Fantastik Kitap Önerileri

Harika öneriler ama basımı yok. Nadir Kitap’ta fahiş fiyatlara almak ya da internette e-kitap halini bulmak lazım bu da benim gibi ekranda okurken zorlananlar için dezavantaj. Bende serinin üç kitabı var fakat Gümüşdiken yok. Bu serinin önerilmesine mutlu oldum serinin ara kitaplarından biri yok diye unutmuştum. Kitap ve okuyucuya değer veren bir sahaf bulma misyonumu aklıma tekrar getirdin, var ol. :smiley:

şu zamana kadar brandon sanderson ve robert jordon okudum,kralkatili güncesine başladım ama açıkçası ben daha çok zaman çarkı ve fırtınaışığı arşivi gibi uzun soluklu kitaplara aşığım.bunlara benzer kitap önerisi olan varsa lütfen bana geri dönüş yapsın,resmen kitap krizine girmiş bulunmaktayım,yeni kitap bulamazsam ZÇ serisini 7.kere okuyabilirim :confounded:

2 Beğeni

Buz ve Ateşin Şarkısı serisi, Yüzüklerin Efendisi ile Silmarillion, Yerdeniz serisi, Drizzt Efsanesi ve Witcher serisine bakabilirsin.

2 Beğeni

Drizzt serisine başlayabilirsin veya disk dünya serisine ikisi de çok güzel kesinlikle bir göz atmanda fayda var.

1 Beğeni

Doğruluk kılicî
Temaire ( yarım kalma ihtimali var)
Parçalanmış imparatorluk
Parçalanmış krallık (NK Jemsin)
Centilmen piçler (pek çok yerde Epic fantasty diye geçer ama Grimdarktır ama tarz olarak grrm hiç benzemez ve fazla fantastik olay yoktur sadece büyücüler var o kadar ve ilk kitap okunması zordur)
iblis döngüsü
Kral katili güncesi (epic fantasty değil Hard fantasty)
gedik savaşları ( ilk 4 ü yeter gerisini boş verin )

Yukarıdaki bazı serileri okumadığını belirtmek zorundayım.

Sanderson tarzini sevenler Barut Buyucusune bir bakinsin. Yazar ayni dunyada gecen ikinci seriye baslayip evren olusturmaya bile basladi.

3 Beğeni

Aynen inşallah ikinci seriyi ithaki basar

Ben, her ne kadar çok uzun olsa da sizlere Robert Jordan’dan Zaman Carki’ni öneririm. Aslında 14 kitaplık bir külliyat olarak bilinse de 15 kitaptan oluşur ve bir şaheser niteliğindedir. Robert Jordan sadece çok ilginç konusu olan bir hikaye yazmamış, aynı zamanda pek çok kültüre ve ırka ev sahipliği yapan bir dünya kurgulamış. Her bir ülke ve halk icin ayrı ayrı kültürel yapı, hayat görüşü, adet gelenek ve dil yapıları oluşturmuş. Burada bahsettigim şeyi yapabilmek hem maharet, hem sabir hem de büyük bir entellektüel birikim gerektiriyor. Hiç bir yerde göremeyeceğiniz bir buyu sistemi kurgulamış yazar. Serinin sırf bu özelliği bile yazarın ne kadar büyük bir usta oldugunun ispatıdır. Ayrıca Robert Jordan seriyi tamamlayamadan yasamını yitirdiğinde karisi, son uc kitabi tamamlaması icin Brandon Sanderson’i secer. Eger zaman bulabilirseniz mutlaka okuyun derim.

5 Beğeni

Öncelikle doğru yazarları okuyorsun tebrikler :DSADSA Ayrıca Egwene reis ne ya :smiley: Brandon “Reis” sissoylu serisi okumadıysan okuyabilirsin 5 kitap en az 2bin sayfa vardır heralde 2.3bin de olabilir dur senin için kontrol ediyorum bak :DD 2358 sayfa tamı tamına bide Scot lynch’den Centilmen piç serisi var 3’ü basıldı şuan brandon ve robert jordan aşığı biri olarak aşık oldum diyebilirim oku kesinlikle bu arada egwene’in neresini seviyosun allah aşkına güç aşığı ergen bir kız sadece :frowning:

1 Beğeni

brian mcellan saten Brandon kitap yazma dersi veriyorya orda öğrencisi imiş :smiley: ama güzel bir seri ilk kitabını okudum harbiden

Brandon Sanderson un Türkçe ye çevrilmiş tüm kitaplarını okudum-şu lejyon ve alcatraz serisi hariç,onlarda pdf arşivimde en kısa zamanda okuyacağım-Ve evet haklısın belki de Brandon reis yapmalıydım kullanıcı adımı :laughing: centilmen piç serisi de arşivimde ama açıkçası ben de şöyle bir korku var, mükemmel bir kitaptan sonra okuyacağım hiç bir kitap o kadar iyi olamaz diye yeni serilere başlamaya korkan bir insanım :roll_eyes: (bu arada önerilen kitapların çoğunu listeme ekledim yalnızca okumak için doğru zamanı bekliyorum,vizeler finaller derken şimdi okumam imkansız) kullanıcı adımı Egwene yaptım çünkü nedensizce seviyorum veledi bdjhsjsjvsj ama bence o kadarda kötü bir karakter değil yalnızca yanlış anlaşılmış.Güç aşığı bir kadın da değil bana göre, yalnızca güçlü görünmesi gereken bir konuma itildikten sonra elinden geleni yapmaya çalışan bir kadın.(biraz Rand gibi,insanların Rand ın değişimini kabul edip Ewgene nin değişimini kabul edememesini hiç anlamamışımdır) Son olarak zahmetin için teşekkürler :blush:

Demek Zaman Çarkının daki kadın karakterleri bir tek ben sevmiyormuşum demek bir tek bana ergen ve kibirli gelmiyorlarmış.Zaman Çarkı nın aşk ilişkileri hakkında ne düşünüyorsunuz bana fazla da ergenece geliyor.

1 Beğeni

Genelde seri halinde ilerleyen kitaplar önerilmiş, Neil Gaiman’ın kitapları da fantastik türde kolay okunan ve eğlenceli kitaplar, Yokyer, Amerikan Tanrıları, Mezarlık Kitabı, Yıldız Tozu ve elbette çizgi roman serisi Sandman gibi eserleri de fantastik kitap arayışındakilere önerilebilir, eserleri genellikle şehir fantazyası, gündelik hayatın içerisinde gerçekleşen fantastik maceralar şeklinde tanımlanabilir, bazı anlatıları kökenini mitolojiden alır.

Haruki Murakami de geek okurlar arasında fantastik edebiyat yazarı olarak ciddiye alınmasa da onun da anlatıları genellikle fantazya ile büyülü gerçekçilik arasında gidip gelir, eğer mutlaka ejderhalı, savaşlı bir tema aranmıyorsa, isteğe bağlı göz atılabilir.

Terry Pratchett’a ait Diskdünya serisi de mizahla karışık bir fantazya serisi, kendini çok ciddiye almayan tavrıyla sevmiştim, o kadar absürd bir evren yaratılmış fakat bu absürd evrenin işleyiş kuralları o kadar hatasız oluşturulmuş ki, harika.

Yine kendini bir geek fantazisi olarak sınıflandırtmaya izin vermeyen, Umberto Eco’ya ait Baudolino adlı bir kitap var, hiç kolay okunmuyor gibi geliyor ancak bir bakmışsınız biterken kitaba karşı büyük bir sevgi besliyorsunuz, bu da kökenini İngiliz destanlarından, fantastik yaratıklardan ve mitolojiden alan bir hikaye.

Türk yazarlardan İhsan Oktay Anar’ın kitapları da Türk tipi steampunk gibi görülebilir, bence çok hoş, bizim kültürümüzden ve geçmişimizden beslenen ama fantastik anlatılar olarak şekillenen hikayeleri var.

Tolkien’in eserleri zaten yazılmış ancak yalnızca Hobbit ve LOTR serisi ile kalmamalı, Tolkien’in diğer öyküleri de fantastik kitaplar olarak kusursuzlar.

China Mieville benim yalnızca Kral Fare’sini okuduğum ama sıkı takibe aldığım bir yazar, diğer kitaplarını da bir an önce okumak istiyorum, Neil Gaiman seven kendisine bayılır, aynı şekilde mitolojiden, eski masallardan şekillenen bir şehir fantazyası Kral Fare.

Scott Lynch’in Locke Lamora’nın Yalanları kitabını ben o kadar beğendim sayılmaz ama okuyan herkes fantastik seriler arasında kendine bir yer bulacağını düşündüler, aslında gerçekten bir şans daha vermeyi düşündüğüm bir seri, yalnızca ilk kitabını okudum, steampunk gibi, büyüyle ilgili gibi, tüm bunlar değil gibi, kendine has bir kurgusu var.

Stephen King’i hep yalnızca korku edebiyatı türüne dahil ediyorlar ancak Kara Kule serisi bence buz gibi de fantastik korku? Ve Ejderin Gözleri adlı bir kitabı daha var, Neil Gaiman o kitabı okuduysa sanırım yapmak istediği iş daha önce yapılmış diye ağlamış olabilir. :smile:

Yine vampir külliyatını da fantastik türe iteleyebiliyorsak (burada itelemek tabiri kötü anlamıyla kullanılmamıştır) yeni nesil genç işi vampir romanları yerine, eğer okunmadıysa Bram Stoker’ın Dracula’sı okunmalı ve Dracula’nın aslı bilinmeli bence, yalnızca popüler kültürden öğrenilmesinden hiç hoşlanmıyorum.

Harry Potter serisi de kesinlikle yalnızca filmlerinden değil, kitaplarından da tadılması gereken bir seri.

Açlık Oyunları serisi, filmleri ile bir anda ergen serisi ilan edildi, oysa kitapları bence oldukça ağırbaşlı, güzel kitaplardı, kimileri bilim kurgu olduğunu iddia eder, kimileri fantastik, genç yetişkinlerin zevk alabileceği, bilim kurgusal öğelerin daha az olduğu bir distopya.

Dino Buzzati diye bir yazar var, yine pek geek işi değil, büyülü gerçekçilik ile fantazi edebiyatı arasında gidip gelen eserleri var ama Yaşlı Ormanın Gizemi adlı bir romanı var ki o da basbayağı fantastik bir roman, büyülü öğelerle karışık, yaşayan bir ormanın, daha çok da bir rüzgar ile cimri bir adam arasındaki inatlaşmanın hikayesi.

Erin Morgenstern’in Gece Sirki adlı kitabı, yine benim “Genç yetişkin romanı diye sınıflandırmanıza izin vermeyeceğim!” diyerek her yerde kanımın son damlasına dek savunduğum muhteşem bir Viktoryen dönem steampunk’ı, içinde büyü de var, sirk temalı ve müt-hiş bir hikayeye sahip, bunun da filmi çekiliyor, kesin yine ergen işi diye iyice ötelenecek fantastik külliyattan, filmiyle yargılanacak, yazık olacak, oysa çok iyi bir kitaptı.

Helene Wecker’ın Golem ve Cin’i tek kitaplık, sevimli, pek tatlı bir fantastik roman. Adı, kurgusunu belli ediyor.

Melda Uytun adlı genç bir Türk yazarın Yağmurdan Kaçmayanların Şarkısı adlı bir kitabı var, pek tatlı, yazarın Tolkien ve J.K. Rowling sevgisini satır aralarından okuyabileceğiniz bir saygı duruşu.

Yine eğer Cthulhu’nun Çağrısı okunmamış ve popüler kültür eliyle biliniyorsa mutlaka ama mutlaka okunmalı, hatta diğer Lovecraft eserlerine de atlanmalı.

Charlie N. Holmberg’in Kağıt Büyücüsü ile başlayan bir serisi var, ilk kitabı ben beğendim, suyu çıkan büyücülük kavramını değişik bir yerinden tutmuş yazar, Avatar the Last Airbender’daki bükücülük müessesesiyle harmanlamış, oldukça hoş bir kitaptı.

Diğer çok bilinen, geekler arasında el üzerinde tutulan çoğu seri zaten yazılmış, ya da mutlaka yazılacaktır, kenarlarda kalmış aklıma gelen kitaplar bunlar, fantastik edebiyatın yalnızca Manowar şarkılarından ya da ejderhalardan ibaret sayılmasına karşıyım eheh, hatta bana kalırsa büyülü gerçekçilik de fantastik edebiyat içinde değerlendirilmeli, nasıl ki distopyayı içinde hiç ağır bilim kurgu öğeleri bulunmasa da yerine göre bazen yalnızca siyasi distopya olsa da bilim kurguya dahil ediyoruz, aynı şekilde fantastik edebiyatı da çok daha geniş düşünmeliyiz ama çoğunlukla kapağında ejderha, kılıç, büyücü, pelerinsel kıyafetler görülmeden eser fantastik değilmiş gibi algılanıyor, hele de içinde de bunlar da geçmiyorsa klasik fantastik okuru kitabı bir köşeye bırakıveriyor. Korku edebiyatı da, gotik edebiyat da, büyülü gerçekçilik de fantastik edebiyata dahil edilsin kampanyası başlatmak istiyorum! :slightly_smiling_face:

29 Beğeni

Jordan bayan karakter yaratmakta o kadar iyi değil bence…

1 Beğeni

Kardeş sen benim biricik aşkım Lanfear’a laf mı ediyorsun

Lanfeara laf yok. Dagitirim burayi

1 Beğeni

Jordan bay olduğu için bayan karakter yazmakta zorlanmış olabilir. Ben de bay olduğum için mesele bay karakterleri bayan karakterlere göre daha iyi yazdığımı düşünmüşümdür hep. Yazdıklarımda bayanlar baylara göre daha yapay duruyor gibi.

@egwene_reis Egwene’in değişimi sadece karakterin gelişimi ve büyümesi anlamında olsaydı kabullenirdim. Ancak Egwene’in gelişimi ondan daha çok karakterin giderek her zaman doğruyu bildiğine inanan Rand’in de bahsettiği gibi arsız bir şımarığa dönüşmesi şeklindeydi. Rand’de zaman zaman doğruyu bildiğine inandı ama seri boyunca kendini, düşüncelerini, kaderini sorguladı. Kibirleri bile arsız değildi. Egwene tüm seçilmişlerden hatta hepsinin toplamından daha kibirli ve bilmişti bana sorarsanız.

2 Beğeni

Yav arkadaş şu lanfear sonradan çok büyük şeyler yapıyor galiba ilk 4 kitapta bir hareketini göremedik tıpkı mat abimiz gibi.

yav gittiğim her yerde varsın beni mi takip ediyorsun djdjfj bu arada yazar mısın ?

dalinar ada yok tabi djdjjd