Ejderha Mızrağı Okuma Rehberi

Merhaba. Forumda böyle bir başlık olmadığı için, bu eksiklik fark edildi ve bir grup büyücü bu rehberi yazdı…

dragonlancelogo

Wikipedia:

Ejderha Mızrağı Destanı

– Güz Alacakaranlığının Ejderhalar
— Cüce Derinlikleri Ejderhaları – Kayıp Tarihçeler 1. Kitap
– Kış Gecesi Ejderhaları
— Yüceefendi Gökleri Ejderhaları – Kayıp Tarihçeler 2. Kitap
– İlkbahar Şafağı Ejderhaları
— Kum Saati Büyücü Ejderhaları – Kayıp Tarihçeler 3. Kitap

Efsaneler Üçlemesi

– İkizlerin Zamanı
– İkizlerin Savaşı
– İkizlerin Sınavı

İkinci Nesil

Yaz Alevi Ejderhaları

Yeni Çağın Ejderhaları

– Yeni Bir Çağın Doğuşu
– Kasırganın Günü
– Kargaşanın Arifesi

Dhamon Efsanesi

– Düşüş
– İhanet
– Kurtuluş

Ruhlar Savaşı

– Batan Güneşin Ejderhaları
– Kayıp Yıldızın Ejderhaları
– Yitik Ayın Ejderhaları

Karanlık Havari Serisi

– Amber ve Küller
– Amber ve Demir
– Amber ve Kan

Raistlin Tarihçeleri

– Ruhdöveni
– Silah Kardeşliği

Kaos Savaşı Serisi

– Sonuncu Şef
– Gece Göğünün Gözyaşları
– Kukla Kral
– Kan Denizi Yağmacıları
– Boşver Dağı Kuşatması

Kang’ın Alayı Serisi

– Kıyamet Tugayı
– Ejderan Kuralları

Başlangıçlar Serisi

– Karanlık ve Işık
– Kenderyurdu
– Majere Kardeşler

Tanışmalar Serisi

– Eş Ruhlar
– Yol Tutkusu
– Kara Yürek
– Yemin ve Ölçü

Kayıp Efsaneler Serisi

– Vinas Solamnus
– Fistandantilus Yeniden Doğuş

Buzduvarı Üçlemesi

– Haberci
– Altın Küre
– Kışyurdu

Kesişen Yollar

– Sır Halkası
– Hırsızlar Loncası
– Ejderhanın Blöfü
– Ejderha Adaları
– Hiçbiryer’in Ortasında

Diğerleri

– Kara Dalamar
– Huma Destanı
– Bir Ejderha Söylentisi

Ara kitapları okumadan seriyi krolonojik sırayla takip etmek isteyenler;
– Ejderha Mızrağı Destanı Serisi
– Efsaneler Üçlemesi Serisi
– İkinci Nesil
– Yaz Alevi Ejderhaları
– Ruhlar Savaşı Serisi
– Karanlık Havari Serisi
Bu seriler dahilindeki kitapları okumaları yeterlidir.

Not: İkinci Nesil ve Yaz Alevi Ejderhaları herhangi bir seriye bağlı değil, tek kitaptır.

13 Beğeni

Ve yakında yeni kitaplar geliyor, wotc/hasbro kıskacından nispeten kurtulan yazarlardan daha edebi işler bekliyorum, Ölüm Kapısında yaptıkları gibi.

3 Beğeni

Evet, edebi değeri olacaksa çok daha iyi olur. Popüler olsun diye yapılacaksa, yazılmasın daha iyi. (Bence.)

Weis & Hickman edebi değil diyemeyiz elbette, kendileri dışında belli kurallara uymak zorunda olmaları özgünlükte sınırlamalar getiriyordu. Bunun için hukuk savaşı verdiler, kazanmadılar ama galip çıktılar :slight_smile: Epik.

D&D markası altında değil kendi hayallerindeki klasik ejderha mızrağını gösterecekler gibi.

2 Beğeni

Bu güzel bir durum. :slightly_smiling_face: Ejderha serinin ruhu, kalsa de olur, ama elf, ork yerine gelecek özgün şeyler gerçekten heyecanlandırıyor insanı. Güzel kitaplar gelecek umarım.

Unutulmuş Diyarlardan sonra okuyacağım ikinci büyük seri, gerçi dizisi yaklaştığı için Zaman Çarkını daha erken okuyabilirim. Bu yazarların Ölüm Kapısı serisini okudum, hoşuma gitti. Bu seriye de başlamak istiyorum ama baskı sorunu bu seri içinde geçerli. Ben bir başladım mı o serinin tüm kitaplarını okumayı seven bir kişiyim. Unutulmuş diyarlara başladım ama hep kesikli devam ediyor. Bu seriye başlasak buda aynı şekilde devam edecek :expressionless:

1 Beğeni

Ejderha Mızrağı serisini seviyorum ama Raistlin’den sonra konu pek cezbetmedi beni bir türlü. Kang’ın Alayı diğerlerinin arasından sıyrılır gerçi.

@NamelessOne bahsettiğin klişeleri değiştirmek için Ejderha Mızrağı dünyasının tamamen değişmesi gerekli. Sanmıyorum tamamen farklı, orijinal bir şey üretileceğini ama bazen old school diye tabir edilen klişeleri okumakta hoşuma gidiyor.

Seride goblinden çok Ejderan ırkı ön plandaydı ve yaratılış olarak güzel bir arkaplanı vardı. Tanis’in geçmişinden dolayı çektiği sıkıntılarda o dönem için parlak zırhlı lider konumundan farklı bir tat sunmuştu.

2 Beğeni

Kang 1. Kitabı ben de zevkle okumuştum devamını getirmedim ama.

Bence de seri tipik elf ork hikayesi değil kendi ırkları var bunu da güzel kullanıyor. Uçan kalelerden atlayan ejderanlar :slight_smile:

Tanis’çiyim tüm seriyi onun için okuyorum diyebilirim.

2 Beğeni

Ejderan konusuna katılıyorum. Köklü değişiklikler olması ile küçük değişiklikler bile seriyi çok iyi yapabilir. Margaret Weis’in sözü: “Eğer dünyadaki büyük şeylere yakından bakacak olursan…” demişti, “onların aslında bir araya gelmiş küçük şeylerden oluştuğunu görürsün.” … “Farkı yaratan, küçük şeylerdir.”

Umutluyum. :slightly_smiling_face:

Ergence tavırları dışında sevmiştim onu.

Doğru, katılıyorum.

@Epichan PDF okumakta bir seçenek, ben öyle okudum bazı kitapları.

Kenderleri anlayabilseler dünya çok daha güzel olurdu :slight_smile:

1 Beğeni

Evet ama hepimizin keseleri çalınırdı. :joy: Haydi kenderler! Kender gücü!

Bonus olarak paylaşmak istedim bunları. :slightly_smiling_face:

5 Beğeni

Bunu da az dinlememiştim o dönem.

3 Beğeni

Güzel bir şarkı. :slightly_smiling_face: Ejderha Mızrağı’nın kitapları kadar şarkıları da güzeldir.

1 Beğeni

Tanis’in imaj olarak Aragorn’a benzetilmeye çalışıldığı açık ama onda olmayan liderlik Taniste var. Aragorn doğuştan gelen bir kahramanken Tanis beni lider yapmayın demesine rağmen seçilmiş bir kahraman. Onun alacağı kararlar hep merak uyandırıcı

Ergenlik olayı da hem insan hem elf olması ve bu ırklardan iki kadına birden aşık olması. Kadınlardan biri (salt kötü karakter) Kitiara olmasaydı ilişkiler başka boyuta taşınırdı :crazy_face:

2 Beğeni

Gençler bilmez Witcher yokken Kitiara mı Laurana mı tartışması vardı.

5 Beğeni

Benim de aklıma geldi ama yazmadım :slight_smile:

1 Beğeni

Bana göre hükümran taşların özellikle ilk kitabı gridi. Sonra biraz açılsada evreni güzeldi.

@narpal Oyun olmasa bu kadar populer olmazdı o seri hiçbir zaman. İlk iki kitapta aldığım tadı sonraki 5 kitapta vermedi bana yazar Witcher’da. Evren kurgusu sorunlu bir seri bence çok fazla şimdi bu niye oldu dediğin boşluklara düşüyor bence.

1 Beğeni

O seriyi okuyamadım kitap eksikliği yüzünden.

1 Beğeni

Witcher serisine başlayamadım henüz. Senin dediğin gibi birkaç yorum daha okuduğum için toplu almayıp tek tek ilerleyecem seride. Sıkıldığım yerde bırakırım muhtemelen.

Bu arada Ejderha Mızrağı yeni kitapları kaldığı yerden devam edecekse konuyu toparlamam için güzel bir özet lazım bana. Dilimize de ne zaman çevrilir kısmet tabi.

2 Beğeni

Kesinlikle okunması gereken bir seri değil ama fastastik bir serilerin nasıl olmasını gerektiğini gösteren güzel bir seri.
@narpal Kitabın yayın hakları başka bir yayıncıda olacaksa bir yayınevi alıp basabilir bence. İthaki’ye kalırsa işimiz yandık. 3-4 ay oldu daha ciltliler çıkamadı.

1 Beğeni