Dune (Film) | Denis Villeneuve

Gözlüğün üstüne takabiliyorsunuz 3D gözlüğü. Eğer kendi gözlüğünüz çok büyük ve yuvarlak değilse sorun olmaz.

3 Beğeni

3D gözlüğü geniş olduğu için gözlüğünüzün üzerine tam oturuyor, herhangi bir rahatsızlık falan vermiyor. Gözlük takan birisi olarak tecrübe edindim ben de. :grinning:

2 Beğeni

Rahat bir 8’i var. Ben beğendim.

Paul’ün rüyalarında gereksiz sıklıkla Chani’yi görmesi dışında hiçbir eleştirim yok. Görseller, müzik, oyunculuklar, kostümler, sahne geçişleri, hepsi iyi.

• Harkonnenler, Sardaukar, Bene Gesserit, Fremen iyi uyarlanmış, davranışları cuk oturmuş
  • Paul Atreides karakteri gayet iyi bir oyuncunun elinde
1 Beğeni

İmex’e gidecektim de bazı kişilerden filmin görsellik dışında çok iyi ol olmadığını duydum o yüzden sordum. Burada 2 kişide iyi dediğine göre gitmeye değer herhalde. Teşekkürler.

Sen katman katman kitabı anlamadığın için beğenmiş olabilirsin. :joy:

2 Beğeni

Hahaha, filmi de zaten hiç anlamadan izledim. Büyük bir solucan var, arada sırada acıkınca yer altından çıkıp insanları yutuyor. Anlatılan sanırım onun öyküsü.

1 Beğeni

Solucanın i̇smi̇ Dune mu? :joy:

Dune ama ‘dan’ diye okunuyor. Dan dan dan diye yere vurunca yanına geliyor.

1 Beğeni

O sahne aslında arka sıradakiler de anlasın diye yapılmış bir sahneydi. Liet ritmik ses çıkaran zımbırtısını koydu zaten. Az kenara geçip solucanı bekliyordu ki taktılar bıçağı. Ölecek zaten karakter dedi ki. Hoop sen bak solucanlar ritmik sese geliyor. Hoop 2546 defa gösterdik ama anlamadıysan bir daha göstereyim hooop dan dan dan dan.

Filme bugün gittim ve bir saat önce falan çıktım. Film beklentilerimi karşıladı. Oyunculuklar, kostümler, mekanlar, sinematografi, müzikler falan her anlamda müthişti. Filme bir daha gitmeyi de düşünüyorum.

7 Beğeni

Filmi bugün IMAX’de izledim ve çok beğendim. Blade Runner 2049’u çok beğenmiştim. Denis Villeneuve’ün kendine has bir tarzı var bunu devam ettiriyor. Dune evrenine de oldukça yakışmış bence.

Uzay gemilerinin tasarımı harika, oldukça orijinal. Kıyafetler çok güzel olmuş. Zendaya hariç tüm oyuncuları çok beğendim. Timothee Chalamet, Rebecca Ferguson, Oscar Isaac, Stellan Skarsgard müthiş oynamışlar. Jason Momoa çok beğendiğim bir aktör olmamasına rağmen o bile iyi oynamış bu filmde. Rebecca Ferguson ise döktürmüş diyebilirim. Bir tek Zendaya’yı beğenmedim, fremenlerin sert duruşlarını hiç yansıtamamış bence. Çölde yaşayan, zorlu şartlara uyum sağlamış bir kültürün parçası değil de her an havuz başı partisine gidecekmiş gibi imajı var. Belki de sırf oyuncunun dış görünüşüyle alakalıdır, emin değilim.

Paul’u bir kurtarıcı olarak ve her şeyin merkezindeki kişi olarak konumlandırmalarından çekiniyordum ancak böyle olmamış. Neredeyse herkes için Paul sadece bir yan karakter ve hiçbir şeyi yönlendirmiyor aslında. Sadece maruz kaldığı durum içerisinde yapabileceğinin en iyisini yapmaya çalışıyor. Bunları olması gerektiği gibi işlemişler.

Harkonnen sahnelerini ayrıca çok beğendim, yönetmenin karanlık atmosfer tutkusu olduğu için bu kısımlar çok başarılıydı bence.

Müzikler çok başarılı ve etkileyiciydi.

Gün ışında çöl sahnesi daha çok olsaydı daha memnun olurdum ancak bu pek mümkün olmayacak gibi görünüyor. Gündüz havanın çok sıcak olduğu ve dışarı çıkılmaması gerektiğini özellikle vurguladılar, muhtemelen devam filmi de karanlık atmosfer ağırlıklı olacak. Kum solucanlarını en azından 1 sahnede gün ışığında görmek isterdim.

Yönetmenin sanatsal yönü esere çok yakışmış bence, uzun çekim sahneler çok iyiydi. Müziklerin kullanımı çok iyiydi.

8 Beğeni

Filmin tek eksik yanı yarım olması. Yüzüklerin Efendisi gibi tek seferde çekip hızlıca soksalardı keşke vizyona demeden edemiyor insan. Ben de bu haftasonu izleyecwğim tekrar bir işim çıkmazsa.

1 Beğeni

Saldırı sahnelerinde çalan ‘Armada’ soundtrackiyle harika bir haz yaşadım. Dük Leto’nun dişini kırdığı sahneyi kitabı okurken kurguladığım gibiydi. Gerçekten harika bir duyguydu benim için. Filmin başındaki Caladan’daki sahneler sinematografik açıdan çok doyurucuydu. Bunun haricinde 3D izlemek zorunda kaldığımdan mütevellit karanlık sahneler daha da karanlıktı, göremediğim şeyler olduğunu düşünüyorum. Ben 2 boyutlu izlemeye de razıydım ama her yer 3D dolu malesef. Ya IMAX ya da 2D izlemenizi öneririm.

Bu arada film kitapla karşılaştırırsak sanırım ilk bölümde bitti. Yani kitabın 3 bölümü var bildiğiniz üzre. O yüzden filmin bir üçleme olup Dune Mesihi’ni kapsamayabileceğini düşünüyorum. Şimdi baktım kitaptan yarı yarıya imiş, yanlış hatırlamışım. :no_mouth:

Film çok epikti. Rahibelerin geldiği sahne, Jessica’nın meditasyon yaptığı kısım, Caladan’daki her sahne, Harkonnenlerin saldırısı, Leto’nun ölümü ve dahası çok epik hissettirdi bana.

1 Beğeni

Denis Villeneuve yine muhteşem bir iş başarmış. Çok beğendim. Kitabın ilk yarısında bu kadar Chani yoktu. Sırf Zendaya’dan sonuna kadar faydalanabilmek için bol bol koymuşlar ona biraz rahatsız oldum ama çok can sıkıcı bir durum değil. Rebecca Ferguson’un oyunculuğu 10 numara olmuş, filmde başı çekmiş bence. Umarım 2. partı alırız. Hiç şüphesiz klasikler arasına girecek bir film.

2 Beğeni

Film güzeldi. IMAX izledim ama çok yarım kaldı her şey. Umarım kısa zamanda gelir devam filmi.

1 Beğeni

Öncelikle imax ile izlenecek bir film diğer formatlarda izleyip heba etmeyiniz diyorum. Tek kelimeyle müthişti. Müzikleri, kostümleri, yaratılan evren gayet güzel bir şekilde sunulmuştu. Umarım bir an evvel ikinci partın çekimlerine başlarlar ve bu güzelim filmde yarıda kalmamış olur.

1 Beğeni

Bir kişi daha imax demesin lütfen. Yok bizim buralarda imax falan yok. Kıytırık 3d var 2d olarak bile sokmuyorlar vizyona. sırf bu nedenle bir çok filme sinemada gitmiyorum uzun zamandır. Ama Dune için bu kıytırıklığa rağmen sinemada izlemeden duramadım. Tekrardan evde TV den izleyeceğim 2d de düzgün görebilmek adına.

1 Beğeni

Kitabı okuyup filmi izleyen arkadaşlara bir sorum var. Film kitabın yüzde kaçını ya da kaçıncı sayfaya kadar olan kısmını kapsıyor. Cevap verebilecek olan var mı?

İthaki baskısı, s. 393. Kitap toplam 707 sayfa.

Çok teşekkür ederim. Ben de 473’teyim. Acaba yarın filmi izlesem kitabın ilerisine geçer miyim? :slight_smile: