Enginlik Serisi

Çok doğru, aslında ne zaman bir kitap fuarına gitsem bu gerçek çarpıyor yüzüme. Mesela bu sene, 12-16 yaş aralığındaki okurlar, adını daha önce hiç duymadığım yazarların önünde öyle bir sıraya girmişti ki… Kapıya kadar uzanan dev sıraya bakınca, aslında çok da büyük bir pazar payı olmadığımızı fark ettim. :grinning_face_with_smiling_eyes:

2 Beğeni

Bizim yayinevlerini çeviri için beklemek ölüm. Çok saçma sapan şeyler üzerine düşüp kaliteli şeyleri bırakabiliyorlar. Onların insafına kalmaktansa orjinal dilinde okurum.

1 Beğeni

Kitaplar çok daha iyi ama…

5 Beğeni

Bende kitaplarını aslında okumak istedim ama yayınlanma süresi belirsiz. Bunda dolayı diziye başladım.

Game of thrones son kitap yayınlanmadı diye ne kitaplarına başlamıştım nede diziye artık benim için zaman ayırılabilir konumundan çıktı. Bununda aynı olmasını istemedim.

Yalnız baş karaktere uyuz oldum “Holden’a” 3. sezona geçtim. Bana anlatıldığı kadar muhteşem gelmedi. Belki ileriki sezonlarda fikrim değişebilir.

Kitapların çevirisinin devamı gelmeyince ben galiba 2. sezonun tamamını izlemeden bıraktım.

Tercihim kitaplar oldu, bekliyorum bakalım gelirse okumaya devam edeceğim.

Örneğin dizi tam olarak karakterlerin düşünce biçimlerini yansıtamıyor. Karakterlerden birisi bir karar veriyor ama bunun karakter için önemi vs. dizide aktarılamıyor.

Holden ilginç bir karakter aslında. Yanlış hatırladığım yerler olabilir. Çok uzun zaman oldu okuyalı.

James Holden Kollektif bir ailenin ürünü, tam nasıl ifade edeyim bilemedim, :slight_smile: doğumu bir anlamda “kokteyl” döllenmenin ürünü. Donanmadan zorunlu bir şekilde terhis ediliyor. Bizim hikayeye dahil olduğumuz ilk başlarda sorumluluk almaktan kaçan bir karakter ama olaylar ile birlikte Holden bu kez kollektif ailesinden aldığı kültür, ahlaki ve vicdani sorumluluk nedeniyle dahil olduğu herşey de tam sorumluluk almaya, liderlik yapmaya, diğerlerini korumaya başlıyor. Bir anlamda ebeveyn kimliğine bürünüyor.

Örneğin Amos ilginç bir karakter. Şiddet düşkünü bir adam ama çocuklara karşı çok hassas. Neden böyle olduğu belki devam kitaplarında yazıyordur ama okuyamadık, neden korumacı ve hassas olduğunu bilmiyorum. Yine dizide hissetmiyoruz ama deyim yerindeyse Naomi onun vicdani bir anlamda kıblesi. Tüm kararlarını Naomi’ye göre veriyor. O ne tavır alırsa Amos o tavrı alıyor.

Dizi evet çok güzel ama kitaplar çok daha güzel.

4 Beğeni

Amazon Prime dizinin reklamını yaparsa belki İthaki devam eder. Zaman Çarkı kitapları yağmur gibi yağıyor bugünlerde. İthaki’nin yayınlamasını beklemektense Amazon Müşteri Hizmetleri’ne dizinin reklamını yapın diye istekte bulunsak kitapların yayınlaması için daha çok işe yarar gibime geliyor.

Tüm sezonları izleyen birisi olarak ilk iki sezon çok da hatırlamıyorum dersem yanlış olmaz ama sonraki sezonlar gerçekten daha güzel. Dizinin ilk sezonları da sonraki sezonlar kadar iyi olsaydı, dizi daha çok izlenirdi diye düşünüyorum. Karakterlere gelmişken Holden’ın durumunu okuduğunuz kitaplara göre anlatmışsınız haliyle bunlar dizilerin ilk sezonlarına denk geliyor. Dediğiniz gibi ilk sezonlarda öyleydi, bu gemi bu da kaptanı deyip konuyu kapatıyorlardı. Haliyle sonraki kitaplar bu konu anlatıldığı için geri dönmediğinden dizi sonraki sezonlarda eski kitaplara geri dönmedi. Siz söyleyene kadar ben de bilmiyordum. Dizinin ve kitapların süprizini bozmadan şu kadarını söyleyebilirim Amos, Naomi, Alex, Avasarala, Bobbie ve diğerleri ile ilgili o kadar çok şey anlatılıyor ki sonradan, karakterleri daha yakından tanıyabiliyorsunuz.

5 Beğeni

Normalde fantastik kitapların baskısında sıkıntı yaşanır, bilim kurgu kitaplarında bu kadar görünmezdi. Dizi çıkmasına rağmen bu serinin yayınlanması çok uzun sürdü. Kitaplar her zaman çok iyidir bundan eminin. Ama ne kadar bekleyeceğiz? Seri 10 kitap olmuş ithaki 3 kitabı basmış ki bunlarda artık bulunamıyor. Bilmiyorum beklenmeli mi? Bende bir seri tamamlanmadan seriye asla başlamıyorum. Bu sene basmaya başlasa bile bir iki yıl sürer diye düşünüyorum.

Vakıf serisini mesela şimdi başladım okumaya bitmeden dizisine bakmayacağım. Aynı şekilde zaman çarkı içinde geçerli. Enginlik serisi için ne kadar beklemeliyiz?

3 Beğeni

İthaki kitapları çıkarana kadar oyununu yaptılar.

6 Beğeni

Süper haber. Diziyi mi temel alacak acaba, yoksa kitapları mı?

Gerçi ben Walking Dead: Michonne havası aldım bu trailerdan. Belki de Drummer’a odaklanır sadece. Ki umarım öyle olmaz. :grinning_face_with_smiling_eyes:

1. ve final sezonunun 1. bölümü de bugün yayınlanmış.
2 Beğeni

Sanırım, bu serinin piyasada yeni baskısı bulunmuyor. nadir kitapta satıcılar var fakat oradan da alınır mı emin olamadım. Yakın zamanda baskısı olacağı ile ilgili haber var mı, yoksa belirsiz bir zamanı mı beklemek gerekiyor?

İthaki ve “yakında” ifadesi çok belirsiz bir zaman aralığı olduğu için. :slight_smile: (Örneğin 4. kitap için 3 sene önce yakında deniliyordu) vitrinde görmeden bu seri ile ilgili bence bir şey demek doğru olmaz.

2 Beğeni

Dizinin yaptığı sükse ile tekrar basılmasını bekliyordum ben de. Ama dizinin de son sezonu başladı. 2022’de yeni kitap geldi geldi, gelmezse ben İthaki’den ümidi keserim.

Sahaflardaki o fiyatlara çıkarak edinmenizi öneremiyorum ben de maalesef, ileride tekrar baskısını ve devamını da görür isek anca o zaman alınabilir gibi.

Bende çıkan kitapları var ama devamı gelmediği için okumuyorum, ama diziyi keyifle izliyorum orası ayrı :slight_smile:.

Son kitabı bir kaç gün önce bitirdim. Tatmin edici bir final olduğunu söyleyebilirim. Özellikle son sahnesi çok gülümsetti.

Tükçeye serinin çoğu çevrilmediği için ne desem spoiler olacak. Umarım dileyen herkes bu güzel seriyi okuyabilir.

3 Beğeni

Basmayacaksanız başka yayın evine verin boşuna telif tutmayın

2 Beğeni

Bıraksınlar, belki de bıraktılar zaten. Önemli olan basmak isteyen bir yayınevinin çıkması ve ajansıyla görüşmesi ödeme yapması vs.

Emin olun basmak isteyen ve ödeme yapmaya hazır olan bir yayınevi olsaydı bu seri ve bir çok eser şu an basılmış olurdu.

2 Beğeni

Dizi bitti, kitaplar gelmedi. Bu saatten sonra da zor gelir. Dizi son sezon da fazla hızlı bitti zaten 6 bölümde. Genel olarak severek izlediğim bir diziydi.

Ben Burcu ablanın yayınını bekliyorum orada ortaya çıkar kokusu.

Aynı cevapları ben de veriyorum, hiç uğraşmayın bana sorun arkadaşlar. :slight_smile:

seri ile ilgili çok güzel planlarımız var, yakında yayınlamayı düşünüyoruz.

5 Beğeni