DUNE Kitaplığı

Alican Bey’e sordum seriyi ciltli basmayı düşünüyor musunuz diye, ileride İthaki de 1. kitabı ciltli resimli özel edisyon olarak basabilirmiş :grimacing: Sadece 1. cilt ama.

4 Beğeni

Sadece 1. cildi basmalarının bir anlamı olmaz ki. Basılacaksa 6 de basılmalı.

2 Beğeni

200 kitap okuduğunu duymadım ama ama Dune 6 yıllık bir araştırma sonucunda tamamlanıyor. Bu araştırma ve öğrenmenin kaynağı, bilindiği gibi Frank Herbert’ın mesleğinin gazetecilik olmasıyla büyük ilgisi var. Zira mesleğini icra ettiği sıralarda kendisinden Oregon kumulları hakkında bir haber yazması bekleniyor ve haber için yaptığı araştırma çığrından çıkarak, bugün bilimkurgunun mihenk taşlarından birinin temelleri atılıyor.

200 kitap okumamıştır belki veya 5 üniversite diploması da yok ama kapıları çalmaya yarayan bir eli var. Kendisi böyle cevaplıyor :smiley:

Dune bir klasik ancak gerçek şu ki serinin devam kitapları ilk kitap kadar kült değil. Yurtdışında Dune için iki elin parmaklarıyla sayılabilecek kadar özel baskı yapılmışken, örneğin Tanrı İmparatoru için ciltli baskı bile bulamazsın. Her şey beklenti meselesi.

7 Beğeni

Yaparsak yurtdışındaki gibi sadece 1. kitaba yaparız özel baskı dedi. Yurtdışında da sadece 1. kitabın özel baskısı çıkmış.

Nefret ettiğim bir olay bu, madem ciltli basacaksın hepsinin ciltli olması gerekiyor. Kütüphanemde ciltli ve ciltsiz olarak görmek beni çok rahatsız eder.

Demek ki Dune okuyan/ okuyacak kişiler arasında yerimi almanın zamanı gelmiş… Soon

Devam kitaplarının ilki kadar kült olmaması anlaşılır bir şey. Pek çok seri için durum neredeyse böyledir. Yani bir kitap (genelde ilk) öne çıkar. Bir serinin tüm kitaplarının aynı derecede güzel ve beğenilir olması zaten mümkün değil. Yüzüklerin Efendisi’nde de her kitap aynı derecede güzel değildir.
Yurtdışında durum dediğiniz gibi midir… Muhtemelen öyledir. Yani bu konuda bir araştırmam olmadı doğrusu. Türkiye’de sadece ilk kitap ciltli basılırsa, ancak kapağının yukarıda yer alan görseldeki gibi muhteşem olması durumunda alırım. Aksi takdirde almanın bir anlamı olmayacaktır.

Bu arada size şunu sorayım; Herbert, Dune’u ilk aşamada tek kitap olarak mı yazmış, yoksa en başından beri kafasında seri olarak mı planlamış? Kitabı henüz okumadığım için nasıl bittiğini bilmiyorum. Eğer Herbert seri olarak tasarlamışsa muhtemelen ilk kitaptaki olaylar kendi içerisinde sonlanmayacaktır. Baştan seri olacağı belliyse, yurtdışında da olsa sadece ilk kitabın ciltli basılması anlamsız bence.

1 Beğeni

Dune serisi 6 kitaptan oluşuyor evet ama alışagelmiş olan seri bir hali yok. Ben Dune serisini birbiriyle bağlantılı 3 adet ikilemeden oluşan bir seri olarak düşünmüşümdür. Öyle ki kitaplar arasında binlerce yıl zaman aralığı bulunuyor. Benim kafamdaki seri şekli aşağıdaki gibi:

• Dune
    Dune Mesihi

• Dune Çocukları
    Dune Tanrı İmparatoru

• Dune Sapkınları
    Dune Rahibeler Meclisi

Ayrıca Dune Mesihi ayrı bir kitaptan çok ilk kitabın kapanışıdır. Bu nedenle iki kitabı ayrı düşünmek olmaz yani ilk kitabı okuyanlar ikinci kitabı mutlaka okumalı ki yazarın vermek istediği mesajdan mahrum kalıp hikayeyi yanlış yorumlamasın.

Bir de küçük not: Yüzüklerin Efendisi sanılanın aksine üçleme değil tek bir kitaptır. Tolkien hiçbir zaman kitap üçe bölünsün istemez fakat o zamanın şartlarında kağıt yetersizliği olduğu için yayınevi tarafından 1.5 yıl içinde 3 kitap halinde basılmıştır.
12 Beğeni

O zaman hiç ciltli almazsanız bir sorununuz da olmaz?

1 Beğeni

Ciltli kitap almayı sevdiğim için olabilir mi acaba? Bir kitabın ciltli hali varsa muhakkak alırım ama devamının da gelmesini beklerim. Hatta elimdeki kitabın ciltlisi çıkarsa giderim ciltlisini de alırım, diğer baskısını da ya hediye ederim ya da satarım. Bu konu hakkında cevap vermek istersen mesaj atabilirsin. Konuyu daha fazla konusunun dışına çıkartmayalım.

2 Beğeni

Ama bütün seri basılmayacaksa hiç basmasınlar madem gibi bir serzenişte bulunduğunu hissettim.

1 Beğeni

Şu tarz baskıları umarım bizler de görürüz. Bir zamanlar Deluxe olanı vardı bende iş yerinde hayatını kaybetti. :expressionless:

4 Beğeni

Ciltli baskı ile özel edisyonu birbirine karıştırıyorsunuz, yurtdışındaki baskının adı hardcover değil dikkat ederseniz deluxe edition. 1. kitabı ciltli basıp diğer 5 kitabı basmama gibi bir durum yok yani.

Hocam biliyorum arlarında ki farkı, sadece çok güzel gözüktükleri için paylaştım.

1 Beğeni

Bu arada herkes o deluxe’ün dışını(şömizini) paylaşıyor da, önemli olan iç güzelliği diyerek şunu paylaşmak isterim:

15 Beğeni

1984 özel basım havası var. Onda da renkli sayfalar vardı böyle. İkisi de çok hoş

Özelde Dune için ama genelde iyi olan her kitap için soruyorum. Yayın evlerimiz sözüm size Neden bizde de bu tür kolleksiyonluk baskılar yapılmıyor. Ben ce hatıra olsun veya prestij olsun diye bile yapılabilmeli bu tür özel baskılar…

Ülkemiz genelinde ticari zeka eksikliği çok yaygın olduğundandır… Can Yayınları bu konuda istisna olarak duruyor… İthaki gibiler ise tam olarak örneklerden :slight_smile:
Çok basit bir şey, ben bu kitaba 220tl verip 2 ay bekledim… Muhtemelen Can Yayınları gibi 150den satsalar, insanlar kucak kucak alır…

Not: şömizin taramasını isteyenler aklımda, henüz eve dönemediğim için atamıyorum :sweat_smile:

2 Beğeni

Dune 1. kitabı okuyorum 400. sayfadayım. Sarmal yayınlarının çevirisini okuyorum. Oldukça akıcı gidiyor.

Aşağıda yazdıklarım 1. kitap ilk 400 sayfa için spoiler olabilir :slight_smile:

Şu ana kadar en sevdiğim karakter Vladimir Harkonnen oldu. Game of Thrones’daki Tywin Lannister’a benzettim yaptığı politikayı, çok zeki ve insanları kullanabilen bir karakter. Tek takıldığım nokta Fremenleri önemsememesi ve haklarında bilgi sahibi olmaması, bu kadar zeki bir karakterin böyle davranması pek gerçekçi gelmedi bana açıkcası. Paul ise yine Game of Thrones’daki Robb Stark’ı anımsattı bana. :man_facepalming: :man_facepalming:

Annesiyle birlikte hareket etmesi Robb ve Catelyn’i andırdı. Zeka ve politika olarak pek bir şey göremedim henüz Paul’dan. Bir kazanç elde edecekse sanki Star Wars’daki Luke Skywalker gibi doğaüstü peygamberlik güçleriyle elde edecekmiş politikada pek başarılı olamayacakmış gibi geliyor.

Henüz 400. sayfadayım belki ileride fikrim değişebilir. İlerleyen kısımlar ile ilgili spoiler vermezseniz sevinirim :slight_smile:

3 Beğeni

Öncelikle yukarıdaki 439 iletiyi yazan herkese tek tek teşekkür ederim.Bilhassa bilgilendirici ileti yazanlara.
Koyu bir Denis Villeneuve hayranı olarak Dune fotoğrafları gelir gelmez ilk kitabı(İthaki) aldım ve dün itibarıyla bitirdim.Fandomlarda gezinmeme rağmen cevabını bulamadığım ve aklıma takılan birkaç spesifik soru oldu.Forumun Fremenleri cevaplarsa pek memnun olurum.

1-Zensünnilerin Tabr Siyeci ya da direkt Arrakis’ten önceki vatanlarını kitapta bir yerde geçse de öğrenemedim.Zensünniler Arrakis’e nereden gelmiştir?
2-Liet Kynes-Stilgar-Chani üçlüsü arasındaki akrabalık bağını tam anlayamadım.Chani Stilgar’a dayı diyor.Ama Kynes ile Stilgar baba tarafından akraba değiller mi?Acaba orada bir çeviri hatası mı var?
3-Zaman Kavramı.Dük Leto’nun ölümü üzerinden 2 yıl geçerken Alia nasıl 4 yaşında oluyor?

1 Beğeni