Eşit Haklar ( Diskdünya - 3)

Eşit Haklar ile ilgili yorumlarınızı buraya yazabilirsiniz arkadaşlar.

Not: Bu okumada da bölüm bölüm değil, tek olarak yorumlayalım. O yüzden kitap bittikten sonra yazmamız gerekiyor yorumlarımızı.

3 Beğeni

An itibariyle 3. kitabımızı da bitirmiş bulunmaktayım. Diğer iki kitaptan farklı bir yolda gidiyoruz. O kadar hareketli değil, onlar kadar eğlenceli olduğunu da söyleyemeyiz belki ama çok daha olgun olarak nitelendirebilirim bu kitabı. Cinsiyetçiliğe Diskdünyaca eleştiri getirmiş Terry Pratchett ve çok da başarılı bir metin ortaya çıkarmış. Bana çok fazlaca Yerdeniz Büyücüsü’nü hatırlattığını söylemeliyim, özellikle karanlık ‘şeyler’ mevzusu, üniversiteye gidiş vs. Yine büyü sistemini anlayamadım ama daha önceki kitapta da söylenmiştim, çok da aramıyorum artık. Yine eğlenceli ve oldukça akıcı bir okuma oldu. Rincewind ve İkiçiçek’i gözlerim arasa da, Esk ve Havamumu nineyi de çok sevdim. Sonunda olacakların çok tahmin edilir olması ve olaylarda hafif kendini tekrar etme belki de eksi olan tek yönlerdi. Diskdünya okuma etkinliğimiz olarak sona erdi bu kitapla ama ben fırsat buldukça diğer kitaplarını da mutlaka okuyacağım. :slight_smile:

2 Beğeni

Havamumu nineyi diğer cadı romanlarıyla daha yakından tanıyıp, çok seveceğinizi düşünüyorum. Ben Eşit Haklar’ı çok sevmiştim. Aynen dediğiniz gibi daha olgun bir eserdi. Cadılar Dışarıda benim favorim. :)) Etkinlikle okumadım ama yorumunuza yorumla sohbet açayım dedim. Cadı Romanlarını görmek nedense beni mutlu ediyor.

1 Beğeni

Cadılar Romanını Terry Pratchett’da sırasıyla okumayı tavsiye ediyordu (Bir kitabının ön sözünde okumuştum. Cadılar Romanına hasmış.) Ölüm Romanları da çok güzel. Aslında şuan düşününce seçemiyorum pek. Bütün olarak dünyasını çok sevdim, ayrı düşünemedim. Ucube Kocakarılarda harika. Şimdiden keyifli ve kahkahalı okumalar diliyorum. :blush:

1 Beğeni

Aslında bizim yaptığımız en önerilmeyen okuma yöntemi ama ne kadar okuyacağımızı bilemediğimiz için mecburen bu şekilde başladık. Yoksa forumda da birçok okuma rehberi mevcut. Ben de 3. kitap sonrası bu rehberlerden birini takip edeceğim.

Bu arada @Okuryorum, 1 ve 2. kitapların serideki en zayıf kitaplar olduğunu birkaç kez burada ve yabancı sitelerde okudum. İleriki kitaplar çok daha iyi oluyormuş. Ben de mutlaka devam ederim ama önce süre bitmeden 3. kitabı bitirmem gerekiyor :slight_smile:

1 Beğeni

Ben yayınevi çıkış tarihine göre okuyorum, çok memnunum. Şuan 16. kitaba geçtim. Bu ay bitmeden okursam harika olacak. Evet ilk iki kitap biraz zayıf kalıyor diğer kitaplarına nazaran. Fakat şu zamana kadar okuduğum en özgün dünyalardan biri. Bakalım siz hangi kitaplarını daha çok seveceksiniz. :))

2 Beğeni

Kitabı yeni bitirdim ve tamda bunu yazmak için başlığa girmiştim. :blush:

İlk iki kitapta kendinizi bir anda hiç anlam veremediğiniz bir maceranın içinde buluyordunuz ya da bulamıyordunuz.

Eşit Haklar’ın ilk iki kitaba göre lineer bir kurgusu vardı. Başından sonuna takip edip içinde yer alabildiğiniz bir anlatı sunuyordu.

Diyaloglar yine şahaneydi.
mizah, yolculuk teması, karakterlerin işlenişi, bol bol gönderme ve eleştiri sanırım serinin her kitabının ortak özellikleri olacak.

İlk iki kitabı daha çok sevdiğimi söylemeliyim.
İngiliz mizahını ve absürt anlatısını seviyorum ben.

3 Beğeni

Oh be, sonunda bitirebildim :slight_smile:

3 kitaptan en çok bunu sevdim, daha oturaklı idi. Ancak kitaplarda gördüğüm kadarıyla yazar bir şeyleri hazırlıyor hazırlıyor, tam “hah şimdi güzel bir son izleyeceğiz” derken 2 sayfada pat diye bitiriveriyor. Sanırım diğer kitaplarda da böyle olacak.

Ben bu seriyi gerçekten sıcak buldum, iyi ki okumaya başlamışım. Çok kaliteli espriler var ve kitap okurken gülümsemeyi seviyorum açıkçası.

Yalnız ben göndermeleri pek tespit edemiyorum, o konuda sanırım internetten yardım almam gerekiyor :slight_smile:

Başta @Okuryorum’a sonra da etkinliğe katılan diğer arkadaşlara teşekkür ediyorum. Güzel bir süreçti. Bundan sonraki kitapları da ayda bir tane olacak şekilde okumayı planlıyorum.

3 Beğeni

Daha okuyacak çok kitabımız var abi beraber. :slight_smile: Ben teşekkür ederim, serileri yorumlamak, farklı açılardan irdelemek çok keyifli cidden.

1 Beğeni

Kesinlikle çok güzel bir kurgu ile anlatmak istediklerini anlatmış yazar. Getirmek istediği eleştiri net, en son rektör ile Havamumu ninenin düellosunda gerekli mesajı da vermiş. Henüz diğer serileri okumadım tabii ama Cadılar, sanırım, benim de en sevdiğim serisi olabilicekmiş gibi hissediyorum. :slight_smile:

Sıradaki alışverişimde mutlaka edineceğim. Bende Ucube Kocakarılar var. Sırada onu okuyacağım Cadılardan.

1 Beğeni