Fantastik serilerdeki TIRT karakter isimleri

Okumadım ki tam olarak. Hâlâ ertelemekle meşgulüm. Sonra depresyona girmek istemiyorum. :smiley: Buğulayalım orayı. Bilmeden spoiler bile verebiliyorum. Harika!

3 Beğeni

Yani okumayanlar için pek bişey ifade etmiyordur ama ismi araştıran için büyük spoiler yeme riski var :smile:

3 Beğeni

Doğruluk Kılıcı Serisi’ndeki Zeddicus Zu’l Zorander ismi bence en tırt isimlerden birisi.

Sissoylu;
Vin (bir de kahramanımız), Elend, Marsh, Clubs, Breeze, Sazed vs bence tırt isimler. Ama Üstad Kelsier’in hakkını yemeyelim.

1 Beğeni

Nexus’un editörlüğünü yaparken istemsizce gülmeme neden olan bir karakter adı vardı: Ananda.

Ananda geldi mi? Ananda güldü. Ananda kalktı, Ananda yattı… şeklinde cümleleri gördükçe tüm ciddiyetimi kaybedip gülüyordum :sweat_smile:

21 Beğeni

Sazed konusunda katılmıyorum. Bence efsane karakter ve isimdir. :sweat_smile:

@mit :joy::joy: Da ayrı değil çok şükür… :sweat_smile::sweat_smile::sweat_smile: Ayrı olsa…

6 Beğeni

Bu bayağı iyiymiş. Ama benim kastettiğim tırtlık karakter çok önemli olmasına rağmen ismin hiçbir vurgusu olmayan bir iki hecelik bir şey olması. Bizde Ali, Emir gibi isimlerde bile kulağa hoş ve anlamlı gelen bir tını var sanki. Bana göre tabi.

Sazed bence de efsane bir karakter. Ama ismi bana bir fiilin 2. haliymiş gibi geliyor. Okurken Seyzt diyorum. Belki doğrusu da böyledir. Sazed şeklinde okuyunca da Şesut gibi oluyor. Burhan Altıntop aklıma geliyor. :grin:

1 Beğeni

Çagrışımlar değişik olabiliyor tabi. Ben ilk okuduğum andan beri beğenmiştim ne yalan diyeyim. :slight_smile:

2 Beğeni

Zç yi 400 sayfa okuyup bırakmamdaki etkenlerden biri de budur herhalde. Lan, tam, mat… Özellikle tam ı hem Türkçedeki tam olarak algılıyordum, akış bozuluyordu. Lan ve mat da Türkçede karşılığı olan kelimeler. Üstüne bir de lotr a olan hafif benzerlik olunca devam edemedim. Ama ithaki ciltsizleri uygun fiyata basarsa seriyi edinmeyi düşünüyorum çünkü Lotr ve harry potter gibi bir seriye dalmak istiyorum.

Ayrıca şu güzelliklere de yer verelim:
Gandalf
Aragorn
Legolas
Kral Theoden
Saruman
Gimli
Thranduil
Boromir
Faramir
Frodo
Elrond
Celebrimbor
Galadriel…

2 Beğeni

Tolkien bu konuda çok iyi. Silmarillion’u okumadıysanız okumanızı öneririm. Sırf kişi ve yer isimleri bile okutur. Bir tane tırt isim bulamazsınız. Morgoth, Ungoliant, Fingolfin, Feanor, Finrod Felagund, Turin Turambar … aklıma gelen bazıları. Mesela lotr’da da yer alan Balrog. Bu nasıl bir isim koymaktır yarabbim. İsmini duyunca bile bu düşmanın kendini aştığını anlıyorsun.:grin: Tolkien’den sonra diğerleri bana çok basit geliyor.

5 Beğeni

Tolkien kraldır :smile:
Silmarillionu 3 4 sene önce okumuştum ama tabii tekrar tekrar okunacaklar listemdedir kendisi.

Tırt isim gibi değil ama Buz ve Ateşin Dünyası’ndan Balon Greyjoy’un adını hep çok sevmişimdir. Türkçe okuyunca direk balon oluyor ve serideki en balon karakterlerden biri zaten :smiley:

4 Beğeni

Black Company’deki isimler güzel bir sebebi olsa bile ilk bakışta tırt gerçekten.

Bölükteki paralı askerler: Croaker, One-Eye, Goblin, Sleepy… Çünkü çoğu geçmiş hayatını bırakıyor ve zamanla bir lakap kazanıyor.

Büyücüler: Lady, Soulcatcher, Bonegnasher, Shapeshifter, Faceless Man… Çünkü “gerçek isim” mevzusu yüzünden hepsi ismini saklıyor

Favorim: Toadkiller Dog. Evet, canavarımsı bir köpek var ve isminde Dog geçiyor direk.

1 Beğeni

Shapeshifter mı adı yoksa cidden shape shiter(şeklin içine edici mi)?

Bence Kral katilindeki bütün isimler tırt, kvothe. Zaman çarkındaki atların isimleri bile daha iyi.

Shapeshifter evet, yazım hatası olmuş.

Tam olarak fantastik değil ama Kafka’nın Dava’sında Savcı Hasterer ismini gülerek okuyorum.

4 Beğeni

Ölüm Kapısı Serisi’ne başladım ve şimdilik bana hoş gelen tek bir isim bile yok. Yer isimleri ve karakterler özellikle yer adları.

Kaptan Cannavara
Bay Sikkal

Salvatore Son Eşik kitabından

2 Beğeni