Dune (Film) | Denis Villeneuve

Filmin sinemadan çekilişi Rus sitelerine düşmüş bile.

Türkçe altyazılı sinema çekimi versiyonları da internette var. Ben dayanamayıp izledim. Açıkçası pek beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Elbette ki sinemada izlemek farklı olacaktır. Ama ben sanırım beklentimi çok yüksek tuttum. Eğer sizin de beklentiniz yüksekse hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

2 Beğeni

Şunu baştan söyleyeyim; film görüntü olarak muazzam diyebilirim. Serinin ilk 3 kitabını okumuş birisi olarak göndermeleri beğendim. Ancak senaryo için aynısını söyleyemeyeceğim. Çok dağınık ve karışık bir kurgusu var. Çok fazla sahne geçişi var ve bu bir yerden sonra çok yoruyor. Dilim döndüğünce izah etmeye çalıştım lakin filmi izleyince sizde fark edeceksiniz. Bu filmi tarif etmek çok zor.

3 Beğeni

Deme ya ben sinemada izlemek istiyorum ve beklentim çok yüksekti…

Özelden link atabilir misiniz? :3

Tarih yaklaşıyor

7 Beğeni
2 Beğeni

Malum ortamlarda bizlere katılınca ben dayanamadım izledim ya, günahlarımız affolur umarım :smiley: Oysa ki pandemi dönemi sinema orucunu bozmayı düşündüğüm filmimdi. Objektif bir insan olduğumdan hata yaptığımı da kabul ederek imkanı olanların imax salonlarda izlemesini tavsiye edeyim. Spoiler a girmeden filmin baştan sona kalite koktuğunu; sinematografiden kostüme, production design dan efektlere ve tasarımlara kadar kusursuza yakın iş ortaya konmuş. Teknik dallar oscarların hepsinden minimum adaylık toplar gibi.

Villeneuve öncülüğünde tüm kamera arkası ekip bütçesinin karşılığını vermiş, top class seviye bir iş ortaya konmuş. Bir tek güvendiğimiz dağlardan Zimmer reyizin müzikleri çok da bana gelmedi maalesef. Oyuncu kadrosu ve performanslarına şimdi tek tek değinmeyeyim ancak sırıtan yok ve toplu olarak mükemmeller diyebilirim. Bu prodüksiyonun hakkını büyük ekranda vermemek tek pişmanlığım, yine de 2. tura bir imax gidesim yok değil :upside_down_face:

İşin uyarlanma ve kitaptan taşınma kısmına da son 1-2 yıl içinde 6 ana Dune kitabını da okumuş biri olarak; Dune kitaplarının yıllarca sevilip güncelliği ile yeni okurlara da hitap ettiren din-siyaset ve sosyoloji temelli derinliğinin filme yansıtılamadığını düşünüyorum. Görsel süre dahilinde ellerinden geldiğince dokundurmuşlar ama kitaplar ile kıyaslanınca zayıf kalacağını bekliyordum zaten. Bene Gesserit ve Fremenler gibi kendi öz kültür ve karakterizasyonu olan grupların da yüzeysel kalma durumu var. Kitapları hiç okumayan birinin ya bu sahne neden böyle diyeceği birkaç yer mevcut kesinlikle.

Uyarlamaların uyarlama olduğunun bilincinde olarak ana hikaye akışına etki eden çok radikal değişiklikler yoksa ben pek takılmıyorum, ama forumda kaynak materyallere aşırı bağlı arkadaşlar olup takılacakları yerler olduğunu da biliyorum :grinning_face_with_smiling_eyes: Mesela film öncesi öğrendiğimiz Liet Kynes ın cinsiyet değişikliği durumu açıkçası sıkıntı yaratmıyor, takılmaya gerek yok :smiley: Ortada yıllardır beklememizin, bütçesinin, işinin ve özeninin hakkını veren bir sinematik yapım varken umarım tadınızı kaçırmaz dostlar diyerekten herkese mümkünse büyük ekranda keyifli seyirler.

5 Beğeni

Ben de izleyip izlememe arasında kaldım. Çorlu’da Cinemarine var ve salonları ahır kokuyor. Bi bilet olmuş 30 lira. İstinye park IMAX bilete baktım 44 lira. Yani saman kokulu salona 30 lira istemek de ayıptır ya.

Yine dayanamayıp ilk 20 dk sını izledim fragmanlarda gördüğümüz dandik esprilileri ilk 15 dk da pat pat çıkarmışlar. en çok ona sevindim. İnşallah devamı yoktur bu şakaların.

Bir de dünyayı iyi anlatmışlar gibi duruyor. Irulan yerine Chani’nin açılışı yapması anlaşılabilir bir tercih ve muhtemelen kitapta olduğundan daha etkin rol alacağının göstergesi. Filmin jeneriğinde Dune: Part 1 yazıyor. Zaten haberlerden biliyorduk 2 part olacağını ama reklamlarında ufak da olsa dolandırıcılık var. Fragmanların hiçbirinde part 1 yazısı geçmiyor. Filme de aşağıdaki gibi geliyor jenerik. Bayağı dikkatsiz izleyici okuyamasın denmiş. Bence WarnerBros yetkili bireyi demiş ki: Kaka şaka atın izlenmez, yönetmen de ilk 15 dk’ya fragmanda gözüken şakaları sıkıştırmış. Sonra Warner demiş ki: bak Villenöv 2 part dersek izlemezler sen çok da belli etme izlensin paran benden. Sonra eleştirmenler çıkıp der tabi. Film yarım kalmış hissettiriyor diye.

1 Beğeni

Var hocam arada gene öyle espriler :grinning_face_with_smiling_eyes: Stilgarın ilk giriş sahnesinden fln vardı onu daha görmemişsiniz :joy: Neyse mümkün olduğunca spoilersız kalayım, ama imkan dahilinde ise imax güzel olur diye tekrar belirteyim ben.

1 Beğeni

Dediğim gibi ilk 20 dakikayı izledim sadece. Yolum düşerse imax salonda izleyeceğim ama. Bakalım bir bakmışım film bitmiş. :sweat_smile:

Ben filmi izledim. Görsel olarak çok başarılı ama siyaset ve felsefe kısmında çok boş kaldığını düşünüyorum. Kitapta okuduğumuz Gurney Halleck mesela filmde o kadar zayıf ki… karakterlerin düşüncelerinin pek yansıtılamamasından dolayı biraz zayıf kaldığını düşünüyorum. Yine de güzel film 8/10 :’)

3 Beğeni

Vay, David Lynch büyük yönetmenmiş. Biz kıymetini bilemedik onun.

4 Beğeni

Son 2 gün. Çok heyecanlıyım. Filmi imax’te izleyecekler çok şanslı ne yazık ki Samsun’da IMAX yok. );

1 Beğeni

Hahah etinden, sütünden artık ne bulduysak sağalım demişler.

1 Beğeni

Filmi izleyenler nasıl buldular. Başarılı bir uyarlama mı yoksa başarısız mı?IMDb puanı 8.3. Bu puanı hakediyor mu?

Filmi izledikten sonra söyleyebilirim ki, büyük çoğunluğunuz hayalkırıklığı yaşayacak. Kitabın büyüsü sinemanınki ile birleşmemiş.

1 Beğeni

Bence imdb bir ölçüt değil. Diğer yandan Dune uyarlaması bence olmuş. Bene Geserit tarikatı iyi anlatılmış ama Yueh’in ihanetinin büyüklüğü çok verilememiş gibi. Şartlandırılmış olması ve bu şartlandırmanın kıralamayacağına inanılması vs vs. Genel olarak ben beğendim. Müzik ve görselleri şahane ve tam oturmuş bence.

Son olarak Sardorkarları Moğol dolayısıyla türk yapmışlar. Bizi kötü gösteriyorlar

1 Beğeni

Görüntü yönetmeninin önünde eğilirim… Kostüm ve araç tasarımları da şahane.

Imax de sadece 3d seçeneği var. Gözlük takan biri olarak 3d olayı nasıl oluyor bilen var mı

1 Beğeni