Drizzt Do'urden vs Raistlin Majere

images

Cumartesi saat 19.30’da Konya Ovası’nda kozlarını paylaşacak iki büyük ustanın düellosunu sakın kaçırmayın!

Karşılaşma öncesi iki ezeli rakibi biraz yakından tanıyalım:

Drizzt

Raistlin

İddaa oranları henüz açıklanmadı ama sizce mücadele nasıl sonuçlanır?

Hakemin Elminster olacağını da eklemeden geçmeyelim. Kendisi sert müdehalelere izin veren ama kıran kırana geçen maçların en heyecanlı anında ortadan kaybolması ile meşhur bir isim.

Şampiyonlar Ligi finaline denk bu dev karşılaşmayı kainatın tamamının izlemesi bekleniyor. Hatta Tolkein’in cennetteki VIP locayı kapattığı şeklinde bilgiler geliyor.

Bahisleri alalım.

 • Drizzt Do’urden
 • Raistlin Majere
 • Berabere

0 oylayanlar

Tanrı istemezse yaprak düşmezmiş.

2 Beğeni

Oyum Drizzt’ e. Kazansa da kazanmasa da gönlümdeki yeri değişmez. :slight_smile:

Elmalarla armutlar…

İşin eğlencesi orada zaten. :slight_smile:

1 Beğeni

İkisini kıyaslayamayız bir kere. Biri büyücü diğeri savaşçı ama birini seçecek olsam o drizzt olurdu…

O gönderiyi koy buraya, cevap hakkımızı kullanalım.

Bir şey yazmışsın bari arkasında dur. Şimdi sana cevap vereceğim, insanlar da ne diyor bu diyecekler.

Ya da neyse kendi yazdığının içinde kendi kendine çeliştiğinin sanırım farkına vardın ki silme ihtiyacı duydun. Hatayı kabul etmekte erdemdir ve bu konuda sana karşı kırgın değilim.

silmemin tek sebebi senin gibi birine (kitapları kötüleyen kendisiyle çelişen ve bunu kabul etmeyen birine) cevap vererek zaman kaybettiğimi fark etmemdi. neyse çok merak ettiysen al yazdıklarım, gönderinin nasıl geri alınacağını bilmiyorum bu yüzden kopyala yapıştır yapayım silinmeden: “dostum sen bu serilerden herhangi birini okudun mu? buarada bana sissoylu serisini önermiştin, az önce, açtığın konulardan birinde elinde bulunan ama okumadığın kitap serileri arasında sissoylu serisi vardı sanırım tek okuduğun fantastik seri o tabi okuduysan! ya da dur; kaliteli diye, elimde bulunan serilerden birinin ismini yazayım da okumuş insan gibi görüneyim dedin orasını bilemem ama bildiğim bir şey varsa o da senin pek bir şey bilmediğin…” kitap okuyan ya da okuduğunu anlayan birinin elmalarla armutlar gibi aptalca benzetmelerle kitapları kötüleyeceğini sanmıyorum ama devam et böyle kardeşim tartışma çıkarmamak için silmiştim sen istedin buyur cevap yaz.

Öncelikle forumda ilk '‘hater’'ımı kazanmışım. Hayırlı olsun. Sevgiden olduğu gibi nefretten de beslenmeyi bilirim.
Yeni attığınız mesajı çok güzel modifiyelemiş, tekrardan sunmaya çalışmışsınız. Tabi kendi çapınızda… Mesajın orjinali böyle değildi, kendi kafanızda eğip büzüp oynamış tekrardan fırına vermişsiniz, bu da yazınızdaki bazı hataların farkına vardığınıza dalalet. Güzel bir şey…
20 gün önce okumadıklarım listesinde olan bir kitabı şu an okuyorum demişimde, nasıl okuyormuşum bununla alakalı çapsız, hakaret edici ögeler içeren bir mesajdı hatırladığım kadarıyla.

Kitapları kötülemek? Kendimle çelişmek? Söylendiğinde kabul etmemek? Hayal dünyanız geniş, neye istinaden söylüyorsanız bunları örneklendirin bir zahmet. Sizinle olan tek dialoğumuz bir kitap tavsiyesi ile ilgili idi galiba ve bu bahsettiğiniz mesnetsiz ithamlarında o mesajlarla alakasını çözemedim.

Okudum :grinning:

o mesajımda da söylemiştim, tekrardan söylüyorum okumaya devam ediyorum. 2. cildin ortalarındayım hatta.Bence oku tavsiye ederim. :grinning:

Aynen öyle benden başka kimse bilemez. Ama bir forumda okumuş insan gibi görünmeye çalışmanın bana ne gibi artılar katabileceğini de anlatmanızı rica ederim. Bir ithamda bulunup bir sonuç cümlesi kurmuşsunuz. Sonucu oluşmasına sebep olan motivasyonumu da paylaşın lütfen. İlgi ile takip edeceğim bu konu hakkında ki hayal gücünüzü.

Neye dayanarak bu kanıya vardınız. Bunuda paylaşın çekinmeden madem bizimle. Madem bir kuyuya taş attınız o güzel gözlemlerinizden bizleri mahrum bırakmayın.

Siz okuduğunuzu anladığınıza eminsiniz değil mi? Karakterlerin birbirinden alakasız olduğu ile alakalı mesajımı kitap kötülemeye getirmek ?
Elmalarla armutların anlamını merak ediyorsanız size direk olarak kendi mesajınızla cevap vereyim.

Tartışalım. Foruma bu yüzden üyeyim. Tartışalım, fikirlerimizi paylaşalım, Hatta isterseniz seviyenizi daha da düşürebilirsiniz. İnanın bunu da sorun etmem. Zaten bu yüzden dedim o gönderiyi silme diye. Madem aklına takılanlar var ve bu konuda mesaj atma ihtiyacı duydun, arkasında dur ve yazını paylaş…

Anladığım kadarıyla sizin asıl acınız geçen ki mesajınıza cevap vermememe istinaden olmuş. Eh o mesajınızda da maalesef öyle alakasız bir savunma vardı ki seriler hakkında, inanın cevap vermeye uğraşacak takat bulamadım. Fakat pek üzülmüşsünüz, çıkarımlar yapmışsınız, yine alakasız yazılarla şahsımı şenlendirmişsiniz. Size bu açıdan teşekkür ederim,benim açımdan eğlenceli bir mezesiniz.

Neyse efendim dediğim gibi Sissoylu’nun ortalarındayım, Vin, Elend ve Sazed beni bekler ben inceden müsaadenizi isteyeyim.

Not: Yazımda ki imla hatalarımdan falan vurabilirsiniz beni. Ordan iyi prim yapabilirsiniz. İpucunu da verdim hadi yine iyisiniz.

Uzun uzun tam tahmin ettiğim gibi bilmişlik edaları içinde döktürmüşsünüz eğer rahatladıysanız bende sizin adınıza sevindim. (bu arada gece yatarken bana cevap yazmadı diye crushermayı forumda yakalayıp laf atsam diye uzun uzun kurgulamıştım büyük oyunu görmüşsünüz ayrıca tebrik ederim…)
söylediklerinle çelişmek meselesiyle ilgili söylemimin sebebini cevap vermediğiniz mesajımda görebilirsiniz (hani şu üzerine kurgular ürettiğim mesaj :D) bence herkesin zevki farklıdır siz bir seriye kalitesiz diyemezsiniz bu başkası için kalitelidir bunu söylemek istediğim mesaj (kendinizde bunu söylüyorsunuz ama gelip başka serileri kötülüyorsunuz)…
seviye düşürmek derken? sırf böyle saçma sapan bir diyaloğa girmemek için sildim yorumumu ve ısrarınız üzerine tekrar paylaştım, tahmin ettiğim gibi de ne kadar fark ettirmemeye çalışsanız da benden daha çok kurguladınız sanırım sildiğim yorumda yazmış olabileceklerimi, hatta bu yüzden düzeltilmiş halini paylaştığımı söylüyorsunuz eğer tek satırına dokunduysam “Şerefsizim!” kendinizin de söylediği gibi yazdığımı neden değiştireyim ki? sonucunda asılacak değilim burası bir forum sonuçta (geceleri birkaç başlığa göz atmak için girdiğim, sevdiğim bir forum. sizi de zaten yeni fark ettim forumda neden haterınız olayım? )
2. cildinde olduğunuz bir seriyi benim 18 cildini okuduğum seriye karşı gösterip çok güzel bence sende okumalısın demek nasıl bir kafadır anlamış değilim… Belki güzeldir ya da değildir bilemem ama daha bitirmediğiniz bir seriyi başka bir serinin önüne koyabilmek ve başkalarına bu daha kaliteli diyebilmek için ikisinden de belli bir miktar okumuş olmanız gerektiğini düşünüyorum. Drizzt serisini bitirdiğinizi varsaysak bile karşısına sissoylu serisini koymanız için o seriyi ve evreni de iyice kavramanız sonra karşılaştırma yapmanız kanısındayım.

bu arada sizin değiştirdiğimi iddia ettiğiniz yazıda kendi adıma gördüğüm tek hatam elmalarla armutlar meselesini yanlış anlamam, cahilliğime verin. Aslında şuradaki tartışma da o yanlış anlaşılmadan ortaya çıktı ayrıca özür dilerim…

kendi “Çapımda” cevabımla sizin yüksek seviyenize yükselemediysem yine özür dilerim…

Uzun lafın kısası o mesajı silmemim de TEK SEBEBİ: uzun uzun yazılarla tartışmaya girmek istemememdi bakın tekrar yayınladım ortaya böyle uzun uzun ve sevimsiz bir tartışma çıktı

                               SON!

İyi ki de yayınlamışsınız ki en azından bazı konularda yanlış anladığınızı görüp kabul etmenize vesile oldu. Siz aslında benim unutulmuş diyarlar ile ilgili mesajımı da tamamen hatalı anlamış durumdasınız,

18 cildini okuduğum seri diyorsunuz ama 18 ciltlik bir seri yok öncelikle onu söyleyeyim. drizzt için konuşursanız üçlemeler, beşlemeler vardır ve takdir edersiniz her serinin kalitesi de birbiriyle aynı değildir. Ben bütün Drizzt kitaplarını okumadım, bana sorarsanız Kara Elf Üçlemesi’nin ekmeğini çok yedi bir yerden sonra R.A.Salvatore. Lakin unutulmuş Diyarlar ile ilgili kitaplar da sadece Drizzt’ten oluşmuyor, hatırlatayım, tek yazarı’da Salvatore değil. O mesajımda belirtmiştim tekrar belirtiyorum. Unutulmuş Diyarlar ile ilgili kitaplarda ticari kaygı ile yazılmış kitaplarda mevcuttur. Her serinin kalitesi aynı olmuyor maalesef. Hemen örneklendirelim : Elminster romanları ile Kara Elf üçlemesini gerek yazın kalitesi, gerek kurgu olarak bir tutabilir misiniz mesela?

Her neyse o mesajım temelde bir düşünce yazısı idi kaldı ki tekrar incelediğimde de iki kere bence diyerek düşünce yazısı olduğunu belirtmişim. Siz elmalarla armutlar konusunda olduğu gibi bunu da kanımca yanlış anlamaktasınız, ben serilere kalitesiz demişim falan gibi çıkarımlarda bulunmaktasınız. Tekrardan okumanızı rica ederim.

Yorumsuz…

Bu konuda ki samimiyetinize inanıyorum, bu yüzden mesajınızda ki iğneleyici hicvinizi de sineye çekiyorum. Olayların başı olan mesajımı da tekrar okuduğunuzda yine yersiz çıkarımlarda bulunduğunuzu göreceksiniz. o yüzden ben de daha uzatmayayım.

Oylar birbirine çok yakın. Ben açık farkla Raistlin’in kazanacağını tahmin ediyordum. Fena halde yanıldım. :crazy_face:

ben tamamen drizzt serisi olarak ele aldım olayı, 18 ciltlik bir seri yok evet katılıyorum fakat böyle konuşmamın sebebi bütün kitapların birbiriyle bağlantılı olması, yani bir üçleme buzyeli vadisinde geçip orada sonlanıyorsa ondan sonra gelen üçleme buzyeli vadisinden devam ediyor olaylar arasında kopukluk olmuyor. ben bu yüzden bütün kitaplarını tek seri olarak yazdım kafama, hatta kitap kapaklarının üzerinde bile hangi üçlemeden olduğu değilde kaçıncı kitap olduğu yazıyor (yani ilk 13 kitapta böyle, diğer kitapları da üçleme olarak değilde 14.-15. diye kodladım kafamda); sessiz-kilic-drizzt-efsanesi-11kitap-1

bu tartışma nasıl bu kadar büyüdü anlamadım, . Bende size yazdığım cevabı inceledim orada da belirtmişim: ne zaman sıkılsam drizzt serisini açar okurum insan daha ne ister ki? diye. sizde bu yanıtın karşısına sissoylu yazınca ben tartışmayı drizzt üzerinden devam ettirdim. burada yanlış anlama olduğunu düşünmüyorum, zaten birbirimize tam açıklayamadan meseleyi tartışma alevlendi bir anda :slight_smile: . bence ikimizde biraz inatçıyız ve sinirlendiğimiz de kendimize hakim olamıyoruz. iğneleyici hiciv demişsiniz ama sizde beni gömdünüz mesajınızda bu yüzden git gide seviyesi düştü yanıtlarımızın kusura bakmayın bu yüzden.

yalan söylemeyeceğim unutulmuş diyarların drizzt serisinden hariç kitaplarını okumadım, daha doğrusu internete yazınca da göreceksiniz unutulmuş diyarlar yazınca sadece drizzt serisi kitapları çıkıyor, bende çok üstüne düşüp araştırmadım unutulmuş diyarları (elminster serisini de bulabilirsem okumayı deneyeceğim kesinlikle) .

şunu söylemeliyim ki bende drizzt serisini çok derin ve üzerine kafa yorulmuş bir seri olarak görmüyorum fakat nasıl desem, başkasına okumayın o kadar kaliteli değil diyecek kadar da kötü bulmuyorum (dediğim gibi garip bir sevgi besliyorum seriye ).

Her neyse saçma sapan bir tartışmaydı zaten eğer kırıcı cümle kurduysam affola, forumda kitaplar hakkında konuşmayı seviyorum, ilk kitaplar üzerine tartışmamı da yapmış oldum :smiley: . memleketti bütün tartışmalar böyle olsa keşke…

1 Beğeni

İki seriyi okumuş olmama karşın, Raistlin ve Drizzt’in kapışmasında kim kazanır, açıkçası çok da ilgilenmiyorum. Ama @Muhammeddogan ve @crusherma 'da dostluk kazandı :slight_smile: :krs:

Hep diyorum, Kayıp Rıhtım takipçileri bir başka.

3 Beğeni

Drizzt, Raistlin’le kapışır, Elric kazanır. Zannımca Elric olmasaydı ikisi de olmazdı.

1 Beğeni

Drizzt önde ben sokhhdjdjdjrj

Elric efsane zaten. Yeni kitapları da çıksa da okumaya devam etsem.

Oo cok terbiyesiz bi vs olmus :smiley:

ikisinide cok severim ikiside adamin dibidir(drizzt biraz daha dibi… Menzoberranzan teyy nerde :stuck_out_tongue: ) ama pek adil degil

simdi karsilasma konya ovasinda olacaksa raistlin dumduz ovada drizzt kendisine kosarken uzaktan Bzzztt!! yapar, he ama yer sekilleri olur ve drizzt guenhwyvar i salarsa isler degisir ama raistlin in her zaman son bir numarasi oluyor, guzel karsilasma olsada gonlum drizzt ten yana

Şakamı ya bu abi gerçek misiniz Raistlin tanrılara karşı çıkabilen bir varlık drizzt ne ? overrated sırf overrated biraz mantıklı olun fantastik okuyucusuna yakışmaz bu ama

3 Beğeni

Raistlin VS xxxxx

Xxxxx yerine hangi diyardan kim gelirse gelsin her turlu raistlin alir.

1 Beğeni