990)
3. On Dokuz Numaralı Oda (1978) (Can Yayınları - 2. Baskı Eylül 2015)
4. Jack Orkney’nin Günaha Çağrılışı (1978) (Can Yayınları - 1. Baskı Ocak 2018)
5. Kedilere Dair (2002) (Metis Yayınları - 4. Baskı Ekim 2019)
6. Büyükanneler (2003) (Çitlembik Yayınları - 1. Baskı 2008, Kırmızı Kedi Yayınevi - 1. Baskı Şubat 2016)

sm1 eah1 r3 r4 mkddl büyükanneler

OTOBİYOGRAFİ & ANI (Orijinal çıkış tarihlerine göre sıralıdır)

1. Anılar (1994 & 1997) (Dünya Aktüel - “Tenimin Altında” adıyla - 1. Baskı 2004, Kırmızı Kedi Yayınevi - 1. Baskı Kasım 2014)
2. Alfred ile Emily (2008) (Can Yayınları - 1. Baskı Temmuz 2009)

adl t2

KURGU DIŞI

1. İçinde Yaşamayı Seçtiğimiz Hapishaneler (1987) (Çitlembik Yayınları - 1. Baskı 2003)

y1

TÜRKÇEDE YAYINLANMIŞ DORİS LESSİNG HAKKINDA ESERLER

1. Doris Lessing: Marksizmden Sufizme Bir Yaşam Felsefesi - Seda Arıkan (Çizgi Kitabevi - 1. Baskı 2018)
2. Doris Lessing’i Yeniden Okumak: İkileme ve Tekrarlama ile İlgili Anlatım Kalıpları - Claire Sprague (Çeviren: Murat Şaşzade) (Doruk Yayınları - 1. Baskı 2012)

myfdl yodl

BİBLİYOGRAFİ

Romanları Türkçe İsim Yayınevi Baskı Durumu Yıl
The Grass Is Singing Türkü Söylüyor Otlar İş Bankası Kültür Yayınları Var 1950
Retreat the Innocence 1956
The Golden Notebook Altın Defter Can Yayınları Yok 1962
Briefing for a Descent into Hell Cehenneme İniş Talimatnamesi DeliDolu Var 1971
The Summer Before Dark Son Aydınlık Yaz Kırmızı Kedi Yayınları Var 1973
Memoirs of a Survivor Hayatta Kalma Güncesi Can Yayınları Yok 1974
The Diary of a Good Neighbour^ 1983
If the Old Could…^ 1984
The Good Terrorist İyi Terörist Kırmızı Kedi Yayınları Var 1985
The Fifth Child Beşinci Çocuk DeliDolu Var 1988
Love, Again Gene Aşk Can Yayınları Yok 1996
Mara and Dann Mara ile Dann Can Yayınları Yok 1999
Ben, in the World 2000
The Sweetest Dream 2001
The Story of General Dann and Mara’s Daughter, Griot and the Snow Dog 2005
The Cleft 2007

(^): Jane Somers adıyla.

Şiddetin Çocukları Serisi Türkçe İsim Yayınevi Baskı Durumu Yıl
Martha Quest Martha Quest Everest Yayınları Var 1952
A Proper Marriage İyi Bir Evlilik Everest Yayınları Var 1954
A Ripple from the Storm Fırtına Everest Yayınları Var 1958
Landlocked Kıyısız Everest Yayınları Var 1965
The Four-Gated City 1969
Argos’taki Kanopus Arşivleri Serisi Türkçe İsim Yayınevi Baskı Durumu Yıl
Shikasta Şikeste DeliDolu Var 1979
The Marriages Between Zones Three, Four and Five Evlilikler DeliDolu Var 1980
The Sirian Experiments Sirius Deneyleri DeliDolu Var 1980
The Making of the Representative for Planet 8 Gezegen 8 Temsilcisinin Oluşturulması DeliDolu Var 1982
The Sentimental Agents in the Volyen Empire Duygusal Ajanlar DeliDolu Var 1983
Opera libretti Türkçe İsim Yayınevi Baskı Durumu Yıl
The Making of the Representative for Planet 8 1986
The Marriages Between Zones Three, Four and Five 1997
Çizgi Roman Türkçe İsim Yayınevi Baskı Durumu Yıl
Playing the Game 1995
Drama Türkçe İsim Yayınevi Baskı Durumu Yıl
Each His Own Wilderness 1959
Play with a Tiger 1962
Şiir Koleksiyonu Türkçe İsim Yayınevi Baskı Durumu Yıl
Fourteen Poems 1959
Kısa Hikâye Koleksiyonları Türkçe İsim Yayınevi Baskı Durumu Yıl
This Was the Old Chief’s Country 1951
Five Short Novels 1953
The Habit of Loving Sevme Alışkanlığı Mitos Yok 1957
A Man and Two Women 1963
African Stories Afrika Öyküleri Kaynak Yayınları Yok 1964
Winter in July 1966
The Black Madonna Siyah Madonna Ayrıntı Yayınları Yok 1966
The Story of a Non-Marrying Man Evlenmeyen Adamın Hikâyesi İletişim Yayınları Yok 1972
This Was the Old Chief’s Country: Collected African Stories, Vol. 1 1973
The Sun Between Their Feet: Collected African Stories, Vol. 2 1973
To Room Nineteen: Collected Stories, Vol. 1 On Dokuz Numaralı Oda Can Yayınları Var 1978
The Temptation of Jack Orkney: Collected Stories, Vol. 2 Jack Orkney’nin Günaha Çağrılışı Can Yayınları Var 1978
Stories 1978
Through the Tunnel 1990
London Observed: Stories and Sketches 1992
The Real Thing: Stories and Sketches 1992
Spies I Have Known 1995
The Pit 1996
The Grandmothers: Four Short Novels Büyükanneler Kırmızı Kedi Yayınları Var 2003
Kedi Anlatıları Türkçe İsim Yayınevi Baskı Durumu Yıl
On Cats Kedilere Dair Metis Yayınları Var 2002
Anı ve Otobiyografi Türkçe İsim Yayınevi Baskı Durumu Yıl
Going Home 1957
African Laughter: Four Visits to Zimbabwe 1992
Under My Skin: Volume One of My Autobiography, to 1949 Anılar Kırmızı Kedi Yayınları Var 1994
Walking in the Shade: Volume Two of My Autobiography, 1949 to 1962 Anılar Kırmızı Kedi Yayınları Var 1997
Alfred and Emily Alfred ile Emily Can Yayınları Yok 2008
Kurgu Dışı Türkçe İsim Yayınevi Baskı Durumu Yıl
In Pursuit of the English 1960
Prisons We Choose to Live Inside İçinde Yaşamayı Seçtiğimiz Hapishaneler Çitlembik Yayınları Yok 1987
The Wind Blows Away Our Words 1987
A Small Personal Voice 1994
Time Bites: Views and Reviews 2004
On Not Winning the Nobel Prize 2008

BONUS 1:

Doris Lessing okumalarına nereden başlamalıyız sorusuna Lessing’in cevabı:

Nobel ödülünü kazanmış olmak, daha önce sizin yazılarınızdan haberdar olmayan milyonlarca insanı size getirecek. Sizin yazınızı daha önce deneyimlememiş insanlar için, herhangi bir başlangıç noktası önerebilir misiniz?

Doris: Sizi şaşırtacak bir şey söyleyeceğim şimdi, genç insanların sevdiğini bildiğim için aslında sadece: “The Fifth Child” (Beşinci Çocuk). Ben de şaşırdım bu kitabı gençlerin sevdiğini öğrenince. Bir de macera kitabı yazmıştım, “Mara and Dann”, genç insanlar bu kitabı da seviyor. Ve de ilk kitabım, “The Grass is Still Singing” (Türkü Söylüyor Otlar), hala çok diri bir kitap. Onu okumayı da deneyebilirler.

( Kaynak: 2 )

BONUS 2 (Keşkelerimiz):

• Keşke Can Yayınları baskısı tükenen Lessing’leri okuyucusuyla yeniden buluşturmak için bu kadar beklemese, kitap kapaklarını yenilediği tekrar baskıları yapsa, Mara ile Dann’in devam kitabı The Story of General Dann and Mara’s Daughter, Griot and the Snow Dog ‘u dilimize kazandırsa… (Güncelleme: Can Yayınları Lessing’ i listelerinden çıkardığı için dileğimiz onların özelinden çıkmış oldu.)

• Keşke Deli Dolu Beşinci Çocuk’un devam kitabı olarak yazılmış Ben, in the World 'ü dilimize kazandırsa…

• Keşke ülkemiz okuru Lessing’e daha fazla ilgi gösterse Everest, Deli Dolu ve Kırmızı Kedi’de bu ilginin karşılığını keşkelerimizi gerçeğe dönüştürerek bize gösterse…

“The storyteller is deep inside every one of us. The story-maker is always with us. Let us suppose our world is ravaged by war, by the horrors that we all of us easily imagine. Let us suppose floods wash through our cities, the seas rise. But the storyteller will be there, for it is our imaginations which shape us, keep us, create us – for good and for ill. It is our stories that will recreate us, when we are torn, hurt, even destroyed. It is the storyteller, the dream-maker, the myth-maker, that is our phoenix, that represents us at our best, and at our most creative.”

(Lessing’in “On not winning the Nobel Prize” başlıklı Nobel Edebiyat Ödülü Konuşması’ndan alıntı, tam metin için kaynak)

27 Beğeni

Çok kaynaklı, uzun süreli bir tarama süreci ardından bu başlığı oluşturdum. Forumda dolaşırken gözümün arandığı Lessing başlığı, artık tüm forum kullanıcılarının elinin altında olacak. Ayrıca kendileri forumda benim yarattığım ilk konudur, geri dönüşlere her zaman açığım. Umarım bu başlık Türkiye’de Lessing’in yeni ve sağlam okurlar edinmesine vesile olur.

(@fortknoxt 'un bu harika kategorideki onlarca okuma rehberi bugüne dek bana çok yardımcı oldu, ben de ondan aldığım esinle işe koyuldum, teşekkürlerimle :blush:)

4 Beğeni

Teşekkürler faydalanacağım bir çalışma olmuş.

2 Beğeni

Şiddetin Çocukları serisi ilgimi çekti. Ama direkt olarak o seriden başlamak ne kadar doğru olur bilmiyorum. Belki de yazarın tavsiyesine uyup önce Beşinci Çocuk kitabını okurum. Teşekkürler bu başlık için :slight_smile: .

1 Beğeni

Beşinci Çocuk güzel bir başlangıç olur. Şiddetin Çocukları dikkatli ve uzun bir okuma süreci gerektiren bir seri olarak yorumlanıyor, Kitapsever’den Hülya Çelik’in serinin ilk üç kitabına dair yorumlarını da yol göstermesi adına paylaşıyorum.

4 Beğeni

Lessing okumalarınızda yol gösterici olmasını umarım :slight_smile:

3 Beğeni

56883-v1-600x

Dünya Kediler Günü’nü Doris ve kedisi Black Madonna ile kutlayalım. Alıntı “Kedilere Dair” kitabından.

"…Kuyruğu, ucu sanki diğer organlarının alamadığı mesajları alıyormuş gibi, bir başka boyutta oynardı. Hava kadar hafif, pür dikkat oturur, tüyleriyle, bıyıklarıyla, kulaklarıyla, bütün varlığıyla, bakar, işitir, hisseder, koklar, içine çekerdi. Eğer balık sudaki hareketin somutlaşmış, şekillenmiş haliyse, endamına bakılırsa kedi de hissedilmeyen havanın çizgiye dökülmüş ve biçimlenmiş hali.

Ah kedi; derdim, daha doğrusu tapınırdım: Güzeeeel kedi! Nefis kedi! Zarif kedi! İpek kedi! Tüylü baykuş gibi yumuşacık kedi, kelebek patili kedi, süslü kedi, inanılmaz kedi! Kedi, kedi, kedi, kedi."

2 Beğeni

On Dokuz Numaralı Oda’yı okuyan var mı? Öyküler nasıl?

Kıymetli yazar Müge İplikçi’nin kısa bir incelemesini okuyabilirsiniz bu linkten. Kitap aynı zamanda kadın çalışmaları kapsamında birçok makalede de konu edilmekte. Woolf’un Kendine Ait Bir Oda’sı ile birlikte anılan bir kitap.

1 Beğeni

Sadece kitaba adını verem öyküden bahsetmiş. Yine de teşekkürler :slight_smile:

Bugün Can Yayınları’na neden uzun süredir varolan Doris Lessing çevirilerinde yeni baskıya gitmediklerini ve yayın planlarının durumunu sorduğumda Instagram üzerinden şu cevabı aldım:

“Doris Lessing artık yayın listemizde yer almıyor.”

Bunun üzerine telif durumunu DeliDolu’ya sorduğumda yazarın telif haklarının farklı yayınevlerinde dağınık halde olduğunu (Bu durumda halihazırda güncel baskılar yapan kendileri, Everest ve Kırmızı Kedi) belirttiler. 2020 kataloglarında Cehenneme İniş Talimatnamesi hariç başka Lessing olmadığından, 2021 için yayın planlarını sorduğumda verdikleri cevap da şu oldu:

“Yayın kurulumuz değerlendirme aşamasında, ihtimal dahilinde😊”

Everest ve Kırmızı Kedi ile de iletişime geçip yazar için halihazırda varolan yayın planlarını öğrendikten güncelleme yapıyor olacağım.

2 Beğeni

Güncelleme:

Everest Yayınları’na Instagram üzerinden Şiddetin Çocukları Serisi son kitabını sordum:

Merhaba, Şiddetin Çocukları serisinin son kitabı bu yıl içerisinde çıkacak :slight_smile:

3 Beğeni

Güncelleme:

@Ozgur 'nin bibliyografi geleneğinin izinden giderek Doris Lessing Kitaplığı zenginleştirildi. :writing_hand: Artık Lessing’in eserlerini tablo halinde bir arada bulabilir, güncel yayın durumlarını izleyebilirsiniz.

2 Beğeni

Can Yayınlarının kararı kişisel olarak beni biraz üzse ve kızdırsa da, kendilerine de bir yandan hak veriyorum. Çok uzun zamandır Lessing basıyorlar; ama baksanız hala 2001 yılındaki Mara ile Dann’i bulabilirsiniz, Alfred ile Emily de 2009’dan kalma, baskı yapmamış o zamandan beri. Yayıncı elbette okur eksenli ve edebiyat için de çalışmalı ama hayır kurumu da değil sonuçta. Bir yandan da iyi reklamını yapamadıklarını düşünüyorum, sen ülkenin en büyük ve sevilen yayıncılarından ol, Lessing gibi bir yazarın 8 kitabını bas, sonra para kazanamadığın için (yani sebebi satmamasıdır herhalde?) liste dışı bırak. xD :smiley: Can’ın Lessing’e yaptığı yeni kapakları da sevmemiştim bir yanım da sevindi sanki haha. xD :smiley: Neyse önceliğimi DL Can eksiklerime vereyim bakalım artık kaçını yakalayabilirsem (2/8)… İdefix’te 8 kitabı %40 indirimle set olarak satıyorlardı bir ara, almadığıma biraz pişman oldum şimdi ama 8 kitaba o indirimle bile 170-180 lira vermek zoruma gitmişti. :sweat_smile: :smiley: Hakkını verecek, yazarı Tr’de parlatacak bir yayıncı basar yeniden umarım Can kitaplarını (hakları alınsa/alınacak olsa bile bir süre alır herhalde). Liste çok ayrıntılı olmuş bu arada elinize sağlık. :hugs:

2 Beğeni

Maalesef Can Yayınları belki de bugün sahip oldukları vizyonla Lessing külliyatı üzerine düşse idi çok daha farklı bir tablo ile karşılaşacağımızı düşünüyorum ben de sizin gibi. Umarım diğer yayınevleri açığı kapatır yavaş da olsa.

İlginiz için çok teşekkür ederim. Faydalı olduğunu duymak mutluluk verici.

1 Beğeni

Rica ederim hocam emeğe saygı. Böyle şeylerin zaman aldığını tahmin edebiliyorum; külliyatı geniş olunca yazarların. Yazar iyi olmasına rağmen pek okunmadığından (gerçi ben de bu sene başladım :grimacing:) ayrıca mutlu oldum. :blush: Bir de birkaç ufak şey dikkatimi çekti; isterseniz güncelleyebilirsiniz:

1. The Habit of Loving Mitos’tan Sevme Alışkanlığı olarak 1990’da yayımlanmış.
  2. 85’te Kaynak Yayınlarından çıkma bir Afrika Öyküleri var ama orijinalindeki her şey yayımlanmış mı içinde bilemiyorum.
  3. Bir de Bebekus’tan çıkma Bir Yaşam Öyküsü İçin Notlar adında, iki öykünün çift metinli derlendiği incecik bir kitabı var yazarın. (Bilinçli konulmamış da olabilir.) İçindeki öykülerin isimleri; Notes for a Case History/ Bir Yaşam Öyküsü İçin Notlar ve An Old Woman and Her Cat/ Yaşlı Kadın ile Kedisi. (Belki başka kitaplarda da derlendiyse sonrasında yanlışlıkla ikinci elden falan alan olmasın diye yazdım.)
2 Beğeni

Güncelleme:

Bibliyografi kısmına @kaichou-chan 'ın katkıları ile eklemeler yapıldı.

1 Beğeni

Telifli bir yazarın her yayınevinden kitabı olur mu ya. Hem de Lessing gibi bir yazarın. İnanılır gibi değil gerçekten.

1 Beğeni

Ursula K. Le Guin de aynı durumda. Beni en çok üzen Can’ın Lessing teliflerinin peşini bırakmış olması.

Argos’taki Kanopus Arşivleri serisini okuyan var mıdır acaba? Bu seri özelinde Ursula tarzı var diye duymuştum. Daha önce Lessing okumadım, merak etmiyor değilim. :slight_smile:

2 Beğeni