Douglas Adams Kitapları (Alfa Yayınları)

Yeni kitap çıktı.

12

3 Beğeni
Otostopçu Serisi Türkçe İsim Yayınevi Basım Yıl
Young Zaphod Plays It Safe * 1986
The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy Otostopçunun Galaksi Rehberi Alfa, Kabalcı, Sarmal Var 1979
The Lost Chapters of the Hitchhikers Guide to the Galaxy ² 1979
The Restaurant at the End of the Universe Evrenin Sonundaki Restoran Alfa, Kabalcı, Sarmal Var 1980
Life, the Universe and Everything Hayat, Evren ve Her Şey Alfa, Kabalcı, Sarmal Var 1982
So Long, and Thanks for All the Fish Elveda ve Bütün O Balıklar İçin Teşekkürler Alfa, Kabalcı, Sarmal Var 1984
Mostly Harmless Çoğunlukla Zararsız Alfa, Kabalcı, Sarmal Var 1992
And Another Thing… Ve Başka Bir Şey Daha ³ Alfa, Kabalcı Var 1992
The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy: The Original Radio Scripts Radyo Tiyatrosu - Otostopçunun Galaksi Rehberi⁴ Alfa Var 2005
Dirk Gently Serisi Türkçe İsim Yayınevi Basım Yıl
Dirk Gently’s Holistic Detective Agency Dirk Gently’nin Holistik Dedektiflik Bürosu Alfa, Kabalcı, Sarmal 1987
The Long Dark TeaTime of the Soul Ruhun Uzun Karanlık Çay Saati Alfa, Kabalcı 1988
The Salmon of Doubt Kuşkucu Somon Alfa, Kabalcı 1995
Doctor Who Kitapları Türkçe İsim Yayınevi Basım Yıl
Shada Shada İthaki Var 2003
City of Death Ölüm Şehri İthaki Var 2015
Prita Planet
Doctor Who and the Krikkitmen
Tekli Kitapları Türkçe İsim Yayınevi Basım Yıl
Starship Titanic Yıldız Gemisi Titanic Sarmal Yok 1997
Kurgu Dışı Kitapları Türkçe İsim Yayınevi Basım Yıl
The Meaning of Liff Müstesna Sözlük Alfa Var 1983
Last Chance to See 1990
The Deeper Meaning of Liff 1990

** : Tüm serinin başlangıcında geçen kısa bir novella
² : 95 Sayfalık 1 ve 2 arasında bir novella
³ : Serinin 6. kitabıdır. Douglas Adams’ın taslakları kullanılarak Eoin Colfer tarafından tamamlanmıştır.
⁴ : Radyo tiyatrosu yazarın ölümünden 25 yıl sonra toplanarak kitap haline getirilmiştir.
Linkler, goodreads sayfalarına açılmaktadır.

Hatamız varsa affola. Yanlış eksik varsa yazınız efendim. =)

4 Beğeni

Bu kitap için Kabalcı Otostopçunun Galaksi Rehberi için 6. kitap demiş. Goodreads Dirk Gently 3 kitap demiş. Hem 6 kitap hem 3. kitap mı

İkisinde de sayılabilir aslında. Kitap yazar öldükten sonra bilgisayarında olan şeyleri toparlanarak çıkarılmış hem otostopçunun galaksi rehberinden hem de dirk gently serisinden hikayeler barındırıyor. Her ne kadar üzerinde “Galakside son bir kez otostop çekmek” yazsa da kitaba ismini veren Kuşkucu Somon hikayesi bir Dirk Gently hikayesi. Bu sebeple Dirk Gently’de sayılıyor.
Otostopçudan hikaye çok hatırlamıyorum genel olarak Adams’ın yazışmaları falan varsı. Ama Dirk Gentlynin hikayesini hatırlıyorum.

1 Beğeni

Kabalcı ile Alfa baskısı arasında nasıl farklar var arkadaşlar? Yorumlarınızı rica ediyorum.

1 Beğeni

Kabalcı

Alfa

Bir önem teşkil eder mi bilmem ama ayrıca Alfa baskıda Neil Gaiman tarafından yazılmış bir önsöz var.

4 Beğeni

Çok teşekkürler. :heart:

Çeviri aynı gibi geldi. Öyle mi acaba? Rica etsem kontrol edebilir misiniz? @alper

Kabalcı çevirmen: İrem Kutluk - Nil Alt
Alfa: Nil Alt

Rastgele 5-10 sayfa baktım kelime kelime aynı çeviri gibi gözüküyor.

2 Beğeni

Keşke böyle güzel baskılar olsa da bizde.

10 Beğeni

Otostopçunun Galaksi Rehberi’nde sayfa 620’ye geldim. Fakat bu kısımda yazar Arthur ve Fenchurch arasında geçenleri merak edenler okumaya devam etsin ve diğerleri de Marvin’in olduğu son kısma atlasın diyor. Açıkçası ben bilimkurgu temasında bu tarz bölümlerden pek hoşlanmıyorum. Zaten 4. Kitap diyebileceğimiz bu bölümde sonuna doğru gelmem de büyük bir başarı. O zaman gelelim soruma; siz bu bölümde ne yaptınız acaba?

• Merak edip okudum
  • Marvin’e son sürat koştum
0 oylayan

Merak edip okudum ama bana pek hitap etmeyen bir seriydi. İlk iki kitaptan sonra İngiliz mizahının bana göre olmadığını farkedince kalanı bitirebilmek için araya başka kitaplar ve bayağı zaman koymam gerekmişti.

2 Beğeni

Okudum ama meraktan değil, atlamayı sevmediğim için okudum.

Dünyadaki her kitaba kolay erişebildiğim bir ülkede yaşasaydım yazar bile bu sayfaları atlayabilirsin diyor diye düşünüp o kısmı atlayabilirdim, fakat metne aç bir toplumda yaşadığım için atlamadan okudum. Tamamen politik ve havuzun sığ olmasından. Maceranı kendin seç kitaplarında da bunu yaparken ikilemde kalırdım.

Douglas Adams ilk 3 kitapta erkek ve kadın ilişkisine neredeyse hiç değinmemiş. 4. kitabı da bunun için yazmış sanki ve hem başında hem de sona doğru bu ilişkiyi okumak istemiyorsanız doğrudan Marvin’e ya da 5. kitaba yönlendiriyor. O yüzden kim ne yapmış diye merak ettim. Benim tercihim de atlamak oldu.

1 Beğeni