Fantastik Kitap Önerileri

Taş ustası nereden çıktı hocam, Coltaine Wickan şefi değil mi? Acaba WJ ile mi karıştırdın

1 Beğeni

Susmam gerektiğini fark ettim hocam şu an.

Bu yaptığınız ayıp değil mi, meraklandım şimdi, ya açıp baksam ? :))

1 Beğeni

Nefis terbiyesi hocam bunlar hep.

2 Beğeni

Ülkemizdeki kitap maliyet artış hızını ve baskıların bitme ihtimali de göz önüne alındığında bu 2 ayı tamamen “Alım Ayı” olarak belirledim ve gözümü kararttım. Buna istinaden bende bulunan seriler aşağıdaki gibi. Buna ek önerilerinize istinaden hızlıca alım yapacağım. Çok teşekkürler:)

Ejderha Mızrağı tüm ana seri + Birtakım yan kitaplar + Dragon’s of Deceit
Drizzt Efsanesi 1-13 ve 20-23
Shannara tüm seri (Türkçe+İngilizce)
Vakıf tüm seri (Türkçe)
Dune tüm seri (Türkçe)
Gece Nöbeti Serisi
Malazan tüm seri (Türkçe + İngilizce) yan kitaplar dahil
Barut Büyücüsü
Kadim Kanunlar
Brandon Sanderson tüm kitaplar (Türkçe + İngilizce)
Cradle (e-book full)
Haşhaş 1-2
Bilimkurgu Klasikleri tüm seri (basımı olmayan 3 tane hariç)
Zaman Çarkı serisi
Ölüm Kapısı serisi
Kara Kule serisi

4 Beğeni

Suikastçının Çırağı üçlemesi
Melnibone’lu Elric
Diskdünya’nın Cadılar, Ölüm, Rincewind alt serileri okunabilir.
Yerdeniz Üçlemesi + Tehanu
REH’in Cimmerialı Conan’ı
Gormenghast üçlemesi
İthaki Unutulmuş Klasikler( Ouroboros Yılanı, Fantastes, Sisler İçindeki Lut)
Susanne Clarke kitapları (hepsi favorim)
China Mieville kitapları (Elçilik Kenti, Perdido Sokağı İstasyonu, The Scar, Railsea, Iron Council) Not: Çevirileri iyi değilmiş galiba.
Neil Gaiman ( Amerikan Tanrıları, Yokyer,)

Saydığım kitapların bir kısmı gayet kutuplaştırıcı. Adı geçen eserler yatırım tavsiyesi değildir yani :smiley: . Bir de sanırım İngilizce okuyabiliyordunuz. Seviyenizi bilsem (B2, C1 vb…) daha güvenli önerilerde bulunabilirim.

1 Beğeni

Suikastçı okudum. Diskdünya gibi uzun seriye girme planım yok :slight_smile: gerisini araştıracağım. İngilizce seviyem en ileri düzey, hemen hemen her şeyi okuyabilirim.

Çok teşekkürler önerilere :slight_smile:

1 Beğeni

Witcher
Belgariad
Fablehaven
Kara Büyücü Üçlemesi

1 Beğeni

Hepsini ekleyememiştim ama 2-4’ü okudum. 1’in dizisi vasattı kitaplar nasıl? 3’üyü hiç duymadım bakıyorum şimdi.

Çok teşekkürler.

Baskıları bitmemiş, okuması keyifli, kitaplıkta tutması hoş olabilecek aklıma gelenler;

Brent Weeks in Işıkyaratan serisinin basılan 3 kitabı, şu an için devamı da gelecek gibi duruyor ama tarih meçhul tabi. İthaki malum.

Scott Lynch in Centilmen Piç serisini alabilirsin, devamı için yazarı beklemek sıkıntı olmayacaksa tabi.

Farseer üçlemesi Alfanın son bastığı ciltliler çok hoş, kütüphaneye koymalık :stuck_out_tongue: .

Diskdünya ilk 4-5 taneyi alıp deneyebilirsin, beğeni durumuna göre devam edersin. Hepsi tek kitap gibi zaten, ben ara ara nefeslenmelik gibi okuyorum. 4-5 kitap, sonra arasına 1 diskdünya okuma gibi :smiley: .

4 Beğeni

Bence de, @Vordue hocama katılıyorum. Alt serilerden oluşuyor serimiz. Ama yaratılan dünyaya aşinalık için en azından ilk kitabı okumak gerek. 2 kitaplık Kadim Medeniyetler serisi (Diskdünya) güzeldir. Denemeden bilemezsiniz :smiling_imp:

1 Beğeni

Hocam okumadığımdan soruyorum: İUK içindeki diğer serileri önermeme sebebin nedir?

Bu serinin devamı olduğunu bilmiyordum. Bende alıp okurum demiştim.

Ehm… Çünkü diğerlerini daha okumadım hocam :pensive:.

2 Beğeni

Kral Katili Güncesi 10. yıl özel baskısı.
Berserk Deluxe set. <------ Manga

Bunları ammmaaaan kaçırma.

Hocam, centilmen piç var ama 2 kez başladım asla sevemedim bir garipti.

Işıkyaratan çok ergen geldi ama?

Farseer var :+1:

Diskdünya 3 kitap aldım bakalım nasıl gidecek…

Çok teşekkürler :slight_smile:

1 Beğeni

O Iskaral Pust son kitabı çıkarsın alırım :disguised_face:

Centilmen Piç serisinin yazılmış tüm kitapları Türkçeye kazandırıldı. Devamı için yazarı beklediğimiz serilerden maalesef :pensive: 4. kitabın yazımında yazarın sağlık sorunları olduğu aklımda kaldı bir tek şu an. Yanlış hatırlamıyorsam 5-6 filan da planlarındaydı :smiley: .

Bir seriye başlayınca sonunu kesin görmem gerek diye düşünüyorsanız beklemek faydalı. Ama okuması keyifliydi. Eğlencesi de aksiyonu da bol güzel kitaplardı, aşırı beklentiye girmeden eli yüzü düzgün bir akıcılık ile severek okumuştum ben.

Aslında Işıkyaratanda Epic High Fantasy de ne ararsan var ama Fantasy nin kaçınılmazı ergen baş karakter de var maalesef :joy: Kip benim de pek sevebildiğim bir karakter değil. Ben biraz daha evrendir, yaratımdır, büyü mekaniğidir tarzı şeylere odaklanarak okuduğumdan fazla rahatsız etmiyor beni. İlerleyince de azalıyor ergen öğeler tabi. Her seride böyle oluyor genelde zaten ya, şu an Haşhaş Savaşı okumaya başladım gene ergen progress yapcak bişi yok :smile: . Sevince katlanıyoruz :smile: . Bu seri biraz daha Sanderson tarzı gibi ( yanlış hatırlamıyorsam yazar Sandersondan ders falan da almıştı :thinking: ) Kitaplarda sonlara doğru aksiyon artıyor, bişiler oturuyor falan genelde. Benim serideki ana sıkıntım yazarın anlatımını beğenememek biraz.

Centilmen Piç de bir üst mesajda @Epichan a dediğim gibi fazla beklentiye girmeden okunmalık bir seri bence. Bu seri tabi çok karakter odaklı, karakterler ile bağ kurma içinde belirli bir süre geçiyor o yüzden fazla girememiş olabilirsin başlarda muhtemelen.

Diskdünya aslında kişisel çevremden 2-3 önerdiğim ve hiç beğenmeyen oldu, İngiliz mizahı ve hicivler herkese göre değil. Ama bu forumda kimi denemiş görsem beğeniyor seriyi :smile: Göndermeler, dokundurmalar, hicivler ciddi bir altyapı istiyor. Sende de ondan bol hocam, ilk 2 kitap deneme sürüşü gibi zaten onları seversen tüm seriyi seversin diye düşünüyorum.

1 Beğeni

İyi bari pust yazdığın için affettim. :smiley:

1 Beğeni