Enginlik Serisi

Önümüzdeki yıl seri son kitabını çıkarıyor. Türkçe olarak uzun yıllar sonra, o da belki görürüz raflarda. Okuyabilen anadilden okusun. Ben artık usandim bu yayinevi nazıdan. Her sene çöp demenin çöpe hakaret olduğu o kadar kitap basılıyor ama gerçekten hakedenlere sıra gelmiyor. Türkçe kitaplardan umudumu kestim artık. İngilizce okuma seferberliği başlatmak lazım

2 Beğeni

Expanse aslında dizi olarak da iyi gidiyor. Yayınevinin böyle yapmasının bir nedeni var mıydı?

İyi gidiyor ama reytingleri ve bilinirliği nispeten düşük sanırım.

1 Beğeni

Müthiş bir bilim kurgu. BSG ve firefly dan sonra soluksuz izlediğim nadir bilim kurgu dizilerinden birisi.

Reytingleri kötü olduğu için dizi 3. sezondan sonra iptal edilmişti. Daha sonra Jeff Bezos sevdiği için diziyi devam ettirdi, 4. ve 5. Amazon Prime için çekildi. Bugün 5. sezon yayınlanmaya başladı, 6. sezonda dizi final yapacak.

Dizi bence bir başyapıt, ama genel izleyiciye hitap etmiyor. Takip etmesi güç bir dizi ve yeterince akıcı bir dizi değil. Gerek ülkesinde gerekse de bizim ülkemizde sükse yapamadığı için dizinin, kitapları bastırmaya herhangi bir katkısı olmuyor maalesef.

2 Beğeni

Amazon olayını unutmuşum haklısınız. Ben de 1. sezonu bitirince soğuyup bırakmıştım. Devam etmemi söyleyen yorumlar gördüm iyi ki devam etmişim.

1 Beğeni

Dizi uzay ortamını en iyi şekilde betimleyen bilimkurgu dizi herhalde. Belki de bu yüzden, bol patlamalı gürlemeli fizik kurallarına aykırı sahnesi olmadığı için cok popüler olmayabilir. Ama seveni çok seviyor, kitapları da hikaye ilerledikçe güzelleşen bir seri zaten. Bu arada 5. Sezon cok iyi başladı.

1 Beğeni

Bir duyum ya da bilgi değildir ama bu sene bu seriden bir kitap bile olsa çeviride gibi bir gözlemim var, kimbilir belki de forumu da takip eden bir çevirmen çeviriyordur.

Totem yapıyorum.

1 Beğeni

Ne güzel olur. (20 karakter)

1 Beğeni

@irbis 4. ve 5. kitabın çevirisinin tamamlandığını @Burcununkitaplari 'nın yayınında söylememiş miydi? :slight_smile: :thinking:

2018’de de 4. kitabın çevirisinin bittiğini söylemiş hatta.

1 Beğeni

Oysa dizisi de var, bugüne kadar niye basmamışlar anlamak zor :slight_smile:

Burcunun kitapları yayınını bilmiyorum ama farklı bir gözlem nedeniyle çeviride olabilir diye düşündüm.

Siz öyle diyorsanız bir hareketlenme var demek ki :sweat_smile: :sweat_smile: Somut gelişme olur umarım bu yıl da rahat rahat okuyabiliriz :slight_smile:

1 Beğeni

Çeviri Cihan Karamancı’da degildir eğer öyle ise. Serinin 4. Kitabı redaksiyonda sorun yaşadı demişler ama benim bildiğim baskıda matbaayla sorun yaşadıkları idi. Son kitap bu sebe çıkacak ve seri sonlanacak sanırım. Zaten o zaman dahi plan kitapları yeni kapaklarla bakmaktı, ellerindeki baskılar bitince. Qma bu İthaki ne olur bilinmez. Uzun dünya kaç sene sonra tekrar basıldı ikinci kitabı geldi ama yeni kitabı ceviride bile degildi. Kiyamet polisi 3 hala yok, Ara Dünya 3 hala yok. O kadar seriden o kadar kitap varki… Ben bu seriye Alfa talip diye biliyorum. Belki bir şeyler olmuştur o konuda.

1 Beğeni

Doğrulanmış bir bilgim ya da aldığım duyum yok. Gözlem ve totem benimkisi. yukarıda yazmıştım bildiğim bir şey yok.

4 . kitap yarın çıksa bile bu seriyi İthakinin tamamlaması daha uzar. Dediğin gibi hiç çevirisine başlanmamış devam kitapları var.

2018 'de sadece redaksiyonu kaldı denilen kitabın matbaa sorunu ne olabilir ki, özel bir baskı değil, Drizzt gibi bir durum da yok. Acaba çevirisinden kaynaklı sorun yaşadılar o nedenle mi vazgeçtiler.

1 Beğeni

Dizisi istenen başarıyı elde edememiş, Amazon’un sahibi sevdiği için devam ediyor diye bir cümleyi hayal meyal hatırlıyorum.

1 Beğeni

Bence çok iyiydi amazondaki sezonlar. Bu arada önceki kanalda iptalin başaryla alakası pek yok. İptal eden yer syfy zaten iyi dizileri iptal etmekle ünlü.

Tutkal mevzusuydu yanlış hatırlamıyorsam. Buradan kimseyi de zan altında bırakmak istemedigimden detay vermiyorum.

1 Beğeni

Haklısın, sen yazınca ben de hatırladım. Gerçi normalde İthaki dizinin başarılı veya başarısız olmasını beklemeden, yayınlanmaya başladığı tarihlerde üçüncü kitabı basardı.
Neyse artık, beklemekten başka yapacak bir şey yok.

Dizi iptal değil uzun bir süre ara verecek. Öyle okumuştum başka bir yerde.