DUNE Kitaplığı

Siona’nın sahip olduğu güç, onu belleğindeki atalarından da gizleyebilmesi demek. Hatta kitabın sonlarına doğru “onların arasında sessizce dolaşırım” gibi bir sözü vardı.

İkinci sorun içinse, ben öyle olduğunu sanmıyorum. Çünkü Siona’nın görülmeme yeteneği genetik altyapısından kaynaklanıyor. Devam kitaplarında bunun direkt sonuçlarını okuyacaksın (Siona’nın genine sahip olanlar ve olmayanlar).

Tam olarak neyi kastettiniz anlamadım ama normalde not almadan okuyan bir insan olarak zorluk çekmedim. Kitabın ilk 100 sayfasındaki isimler, hanedanlar ve genel olarak terimlerin size zorluk çıkarabilme ihtimali var, not almak iyi olabilir. Yalnız bu ilk 100 sayfada yazarın verdiği bilgi bombardımanı gözünüzü çok korkutmasın okumaya devam edin, kitabın sonunda her taş yerli yerine oturacaktır. Kendinizi kaçınılmaz akıntıya bırakın derim.

Ayrıca ilk kitabı bitiren okurların kitabın son sayfalarındaki sözlüğü gördüklerindeki “keşke daha önce görseydim” pişmanlığını biliyorum. O yüzden kitabın arkasında yararlanabileceğiniz bir sözlük olduğunu unutmayın ancak spoiler yememeye de dikkat edin.

3 Beğeni

Ben seriyi okumadım henüz maalesef ama hiçbir kitapta not almadığım için bu seride de alacağımı sanmıyorum.

Anladım çok teşekkürler. Tam olarak öyle bir söz vardı evet. :smiley:

Umarım hepimiz bir gün içimizdeki hayatları fethetmiş oluruz.

1 Beğeni

Muad’Dib’in, bir keresinde, iki taşın arasında büyümeye çalışan yabani bir ot gördüğü ve taşlardan birini kaldırdığı söylenir. Daha sonra, otun serpilmeye başladığını görünce, diğer taşı alıp bitkinin üstüne koymuş. “Onun kaderi buydu,” diye açıklamış.

-Tefsirler

Çizer: Paul Pope

5 Beğeni

Dostlar ithaki yayınlarının instagram hesabına dune serisinin 5 ve 6.kitapları ne zaman çıkar demiştim.Bu sene 5.kitap çıkacakmış😊

6 Beğeni

Frank Herbert’in kitaplarında bolca Arapça veya Arapçadan türetme birçok kelime kullandığını biliyoruz. Ama Herbert’in Dune Çocukları’nda, Kuran’ı Kerim’den direkt olarak alıntı yaptığını biliyor muydunuz?

• Frank Herbert, Dune Çocukları, İthaki Yayınları,16.

Onların boyunlarına demir halkalar geçirdik, o halkalar çenelerine dayanmıştır. Bu sebeple kafaları yukarıya kalkık durumdadır. ﴾8﴿

Biz onların önlerine bir set, arkalarına da bir set çekip gözlerini perdeledik. Artık görmezler. ﴾9﴿

• Kuran’ı Kerim, 36/Yasin - 8,9.
9 Beğeni

Çok güzel haber :slight_smile: Beklemekten yoruldum artık 4. kitabı inatla okumayıp bekletiyorum :slight_smile:

2 Beğeni

Bence İthaki’nin yalan yere ettikleri yeminlere şüpheyle yaklaşın. İthaki günlükleri sayfasında (sene 2018 falan o zaman facebook’talardı) çıkan bir “nerede kaldi bu 5.kitap” tartışmalarından birinde kendilerini hep savunurdum, 6 ayda bir Dune basarak seriyi tamamlayacağız sözünü vermişlerdi çünkü. Şimdi geldiğimiz durum ise “filmin fragmani çıksın da Dune 5 den haber alalım” oldu maalesef. Bizi buna alıştırdılar çünkü.

Naçizane tavsiyem seriyi başka yollardan okuma şansınız varsa okuyun hic beklemeyin, bu iş artık çevirmen veya baskı işini çoktan geçti çünkü.

2 Beğeni

Buna inandınız mı gerçekten :sweat_smile: Geçen sene de aynı şeyleri diyorlardı. Yapacağız diyorlarsa yaparlar ondan şüphem yok ama zaman konusunda inanmak mantıksız.

Daha önce de benzer sözler verdiklerinin farkındayım aslında ama ne bileyim gerçekse çok güzel haber diye düşündüm :slight_smile:

Zamanında Kabalcı ya da Sarmal’dan almayı düşünürken İthaki birden Dune basınca ve seriyi tamamlayacağını söyleyince, cillop gibi sıfır kitap diyerek İthaki’den başladım. Ve diğer kitapları da hızlıca basınca 6 kitabı da İthaki’den okurum diye düşünmüştüm. Şimdi sadece 5. ve 6. kitabı başka baskıdan okumak istemiyorum.

Sahaftan ikinci el kitaplara fazla para vermek huyum da pek yok, özellikle alternatif varken. Ne bileyim belki de yanlış yaptım ya da yapıyorum ama, bekliyorum işte :slight_smile:

Bu arada son zamanlarda İthaki’deki “filmi olan kitap”, “kitabımızın filmi çıktı”, “o film var ya, onun kitabı var biz bastık” muhabbetinin arttığını ben de gözlemliyorum. Bu durum beni de üzüyor açıkçası. Belki de kitap satışları sebebiyle mecburen yapıyorlardır, sonuçta ne olursa olsun (maalesef) bu da bir iş. Yeter ki kitapları sadece “satılık mal” olarak görmesinler, daha çok para kazanmak için taktik yapmalarını kabullenebiliyorum. :slight_smile:

2 Beğeni

Yukarıda diğer arkadaşa cevap yazarken seni de o cevaba nasıl ekleyeceğimi bilemedim, acemiyim biraz. Belki zaten öyle bir seçenek de yoktur :slight_smile:

Aslında doğru, uzun süredir sürekli gelecek, geliyor, azıcık kaldı, geleyazdı diyorlar farkındayım ama, yine de eğer doğruysa güzel haber :slight_smile:

Sabırla bekliyorum :slight_smile:

İthaki bunları bile çıkartır ama bu seriyi tamamlamaz. Bizim sorularımızdan ve bekleyişimizden haz aldıklarını düşünüyorum.

12 Beğeni

Hayatımda çok az şeye bu kadar güldüm :grinning: :grinning: :grinning:

Umarım haksızsındır :smiley: :smiley: :smiley:

1 Beğeni

Umarım yanılıyor olurum😀

İlk 2 kitabı İthaki’nin bastığı kitaplardan sipariş ettim. Bu kitapların önünde okunacak epey bir kitabım var. Bir soru sormak istiyorum arkadaşlar. İthaki Dune’u ne zaman tamamlar?

Corona virüsü nedeniyle şuan da tüm evrende bir karantina süreci başladı. Mart ayında Corrin gezenininde çıkan bu virüs gezegenler arası taşımacılık yapan Lonca gemileri ile hızlıca tüm evrene yayıldı. İmparator tanrımız Paul Muad’dib Arrakis gezegeninde sıkı bir karantina süreci başlattı.Bu karantina sürecinde evren için oldukça önemli bir madde olan baharat üretiminde çalışan işçileri de kapsadığını özellikle belirten Paul Muad’dib sözlerine “baharat toplamanın sosyal mesafe kurallarına uyularak imkansız olduğunu, işcilerin hayatlarının kendi sorumluluğunda olduğundan böyle bir karar verdiğini, virüs geçer geçmez baharat üretimine hızlıca devam edileceğini” belirterek sözlerine son verdi. Sadece Arrakis gezeninde çıkan baharat bu karar sonucunda tüm evrende sevkiyatı durma noktasına geldi. Lonca üyeleri "Paul Muad’dib bu kararının evren için oldukça yıkıcı olduğunu, baharat olmadan Lonca seyrüsefercilerinin çalışmadığını ve bundan dolayı gezegenler arası taşımacığın ve ticaretin duracağını" dile getirdi.

Loncanın bu sözlerine süpriz bir şekilde, Paul Muad’dib öğretilerini tüm evrene yayan Mesih’in Takipçileri de destek verdi. Mesih’in Takipçileri sözlerinde “Uzunca bir süredir Ithaki şirketi ile Muad’dib öğretilerini kitaplaştırarak evrene Muad’dib’in dinini yaymaktayız. Biliyorsunuz çok uzaklarda yapay zekalı makineler kullanan Dünya adında mavi bir gezegen var. Dinsizler ve sapkınlardan oluşan bir gezegen. İmparator tanrımızım bizzat yok edilmesine karşı çıktığı ve takipçilerini gönderdiği gezegen. Uzunca bir süredir Dünya’da çalışmaktayız. Ithaki’nin çıkartacağı yeni kitap ile bu sapkınlık ve dinsizliğe bir son verip Dünya’yı yapay zeka ve makinelerden kurtaracaktık. Ne yazık ki İmparator Tanrımız bu kararından vazgeçmezse yaptığımız her şey boşa gidebilir. Ve bizi çok uzaklardan gelecek olan yeni bir Makineler Savaşı bekliyor olacak.” diyerek sözlerini sonlandır.

Şimdi tüm gözler İmparator Tanrımız Paul Muad’dib’e çevrildi. Bir tarafta kendi halkı olan işciler, diğer
tarafta bizi bekleyen ekonomik sorunlar ve yeni bir Makineler Savaşı.

Uzunca bir süredir bekliyoruz. İthaki ısrarla çıkartmıyor. Çoğunluk filmin fragmanı çıktıktan kısa bir süre sonra kitabı piyasaya süreceğini söylüyor. :smiley: Eğer siz okuyana kadar hala yeni kitap çıkmaz ise Kabalcı baskılarına yönelebilirsiniz. :slight_smile:

8 Beğeni

Destan yazmaya gerek yok, üstten 2 mesaj okuma zahmetine girsen anlayacaksın durumu aslında.

5 Beğeni

Haklısın hocam hata bende. Destan istememiştim aslında 3-4 kelime yeterdi. :slight_smile:

Bulunmayan o ince yan kitaplardan iki tanesini 5 tl gibi bir fiyata buldum, aldım ama bir türlü Dune Sapkınları’nı bulamıyorum.