Fantastik Kitap Önerileri

@isos81 Ne kadar misyonerliğini yapsam da size tavsiye edeceğim bir eser değil hocam.
@_Ged Evet, ‘‘Bu nasıl fantastik kitap?’’ eserle ilgili en çok dillendirilen sorulardan. Aslında cevabını da vermişsiniz. Gormenghast, fantastiğin alt türü olan ‘‘Mannerpunk’’ veya '‘Fantasy of Manners’'ın (Türkçe’ye aşağı yukarı topluluk fantastiği diye çevrilebilir) ilk örneği. Jonathan Strange ve Bay Norrel, Riverside, Tooth and the Claw vb. eserler de bu alt türe giriyor. Adından anlaşılacağı gibi işin fantastiği absürd karakterleri, uzak doğu ve yakın batının tuhaf kırması topluluğu ve çürümekte olan kalesinde.

İlk iki kitap aleni fantastik ögeler içermese de Gormeghast atmosferi ve psödo-orta çağ evreni nedeniyle çoğunluk tarafından fantastik olarak kabul edilir.

2 Beğeni

Hepinize teşekkür ediyorum çok yardımcı oldunuz.
Jonathan Strange ve Bay Norrel ve Paladin of Souls siparişleri verdim tekrardan teşekkürler.

Yazar hatırladığım kadarıyla Çin doğumluydu. Etki buradan olabilir.

Kitabı ilk okuduğum sıralarda gerçekten garip bulmuştum ama zaman geçtikçe aslında o yazım lezzetini diğer kitaplarda da görmek istiyordum.
Bana biraz karakterler Alice harikalar diyarındaki karakterin absürtlüğüne benzer geldi. Ki ben Alice’in hikayesini ve evrenini çok severim. O kadar fantastik tür çeşitlerine dair bilgim yoktu. Teşekkürler.^^

1 Beğeni

Valla Perdido’nun garipliğine bayıldım. Bu da onun gibiyse okurum hocam.

2 Beğeni

Perdido’yu ben de alacaktım ama sene sonuna kadar tekrar basımı olmayacakmış ve piyasada tükenmiş gözüküyor. Hoş, diğer kitaplar Yara ve Iron Counsil tek başlarına da okunabiliyorlarmış onlara birer şans vereceğim ilerleyen zamanlarda.

Slake Mothlara bile mi :smiley: ?Perdido’yu beğenmenize çok sevindim. Kitap hakkında sessiz kaldığınizdan olumsuz düşünüyorsunuz sanmıştım. China Mieville’in Embassytown hariç tüm kitaplarını okudum, hepsi okumaya değer bence.

1 Beğeni

Gormenghast bana sıkıcıdan ziyade boğucu gelmişti. Kitabı okurken -atmosferinden de kaynaklı olarak- çökkünlük umutsuzluk, sıkışıp kalmışlık beni rahatsız ediyordu. Tamam yazar dili ustaca kullanıp okuyucuya bu duyguları neredeyse sürekli bir şekilde hissettirebiliyor ama kötü duuguları hissettiriyor. Bu yüzden sevmedim ve bıraktım.

Eğer kitapta ustaca düşünülmüş şiirsel bir dil istiyorsanız Ouroboros Yılanı’nı okuyun.

1 Beğeni

Aynı şekilde ben de boğucu bulmuştum. Kitaplara başlamadan önce hayal gücüm canlansın diye şöyle bir illüstrasyonlara bakarım. Onlardan da etkilenmiş olabilirim. Yanlış hatırlamıyorsam mekan tasvirleri de çok karamsardı.

Yarım bırakmıştım ama sevilen bir seri. Dönüp bakacağım bir gün.

Şimdi kontrol ettim de Alfa’nın üç kitabı toplamda 1355 sayfa tutuyor. Bir kısaltma yok biliğim kadarıyla. Ebat olarak daha küçük olduğu için sayfa sayısındaki artışla beraber üçe bölünmüş.

Neden ki? Temposu görece ağır diye mi? Son zamanlarda yavaş tempolu kitaplardan da (Işık Tanrısı gibi) çok haz aldığımı fark ettim.

Tam tersi, bayıldım. Aslında bayılmadım da, o kadar ilginç bir kitap ki (türü de zaten ilginç fantastik sanırım), ne hissettiğimi tam ifade edemiyorum. Sanırım ufak çaplı bir hayranlık söz konusu.

Henüz başlardayım, 150 sayfa kadar okuyabildim. Neden bilmiyorum ama aşırı yavaş okuyorum, öyle olunca da araya kitaplar sokuşturuyorum. Bitince daha net bir yorumda bulunurum ama şimdilik görüşlerim bu şekilde.

Mit’in düzenlemesini bekleyebilirsiniz. Ben beklemedim ama çok dert edeceğim bir şeyle de karşılaşmadım.

Bas Lag serisine aitler ama yanlış bilmiyorsam İlahi Kentler gibi kendi içlerinde sonlanan, standalone sayılabilecek kitaplar.

1 Beğeni

merhabalar burada yeniyim. hiç fantastik kitap okumadım sizce nereden başlamalıyım? yanlış bir eserden başlayıp türden soğumak istemiyorum. şimdiden teşekkürler

Hocam kaç yaşındasınız, neler okudunuz, neleri beğendiniz, neleri sevmezsiniz bunlardan biraz bahsederseniz eminim daha uygun öneriler gelecektir.

şimdiye kadar genelde dünya klasiklerinden gitmiştim. beni pek sarmadığını anlayınca farklı türlere yöneleyim dedim ve tarihi kurgulara bakmaya başladım. bir-iki tane güzel kitap okudum ama başka ilgimi çeken bir şey bulamayınca fantastiğe gireyim dedim. özellikle don quijote’taki şövalye öyküleri ve maceraları hoşuma gitmişti. friedrich de la motte fouqué’nin "tılsımlı yüzük"ünü okumuştum ve çok da beğenmiştim. akıcıydı, konusu güzeldi ve sonu da şaşırtıcıydı. genel olarak kurgusu sağlam, insanı içine çeken kitaplar/seriler arıyorum.

1 Beğeni

Yeni başlayanlar için öneri yapmak biz türün gediklileri için çok zor ama keyifli bir challenge hocam :grinning_face_with_smiling_eyes: Aslında önerilecek 6-7 seri geliyor hemen aklıma ama okuması kolay ve akıcı olsun aynı zamanda aktif baskıları devam eden bir şeyler olsun diyerekten önerimi yapmak isterim.

Don Quijote örneğinizden yola çıkarak sizlere Fantastik edebiyatın Epik Fantastik alt türünü gönül rahatlığı ile önerebiliriz sanırım.

Belgariad serisi hem ton olarak hem de okuma akışı olarak türe yeni başlayanlar için güzel bir giriş olabilir, baskısı mevcut ve seri olarak fiyatı da uygundur hocam. Amazon;

image

Ben kişisel olarak yeni başlayanlara her zaman Ejderha Mızrağı serisi ilk üçlemeyi önermeyi severim. Verdiği keyif, yaratılan evren, karakterler ve ekip macerası olarak neredeyse fantazinin her öğesini içerisinde bulunduran artık klasikleşmiş bir dünyadır. Dünya totalde çok engin tabi ama İlk ve 2. üçlemeleri yeni baskıları ile İthakiden bulunabiliyor.İlknokta;

Yakın zamanda ithakinin dilimize kazandırmaya başladığı Michael J. Sullivan’ın Destanlar Çağı kitabını okumuştum. Okurken beni pek doyurmasa da yeni başlayan birinin bu seriden çok daha fazla zevk alacağını geçirmiştim hep aklımdan :grinning_face_with_smiling_eyes: İlk kitabı 10 liraya filan düşmüştü bir ara, indirimli denk gelirse tavsiye edebilirim;

Son olarak okuma zevkiniz romandan daha çok öykülere yakın ise Witcher serisini önerebilirim. Özellikle ilk 2 kitabı öykülerden oluştuğu, günümüzde epey popüler olduğu ( oyunlar + dizi vs ) ve kolay okunabilirliği paralelinde bu öneriyi yaptım. Pegasus un fiyatları pahalı geliyor bana gerçi ama ilk kitabı alarak deneyebilirsiniz Witcher ı da;

image

Aklıma başka seriler de geliyor ama hem basım sıkıntıları hem de akıcı okunabilirlik açısından bu önerileri yapmak istedim. Son olarak farklı bir görüş olarak her fantastiğe başlayana mutlaka ve illa ki şeklinde Tolkien okuması önerilir, okumayın :grinning_face_with_smiling_eyes: bende Tolkien ile başladım ama çok daha iyi yolları var Fantastik edebiyata başlamanın, ileride zevkiniz geliştikçe daha keyif alarak okunabilir Tolkien.

6 Beğeni

çok teşekkür ederim. özellikle belgariad’ı çok duyuyordum. sizin tavsiyenizden sonra da ilk olarak onunla başlayacağım :grinning_face_with_smiling_eyes: ejderha mızrağı ve witcher’ı da ekledim listeye. teşekkürler.

2 Beğeni

Kralkatili Güncesi

Bir çok farklı kesime aynı anda hitap etmeyi başaran nadir serilerden.

1 Beğeni

Ama sevgili yazarımız 3. kitabı çıkarmıyor bence başlayacak varsa başlamasın benim gibi bitirme takıntısı olanlar veya diğer kitaba kadar unutup hikayenin zevkinin kaçmasını istemeyenler hiç başlamasın. (1. kitabı okudum çok iyiydi ama işte devamı gelmiyor diye devam etmiyorum.)

Daha güzel işte, 3.kitabı beklerken ilk iki kitabın tadı damağında kalanlar farklı fantastik serilere yönelirler.

1. kitap çıkana kadar hikaye detaylarını unutup gidecek aldığı zevk baltalanacak bana göre.

Baştan okusun o zaman kardeşim. Ne yapalım 3. kitabı çıkmadı diye güzelim seriyi önermeyelim mi?

1 Beğeni