Edgar Rice Burroughs Kitapları (Fihrist Kitap)

BİYOGRAFİSİ

Edgar Rice Burroughs (1 Eylül 1875 – 19 Mart 1950), orman kahramanı Tarzan ve Mars maceracısı John Carter karakterlerinin yaratıcısı olan Amerikalı yazardır. Hayatı boyunca kaleme aldığı bilimkurgu, fantezi, macera, Western ve tarihsel romanların sayısı 70’i bulmuştur.

Burroughs, iş adamı ve İç Savaş gazisi Binbaşı George Tyler Burroughs (1833-1913) ve eşi Mary Evaline (Zieger) Burroughs’un (1840-1920) dördüncü oğlu olarak 1 Eylül 1875 tarihinde Chicago’da doğdu. İkinci adı, babaannesi Mary Rice Burroughs’dan gelmektedir.[1]

Burroughs, çeşitli yerel okullarda eğitim gördü ve 1891’de Chicago grip salgını sırasında kardeşinin Idaho’daki Raft Nehri kıyısındaki çiftliğinde bir buçuk yıl geçirdi. Daha sonra Andover’da Phillips Akademisi’nde ve Michigan Askeri Akademisi’nde eğitim aldı. 1895’te mezun olan Burroughs, Amerika Birleşik Devletleri Askeri Akademisi’nin (West Point) giriş sınavında başarısız olunca Fort Grant, Arizona Bölgesi’ndeki 7. ABD süvari birliğine asker olarak alındı. Bir kalp sorunu teşhisi konduktan sonra askeri hizmete uygun olmadığı ortaya çıktı ve 1897’de terhis etti.

Bir süre kısa soluklu işler ve Idaho’da çiftlik işleri ile uğraştı. 1899’da babasının şirketinde işe başladı. Ocak 1900’da çocukluk aşkı Emma Hulbert ile evlendi. 1904’te işini bıraktı ve önce Idaho’da, ardından Chicago’da düzenli olmayan bazı işlerde çalıştı.[2]

Düşük ücretle yedi yıl çalıştıktan sonra, 1911’de bir kalemtıraş toptancısı olarak çalışırken kurgu yazmaya başladı. Burroughs ve Emma, bu zamana kadar iki çocuk sahibi oldu; Tarzan filminin aktörü James Pierce ile evlenecek olan kızları Joan (1908-1972) ve oğulları Hulbert (1909-1991) doğdu. Bu dönemde boş vakti bol olan Burroughs, çok sayıda ucuz (“pulp”) kurgu dergileri okumaya başladı. 1912’de “Under the Moons of Mars” (“Mars’ın Uyduları Altında”) adlı ilk öyküsü All-Story dergisinde seri olarak yayınlandı. Burroughs, tüm vaktini yazmaya ayırmaya başladı ve “Under the Moons of Mars” yayınlanıncaya kadar iki roman tamamladı. Ekim 1912’de Tarzan of the Apes adlı romanı yayınlandı ve zamanla en başarılı serilerinden biri haline geldi. 1913’te Burroughs ve Emma’nın üçüncü ve son çocuğu John Coleman Burroughs (1913-1979) doğdu.

Burroughs, çeşitli gezegenlere taşınan dünyevi maceracıları, kayıp adaları ve yeryüzünün derinliklerine doğru yolculukları konu alan popüler bilimkurgu ve fantastik hikâyeler yazdı. Öykülerinin çoğu All-Story ile birlikte Argosy dergisinde yayınlandı. 1923’te kendi şirketi Edgar Rice Burroughs, Inc.'i kurdu ve 1930’lar boyunca kendi kitaplarını yayınlamaya başladı.

1934 yılında Emma ile boşandı. 1935’te arkadaşı Ashton Dearholt’un eski eşi aktris Florence Gilbert Dearholt ile evlendi ve Dearholt’un iki çocuğunu evlat edindi. Çift 1942 yılında boşandı.

Pearl Harbor saldırısı sırasında Hawaii’de ikamet eden Burroughs, yaşı altmışlı yılların sonlarında olmasına rağmen savaş muhabiri olmak için başvurdu. Buna izin verildi ve böylelikle II. Dünya Savaşı sırasında ABD’nin en yaşlı savaş muhabirlerinden biri oldu. Savaş bittikten sonra Encino, Kaliforniya’ya taşındı. Çeşitli sağlık sorunları ile mücadele ettikten sonra, 19 Mart 1950’de kalp krizinden yaşamını yitirdi.

Kaynak: Edgar Rice Burroughs - Vikipedi

NOT: Kitaplar ilk çıkış tarihine göre sıralanmıştır. Listede Türkiye’de çıkan kitaplar yer almaktadır.

ÇIKAN KİTAPLAR:

FİHRİST KİTAP

 1. John Carter 1 - Mars Prensesi
 2. Tarzan 1 - Maymunların Tarzan’ı
 3. John Carter 2 - Mars Tanrıları
 4. Tarzan 2 - Tarzan’ın Dönüşü
 5. John Carter 3 - Mars Komutanı
 6. Tarzan 3 - Tarzan’ın Canavarları
 7. Pellucidar 1 - Dünya’nın Merkezinde
 8. John Carter 4 - Thuvia, Mars Kızı
 9. John Carter 5 - Mars Satrancı
 10. John Carter 6 - Mars Dehası
 11. John Carter 7 - Mars Askeri
 12. Tarzan 4 - Tarzan’ın Oğlu
 13. Venüs Dizisi 1 - Venüs Korsanları
 14. John Carter 8 - Mars Kılıçları
 15. Venüs Dizisi 2 - Venüs’ün Derinliklerinde
 16. Pellucidar 2
 17. John Carter 9 - Mars’ın Yapay Adamları
 18. Tarzan 5 - Tarzan ve Opar’ın Mücevherleri
 19. John Carter 10 - Gathol Prensesi Llana

John Carter Mars Prensesi Tarzan 1 Maymunların Tarzan'ı Mars Tanrıları

Tarzan 2 Tarzan'ın Dönüşü Mars Komutanı Tarzan’ın Canavarları

Dünya'nın Merkezinde Thuvia Mars Kızı Mars Satrancı

Mars Dehası Mars Askeri

Mars Kılıçları

11 Beğeni

:heart_eyes:

(20 karakter davası)

Çok güzel haber.

3 Beğeni
 • John Carter 1 - Mars Prensesi
 • Tarzan 1 - Maymunların Tarzan’ı
 • John Carter 2 - Mars Tanrıları
 • Tarzan 2 - Tarzan’ın Dönüşü
 • John Carter 3 - Mars Komutanı

Bu beş kitap kitapyurdu e-kitap uygulamasına eklenmiş. Özellikle Mars serisi için zaman ayırmaya değer mi okuyan var mı?

1 Beğeni

Sevgili Odin, ben ilk kitabını okumuştum. Fena bulmadım. Zaten çok akıcı ve güzel bir kurgu. Conan tadında ilerliyor. Buraya bir şey karalamıştım bakmak istersen. Tarzan da güzeldi. Ben de almak istiyorum devamını ama fiyatları bir miktar üzüyor beni. >⁠.⁠<

@alper umarım beğenirsin. Beğenmezsen buradayım :sweat_smile::grin:

3 Beğeni

Sen beğendiysen bu durumda zaman ayırmaya değer, ben de okuyayım.

1 Beğeni

Güncelleme gerekli. Yeni kitaplar @SherlockHolmes

3 Beğeni

@SherlockHolmes

2 Beğeni

Liste güncellenmiştir.

2 Beğeni

Yeni

2 Beğeni

Yeni seri yeni kitap

4 Beğeni

Fihrist, Burroughs külliyatını tamamlayacak sanırım.

2 Beğeni

Yeni

4 Beğeni

Yeniler

7 Beğeni
1 Beğeni
5 Beğeni
9 Beğeni
6 Beğeni


Yapay zeka gerçekten çok güzel bir şey

4 Beğeni
4 Beğeni