DUNE Kitaplığı

İki yıldır belki daha fazladı devam kitaplarını bekliyorum hala 5. kitap çıkmadı. Cidden ithaki yayın evinden uzak duruyorum. Bir serinin ilk kitabını falan çıkarırsalar diyorum ki tamam bunun kesin devamı çıkmaz. Unutulmuş diyarlar ve Ejderha Mızrağıda serilerinide yarım bıraktılar.

1- Fremenlerin atası Araplar. İnsanlık uzaya açılınca Araplar ilk önce birkaç gezegene yerleşmeye çalışıyorlar ama bir türlü bu gezegenlerde tutunamıyorlar. En sonunda Dune gezegenine yerleşiyorlar.
2- Chani, Liet Kynes ve Stilgar’ın kız kardeşinin kızı. Dolayısıyla Stilgar dayısı oluyor. Bir yanlışlık yok.

4 Beğeni

1-

Zensunni gezginlerinin orjini kesin olarak bilinmemekle birlikte binlerce yıl önce içinde bulunduğumuz dünya olan Terra’da Nil Nehri bölgesi (Mısır) ve Sahra Çölü’nün yakınlarında yerleşim yerleri olan, sayısı az göçebe bir topluluk olarak düşünülüyor. Daha sonra Terra’dan zorla Poritrin gezegenine getiriliyorlar ve bundan böyle bu gezegeni ana vatanları olarak kabul ediyorlar. Zensunniler, Hacra dedikleri (bizdeki hac ziyareti gibi) yaşamak için başka bir yer ve/veyahut ruhen aydınlanmayı bulmak için sürekli olarak göç etmeye başlıyorlar. Bu göçebe hayatının son durağı da Arrakis.

2- İlk kitapta Stilgar, Liet’e kardeşim Chani’ye de yiğenim diyor ancak Dune prequellerinde Stilgar, Liet’in kız kardeşiyle evli yani ikisi bacanaklar xd. Ama Denis Villeneuve’un adaptasyonunda Liet’i kadın olarak göreceğimiz için Liet ile Stilgar evli ve çocukları da Chani olarak gösterebilirler gibi bir teorim var, tutarsa.

3-

Senin yazını görünce, orijinal metinde ne yazıyor acaba diye merak ettim. Orijinal metinde şöyle: “…dört yaşlarında görünen bir kız çocuğu…” diye.

image
Alia’nın doğumu 10191 LS, Baronun ölüm tarihi 10193 LS. Bu sahnede Alia doğduğundan itibaren 2 yıl geçmiş olması gerekiyor. Buna verebileceğim 2 cevap var:

Birincisi, Alia anne karnında doğduğu için Frank Herbert, Alia’nın yaşını böyle yazmış olabilir. Yani anne karnında melanet olarak geçirdiği zamanı da hesaba katmış olabilir diye düşündüm. Zaten kitap boyunca çocuk bedenindeki bir yetişkin olarak tasvir ediliyor.

İkincisi ise bir hata yapılmış olabilir mi diye düşünüyorum ama dünyasını bu kadar ayrıntılı ve tutarlı ören bir aklın bunu yanlış yazması imkansız gibi geliyor. Dune Mesihi’nde ilk kitabın sonunda itibaren 12 yıl geçmiş oluyor ve Alia orda 16 yaşlarında, yani ilk kitabın sonunda 4 yaşında olduğunu biliyoruz.

4 Beğeni

Bir şey soracağım; kitapta Liet’in cinsiyeti belirsiz mi? Yoksa filmde kadın olarak görecek olmamız, yönetmenin bir tasarrufu mudur?

1 Beğeni

Teşekkürler zaman ayırıp cevap verdiğin için.Taşlar şimdi biraz daha yerine oturdu.

1 Beğeni

Liet Kynes karakteri kitapta erkek, burada bir muamma yok. Ancak filmde farklı cinsiyette olması yönetmenin tek başına alabileceği bir karar değildir diye düşünüyorum. Öyle ki Frank Herbert’ün oğlu Brian Herbert filmde yardımcı yapımcı rolünde. Dune okurları kendisine ne kadar güveniyor orası ayrı bir mesele xd.

@mertozan2001
Rica ederim, sana da hoşgeldin :wave:. Devam kitaplarını mutlaka okumanı öneririm. En azından Mesihi’ni, ton olarak ilk kitaptan farklıdır ama okunması gerekli diye düşünüyorum. Ayrıca film ile ilgili yazmak istersen ayrı başlığı var forumda.

3 Beğeni

Anlaşılması zor bir tercih. Erkek karakter neden kadın yapılır veya bazen de tersi oluyor. Ben anlamsız buldum

1 Beğeni

Bu iyi geldi kitaba dair hafızam tazelendi. Sağ olun.

2 Beğeni

İzlemek isteyenlere duyurulur. Netflix

8 Beğeni

Finalleri verdim ve sonunda başlayabildim bu seriyi okumaya.Henüz 200 sayfa okumuş olmama rağmen çok daha fazlasını okumuş gibi hissediyorum.Çok akıcı,ilgi çekici ve güzel bir evren! Şimdi okumaya geri dönüyorum. :heart_eyes:

2 Beğeni

Ben Liet’in filmde kadın yapılmasına ısınamadım. Kitaplardan uyarlanan hiç bir filmde karakterlerin değiştirilmesine saygı duymuyorum. Bu beni homofobik, ırkçı vb yapıyor mu şimdi?
En büyük kazığı Stephen King attı okurlarına, beyaz tenli, mavi gözlü silahşörü siyahi aktöre oynattılar. O günden beri ısınamadım bu duruma. Nefret ediyorum hatta.

9 Beğeni

Dostlar David Lynch’in Dune adaptasyonu ne kadar kötü öyle ya? Yani stüdyo karıştı filme falan diyor da Atreides Hanedanı’nın kucaklarına pug cinsi köpek vermeye,Lonca Gezginlerini ucube bir yaratık yapmaya da mı stüdyo karıştı?.Bunların Lynch’in tuhaflıklarının ürünü olduğunu düşünüyorum.Filmin yarısına anca katlanabildim.İzlemeyin izlettirmeyin.

1 Beğeni

Hahaha yaşa, benim de izlerken aklımdan geçenler üç aşağı beş yukarı aynıydı. Dune evreniyle bu film ve Dune RTS oyunuyla tanışmış bir jenerasyon var ve sevenleri de filmin getirdiği tatlı nostalji yüzünden bu versiyonu savunuyor diye düşünüyorum. Kaliteli olduğu tarafları da var ama kitaptan oldukça uzak bir yapım. Üstüne yönetmenin final cut ı görmemesi vs eklenince, nerden tutsan elinde kalır bir adaptasyon (hele o yağmur sahnesi). Aynısı Jodorowsky’nin adaptasyonu için de geçerli. Herkes yapılsaydı ne müthiş olurdu gibisinden konuşuyor ama ben iyi ki yapılmamış diyorum. Çünkü o film yapılsaydı Dune değil bambaşka bir şey olacaktı. Jodorowsky’s Dune belgeselini izlenmesini öneririm, film yapımcılığı ve ne kadar çok esere ilham olduğunu görmek adına.

Mini diziler kitaba bağlılık açısından çok daha iyi ancak onlar da zamanın teknolojisi ve estetik yanlışlarının kurbanı.

1 Beğeni

Film kötü değil. Ben beğendim.

Dune Mesih’ini daha yeni bitirdim. Çok ama çok güzel bir son yazmış.Hem ağlayıp üzüldüm hem de böyle bir bitiş okuduğum için mutlu oldum. Paul’un kendisiyle ilgili hesaplaşmalarını okumak çok etkileyiciydi. Hayt’ı ( Duncan) okurken de çok zevk aldım. Irulan’ a gıcık olmakta haklı mıyım bilmiyorum. Chani’nin ölmesine ve çocuklarını görememesine çok üzüldüm.
Kitapta yeni türleri tanımak çok güzeldi. Frank Herbert cidden okuyucuyu hiç sıkmadan seriyi devam ettirmiş. Birinci kitaptan daha fazla bile beğenmiş olabilirim. Kitapta en az bir Jessica bölümü beklemiştim açıkçası.
Aklıma takılan bir soru var: Dune Çocukları’nın arkasında Alia’nın geleceği görme gücünden yoksun kaldığı yazıyor. Bunun nasıl olduğunu 3. Kitapta mı öğreneceğiz yoksa ben okurken bir yerleri mi kaçırdım?

2 Beğeni

Dune Mesihi’ni bitirdiğimde “ben herhangi bir bilimkurgu serisi okumuyorum” farkındalığını yaşamıştım. Dune Mesihi serideki en kısa kitap ama ilkinden çok daha yoğun ve yavaş okunan bir kitap. Bununla beraber, ilkinden çok daha üstün ve bana göre "yapısöküm"cü kurguların en muazzam örneklerinden biri. (bir metin analiz tekniği olarak yapısöküm= deconstruction)

Tüm seri, bizim aşina olduğumuz Kahramanın Yolculuğu’nu baş aşağı ediyor aslında. Daha sonraki romanlarda bu durumu biraz daha ileri götürüldüğü, ataerkillikten çıkıp anaerkelliğe doğru dönen bir toplumsal geçişe bile tanıklık ediyoruz. Mesihi ile birlikte Frank Herbert gerçekten de felsefi, dini ve politik düşünceleri karakterlerinde ve dünyasında ön plana çıkarıyor. Aslında ilk kitabı beğenip devam kitapları beğenmeyen okuyucuların beğenmeme sebeplerini anlayabiliyorum. Çünkü ilk kitap felsefe temalı epik bir bilimkurgu romanı iken devam kitapları bilimkurgu temalı felsefe kitaplarına dönüyor. Ancak bu konuların üzerine giden sizi sosyal devletle veya din kavramı üzerine kafa yorduran bir şeyler okumak istiyorsanız, Dune biçilmiş kaftan. Frank Herbert’in de deyişi ile bilimkurgudan çok felsefi kurgu. Bu bağlamda dini ve politik liderler gibi temalar üzerine da güzel tartışmalar döndürebileceğin bir seri.

Dune Çocukları’nda Alia’ nın hikayesi ilginç yerlere gidecek. O yüzden kitabı okuyup akışına bırak bence, internette bakarken veya arka kapaktan spoiler yemek yerine. Ayrıca 3.kitapta daha çok Jessica, Alia ve Irulan okuyacaksın benden duymuş olma ama :wink:

5 Beğeni

Gün geçmiyor ki Brian Herbert ve Kevin J. Anderson ikilisi yeni bir kitap haberi ile karşımıza çıkmasın. Brian’ın twitterdan paylaştığı habere göre üçleme olarak planlanan yeni serinin ilk kitabı “Duke of Caladan”, bu sene Ekim ayında çıkış yapacakmış. Prequel olan bu üçlemenin odak noktası Dük Leto, Leydi Jessica ve Paul Atreides olacak ve ilk Dune kitabının başlangıcına kadar olan bölümü kapsayacak.

Brian ve Kevin ikilisinin ortaya koyduğu eserler tartışıla dursun, görünüşe göre filmin çıkışı ile birlikte yeni Dune kitapları bol bol göreceğiz gibi. Şahsi fikrim artık babasının isminin ekmeğini yeterince yediği ve şu noktada yapacağı en iyi şey, daha fazla kitap basmayarak babasının mirasına saygısızlık etmemesi. Bilmiyorsanız eğer, Brian Herbert’in söylediğine göre babasının ölmeden önce yazmakta olduğu 7.kitap için tuttuğu notların olduğu 2 adet disket bulmuş ve yardımcı bir yazar tutarak seriyi devam ettirme kararı almıştı. O iki küçücük diskette 30+ küsür kitaplık malzeme olacağını kim tahmin ederdi, değil mi !

6 Beğeni

Belki babasının mirası ona genleri yoluyla geçmiştir.

3 Beğeni

Neden öyle dedin be. :slight_smile: Bol bol olsun. Okuduğum en muazzam evren belkide. Her ne kadar yavru Herbertin kitaplarını okumadim ama Dune olsun çamurdan olsun. :slight_smile:

1 Beğeni

Abi zaten bol bol yazmışlar daha yetmez mi ya :upside_down_face:. Artık adam son nefesine kadar Dune kitabı yazacak gibi hissediyorum. Hayır yazdıklarının niceliğinden çok niteliği önemli ki 6 orijinal kitabı okuyup seven okurların bu kitaplara olan bakış açısı negatif yönde. Ben de okumadım ama bu tarz yorumları okuyunca diyorum yok okuma bu dünya aklımda saf haliyle kalsın. Yeni Star Wars üçlemesi gibi tadımız kaçmasın Ali Rıza Bey :confused:
Orijinal seriyi bitirdikten sonra evrenle ilgili daha ayrıntı okuma yapmak için Frank Herbert’in onayıyla editörleri tarafında hazırlanan The Dune Encyclopedia var. İthaki basmayacaktır bunu, ben isteyene ingilizce pdf sini atabilirim.

image

Twitter nickname ine bakılırsa cidden öyle olmuş gibi @DuneAuthor :thinking:
indir

8 Beğeni