Fantastik Kitap Önerileri

Yeni başlayanlar için öneri yapmak biz türün gediklileri için çok zor ama keyifli bir challenge hocam :grinning_face_with_smiling_eyes: Aslında önerilecek 6-7 seri geliyor hemen aklıma ama okuması kolay ve akıcı olsun aynı zamanda aktif baskıları devam eden bir şeyler olsun diyerekten önerimi yapmak isterim.

Don Quijote örneğinizden yola çıkarak sizlere Fantastik edebiyatın Epik Fantastik alt türünü gönül rahatlığı ile önerebiliriz sanırım.

Belgariad serisi hem ton olarak hem de okuma akışı olarak türe yeni başlayanlar için güzel bir giriş olabilir, baskısı mevcut ve seri olarak fiyatı da uygundur hocam. Amazon;

image

Ben kişisel olarak yeni başlayanlara her zaman Ejderha Mızrağı serisi ilk üçlemeyi önermeyi severim. Verdiği keyif, yaratılan evren, karakterler ve ekip macerası olarak neredeyse fantazinin her öğesini içerisinde bulunduran artık klasikleşmiş bir dünyadır. Dünya totalde çok engin tabi ama İlk ve 2. üçlemeleri yeni baskıları ile İthakiden bulunabiliyor.İlknokta;

Yakın zamanda ithakinin dilimize kazandırmaya başladığı Michael J. Sullivan’ın Destanlar Çağı kitabını okumuştum. Okurken beni pek doyurmasa da yeni başlayan birinin bu seriden çok daha fazla zevk alacağını geçirmiştim hep aklımdan :grinning_face_with_smiling_eyes: İlk kitabı 10 liraya filan düşmüştü bir ara, indirimli denk gelirse tavsiye edebilirim;

Son olarak okuma zevkiniz romandan daha çok öykülere yakın ise Witcher serisini önerebilirim. Özellikle ilk 2 kitabı öykülerden oluştuğu, günümüzde epey popüler olduğu ( oyunlar + dizi vs ) ve kolay okunabilirliği paralelinde bu öneriyi yaptım. Pegasus un fiyatları pahalı geliyor bana gerçi ama ilk kitabı alarak deneyebilirsiniz Witcher ı da;

image

Aklıma başka seriler de geliyor ama hem basım sıkıntıları hem de akıcı okunabilirlik açısından bu önerileri yapmak istedim. Son olarak farklı bir görüş olarak her fantastiğe başlayana mutlaka ve illa ki şeklinde Tolkien okuması önerilir, okumayın :grinning_face_with_smiling_eyes: bende Tolkien ile başladım ama çok daha iyi yolları var Fantastik edebiyata başlamanın, ileride zevkiniz geliştikçe daha keyif alarak okunabilir Tolkien.

6 Beğeni