Fantastik Kitap Önerileri

Çok kapsamlı fantastik seri arıyorum. Önceliklerim kurgunun çok geniş bir evrene yayılması, zaman aralığının geniş ve dolu olması, farklı veya aynı yazar tarafından tasarlanmış bir çok farklı karakterinin olması gibi şeyler.

Başlıca Unutulmuş Diyarlar ve Ejderha Mızrağı’nı örnek gösterebilirim, bununla birlikte Cosmere, Gediksavaşları ve Diskdünya da bazı yönleriyle bu kategoriye eklenebilir.

Serilerin iyi veya kötü olmasını umursamıyorum, ilgilendiğim nokta seri külliyatının kapsamı ve farklı yazarlar tarafından sahiplenilebilmesi.

Türk Edebiyatı’ndaki Emin Ersöz’ün Düşler Serisi’ne (Düş Yolcusu → Terkedilmiş Köy → Sihirli Takı → Ölümsüz Kral) şans vermenizi istiyorum çünkü bu seride okumanın önemi anlatıyordu. Okuduğun karakterleri, düşler diyarında göreceksin.

1 Beğeni

Farseer serisini okuyorum. Gerçekten çok sağlam bir seri ama kitabın başlarında bir harita olsaydı güzel olurdu. Eğer okumadıysanız kesinlikle okuyun. Kıymeti bilinmeyen serilerden biri bence.

2 Beğeni

İngilizce baskısında vardı.

6 Beğeni

Reddit’te her sene yapılan Top Fantasy Novel oylaması bu sene için de yapıldı. Henüz sonuç listelenmedi ama ben her zamanki gibi sabırsızlığımdan dolayı üşenmeyip başlıktaki tüm mesajları açıp ctrl+f ile mentionlanan seri ve yazarları inceledim. Sıralamalar liste yayınlandığında farklı olabilir çünkü neye göre hesaplıyorlar bilmiyorum. Öte yandan bir önceki listeye göre 2 kat daha fazla mesaj yazıldığını söylemekte fayda var. Eksikler olabilir ama en azından benim gibi merak eden varsa bir fikri olsun diye paylaşayım dedim.

Bir önceki liste için buraya tıklayabilirsiniz.

Önceki listeye kıyasla baktığım zaman Robin Hobb’ın ve First Law’un oyları bana artmış gibi geldi. Sıralama olarak ikisi de yükselmiş. Tabii oyları neye göre eliyor, neye göre seçiyorlar ona göre değişir sanırım o yüzden kesin konuşmamak lazım.

1. sırada geçen seneki listede olduğu gibi Stormlight Archive var.

‘‘Stormlight Archive’’ - 408 / ‘‘Brandon Sanderson’’ - 871
‘‘Lord of the Rings’’ - 317 / ‘‘Tolkien’’ - 371
‘‘Mistborn’’ - 306 - ‘‘Brandon Sanderson’’ - 871
‘‘Wheel of Time’’ / ‘‘Wheel’’ - 293 / 295
‘‘Song of’’ - 287 / ‘‘George’’ - 280
‘‘First Law’’ - 256 / ‘‘Joe Abercrombie’’ - 283
‘‘Robin Hobb’’ - 215 (Burada yazarı arattım çünkü bazıları Farseer olarak yazarlarken bazıları Realm of Elderlings olarak yazmışlar.)
‘‘Kingkiller’’ - 166 / ‘‘Rothfuss’’ - 204
‘‘Discworld’’ - 197 / ‘‘Terry Pratchett’’ - 230
‘‘Harry Potter’’ - 186
‘‘Gentleman Bastard’’ - 103 / ‘‘Scott Lynch’’ - 193
‘‘Malazan’’ - 163 - ‘‘Steven Erikson’’ - 158
‘‘Dresden’’ - 148
‘‘Mark Lawrence’’ - 121 (Burada yazarın bazı kitaplarını tekil, bazı kitaplarını direkt seri olarak yazmışlar o yüzden ayrı ayrı tüm serileri ve kitaplarını aratmaya üşendim. :smiley: )
‘‘Broken Earth’’ - 115 / ‘‘Jemisin’’ - 131
‘‘Red Rising’’ - 97
‘‘Dune’’ - 95
'Earthsea’’ - 91 / ‘‘Ursula’’ - 131
‘‘Murder Bot’’ - 89
‘‘Cradle’’ - 82
‘‘Witcher’’ - 82
‘‘Dark Tower’’ - 63 / ‘‘Stephen King’’ - 89
‘‘Jade City’’ - 11 / ‘‘Fonda Lee’’ - 54
‘‘Hitchhiker’’ - 53 (Typolarla birlikte yazıldığı için +60 mentionı var.)
‘‘His Dark Materials’’ - 53
‘‘Lightbringer’’ - 56
‘‘Hyperion’’ - 37
‘‘Piranesi’’ - 29
‘‘Six of Crows’’ - 33 / ‘‘Leigh Bardugo’’ - 49
‘‘Poppy War’’ - 51
‘‘Inheritance Cycle’’ - +20
‘‘American Gods’’ - 37 - ‘‘Neil Gaiman’’ - 147
‘‘Goblin Emperor’’ - 48
‘‘Ender’s Game’’ - 30
‘‘Sandman’’ - 23 / ‘‘Neil Gaiman’’ - 147
‘‘Circe’’ - 42
‘‘Expanse’’ - 54
‘‘Black Company’’ - 31
‘‘Powder Mage’’ - 39 / ‘‘Brian McClellan’’ - +43
‘‘Skyward’’ - 21 / ‘‘Brandon Sanderson’’ - 871

1800 küsür post girilmiş bu arada oylama başlığına. Bir öncekinde bu sayı 800-900 civarı.

7 Beğeni

Listede okumadığım toplamda 6-7 tane seri var ama bir fantastik hayranı olarak 1. sıradaki Sanderbot’u okumayışımı açıklayamıyorum. İçimden bir ses sürekli “zamanına yazık olacak” diyor. :slight_smile:

1 Beğeni

Ben çok merak ediyorum sizin yorumunuzu. Beklentinizi yükseltmeyin ama bence. Diğer çoğu evrende kendinizi hikayenin bir parçası olarak görüyorsunuz ama Brandon’ın serilerinde siz ilahi bakış açısıyla izliyorsunuz gibi bir hissiyat var bence.

Beşinci kitap çıkıp da serinin ilk yarısı tamamlanınca okumayı planlıyorum. 5 bin sayfa kitap, umarım değer zamanıma. :slight_smile:

Sanderbot’un aşırı dindar olmasıyla bir alakası olabilir mi ki bunun? Ya da belki de tam tersi olmalıydı bilemedim, Mistborn harici hiç tecrübem yok herifle. :slight_smile:

1 Beğeni

Eğer yazarın tarzını ve özellikle Fırtınaışığı’nı merak ediyorsanız Warbreaker’ı alıp okuyabilirsiniz. Tarz ve atmosfer olarak oldukça benzer ama tabii Fırtınaışığı çok daha detaylı bir seri. Elantris’i de önerebilirim aslında ama çok çok daha amatörken yazdığı bir eser ve yanlış bir izlenim uyandırabilir. :smiley: Mistborn da görüldüğü üzere çok popüler ama Elantris, Warbreaker, Fırtınaışığı kitapları sonrası ben pek beğenemiyorum ne yalan söyleyeyim.

Bu eleştiriyi kadın karakter yazımı için de yapıyorlar. Ben detayı nedir bilemiyorum ama ilgisi olabilir.

Robin Hobb ablamın bu kadar yukarılarda olmasına sevindim. İlk üçleme genelinde söylemek gerekirse tam olarak hak ettiği yerde. Kadın romancılık olarak müthiş iş çıkarıyor. Son kitabı da bitirmek üzereyim. Fakat üçleme içerisinden 10/10 vereceğim bir kitabı yok. Ben onun daha çok romancılığına hayranım.

Ayrıca bu listeyi bana kör sorsalar, ikinciye düşünmeden başta B.S vardır derdim. Hayran kitlesi çok geniş. Akılçelen muhabbeti yüzünden tek bir serisini bile okumadım. Umarım Stormlight serisi fan şişirmesi değildir.

Listedeki tüm kitapları okumadığım için genelleme yapmak istemiyorum, ama bence adil bir oylama olmuş gibi geldi.

Ayrıca First Law’ın Gentlemen Bastard ve Kingkiller’ı geçmesi şaşırttı.

1 Beğeni

Warbreaker ve Elantris var bende ama onlar da 1000e yakın sayfa. :sweat_smile:

Mistborn benim için “meh” bir seriydi, sıkılmadım ama bir Allahın kuluna da bunu oku diye önermedim.

Sanderbot bana biraz hype geliyor nedense. Yani okumadan yorum yapmak yanlış elbette ama Skyward’tan daha çok hak eden 5 tane seri saymak mümkün geliyor bana. Seriden ziyade adamın çabasına ve motor gibi yazmasına oy atıyorlar sanki. :slight_smile:

Bunun da 3. kitabı çıkarmayışı sebebiyle yazara duyulan öfkenin yol açtığını sanıyorum.

Evet, onu da okudum. Kadın eleştirileri genelde dindarlığı özelinde değerlendiriyorlar.

Edit: Expanse ve Otostopçu BK değil miydi? Fantastik sosu mu var onların?

Edit 2: Murderbot da fantastik değil keza. Red Rising’in ilk cildinde de fantastik öge yok diye kalmış aklımda.

3 Beğeni

Ben de görünce şaşırdım onları. Belki kurallar gereği oylamaya zaten almıyorlardır ama mention sayılarına bakılınca da aslında insanlar bağdaştırıp listelerine koymuşlar demek ki.

Ben de bir süre önce başladım seriye ama henüz genel bir yorum yapamıyorum. Anlatımı akıcı olduğunu söyleyebilirim ama.

Bana sorarsanız son çıkan kitabı ile ben biraz korkmaya başladım seriden. İlk 3’ü itibariyle listelerde yukarılarda olmayı kesinlikle hakediyor bence ama 4. kitap ile evreni o kadar genişletti ki devamında batırabilir hissi uyandırdı bende.

2 Beğeni

Millet bu iki serinin devam kitaplarından ümidi kesmeye başladı bence. Ben Centilmen Piç bekliyorum ama Kralkatilinden ümidi kestim. Abercrombie düzenli kitap yazmaya devam edince daha öne çıkmış sanırım.

600 sayfa falan diye hatırlıyordum ikisini de. Elantris galiba ilk romanı. Bu yüzden biraz daha zayıf bulunuyor. Ben özellikle Warbreaker’ı beğenmiştim, size de öneririm. Stormlight 2 öncesi okunması lazım zaten.

1 Beğeni

Edit: Expanse ve Otostopçu BK değil miydi? Fantastik sosu mu var onların?
Edit 2: Murderbot da fantastik değil keza. Red Rising’in ilk cildinde de fantastik öge yok diye kalmış aklımda.

6. All Speculative Fiction is fair game!

Once again, all spec-fic is fair game. Fantasy, science fiction, horror, historical fiction, I’m not picky. If you love it, vote for it.

https://www.reddit.com/r/Fantasy/comments/nfc2fy/the_rfantasy_2021_top_novels_poll_voting/

2 Beğeni

İlk kitap okunmadan okunursa sorun olur mu peki? Spoiler yemiş olmayız değil mi?

@isos81 abi Warbreaker’ı okuyabiliriz bir ara. Ben de merak ediyorum Sanderson’ı. Gerçi benim FK listem sayende baya kalabalık ama. :grinning:

5 Beğeni

Yanlış hatırlamıyorsam spoiler yemezsiniz. Ben mesela 2. kitap sonrası okumuştum. Yani demek istediğim, seriden bağımsız olarak da okunabilecek bir kitap ama ‘‘Acaba ufak tefek bir şeyler var mıydı spoiler onu hatırlamıyorum. Muhtemelen o da yok.’’ demek istedim. Warbreaker’da bazı karakterler sonradan Stormlight serisinde de görülüyorlar olayı bu. Belki sonraki kitapta daha net bir bağlantı açığa çıkar ama şuan için okuması güvenli olarak görülüyor fanbasede de.

1 Beğeni

Sorun olmaz. Hikayeye ikinci kitapta giren yeni bir karakter aslında Warbreaker karakteri. Üçüncü kitapta iki Warbreaker karakteri daha geliyor. Okumasanız da olur ama okuyunca bazı şeyler çok daha rahat anlaşılıyor.

1 Beğeni

Teşekkür ederim her ikinize de. :slight_smile: O zaman “nedir bu Sanderson” amacıyla, 10 kitaptan oluşan (gerçi hedef ilk beş ama) devasa bir seriye başlamadan okunabilir.

3 Beğeni

“Yani aslında hepimiz biliyoruz fantastik olmadıklarını ama sizin güzel hatrınız için sayalım” demişler. :slight_smile:

Sayfa 600’dür de boy olarak normalden uzun kitaplar. Puntoyu bilmiyorum tabii. Aslında kelime sayısına bakmak lazım…

Sen listeni erit, ben de zihnen kendimi hazırlayayım, sonra da konu açar okuruz beraber. Zaten Warbreaker’ı sevmezsem Stormlight’ı da kızağa çekerim.

Yav kalkmıyo diyom, kaldır diyo. :joy:

2 Beğeni

Ben de muhtemelen aynı şekilde yaparım. Tamamdır abi, çok geçmeden listeyi eriteceğim. :+1:t3:

:sweat_smile:

1 Beğeni