DUNE Kitaplığı

Mayıs ayının sonlarına doğru serinin ilk kitabını okumuştum.Bu kadar kişi yanılıyor olamaz dedim ve gerçekten de yanılmıyormuşsunuz. :joy: Çok güzel bir evrenin içine atladım adeta.Kitaptaki o zor yaşam koşulları dilimi damağımı kuruttu resmen.Serinin ikinci kitabını alıp devam etmek istiyorum ama Antalya’nın bu kavurucu sıcağında kitabı okurken delirmekten korkuyorum şahsen. :sweat_smile: Bir de facebook üzerinde bir grupta bazı kişiler serinin diğer kitaplarının çok da iyi olmadığını söylüyorlardı. :thinking:

5 Beğeni

Aslında bu görüşün nedeni okurların tercihlerinden meydana geliyor. Seride kalite anlamında bir düşüş yok. Sadece Frank Herbert her kitapta farklı bir tema işlemiş, her kitap farklı bir tonda. Bu nedenle ilk kitaba bayılan okurların bazıları aynı şeyleri devam kitaplarında bulamadıklarını biliyorum, bu nedenle beğenmemiş olabilirler. Ben şahsen devam kitaplarını ilk kitabın üstünde tutarım. Frank Herbert anlatmak istediklerini anlatabilmek adına ilk kitabı bir araç olarak kullanıyor. İlk kitapta, genç bir adamın gücü eline alışını okuduğumuz bir dünya inşa ediyor. Devam kitaplarında ise “gel bir de bu pencereden bak hele” yaklaşımıyla karşılaşıyoruz. Buradan yola çıkarak kitapların felsefi ve politik derinliği artıyor, bu da bazı okuyucuların ilk kitapta sevdiği bazı yönleri burada bulamaması demek.

6 Beğeni

Serinin 3. kitabındayım ve söylemek istediğim iki şey var:
Birincisi, her yeni kitapta yeni karekterler veya türler tanıyoruz. Doğal olarak seriye daha fazla alışabiliyoruz.
İkincisi, 2. kitabı okurken Paul’un kendisiyle olan yüzleşmelerini okumak benim çok hoşuma gitti. Kitabın bitmesini istemedim desem yeridir. Zaten 2. kitap diğer kitaplara göre daha kısa. Başlarsanız nasıl bittiğini anlamazsınız büyük ihtimalle.

[quote=“Berkay_07, post:492, topic:6926”]
Antalya’nın bu kavurucu sıcağında kitabı okurken delirmekten korkuyorum şahsen.
[/quote]

Buna biraz hak veriyorum (en azından denizimiz var) :grinning:

Küçük bir uyarı: Büyük ihtimalle yapmazsınız ama kitapların arkasındaki tanıtımları okumayım. Ben 4. kitabın arkasındaki yazıyı meraktan okudum ve şu an çok mutsuzum.

1 Beğeni

Seriye yep yeni bir üçleme geliyor

30 küsür kitap yazmaktansa oturup doğru düzgün bir son yazsaydı da okusaydık keşke. Saçma sapan fikirler üretmekten öteye geçememiş 2 adet yazarımsı, dünya edebiyatının en önemli eserlerinden birinden faydalanıyor senelerdir resmen.

Arkadaşlar Dune evreni size Star Wars gibi akla hayale sığmayacak bilimkurgu öğeleri sunduğu için efsane mertebesine erişmedi. Felsefe, sosyoloji, din, siyaset gibi konuları muazzam öyküsünün içinde çok güzel aktarabildiği için bu kadar seviliyor. Oğul Herbert ve Kevin J. Anderson’un yazdıkları basit birer bilimkurgu öyküsü olmaktan öteye geçmiyor. Kitabın en can alıcı kısmını sizden alıp ortaya sürükleyici bir öykü de çıkaramıyor. Okuyamadığım kitaplarını da araştırdım, mutlu olan bir tek Dune okuyucusu yok. Yazmamaları inanın daha iyi.

3 Beğeni

Güya elimizde tuttuğumuz Dune kitabını Prenses Irulan’ın ağzından okuyormuşuz da. Duke Leto’nun aslında başka bir oğlu daha varmış da…
images - 2020-07-13T003544.397

Bunun gibi daha birçok deli saçmalıklarından dolayı Dune okuyucusu BH&KJA kitaplarını canon olarak saymıyor bile.

3 Beğeni

Dune’un 4. kitabını bitirdim. Tanrı solucan aşkına kitabın arkasındaki konu mu yoksa kitabın özeti mi? Neyse ki gözüm kapalı okumuşum da hiçbir şey anlamamışım. :smiley: O yüzden okumamanızı şiddetle öneririm. Altın yol için yapılan fedakarlığın sonu, Nayla’nın Letonun arabasının geçtiği köprüyü parçalaması,ALTIN RENGİ dumanların açığa çıkması ve Moneonun aydınlanma geçirmesi… En tatmin olduğum kısım olabilir.Siaynoq! İnanıyorum!
Ve sormak istediğim bir şey var.

Siona’nın kahin göz tarafından görülmemesi, içindeki benliklerinin arasında da görünmediği anlamına mı geliyor? Bir de bu görülmeme olayının Lx yapımı yok-odayla bir ilgisi var mı? Hatta burada Malky’nin hücresinden Letonun sevgisini kazanmak için Hwi yapılmıştı. Leto yapıldığını görememişti ama biri yok olunca biliyorum diyordu sadece nerde olduğunu bilmiyorum.

3 Beğeni

Dune nun ana dörtlüsünü elimde dune a birkaç gün içinde başlayacağım

1 Beğeni

Bugün Dune’un çıkışının 55. yıldönümüymüş :smile: İyi ki çıkmış…

4 Beğeni

Kevin J. Anderson ve Frank Herbert’in yazmış olduğu Dune Seti %50 indirimli fırsat varken kaçırmayın ilk kitap sahaflara düşmüş durumda
https://www.ilknokta.com/kevin-j-anderson/dune-6-kitap-takim.htm

Bende ilk dördü var ama son iki kitabına gerek var mı? Ya da kesinlikle almalı mıyım?

Bu ana seri değil. Bunlar yan kitaplar. Yazarın ana serisinde 6 kitap var sadece. Yan kitaplarla 15 kitap oluyor. Ilk 6 harici almak manasız bence. Siz bilirsiniz tabi.

Pardon ben oğlunun yazdığını görmedim sadece 6 kitabı gördüm frank herbert te 6 kitap yazmıştıya o zannettim herhalde farklı basım dedim.Benim sorum frank herbert in yazdığı ana dune serisi genellikle 4 lüsü satılıyor.Bu dört kitap yeter mi? yoksa 5.kitap olan dune sapkınları ve 6.kitap olan dune rahibeler meclisine gerek var mı?

1. ve 6. kitap İthaki tarafından henüz basılmadığı için 4’lü set olarak satılıyor.

Onu biliyorum ama bazı yerlerde var son iki kitap fakat tanıdıklarım onları almayıp dörtlüsüyle yetiniyor.

Tercih meselesi. Ama kişisel görüşüm bir seri tam olmalı.

1 Beğeni

Onlar Kabalcı veya Sarmal yayın evinden çıkmıştır. Kabalcı kapandı, tek tük arada görüyorum ama pahalı. Sarmal’ı hiç bilmiyorum.

Şu anda aktif olarak bir tek İthaki basıyor ama maalesef onlar da henüz 5 ve 6yi basmadı. 4lü ile yetinenler mecburiyetten yetiniyor olabilir (bizler gibi).

Ben de şu an baktım da rahibeler meclisi var dandik bir tane😂 ama ondan önce okumamız gereken dune sapkınları yok o yüzden dediğimiz gibi dörtlüsüyle yetiniriz😊

Dune serisine başlayacağım dört kitabı da var ama sizce okurken not almama gerek var mı