Fantastik Kitap Önerileri

Seversiniiiiiiz. Böyle kötü düşünceleri aklımızdan çıkaralım lütfen :smiley:

2 Beğeni

İnsanlar neyini benzetiyor bilmiyorum ama Savaşkıran ile Fırtınaışığı apayrı seriler ( Cosmere ortaklıkları dışında). Benim gözümde Fırtınaışığı iyi düşünülmüş, mükemmel bir evren yaratımına sahip ve okuyucuyu tam anlamıyla içinde yaşatan bir seriyken, Warbreaker Elantris’ten bile kötü basbayağı vasat bir fantastik kitap.

Her insanın bir kitaptan beklentisi farklıdır ancak Stormlight ile Warbreaker arasındaki “uğraşılmışlık” seviyesi çok fazla. Özetle Savaşkıran’ı beğenmedim diye güzelim Fırtınaışığı’nı çöpe atmayın.

2 Beğeni

Ben bazı düşüncelerinize katılmıyorum ama evet kıyas anlamında başka seriler bence de. Bunu netleştirmişsiniz, iyi olmuş. Warbreaker’ı ben Brandon’ın yazım stiline aşina olabilmek adına önerdim. Yukarıda bahsetmiştim, bana biraz ilahi bakış açısıyla anlatılan bir hikaye ‘‘izliyormuşum’’ gibi geliyor tüm kitaplarında. Bunu Elantris ve Warbreaker’da daha net hissettiğim için örnek verdim. Yoksa ben de aynı şekilde birisine kitap önerecek olsam Warbreaker al oku ama beğenmezsen Stormlight okuma demezdim. Tabii bunu kötü bir şey olarak söylediğim anlaşılmasın.

Uğraşılmışlık olarak mı adlandırırdım bilmiyorum ama Stormlight uzun süre planlanıp kafada kurulmuş, bütün bir evrenin merkezine oturtulmuş hikaye iken Warbreaker o süreçte arada akla gelip yazılmış bir kitap gibi görünüyor. Yine de Elantris’ten daha olgun bir hikaye bu noktada katılmıyorum sadece size. Vasatlığına dair de bir şey diyemem, fantastik kitaplığı çok geniş bir okuyucu değilim neticede ama ben beğenmiştim.

Bu arada bu seriyi hala çok merak ediyorum. Yani öyle bir beklentim olduğundan da değil aslında ama hem kitaplarının hacminin küçük olması hem de her geçen gün popülaritesinin artması nedeniyle listemde duruyor uzun süredir. Oylama sayısı da gayet iyi.

1 Beğeni

Fantastik kitaplığı geniş bir okuyucu olarak Elantris’i Warbreaker’e tercih etmemin sebebi şudur:
Elantris Sanderson’un acemilik eseri yani inceleyici bir gözle bakılıp işin teknik kısmı göz ardı edildiğinde yazara ait düşünce yapısının, kurgu hedeflerinin ve gelecekte gideceği noktayı görme açısından en elverişli kitabıdır. Zaten Sanderson’un diğer bir çok eseri incelendiğinde Elantris ile -yapısal olarak- bir çok benzerlik barındırdığı görülebilir.

Warbreaker’e gelelim. İlk olarak Warbreaker, Sanderson’u diğer yazarlara kıyasla üste çıkaran “fantastiklik dozu yüksek” evren yaratma becerisinden yeteri kadar faydalanamamış. Ne evren yaratımı Mistborn kadar özgün duruyor ne de büyü sistemi Stormlight kadar ayrıtılı. Buna ek olarak olay örgüsü de yetersiz. Bir tarafta tanrıların dahil olduğu inanılmaz büyüklükteki bir savaş diğer yanda aptal prenseslerin aptal insanlarla aptalca oyunlar çevirmeleri.

Özetle: Sanderson’u tanımak isteyen önce Elantris okusun. Sanderson’u çok sevdiyse de Warbreaker okusun.

2 Beğeni

Buna dair yine de zamanı olmayana Warbreaker’ı önerdiğimi belirterek re-read yapacak olsaydım Warbreaker’ın yüzüne bakmazken Elantris’i hevesle tekrar elime alır okurdum diyebilirim.

Yani tercih meselesi, Elantris ilk kitap olsa da öyle kimi yazarların kalfalık-ustalık eseri gibi bir durum söz konusu değil. Konu ve hikaye olarak Elantris bence son derece sürükleyici ve Warbreaker’dan daha keyifli bir okuma sunuyor. Öte yandan Warbreaker’ı yazarken Brandon’ın kafasındakiler daha tutarlı imiş hissi alıyorum ben sadece.

1 Beğeni

Rüzgarın Adı’nda yarıyı geçtim ama bir türlü sevemedim. Şu ana kadar hiç zevk vermedi. Lotr veya Belgariad gibi bir şey bekliyordum açıkçası. Devam etmeli miyim bilmiyorum. Bu kitap da “başı ağır ilerliyor” diyebilecemiz kitaplardan mıdır? Belki de ilerde açılıyordur ama geri dönüşüme ya da sahaflara gidecek gibi görünüyor.

1 Beğeni

İlk yarıda hala zevk almıyorsanız devamında alma ihtimaliniz pek yüksek değil bence hocam.

2 Beğeni

Hayır olmuyor genel olarak öyle gidiyor, yükselme noktaları oluyor arada ama tempo aksiyon genelde aynı

Bence Kvothe’nin sokaklara düşüp bir başına kaldığı yerlerde kitap açılmaya başlıyor. Siz de o kısımları geçtiğiniz için, devamının sizi sarmama olasılığı yüksek. Temposu çok yükselen ve düşen bir seri de değil zaten.

Geri dönüşüme gitmesin be hocam, yazıktır. :sweat_smile: Ben kitaplığımda durmasını istemediğim kitapları arkadaşlarıma kiteliyorum. Mutlaka bir isteyeni çıkıyor.

2 Beğeni

İlerisi için size yol göstermiş olayım:

Ben kendimce şunu söyleyeyim: İlk kitap her şeyiyle kusursuz. Biyografi anlamında bence çok başarılı bir karakter oluşumu var. Anlatıcı Kote, kendi ağzıyla bir biyografinin nasıl anlatılacağını açıklıyordu. İyi de anlatmış, ama ikinci kitap nezdinde konuşmam gerekirse, çok fazla laf kalabalığı yapmış.

Eğer seri 4 veya 5 kitaplık bir seri olsaydı, 2. kitabı da başarılı bulmuş olabilirdim. Fakat dediğim gibi, 2. kitap inanılmaz uzamış. Çok fazla kopuk olay var. 3. kitabın ritmi de bu yüzden inanılmaz yüksek olmak zorunda. Fakat yoğun tempo kopukluk getirir. Yazarın işin içinden çıkamama sebebi muhtemelen bu.

İlk kitabı beğenmeyen birisine ikinci kitap eziyet olur.

2 Beğeni

Sanırım bırakacağım, basladigimdan beri içim daralıyor zaten, karanlık atmosferi de bunalttı beni. Teşekkürler öneriler için🙋‍♂️

Dostlar yaz geldi işlerim hafifledi yeni bir fantastik seriye başlamak istiyorum. Önerisi olan varsa çok sevinirim. Aradığım seri karakter odaklı olsun istiyorum. Hemen hemen basılmış tüm popüler serileri okumuş durumdayım. Witcher, Zaman Çarkı, Kral Katili Güncesi, Yerdeniz, Sanderson kitapları vs. bu tarz eserleri okudum. Bana daha çok bilinmeyen eserler lazım. Bana lütfen yardımcı olun bulamıyorum kitap :smiley:

1 Beğeni

Farseer. Elebaşı serileri okuduysanız, şimdilik daha iyisini bulabileceğinizi sanmıyorum.

1 Beğeni

Farseer okudum. Farseer de elebaşı seri benim için :smiley:

Kadim Kanunlar. Fantastik içinde okuduğum en başarılı karakterler listesi yapsam Glokta veya Logen kesinlikle tepelerden girer. Diğer karakterler de oldukça ilginç. Devamı da varmış ama ilk üçleme kendi içinde tamamlanıyor.

3 Beğeni

Katılıyorum fakat okudum seriyi. Yeni çıkan serilerin hepsini okudum. Bana daha kıyıda köşede kalmış seriler lazım.

1 Beğeni

Hançer ve Sikke serisini okudunuz mu? Yeni çıkmış olsa da okuyanını pek görmedim. Ben okumadım ama kitaplığımda duruyor. Eğer okumadıysanız beraber başlayabiliriz.

2 Beğeni

Teşekkürler fakat okudum iki kitabı da çok beğenemedim.

Artemis ile Ankira’nın eski bastığı serilere bakabilirsin. İthaki’lere filan kıyasla daha ucuza toplanabiliyor.
Beyaz balina’nın bastığı biraz daha ufak yaşa hitap eden serileri deneyebilirsin.