E-Kitap Okuyucu Tavsiyesi

Bence format, model belirlemede en az etkili madde. Kobolar hem epub hem mobi destekliyor, o yüzden mobiler için dönüştürme yapmanız gerekmiyor. Kindle ise sadece mobi destekliyor ve epub formatındaki kitapları Calibre uygulaması ile 30 saniyede mobi’ye (ya da ters işlem) çevirebiliyorsunuz.

Sanırım 2017 ya da 2018’de aldığım Kindle paper white kullanıyorum. İlk bir sene kendisini hiç kullanmadım en büyük pişmanlığım oldu. Kağıdın hissiyatını alamadım vsvsvsvs… Uzuuuun bir seyahat öncesi havalimanında GoT yanlış kitabını (2. Kitabı alacakken 3. Kitap 2.kısım mı ne almıştım, rakamları atıyor olabilirim) yanıma aldığımı fark edip kaldığım kitabı alelacele D&R’dan tekrar aldım ve bavul, çanta, laptop kaosuna iki tane de tuğla gibi kitap ekledim. O zaman dank etti ki kindle evde boş boş yatıyor.
Neyse sonrasında kullanmaya başladım, ve evde boş yatmasına izin verdiğim yıl en büyük pişmanlığıma dönüştü.

Tam modelini sabah bakınca edit’lerim. Ama kendisi Paperwhite reklamsız ve wi-fi var. Ve bu ikisi gerçekten büyük nimet. İkinci eli Türkiye’de de yaygınlaştı artık, mümkünse bu iki seçeneği tercih etmenizi öneririm.

Bu konuya tekrar döneceğim ama e-reader araştırmamdan biraz bahsedeyim.
Malumunuz akıllı telefonlar blue light (mavi ışık) yansıtmak suretiyle gözlerimizi bozuyor. E-reader alırken en önemli konulardan bir tanesi bu. Kullanım süresini düşününce aslında en önemlisi olabilir.

Tablet tarzı olan bir çok üründe bu mavi ışık ne yazık ki istenilen seviyeye çekilemiyormuş. Kindle ise e-ink teknolojisini ilk kullananlardan.

Kindle, Nook, Kobo, Onyx Books hepsi artık kullanıyor. Ama kindle ile karşılaştırmada genelde Nook ve ikisi çekişiyordu teknik özelliklerde. Nook’un en büyük artısı tüm Barnes & Noble dükkanlarına girdiğinizde e-book arşivine erişim veriyordu ama hala yapıyorlar mı bilmiyorum, he zaten Türkiye’de hala mağazası yok yani çok büyük bir kayıp olmayabilir.

Gelelim desteklediği formatlara, bu bilgi Amazondan ve güncel;

• Kindle Format (.MOBI, .AZW)
  • Microsoft Word (.DOC, .DOCX)
  • HTML (.HTML, .HTM)
  • RTF (.RTF)
  • Text (.TXT)
  • JPEG (.JPEG, .JPG)
  • GIF (.GIF)
  • PNG (.PNG)
  • BMP (.BMP)
  • PDF (.PDF)
    Yani okumak isteyebileceğini her şey var. Calibre vb araçları kullanarak format değiştirmeye artık gerek kalmadı.

Türkçe e-kitap bulma konusunda da artık pek bir sıkıntı yaşamıyorum. İnternette yüzlerce data bulunabiliyor, he benim gibi indirdiğim her kitabın bandrollüsünü alacağım gibi bir şart koyarsanız hem psikopat gibi kitap indirmenizin önünü keser hem de uygar dünya adına yazara ve yayınevine destek olmaya devam edersiniz.

Kindle kurulumunu yaparken Amazon size bir mail adresi tanımlıyor (apple’in cloud mailleri gibi) bu maili kullanarak herhangi bir web sayfasından, telefonunuzdan, ya da pc’den kindle’ınıza iki saniyede istediğiniz dosyayı/kitabı atabilirsiniz, gerçekten iki tık sürüyor.

Wifi opsiyonu ile internete bağlanabildiğiniz her yerde kitaba ulaşabiliyorsunuz, gerekirse telefonunuzu hot-spot yaparsanız ve her yerden inanılmaz bir ulaşım sağlarsınız. Yolda kitabım bitti ne okuyayım ya da kitap/tür değiştirmek istiyorum dediğinizde saniyesinde çözüm.
Amazondan zaten gerçek anlamıyla tek-tıkla kitap siparişi verebiliyorsunuz, dilerseniz kindle’ınızdan dilerseniz Amazon web sayfasından.

Pil ömrü mü-kem-mel! Sanki biraz uzun sürede %100oluyor (ölçmedim ama bir kaç saatte sanırım) ama gerçekten çok iyi dayanıyor.

Sözlük özelliklerini aktif kullanmadım, ama kendinden Oxford yüklü geldi, kelime seçtiğinizde Oxford Dictionary, Wikipedia ve kendi sözlüğünden dil çevirileri yapıyor. Benim için yeterli.

Altını çizme, bookmark ekleme,not alma özelliği var aktif kullanmadım, kişisel tercihler. En beğendim bölümün bir istatistik malzemesi olması fikri hoşuma gitmiyor. Çünkü evet bir kitabı okurken, farklı istatistikleri size gösteriyor, en çok altı çizilen yer/kaç kişi çizmiş gibi. Hoşuma gitmedi bu benim.

Görsel olarak, sensörüyle ışığı otomatik ayarlaması çok kullanışlı, gerekirse sen de değişiklik yapabiliyorsun. Font tarzı, boyutu sayfa yerleştirmesi dikey yatay okuma tarzına göre seçilebiliyor.

Tek kullanışsız bulduğum konu çizgi roman okumak hiç hoşuma gitmedi. Resimleri büyütüp incelemek istediğinde yazılar ekranda kayboluyor tekrar büyüt küçült ayar yapma okuma dikkatini dağıtıyor. Onları da artık fiziksel baskından okuyorum ne yapalım.

Telefondaki Kindle app’i ile Kindle cihaz aynı Wi-fi bağlıysa sürekli birbiri ile sync oluyor. Yani cihaz yanınızda yokken kitabınızı kaldığınız yerden telefondan okumaya devam edebiliyorsunuz bice versa. İkisi tekrar aynı WiFi bağlandığında en son kaldığınız yere göre eşleniyor.

Goodreads ile cihaz direkt bağlantılı, hem kitap takibi hem okuma güncellemeleri otomatik yapılıyor. Kişisel okuma istatistikleri oluşturuyor. Hangi hün kaç sayfa okudun, kaç gün ard arda okudun vb.

Çok uzattım sanırım ama son bir not, Kindle’dan para almıyorum, sadece “nassı seviyorum belli değil”
Kullanmaya başladığımdan beri çok daha fazla okumaya başladım. Özellikle uykudan önce okuyup, en tatlı yerinde kalkıp ışığı kapatmaya üşeniyorsanız ilaç gibi cihaz.

5 Beğeni

Yakın zamanda yıllardır kullandığım 2014 Kindle Paperwhite’dan Kobo Aura H2O’ya geçtim. Kindle’dan da memnundum ama Kobo memnuniyetimi bir üst noktaya taşıdı.

Gece modunu otomatik kullanmıyorum. Ekranın rengini el ile biraz sararttım, yazı tipini ve boyutunu da gözlerimi düşünerek ayarladım, bir de katlanabilir kılıf takınca masaya 45 derece koyup baykuş gibi tepeden bakmaya gerek kalmadan okuyabiliyorum, kahvaltıda filan.

Ekran durduğu açıya göre okuma yönünü otomatik ayarlıyor. Bazen algılaması uzun sürüyor ama bir iki çevirince aklı başına geliyor. Yazı tiplerini beğendim. Aralarından en sevdiğimi seçtim, çocukluğumdaki bazı ciltli kitapların havasına kavuştu.

Amazon’dan aldığım DRM korumalı kitapları ise Calibre yazılımına ek bir plug-in yükleyerek dönüştürebildim. Bu arada epub yerine Kobo’nun formatı şiş Kepub :grin: kullanıyorum (Kepub deyince aklıma hep kebap geliyor da doğal olarak), sayfa formatı, numarası gibi konularda epub’a göre avantajları var. Ayrıca yine Calibre’ye Kepub ile ilgili plug-in’leri yüklerseniz çok hoş imkanlara sahip oluyorsunuz.

Bunlardan benim için en önemlisi kitapları belli özelliklere göre klasörlere rahatça ayırabilmek. Kindle’da Collection diye bir imkan var ama tam anlamıyla işkence, özellikle kitap sayınız çoksa, çünkü elle yapmanız gerekiyor. Amazon sağolsun bir güncelleme ile 3. parti uygulamaları da engelledi, Collection işe yaramaz bir özellik haline geldi.

Kobo’da ise Calibre ve uygun Plug-in ile oldukça fazla şey yapabiliyorsunuz. Kitapları türleri, yazarları vb. gibi özelliklere göre gruplandırıp “raflara” ayırmak mümkün. Yalnız işlem sırasını doğru yapmak gerekiyor, o da bir kere yapınca çözülen bir şey.

Hoş daha sonra bu “raf” işine ihtiyacım olmadığını da gördüm. Okuyucuda zaten kitapları yazarlarına vb. göre başlıklar halinde gösterme imkanı da var. Benim için en güzel imkan ise kitapların serilerine göre gruplanması. Eğer bir kitabın hangi serinin kaçıncısı olduğu Calibre’de düzgünce ayarlanmışsa ve Kepub plugini kullanılarak güncellenmişse Kobo’nun Seri kısmında doğru şekilde görünüyor. Bu imkana bayıldım.

Ha bir de su geçirmez özelliği var, küvet ya da havuzda okumak mümkün de daha denemedim. :laughing::woozy_face:

Bunlar da fotoğrafları, fotoğrafta çıkmadı ama aslında ekran bayağı sarı, gözümü hiç yormuyor.

Not: Birisi başlıkta kitapların kokusundan bahseder mi diye merak ediyordum, bahsedilmiş. :woozy_face:

7 Beğeni

Merhaba, ben de 3 yıllık Amazon Kindle Paperwhite 3 modeli sahibi olarak nacizane görüşlerimi aktarayım madem.

Ben 2017 sonlarında bu aleti 500 TL’ye almıştım. Şimdi bu para güncel fiyatının küsüratıymış onu öğrenmiş oldum :). Şöyle söyleyeyim, hayatımda yaptığım en mantıklı harcama bu oldu. Benim gibi basit bir kullanıcıya hitap eden bir alet. İçine kitap atması çok kolay. Şarjı çok uzun süre gidiyor. Her ne kadar güncel kitap bulmak biraz sıkıntılı olsa da, farklı yollardan birçok kitap bulunabiliyor :). Satıcıların e kitap fiyatları da basılı kitaplara göre çok daha uygun.

Ben muhtemelen bu aletin çoğu özelliğini kullanmıyorum bile. Sadece gece okumak için arka fon ışığını ve sözlüğünü kullanıyorum. Hatta şarjı uzun süre gitsin diye uçuş modunda hep. 3 yıllık alet olmasına rağmen şarjı da 2 aya yakın gidiyor vallahi.

Evet, normal kitabın hazzını vermiyor ama bu zımbırtının da hazzı farklı bence. “Abi kitap kokusu yaa…”, “abi kitabı elinde tutacaksın yaaa…” furyasından değilseniz mutlaka bu aletlere bir şans verin derim. Okumak olgusuna odaklanmak, okuma şekline odaklanmaktan daha faydalı bence. Hangisi kolayınıza gidiyorsa onu seçin. :slight_smile:

4 Beğeni

Arkadaşlar tekrar yazayım, belki ihtiyacı olan olur, hem Kobo hem de Kindle için En-Tr sözlük kullanabiliyorsunuz. İkisi de biraz karmaşık (Kobo için sözlüğü kendim derlemiştim) ama mümkün.

2 Beğeni

İnternette bulduğum sözlüğü siz mi yüklediniz hocam? Öyleyse sağolun varolun. Kobo’nun içinde gelen sözlük Kindle’daki gibi çok yetersiz.

2 Beğeni

Kullanıcı adı iso9001 ise benim evet, değilse başkası. :slight_smile:

Şöyle de bir anım var: Kobonun global forumunda baya bir uğraştıktan sonra En-Tr sözlüğü derleyip kullanabilmiş, sonra da başkaları da kullansın diye aynı yere upload etmiştim. Bir süre sonra bir şeyler oldu, Kobo cihazımda sözlüğü kaybettim. İnternette tekrar ararken Kobo yerel forumda birisinin paylaştığını gördüm, tam gönderene teşekkür edecekken adamın da bana teşekkür ettiğini (teşekkürler iso9001 yazmıştı) gördüm. :slight_smile: Bu da böyle bir anımdır.

8 Beğeni

Bu ürün sizinkinin alt modeli mi üst modeli mi?

1 Beğeni

Üst modeli. Benimki paperwhite 3 modeli, bu linkteki paperwhite 4. Benimkinin hafızası 4 gb’dı, 8 gb iyiymiş.

1 Beğeni

Yıllar önce Nook Simple Touch almıştım. Işıksız bir modeldi. Otobüste bol bol kitap okuyordum. Ama akşamları bazı şoförler ışıkları kapattığı için okuyamıyordum, ışıkısz bir model aldığım için şoförden ışığı açmasını istemeye utanıyordum. Bir gece evde kitapta okurken uyuyakalınca, üzerine yatıp kırdım da öyle rahatladım.

2 Beğeni

Benim Kindle Paperwhite evde pusuda yatıyor. Amazon kardeşim e-kitap işine girer girmez ortamlara akacak. Cihaz süper ama şu an sadece korsan kitap okunabiliyor. Onun için tavsiye etmem. Bir de Amazon cidden bu işe girerse belki cihazı daha uygun bir fiyata satabilir.

2 Beğeni

Ben yıllarca kitap kokusu olmadan olmazcılardandım. 2-2,5 yıl önce heves edip indirimde Kobo Aura Edition 2 aldım. İlk hafta biraz denedim, sonra yok, tekrar kitap kokusuna döndüm. Okuyucu bir süre dolapta kaldı.

Sonra yolculuklarda, hatta günlük hayatta da sırt çantamda taşıdığım kitaplarım bana ağır gelmeye başladı. Hatta sırt çantama sığdırdığım eşyalar yüzünden kitaplarım da zarar görüyordu. Dolaptan çıkarttım ve yeniden kullanmaya başladım. Şimdi alışınca bırakamıyorum da.

Gece okurken odanızı paylaştığınız insanları ışıkla rahatsız etmeniz gerekmiyor. Ağır kitapları okurken zorlanmıyorsunuz. Kitap kokusuna gelince; zaten her kitabın e-kitap formatını bulamıyorsunuz. %100 uzak değilsiniz fiziksel kitaplardan, hatta bazen onlara mecbur kalıyorsunuz.

İngilizce kitap okuma fırsatınız da oluyor. Benim Ingilizcem orta seviyede ve ilk başlarda biraz zorlansam da mevcut sözlük uygulamasıyla daha rahat okur hale gelebildim.

En güzeli de, bir yolculuğa çıkmanız gerektiğinde tüm kitaplığınızı yanınızda götürebiliyorsunuz. Yolculuk öncesi hep kitap tercihi yapmak zorunda kalırdım.

Kitap siparişi verince kargo beklemenize gerek olmuyor, anında cihazınıza yükleniyorlar.

Benim kullandığım model eski ve sanırım artık satılmıyor. İkinci el bulursanız tavsiye edebilirim. Fakat fiyatlar bu kadar uçmasaydı, ben de masada katlı durabilen ve gece modunda ışık verebilen bir cihaza geçmeyi tercih ederdim.

3 Beğeni

Aslında model yükselterek değil de yeni bir kılıf alarak bunu sağlayabilirsiniz. Katlı durma özelliği olan kılıflar piyasada mevcut. E-okuyucuyunuzun modeline uygun olan bir tane bulabilirsiniz belki.

1 Beğeni

Hala arayıştayım, umarım bulabilirim.

1 Beğeni

kindle kullanan çok arkadaşım var aslında. Araştırabilirsin .

1 Beğeni

2.el bir E-kitap okuyucu alabilirsin. Ben bu siteden 2. el Kindle aldım en düşük model. Hala kullanıyorum. Çok işime yaradı. Baskısı olmayan bir çok kitabı okuma fırsatım oldu. Parası kat be kat çıkardı.

Ne kadar almıştınız ki? Çinden falan 300 350 liraya almak istedim malum siteden ama kırık gelen çok olmuş :frowning:

İlk aldığım fiyata o zaman Dune-1 kitabı satılıyordu. Tüm seriyi okudum fiyatını çıkardı.

Konu buraya taşınmışken bende kendi deneyimimi paylaşayım. Ben üniversite iken tabletten bir şey okumaya çok karşıydım. Matbu kitap her zaman önceliğim oldu. Şimdide öyle ama belli farklar ile. Elimde bulunan Kindle en basit modeli, dokunmatik. O zaman aldığımda sadece sahaflarda bulunan kitapları okumak için almıştım. Aldıktan sonra düşüncem çok değişti. Roman okuma konusunda kesinlikle daha iyi bir çözüm. Daha hızlı ve masrafı az. Taşıması kolay, depolama ve şarj süresi yeterli. E-kitap formatlarına takılmayın Calibre diye bir program var hepsini çeviriyor.

Kindle avantajı ingilizce kitaplara erişimi kolay. Amazondan ucuza alabiliyorsunuz. Kendi içindeki sözlüğe bir ekleme ile ingilizce-türkçe destekliyor.

Ülkede e-kitap işi gelişmemesi beni de, matbularda ne kadar karşı olsam da, korsan e-kitap aramasına yöneltti. Bir zamanlar ekşinin meriktokrasi vardı kapandı. İngilizce konusunda çok kullanışlı. Geçenlerde Unutulmuş diyarlar serisinden Ruhban serisinin son kitabını okudum. Türkçeye çevrilmesini beklesem gelmezdi.

4 Beğeni

Ruhban serisini bende temin ettim ama gözü mahvediyor. İkinci el bir tane bulursam temiz almak istiyorum. Geçen benden belki 10 hatta belki daha fazla yıllık cihaza 1000 lira istediler şok oldum.

çözüm: genlib. yabancı kitaplar ağırlıkta ama tr kitaplar da var arada. akademiye eğilimi olan varsa muhteşem ötesi bi kaynak. tanesi 150-200 liradan satılan bi bölüm kitabımızın son edisyonunu ücretsiz bulabiliyoduk.

3 Beğeni