Fantastik Kitap Önerileri

Geçen gün kendi başlığında bende sormuştum Disk Dünya Serisi okunmalı mı? Neden? diye. Orada kimse cevap vermedi. Demek ki okuyan kesimi terk etmiş :joy:

Yarım seri okumayı hiç sevmiyorum. O konuda biraz takıntılıym hikaye yada konu hakkında her şeyi kronolojik olarak okumayı seviyorum. Drizzt mesela kaldı ithaki yüzünden :frowning:

1 Beğeni

Aaa ben mesai dışıymışım demek ki. Hemen propagandasını yapayım:

Diskdünyayı kapaklarından, tanıtımından fantastik edebiyat parodisi olarak görebilirsiniz ki ilk iki kitap için bu doğrudur ancak seri bütününde bundan çok daha fazlası. Terry Pratchett artık fenomen haline gelmiş mizahını çoğu kitabında bir araç olarak kullanıp hassas, sosyal sorunlara çok güzel parmak basar. Çıkış noktası basmakalıp fantastiğin karşıtı olduğundan mıdır bilinmez ama çoğu kitabı müthiş yaşlanmıştır, her yaşa çok farklı şekillerde hitap eder.

Gerek gözlem yeteneği gerek kalemi olsun Terry Pratchett çok özel bir yazar. Fantastik edebiyatın muhtemelen en başarılı pragmatist karakterini (Vetinari), en başarılı karakter olarak ölüm tasvirini, ve bir bu kadar absürt, özgün, gerçekçi karakterini kitaplarında bulabilirsiniz.

Serinin uzunluğu gözünüzü korkutmasın, her kitap kendi içinde bütün. Yalnız alt serileri kronolojik takip etmekte fayda var:

Tüm seriyi baştan sona okumakta hiçbir sakınca yok ancak kısa yoldan fanı olmak istiyorsanız önerilerim:
Küçük Tanrılar
Muhafızlar Muhafızlar
Eşit Haklar
Mort

2 Beğeni

Fantastik sayılır mı? Bence evet.

1 Beğeni

Centilmen Piç serisi çıkan kitaplar itibariyle episodik ilerledi. Yani geniş bir epik seriden ziyade sadece tek kitaplık hikayeden oluşuyor, karakterlerimiz tabi gene aynı. Bir 3. kitabın sonunda bir genel kurgulu bir şeyler verildi, o da episodikliği çok bozacak cinsten değil.

Yani kitaplar tek başına okunabilir durumda aslında, bu da seriyi devamı çıkmadan da okunabilir kılıyor.

İyi seridir, özellikle karakter ve diyalogları üzerinden. Olaylar öyle çok büyük değil gibi. Tavsiye olunur. Tabi beğenmeme ihtimaline karşılık, seriyi toplu almak yerine ilk kitabı bir okumak daha iyi olabilir. Tabi bu arada kitap fiyatları da uçuyor gerçi, almadım diye pişman da olunabilir.

Hocam birilerinin risk alması lazım ve soruyu ilk ben sorduğuma göre…

Forumdaki hemen hemen her mesajı okuyorum aslında ama gözümden kaçmış benimde hocam, ama Diskdünyanın başlığının içinde de ( belki de başka başlıktaydı, hatırlayamadım :thinking: )spoilersız uzun uzun öneri mesajlarım olması lazım. @Agape Buralardayken daha bol öneriler vardı hatta :smile: .

@HamdemitAbi güzel mesaj yazmış, ben kafanızdaki yarım seri durumuna açıklık getireyim;

Diskdünya zamanında ilk olarak İthaki tarafından basılmıştı, tam hatırlamıyorum ama 10-12 kitap civarı basıldıktan sonra yarım kalmıştı sanırım. Sonrasında Tudem Yayınlarının alt yayınevi olan Delidolu ile yeniden basılmaya başladı. Tüm serinin çevirmeni de Niran Elçi. Toplam 41 kitaplık bu serinin 33 kitabı bu birliktelik ile beraber Türkçeye kazandırıldı ve aktif olarak yeni kitaplar da gelmeye devam ediyor.

Kalan 7 kitap da gelir, o konuda içiniz rahat olsun bence :smiley: Bu seri tamamlanır. Ben de son 1-2 senedir okuyorum, başladığımda seri 20 deydi galiba. Okuma hızımdan daha hızlı bastılar :smiley: . Rivayete göre yayınevi yetkilisi ( ya da sahibi miydi? ) serinin büyük bir fanı olduğundan düşük satış ve stok vs gibi sıkıntılara rağmen düzenli olarak dilimize kazandırmaya devam ediyorlar.

Son olarak her kitap zaten kendi içinde başlayıp biten tek kitaplar. Seri içindeki alt seriler bile konu ve macera devamlılığından değil de tema ve karakter devamlılığından alt seri. Yani bir kitabı elinize alıp, okuyup bitirdikten sonra yarım bir his kalmıyor hiç. Başlamak için tüm serinin tamamlanmasına gerek yok bu yüzden de rahatlıkla önerebiliyorum ilgisini çekenlere.

3 Beğeni

:slight_smile:

Tam olarak ben de olan durumu bu. Kaç zaman oldu kitaplığa koydum duruyorlar.

2 Beğeni

Ama güzel duruyorlar değil mi :joy: Benim kütüphanede yer kalmadı, bunlar kutulu olunca yatağın altına bazaya koydum. Bende duramıyorlar bile :joy: .

2 Beğeni

:slight_smile:

Hatta kitaplığın üzerine yığınca çok daha güzel duruyor. :slight_smile: :slight_smile:

6 Beğeni

Merhaba, bir konuda yardımınızı rica ederim.

Ejderha Mızrağı Destanı serisini çok merak ediyorum.
Serinin ilk üç kitabını okumak yeterli olur mu yoksa diğer kitaplarını da okumak gerekli mi?
Diğer üçlemeler devam niteliğinde mi yoksa ayrı bir hikaye mi?
Ayrıca seri hakkında görüşleriniz nedir, tavsiye eder misiniz?

1 Beğeni

İlgisini çeken, soran ve merak edenlere her zaman öneriyorum ben hocam. Hatta kesin bu başlıkta da önermişimdir diye aramaya güvendim :smiley: ;

Türe yeni başlayanlar ya da ne var ne yok yalayıp yutmamış ve ara ara fantastik okuyarak keyif alanlara gönül rahatlığı ile öneririm. Leziz, eğlenceli, dolu dolu bir okuma sunarlar. En azından baskıları da mevcut iken ilk üçlemenin alıp denenerek kişinin beğenme durumuna göre devam kararı en uygunudur bence.

Dilerseniz bu üç kitaptan sonra da bırakabilirsiniz, seriyi beğendiyseniz devam da edebilirsiniz. İlk üçlemeden sonrasında Efsaneler Üçlemesi ve Raistlin Tarihçeleri olarak geçen iki kitap genel anlamda ilk üçleme tadında değerlendirilebilir.

2 Beğeni

Çok teşekkür ederim.

1 Beğeni

Çok bilinmeyen bir kitap fantastik ile mühendisliği birleştirmiş kitap.
Normalde bir üçleme ancak diğer 2 kitabı çevrilmedi ve çevrilmez gibi 9yıldır ses seda yok.

4 Beğeni

Kendi kitabımı neden okumanız gerektiğini anlatmayacağım elbette ama madem ki böyle bir başlık var, en azından fantastik olduğunu söyleyeyim bari.

Instagram 'da “spiritüel” diye yorum yapan 12 bin takipçili blogger gördüm geçen gün. Kapağını bile kaldırmadan niçin böyle bir yorum yaptığını bilmiyorum, bilmek de istemiyorum. Bakmış ismi Şaman, “Ne anlatıyor olabilir ki” diye düşünüp yapıştırmış yorumu.

Kendisine yazdım. Yorumunun bana zarar vereceğini söyledim ve revize etmesini rica ettim. Sağolsun “Tamamdır” yazmış. Bir de teşekkür ettim üstüne.

Şaman, fantastik bir romandır efendim. Tanrılar, ruhlar, büyüler, canavarlar, kılıç ve kan, baştan sona bitmeyen aksiyon ile örülüdür. Merak edecek olursanız bilginize sunarım. Hepinize sevgiler saygılar :blush:

19 Beğeni

I read 174 fantasy books & these are my favourites ~TOP 10~

1 Beğeni

Okurken çeşitlilik katmanın önemini anlatan kamu spotu olarak yayınlanabilirmiş. Adamın damak zevki de bir garip. :smiley:

Bana seri olarak tamamlanmış bir fantastik seri önerebilir misiniz elimdekiler(-) ve almayı düşündüklerim(+) bunlar, almayı düşündüklerim hakkında da tamamlanmış mı yoksa eksik mi söylerseniz sevinirim:
-Yüzüklerin Efendisi Serisi
-Harry Potter Serisi
-Percy Jackson Kutulu Set
+Sissoylu 6 kitap(bildiğim kadarıyla 6da bitiyor, değilse almayacağım.)
-Belgariad ve Malloreon Serisi
+Ejderha Mızrağı(ithakiden çıkan 8 kitap)
-Yerdeniz Büyücüsü Tek Cilt
-The Witcher(7kitap)
+Karanlık Cevher Serisi
-Zaman Çarkı Serisi

1 Beğeni

Haşhaş Savaşı kitabına bakabilirsiniz. İthaki’den çıkıyor 3 kitaplık tamamlanmış bir seri.

1 Beğeni

İlahi Kentler Serisi
Kadim Kanunlar Serisi
Barut Büyücüsü Üçlemesi

Üçü de İthaki. İlahi Kentleri okudum, çok keyifliydi. Diğerlerini henüz okumadım ancak muhtemelen onlar da iyidir.

3 Beğeni

3ü de stokta yok maalesef :frowning:

1 Beğeni