Ejderha Mızrağı Okuma Rehberi

DL ile ilgili oyun kitabı çıkmış. Bu yıllar sonra oldu. Roman yaklaşıyor bence.

4 Beğeni

Uzun süredir bir fan baskısı var DL nin tekrar DnD ye dahil olması için, ama yeniden roman yazdırmaları adına tekrar ana evren seviyesine taşımaları lazım muhtemelen.

Yeni baskıları yokki okuyalım.

Biz de İthaki’nin keyfini bekleyelim.

Dalamar’la, Raistlin’le ilgili bir şarkıymış bu da. :slight_smile:

4 Beğeni

Biraz araştırdım da şu anda okunabilecek gibi değil ne para ne sabır dayanır ama önümüzdeki 10 yıl içinde planlarım arasına koydum :sweat_smile:

Herkese merhaba, Ejderha Mızrağı, Unutulmuş Diyarlar ve Ravenloft serilerini toplamaya çalışıyorum ama böbreği neredeyse kaybettim, kaybedeceğim. Unutulmuş Diyarlar ve Ravenloft neyse ki tamamlandı. Ejderha Mızrağında ise Tanışmalar serisinden Yemin ve Ölçü, Kaos savaşı serisinden Kukla Kral ve Kan Denizi Yağmacıları, Kesişen Yollar Serisi ise ilk kitap harici neredeyse hepsi karaborsa olmuş durumda. Bu kitaplar kendi içlerinde birbiriyle alakalı mıdır? Yani Kaos savaşları serisinin kitapları 1’den 5’e alıp sırayla okumak mı gerekir? Yoksa Kukla Kral kendi başına ayrı bir hikaye midir? Aynı şekilde bu sorum diğer Tanışmalar ve Kesişen Yollar serisi için de geçerli. Eğer bağımsız ise kitaplar, eksik kalan kitapları yarım yamalak ingilizcem ile yurtdışından getirip kendim çevirmeye çalışıp okuyacağım. Biri bana bunu açıklarsa çok mutlu olurum arkadaşlar. İyi günler.

1 Beğeni

Merhaba, kesişen yollar dışındakiler bağımsız.

Belki kesişen yollarda bağımsızdır zira yalnızca ilk kitabını okumuştum.

Basımı olmayan bazı kitapları dijital olarak bulup okuyabilirsiniz. Örn; Yemin ve ölçü.

1 Beğeni

Merhabalar, düşündüm düşündüm tam hatırlayamadım ben de. Sanırsam ki okumadım bu yan kitapların büyük bir kısmını. Ama kütüphaneden çekip baktım şimdi sizler için.

Başlangıçlar ve tanışmalar kesin tek tek hikayeler, onların bir kısmını da okumuştum zaten biraz hatırlıyorum.

Kaos savaşı serisi de tek tek hikayeler, ama zaman olarak tam kaos savaşı zamanında geçen kıtanın farklı bölgelerindeki olayları detaylandırdıktarından ufaktan birbirleri ve ana seri ile bağlantı iplikleri vardır muhakkak. Yine de tek tek okunabilir.

Kesişen yolları hiç okumadım, şimdi arkalarına ve içlerine ufaktan baktım hep farklı karakter isimleri var gibi. Ama adı kesişen yollar olunca bilemedim, belki bunları bağlıyorlardır :joy:

Bu kitapların fiyatları maalesef ciddi karaborsa 2. el olarak. Bende tüm seri zamanında tamdı diye hatırlıyordum, sonra 2 sene önce kitaplık düzenlerken epey eksik fark ettim. Alınıp da geri verilmeyen çokmuş meğer :grinning_face_with_smiling_eyes: Ciddi fiyatlarla bunları tekrar edinmiş oldum ama alıp almamak da tamamiyle kişinin kendi ekonomisi. Edebi olarak değmez, serinin hepsini edinme tatmini gibi bir durum için belki sadece. Ben iyi para verdim, sonradan pişman oldum. Sonradan yine umursamayarak hayata devam ettim :joy:

2 Beğeni

Merhaba. Ejderha Mızrağı hakkında hatırladığım kadarıyla yardımcı olmaya çalışayım.

Kaos Savaşı serisinde her kitap bağımsız olarak değerlendirilebilir. Karakterler, olaylar ve olayların geçtiği yerler farklı. Olaylar evren içerisinde kronolojik bir sıra takip ediyor mu, şu an için tam emin olamıyorum. Ama dediğim gibi, her kitap Kaos Savaşı yaşanırken Krynn’in farklı bir köşesinde geçiyor.

Kesişen Yollar’da ise tamamen gönlünüze göre gidebilirsiniz. Onlar bütün olarak bağımsız hikâyeler.

Eş Ruhlar yol arkadaşlarının geçmişteki tanışma hikâyelerini konu alıyor. Net bir sıra izlemeseniz de aklınızda oturacaktır diye düşünüyorum.

Aslında Ejderha Mızrağı Destanı, Efsaneler Üçlemesi, İkinci Nesil, Yaz Alevi Ejderhaları, Yeni Çağın Ejderhaları, Dhamon Efsanesi, Ruhlar Savaşı ve Karanlık Havari Serisi dışındakilerde bir sıralama yapmanıza pek de gerek yok. (Yan kitaplardan da Raistlin Tarihçeleri’ni art arda okumalı tabii) Sonuçta ana hikâye tamamlandıktan sonrası, biraz doldurma bölümler gibi.

2 Beğeni

Cevaplar için cok teşekkürler arkadaşlar. Ortak karar ayrı oldukları yönünde. O zaman elime geçtikçe okurum artık ne yapalım :smiley: bulabildiğimi kapayım

İthaki bu seride ilerlemeyi düşünüyor mu ?

En son birkaç hafta önce sorduğumda telif sıkıntılarının çözüldüğünü ve hızlı bir şekilde devam edeceklerini söylemişlerdi. Ancak henüz bir hareket yok.

1 Beğeni

teşekkür ederim bilgi icin dostum. nadirkitapta ki fiyatlara bakınca insan sok oluyor.

2 Beğeni

İthali şu anlık ana seriyi basacak. Yan serilere el atmaz ise o fiyatlar kalacak maalesef.:pensive:

1 Beğeni

ana seri dediğimiz - yaz alevi - ikinci nesil - ay serisi ve karanlık havari mi - yan serilere ilgi olacaktır ama ithaki basar mi bilmem.

1 Beğeni

Evet ana seri bu saydıklarınız. Basmaya başlarken İthaki editörü ama serilerden bahsetmişti basacağız diye. Bir değişiklik olmadıysa saydığınız sıralamayla basmaya devam edecekler. Umarım bir an önce devamı gelir.

1 Beğeni

Zamanında hepsini alıp okumuştum, sonra lise doneminde ders calismiyorum diye depoya konmuş ve çürümüştü :slight_smile: simdi eski 10 tllik 54 kitabi 7 k ya satıyorlar hayret bir olay :slight_smile:

1 Beğeni

Fırsat vermeyin kardeşim almayın o fiyatlara

Bu konuşmanın üstüne tarihin tozlu raflarına baktım ve ana serinin tamamı bende sararmış bile olsa duruyormuş. Sevindim valla. Kimse 7 k vermez zaten, bir de geçen ay 6.300’dü. Usd/tl ye göre düzenleme yapmışlar utanmadan…