Filmlere ve Dizilere Ait Basmakalıplar (Klişeler)

Kameranın sadece ayakkabıları çekmesi konusunda haklısınız ama bir insan arabadan kafasının üstünde inemez :smiley:

2 Beğeni

Eğer bir köye haydutlar saldırıyorsa ne kadar zaman aldığı önemli değil, kahraman önce köylüleri garip yöntemlerle eğitir.

2 Beğeni

Polislerin her zaman tüm olay bittikten sonra yetişmesi. Hiç yardımları dokunmuyor )

3 Beğeni

Özellikle yabancı filmlerde gördüğüm, karekterin kusarken kafasını klozetin içine gömmesi. Benim de kusasım geliyor adeta.

Her filme açık saçık sahneler koymasalar olmaz bir de. Savaş filmi izlersin oraya bile sokuşturacaklar mutlaka bir sahne. Bir de bunun aşk adı altında yapılması daha acınası.

3 Beğeni

Taze taze Witcher izlemişken:

• İki kişi dövüşürken silah yere düşer, ana karakter bir eliyle ona uzanmaya çalışır. Son anda uzanıp kazanır.

• Fantastik seriysen mutlaka devasa bir örümceğin olacak.

• Melezler hiçbir zaman sevilmez.

• Önemli karakterler kask takmaz, çünkü tanımamız lazım.

• Kılıçlar tüm zırhları kesebilecek güçtedir. Zırhın ne anlamı kaldı bilinmez…

• Gerçek canavarlar insanlar!!!

• Cüceysen herkes sana kötü davranır.

9 Beğeni

-Nasıl oldu bu?
-Neyse uzun hikaye sonra anlatırım.
Ve asla anlatmaz.

@Seranherles Harry Potter ve felsefe taşının son kısmı

2 Beğeni

O silah elinden alınsın diye mutlaka karşısındakinin burnunun dibine dayar. :slight_smile:

2 Beğeni

Gora’daki bir cisim yaklaşıyor geyiği de çok güzel bir dalga geçme.

“Sir, you have to see THIS.”
“HE is coming.”

Kim ulan kim? Gerilim yaratmak için neden zamir kullanıyorsun?

5 Beğeni

Kahraman yakalanır. Kötü kişi adamlarına kahramanı öldürmelerini söyler ve gider. Kötü adamlar dibine kadar giderler öldürmek için ama hemen öldürmezler. Kahramanımız kahkaha atar, kötüleri sinirlendirir vb. o sırada kötü adamlar ölür. :slight_smile:

3 Beğeni

Kötü adam planını anlatır ve o sırada iyiler yapmalı olduklarını yaparlar. İyi de neden anlatıyorsun işini yapsana. :laughing:

2 Beğeni

Daha önce bahsedilmiştir mutlaka ama The Witcher’ı izleyince aklıma yine geldi; yazmadan edemeyeceğim. :upside_down_face: :slightly_smiling_face:
Film ya da dizilerde ölüm makinesine dönüşen o ‘‘şey’’ karşısına çıkan herkesin nefesini ‘‘hıııkkh’’ diye keserken nedense bizim oğlanla ya da esas kızla dövüşesi gelir; kıyasıya bir mücadele örneği sergilemesi hayatta kalması için yetmez, sürpriiizz… :crazy_face:

4 Beğeni

Tekrar oturur konuma geçip, “Lanet olsun Kravos,” de­dim. “Kötü Adamlar için Klişe Replikler El Kitabı filan mı ba­sıyorlar? İstersen iyice gemi azıya al. Zaten beni öldüreceğine göre gizli planını açıklamanda bir sakınca olmadığını filan söyle.”

Jim Butcher - Hayalet Tehlikesi ( Harry Dresden 3)

4 Beğeni

Filmin kahramanı veya kötü adam yıkıntıların vb. arasında kalır. Biraz sonra o yıkıntıların arasındanbir anda elini, kolunu çıkarır. :smiley:

2 Beğeni

Karanlıkta sessizce ilerlenir. Yaratıktan kaçıyordur. Aniden bir ses gelir ve korkulur fakat bir şey olmadığı anlaşılır. Rahatça arkasını döndüğü anda yaratıkla göz göze gelir ve yaratık ham yapar. Veya kamera kahramanla beraber sesin geldiği yere bakar ve tekrar eski yerine döndüğünde arkasında katil, yaratık vb. dikiliyordur. :smiley:

3 Beğeni

Kim bu “sonsuza dek mutlu yaşayan” insanlar? Bir elime geçirirsem… :buyucu:

6 Beğeni

Ben uzun uzun yazmayacağım çünkü üstadımız, pir’imiz Yüce Pratchett bunun tanımını yapmış.

12 Beğeni

Şeytan, yaratık vb. tarafından kişiliği, ruhu ele geçirilmiş vatandaşın içindeki iyiliği veya normal kişiliğini ortaya çıkarma çalışmaları: Savaş onunla dostum, sen bu değilsin dostum, seni ele geçirmesine izin verme dostum. :smiley:

3 Beğeni

Ne ara Muhafızlar kitabına geldin yahu?

2 Beğeni

Konuşulur ve eleman dönüp gitmeye koyulur. Tam üç beş adım atmışken tekrar seslenilir ve son bir şey daha söylenilir. :slight_smile:

2 Beğeni

Sıra atladım ben ya :joy::joy: Muhafızlar serisinin ilk kitabıydı ve çok övülünce dayanamadım :woozy_face:

3 Beğeni