Douglas Adams Kitapları (Alfa Yayınları)

BKM’den aldığım Dirk Gently kitaplarım bugün geldi. Kapakları çok tatlı olmuş :smiling_face_with_three_hearts: Kapak illustrasyonların Türk tasarımcılara yaptırılmasını ayrıca takdir ettim.

2 Beğeni

Merhaba, Otostopçunun Galaksi Rehberi hep ilgimi çeken bir seri olmuştu. Fakat üçüncü kitabı bitiremiyorum. Kitaptan sıkılmaya başladım ve artık bana bir yükmüş gibi geliyor. Sanırım ara verip, başka kitaplar okusam daha iyi olacak. Bu seride bu durumu yaşayan oldu mu?

2 Beğeni

Merhaba, sizinle aynı durumu yaşayan oldu evet. Ben ilk kitabını okuyup çok beğenmiştim. Henüz diğer kitaplara geçmediğim için pek bir şey diyemeyeceğim. Bir kısım çok beğenirken diğer kısım seriye alışamıyor açıkçası.

Evet üçüncü kitap maalesef çok kötü. Hele finale doğru ne olduğunu bile anlamayıp sırf bitsin diye okuyabilirsiniz. Dördüncü kitap nispeten daha güzel ama ilk iki kitaba göre yine kötü. Ben de beşinci kitaba başladım ama hikaye olarak bir şey vaat etmediği ve vaat etse bile sunmadığı için öyle bıraktım.

1 Beğeni

Bu kitap lanetli mi acaba?

Aslında kitabın yaratmış olduğu çok güzel şeyler var. Aşağısı spoiler.

Şimdi pat diye düşününce aklıma gelmiyor ama örneğin her reenkarne oluşunda şanssız bir şekilde Arthur Dent tarafından öldürülen birisi vardı.
Nasıl uçulur gibi bir şey vardı.
Dumura uğratıcı diye bir karakter vardı.

Bu ve bunun gibi birçok güzel mizah ögesi vardı ama hatayı bence bir kurgu oluşturmaya çalışarak yapmış yazar. Ortada bir kurgu olunca ister istemez süreklilik bekliyorum ben.

Yani fareler çıktı, yok psikologlar vs filozoflar oldu, evrene hükmeden adam vardı, 42 sayısı çıktı. Ama bunlar hakkında hiçbir şey ortaya çıkmadı.

Kitap ortaya bir şey atıyor, vay ne güzel deyip merak ediyorsun olacakları. Sonra zırt diye başka bir konuya atlıyor ve önceki konu hakkında bir daha hiçbir şey duymuyorsun.

Biraz aldatmaca gibi geliyor bana. Yani ben bu 5 kitaplık seriyi okuyacaksam sırf meraktan dolayı okurum, mizahı için okumam. İnsanları merak ettirip kitabı okumalarını sağlayayım ama merak ettirdiğim şeyler hakkında hiçbir açıklama yapmayayım diye düşünmüş herhalde yazar.

Yav gardeşim niye bulanıklaştırmadın ilk 3 satırı okudum yanlışlıkla. Spoiler yazmana rağmen devam ettim bilmiyor musun ben de dikkat bozukluğu var :@

1 Beğeni

Bulanıklaştırsaydım muhtemelen okumayacaktın. O nedenle bilerek böyle bıraktım çünkü okumanı istiyordum. Kimse bir şey de diyemez. Uyarımı yapmıştım. D:

2 Beğeni

Umarım otostop yaparsın da kimse seni almaz.

2 Beğeni

Bu ve bir sonraki mesajınızda dediklerinize katılıyorum. Sürekli yeni bir şey çıktı ve ne olduğunu anlatmadan (veya bir sonuca bağlanmadan), başka bir şey ile daha karşılaştık. (Yukarıda yazıldığı için ben de bulanıklaştırmıyorum.Spoiler çekincesi olan devam etmesin lütfen :slight_smile: )Evet anlatımı güzel fakat bu ortaya çıkan 42, evrene hükmeden adam vs. herhangi bir şekilde bir daha bahsedilmedi. Bu arada sürekli reenkarne olan karaterin adı Agrajag. :slight_smile:

1 Beğeni

Sağ altta yeni kitap bulunuyor. “Radyo Tiyatrosu” Kapak görselini ayrı olarak bulamadım şimdilik.

Sanırım kitap bu olmalı;

5 Beğeni
4 Beğeni

Şu kitap benim kafamı kurcalıyor. Acaba bu konuda bilgisi olan var mı? Eoin Colfer da çok seviyorum ve Kabalcı bu kitabı basmış ama yazar farklı.

Douglas Adams 6. kitabı yazmayı düşünüyor. 5. kitap çok karanlık bittiğinden yakınıyor ve aile arasında da sanırım 5 iyi değil 6 daha güzel bir sayı falan diyor. Yazar ölünce doğal olarak 6. kitabı yazamıyor ve sanırım DNA’nın eşinin de onayıyla planlanan 6. kitabı Eoin Colfer’a yazdırıyorlar yıllar sonra. Doyglas Adams’ın eşi de çok severmiş Eoin Colfer’ı ve Eoin Colfer da Otostopçunun Galaksi Rehberi hayranıymış ve seve seve kabul etmiş. Alfa da bastı bunu tekrar sanırım.

Ben Çoğunlukla zararsız kitabının sonunu pek beğenmemekle birlikte sanki çok uzadı bu iş bitirelim diye yazılmış olduğunu düşünüyorum. Hatırladığım kadarıyla hiç bir ip ucu vermeden pat diye bitiyor kitap. O sebeple 6. kitap fikrini eğlenceli bulsam da bir türlü okuyamamıştım kitabı. Üslup yabancıydı. Yeni gelen karakterleri pek beğenmedim ve Okul kütüphanesinin bana verdiği sürenin dolmasını bahane ederek yarım bıraktım kitabı. Çoğunlukla zararsız’ın tam da bıraktığı yerden bir deus ex machina kullanarak başlıyordu.

Bilgi için teşekkür ederim. Alfa baskılarının arasında bu kitabı göremedim. Belki adı değişik olabilir şu an emin değilim. İlk beşlemeyi ciltli olarak toplu aldım ama diğerlerini alırken özellikle Eoin de olsun istiyordum.

1 Beğeni

Alfa da basmıştı o kitabı.

Bir Neil Gaiman tarafından yazılan şöyle bir kitap var.

2 Beğeni

Ben neden göremedim hayret bir şey. Bilgi için teşekkür ederim. Başka sitelerde görünmüyor nedense ya da benim gözümden kaçtı. Kitapyurdu pek kullanmıyorum çünkü.

1 Beğeni

Tam yazıyordum @_restlessness paylaşmış. Paniğe kapılma devam kitabından çok DNA öldükte sonra çıkan bir derleme gibi. yayınlamamış parçalar, röportajlar, ve Otostopçu üzerine deneme ve makaleler içeriyor.

2 Beğeni

Anladım. Teşekkürler herkese. Kalan kitapları da topluca bir siparişte aldıktan sonra başlarım ben de ucundan herhalde.

1 Beğeni