Fantastik Kitap Önerileri

Telefondan kullanıyorum safari üzerinden o yüzden çok da hakim değilim yani özetle bilmiyorum ama pişmanım, çark benim belamı verdi.

Salak olduğum zamanlardan kalma. Kusura bakmayın, özür dilerim. Siliyorum.

Yok canım öyle de demeyelim de, üzeri kapalı olsa iyi olurdu.

Sevgili forum, bir kez daha fikrinize muhtacım.Farseer serisinin üçüncü kısmına dalmayı yüreğim ,şimdilik, kaldırmıyor. Bu nedenle Terry Pratchett’ı, nam-ı diğer fantastik edebiyatın Bob Ross’unu okumamış olma ayıbını gidereyim dedim ancak Discworld’e nereden başlayacağım konusunda hiçbir fikrim yok :sweat_smile:. Çok uzatmadan sorunuma geçeyim: ‘‘Guards! Guards!’’ hoşuma gitti fakat seriye başlamak için uygun mudur ya da tek başına okunabilir mi?

Guards! Guards! ile başladım ben de. Gayet uygun.

Farseer serisinin üçüncü kısmına dalmayı yüreğim ,şimdilik, kaldırmıyor.

image

2 Beğeni

İlk iki kitap olan Büyünün Rengi ve Fantastik Işık ile başladım. İlk başlarda kitaplara bayılmasam da serinin evrenini ve üslubunu tanıtmakta başarılı olduklarını düşünüyorum. Bunun dışında istediğiniz kitapları istediğiniz sırada okuyabilirsiniz. Hikayeler tek kitapta yaşanıp bitiyor.

1 Beğeni

Farseer hakkında ne düşünüyorsun? Forumdaki başlığında genelde olumsuz yorumlar gördüğüm için Kadim Kanunlar serisine başlamıştım.

Ciltliler çıktıktan sonra Türkçe’sine de bakıp detaylıca görüşlerimi yazmayı planlıyorum ilk üç kitap hakkında ancak kısaca değineyim.
Ben seriyi inanılmaz beğendim, hatta bu sene okuduğum en iyi fantastik seri olduğunu düşünüyorum, buna rağmen herkese göre olmadığının farkındayım. Kitabın ismi, konusu ve kapağı tipik bir epik fantastik izlenimi uyandırsa da Robin Hobb’un konuyu ele alış şekli çok farklı. Dünyanın kaderinin söz konusu olduğu aksiyon dolu bir seri istiyorsanız başka yere bakın derim çünkü Farseer’da bunu bulamayacaksınız. Onun yerine karakter odaklı, ağır tempolu ve melankolik bir seri Farseer. Ama Kadim Kanunları da bayağı beğenirim, hatta Grimdark olmasına rağmen Farseer’a göre daha rahatça tavsiye ederin :smiley:.

10 Beğeni

Farseer tam damak tadıma uygun bir romanmış… biraz daha erken karşılaşabilirdik…

1 adet gönderi şu konuya taşındı: Kitaplar Hakkında Danışma Başlığı: Şu Kitabı Okudunuz mu?

Elini sallasan güzel bir şeye çarpacak zaten. Bilinen fantastik eserlerden birisine başla gitsin.

1 Beğeni

Teşekkür ederim öneri için. :slightly_smiling_face:

Brandon Sanderson okumak istiyorum. Öncelikle Sissoyludan mı yoksa Fırtınaaşığı arşivinden mi başlasam? Kararsız kaldım hangisini önerirsiniz?

1 Beğeni

Akılçelen almadıktan sonra Sissoylu ile başlamanızı öneririm. İlk 3 kitabı okuyup Fırtınaışığı bitirip kalanlara devam diye düşüyorum.

1 Beğeni

Fırtınaışığı çok kapsamlı, ayrıntılı ve iyi düşünüymüş bir seri iken Sissoylu biraz daha karaktere yönelik, sıradan, yalın bir seridir. Hangisinin iyi olduğu hakkında farklı görüşler mevcuttur fakat ben Fırtınaışığını tavsiye ederim.

1 Beğeni

Sissoylu da Fırtınaışığı Arşivi de çok güzel ve okuması keyifli serilerdir ancak yazarı tanımak açısından tekil kitaplar olan Elantris veya Savaşkıran’dan başlamanızı tavsiye ederim. Üstelik Sissoylu değilse de Fırtınaışığı epey hacimli bir seri ve bana ve pek çok okura göre yazarın başyapıtı konumunda. Bu kadar hacimli bir seri yerine daha hafif bir şeylerle Sanderson külliyatına giriş yapabilirsiniz.
Elantris ve Savaşkıran güzel seçenekler ancak daha hafifini isterim diyorsanız Alcatraz, Asiler ve Lejyon serilerine de bakabilirsiniz, bir de Ritmatist. Bu saydığım dört seri yazarın epik fantastik evreni olan Kozmer’den bağımsız seriler, öte yandan Elantris, Sissoylu, Savaşkıran ve Fırtınaışığı Kozmer adlı kurgusal bir evrende geçiyor fakat birbirlerine çok çok küçük detaylarla gönderme yaptıkları için bağımsız olarak da okunabilir. Bu arada yazarın yine bağımsız bilimkurgu serisi Skyward’ı da okuyabilirsiniz.
Not: Ne çok şey yazmışsın be Brandon Sanderson. Tanrı seni korusun ve kutsasın. :joy:

5 Beğeni

Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim

Dostlar Enginlik serisi veya Gediksavaşlarına başlayacağım hangisini okumalıyım. Bu iki seriden hangisinin kurgusu daha iyi bilgi verebilir misiniz?

Bu arada Enginlik serisi bilim kurgu olduğu için biraz şüphelerim var çünkü epik tarzda bir şeyler okumak istiyorum. Seriler hakkında bilgisi olan varsa aydınlatsın beni.

Sürgün Gezegeni güzel bir kitaptır. Konu ve karakterler çok iyi.